Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Na počkání, bez objednání: Aireen odhalí onemocnění očí do minuty

Český projekt Aireen přináší diabetikům naději: Dokáže pomocí umělé inteligence pouhým pohledem do očí během chvilky rozpoