Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Muži versus ženy: Jakými chorobami nejčastější trpí?

Velkým množstvím chorob strádají stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji jen jedno pohlaví. Kdo je tedy zdravější? Muž, nebo žena?

Podle vědců z Washington State University mají muži a ženy rozdílné mechanismy, které jim pomáhají vyrovnávat se s nemocí a zvládat zdravotní komplikace.

Tak například ojedinělý symptom a zdravotní komplikace (například pouhá rýma nebo bolest jedné konkrétní části těla) obtěžuje víc ženy než muže, ale když se jedná o více symptomů najednou (například chřipku nebo virózu), ženy jsou v tomto případě odolnější než silnější pohlaví.

Přátelská žena je méně nemocná

U žen se také do zvládání nemoci více zapojuje osobnost, kdežto muži mají obecně sklon reagovat podobně. K tomuto závěru dospěli vědci z Department of Economic sciences, kteří v dlouhém časovém období analyzovali, jak zvládají nemoci muži a ženy.

Jejich vzorek čítal téměř 3000 respondentů. Při výzkumu se ukázalo, že ty ženy, které mají spoustu přátel, sociálních kontaktů a kvalitní partnerský vztah, dokážou zvládat nemoci lépe než ostatní. Oproti tomu u mužů se žádné takové rozdíly neprojevily.

Ty ženy, které mají spoustu přátel, zvládají nemoci lépe.
Ty ženy, které mají spoustu přátel, zvládají nemoci lépe.

Za co můžou hormony

I když jsou muži často označováni za silnější pohlaví, při setkání s chorobami to rozhodně neplatí.

Ženy muže celosvětově přežívají o šest let, velký podíl na tom však mají ženské pohlavní hormony, které jejich tělo chrání třeba před nemocemi srdce až do menopauzy. Proto lze určit, kterými chorobami onemocní spíše ženy a jakými pravděpodobněji muži. Co tedy komu hrozí?

ŽENY

Migréna

* Muži na záchvaty migrény skoro netrpí, zato ženy tímto nepříjemným bolením hlavy trpí 3x častěji. K migréně může vést klesající hladina estrogenu během menstruace či menopauzy.

O co jde: Migréna se projevuje pulzující bolestí v jedné polovině hlavy, nejvíce v oblasti čela, oka nebo spánku.

Záchvat bolesti trvá obvykle 4 hodiny až 3 dny a je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů a někdy i nevolností, či přímo zvracením.

Migréna trvá mezi 3 hodinami až 3 dny.
Migréna trvá mezi 3 hodinami až 3 dny.

Alzheimerova choroba

* Ženy jsou touto zákeřnou chorobou ohroženy o trochu více než muži. Může za to nedostatek estrogenu po menopauze.

O co jde: Onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk v některých částech mozku. Jedná se o nejčastější typ demence u osob starších 65 let.

K prvním příznakům patří poruchy paměti, postupně se přidává poškození kognitivních a intelektuálních, ale i fyzických schopností.

Rakovina plic

* Rakovina je strašákem současnosti a můžeme-li věřit předpovědím odborníků, bude ještě hůř.

Už nyní umírá na světě v důsledku této nemoci jeden člověk každých pět vteřin, celkem na ni ročně zemře 8 milionů lidí a u 14 milionů je každý rok nově diagnostikována.

U mužů výskyt mírně klesá, u žen roste (podle dat za rok 1977 až 2016 klesl roční výskyt onemocnění u mužů o 9,9 %, u žen vzrostl o 32,8 %). Podle americké studie jsou kuřačky 2x více ohroženy rakovinou plic než kuřáci.[/caption]

Záněty močového měchýře

* Postihují častěji ženy kvůli odlišné anatomii močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici, která navíc ústí blízko konečníku.

A právě z něj se mohou bakterie přes hráz snadno dostat do močové trubice a z ní rychle a snadno do močového měchýře, kde se pomnoží a vznikne zánět.

O co jde: Nepříjemné infekční onemocnění močového měchýře, močové trubice nebo močových cest.

Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, který nepřináší větší problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny.

Náchylné k onemocnění jsou především ženy v těhotenství, kdy se močový měchýř stlačovaný plodem nemůže dobře vyprazdňovat, a lidé s cukrovkou, jejichž moč obsahuje velké množství cukru, který bakteriím prospívá.

Infekcí trpí většinou ženy kvůli anatomii těla.
Infekcí trpí většinou ženy kvůli anatomii těla.

Osteoporóza (řídnutí kostí)

* Vyšší riziko hrozí především ženám po menopauze, u kterých se snižuje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu, a jeho ochranný vliv na kosti se tak postupně vytrácí. Z tohoto důvodu dochází k častým zlomeninám, na které si stěžuje až 50 % žen.

O co jde: Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám.

Nemoc může zpočátku působit velice nenápadně, později se však často dostaví silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře nebo vytvoření hrbu.

Roztroušená skleróza

* V Česku je asi 20 000 pacientů s roztroušenou sklerózou, více než 70 % z nich jsou ženy. Nemoc se u nich projevila v průměru již v 31 letech. Příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému zatím nebyla odhalena.

O co jde: Chronické onemocnění, při kterém vlastní imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Typickým příznakem je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice také kouření a nedostatek vitamínu D.

Úzkostné poruchy a deprese

* U žen je dvakrát pravděpodobnější, že se u nich vyskytne deprese. Ženy a muži totiž reagují zcela odlišně na události ve svém životě. Ženy jsou náchylnější ke stresu, což může zvýšit jejich úzkost.

U žen, které čelí životním stresorům, je pravděpodobnější, že je zlomí a srazí na kolena, což může zvýšit jejich úzkost. Muži jsou aktivnější v boji proti strachu a nejistotě.

O co jde: Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky, která se projevuje snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Úzkostné poruchy se řadí k neurotickým poruchám.

Zahrnují fobie a několik forem nadměrné úzkosti a strachu, které nastupují náhle a brání vykonávání běžných denních činností.

Rakovina prsu

* Karcinom prsu je zhoubné nádorové onemocnění prsu, které postihuje v naprosté většině případů ženy. Muži tvoří zhruba 1 % postižených. K většině onemocnění dochází po 60. roce věku.

O co jde: Lékaři u nás každý rok diagnostikují 6000 nových případů, více než 2000 pacientek pak na toto onemocnění zemře. Nádor prsu se vytváří z abnormálních rakovinných buněk, které ztratily svou původní funkci a vymkly se kontrole. Může se také šířit do okolních uzlin a vytvářet metastázy.

Poruchy příjmu potravy

* Uvádí se, že na 10 nemocných dívek nebo žen připadá 1 muž. Poněkud vyšší je procento mužů v případě záchvatovitého přejídání, ale přesto u poruch příjmu potravy převažují mezi postiženými ženy.

Hlavním důvodem je, že společnost nikdy nepřikládala velký význam tomu, kolik muži váží.

O co jde: Jedná se o okruh onemocnění, kam patří mentální anorexie, mentální bulimie a také přejídání, spojené s jinými psychickými poruchami, například se stresem.

U poruch příjmu potravy jsou typické obavy z tloušťky, vyzvracení přijaté potravy a zkreslené vnímání vlastního těla.

Onemocnění štítné žlázy

* Zdravotními problémy spojenými s poruchami štítné žlázy trpí přibližně 200 milionů lidí na celém světě, přičemž ženy 8–10x častěji než muži. Pro sníženou funkci štítné žlázy je typický nedostatek hormonů.

Tato porucha je nejčastěji diagnostikována u žen ve věku 40–50 let. Naopak zvýšená funkce štítné žlázy je nejběžnější u žen mezi 20–40 lety.

O co jde: Snížená funkce štítné žlázy (tzv. hypotyreóza), nebo naopak zvýšená (hypertyreóza) postihne v průběhu života až 10 % populace. Polovina lidí ale podceňuje příznaky a nemoc neléčí.

Kromě nedostatku či nadměrného přísunu jódu ovlivňuje funkci štítné žlázy i dědičnost nebo stres. Průběh a prognóza některých poruch jsou přitom výrazně horší u kuřáků.

MUŽI

Onemocnění srdce a cév

* Riziko srdečně-cévních onemocnění je vyšší u mužů a ve vyšším věku. Na vině je podle odborníků opět to, že muži více holdují alkoholu, kouří a žijí nezdravým životním stylem.

O co jde: Vzhledem k tomu, že tato onemocnění jsou v raných fázích bez zjevných příznaků, jednoduše nebolí, jsou veřejnosti více známy až závažné stavy jako např. angina pectoris nebo srdeční infarkt.

Jejich vznik a vývoj lze u mnoha pacientů výrazně ovlivnit změnou životosprávy a omezením rizikových faktorů. Mezi tyto choroby patří ischemická choroba srdeční (angina pectoris, srdeční infarkt), mozková mrtvice nebo ischemická choroba dolních končetin

Cirhóza jater

* Nejspolehlivějším a nejběžnějším způsobem, jak si pořídit cirhózu jater, je vytrvalá konzumace alkoholu, proto postihuje častěji muže.

Množství alkoholu, které při každodenní konzumaci představuje významné riziko rozvojem jaterní cirhózy, je asi 50 g alkoholu/den pro muže a 20 g alkoholu/den u ženy.

Což je jeden půllitr piva na den. Individuální snášenlivost alkoholu je samozřejmě do značné míry vrozená. Jedna třetina jaterních cirhóz vzniká jako následek chronického zánětu – žloutenky typu B a C.

O co jde: Nemoc známá jako „tvrdnutí jater“. Jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou, nepotřebnou jizevnatou hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně.

Játra nebolí, pracují méně, ale při běžných denních činnostech nás zprvu tato lehká nedostatečnost nijak výrazně neomezuje. Možnosti léčby cirhózy jsou velmi omezené. Základem je okamžitě zastavit působení faktorů poškozujících vaše játra.

V případě alkoholu to předpokládá úplnou abstinenci, v případě hepatitid odpovídající léčbu. Jediným způsobem, jak nahradit funkci postižených jater, je v současnosti jejich transplantace.

Závislost na alkoholu

* Muži tvoří 2/3 českých alkoholiků, ačkoli u žen vzniká závislost na alkoholu dvakrát rychleji než u mužů. Na vině je opět to, že muži více žijí nezdravým životním stylem.

O co jde: Alkoholismus (závislost na alkoholu) je chronické recidivující onemocnění, které ničí nejen celou osobnost postiženého člověka po stránce psychické a fyzické, ale i jeho blízké, zvláště pak rodinné příslušníky. Patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti.

Dna (lidově také nemoc králů či pakostnice)

* I tato nemoc postihuje častěji muže, hlavně obézní jedince. Úzce totiž souvisí se stravováním a významně k ní přispívá nadměrná konzumace masa, alkoholu a dalších potravin s vysokým obsahem purinů.

O co jde: Dna je porucha metabolického systému organismu, která se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů. Bolest způsobuje navrstvení krystalků kyseliny močové, které jsou ostré jako jehličky. Kyselina močová vzniká při zpracování purinů.

HIV / AIDS

* Jen v Česku od poloviny 80. let diagnostikovali lékaři virus HIV u více než 4000 lidí, z toho 80 % pacientů tvoří muži. Často to jsou homosexuálové, protože nechráněný anální sex zvyšuje riziko nákazy.

Podle údajů z června 2019 dosud propuklo u 653 pacientů v ČR onemocnění AIDS a tomuto onemocnění podlehlo 307 lidí, z toho bylo 250 mužů a 57 žen.

O co jde: Virus HIV způsobuje ztrátu obranyschopnosti našeho těla. V organismu napadá zejména určitou skupinu bílých krvinek – T-lymfocyty, v nichž se množí. Může způsobovat nemoc AIDS (syndrom získaného selhání imunity).

Dochází pak k tomu, že odpověď imunitního systému na podnět (infekci, zhoubné bujení) přichází opožděně, infekce má čas se rozvinout, nádor rozrůst. Posléze se špatně fungující systém přetíží a nakonec zhroutí.

V posledních fázích dojde k extrémnímu vyčerpání organismu, který musí vyvinout nezměrné úsilí na zvládnutí i té sebemenší infekce.

Autismus

* Vyskytuje se asi u 0,5 %populace a je čtyřikrát častější u chlapců než u dívek. Jen v Česku se každý rok narodí zhruba 200 dětí s autismem, v zemi tak odhadem žije 15 až 20 tisíc pacientů s tímto onemocněním. Příčinu autismu se zatím nepodařilo odhalit.

O co jde: Autismus je vrozené duševní postižení projevující se stereotypními vzorci chování, narušenými sociálními vazbami a špatnou schopností komunikace.

Parkinsonova choroba

* Nemoc postihuje převážně starší lidi, nevyhýbá se však ani třicátníkům či čtyřicátníkům. Postihuje častěji muže. Poměr nemocných mužů k ženám odhadují odborníci na 3 : 2.

O co jde: Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících nervový přenašeč dopamin. To je látka, která zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami.

Jeho nedostatek způsobuje motorické problémy a ovlivňuje psychický stav pacienta. Přestože je to jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, stále ho lékaři nedokážou vyléčit.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří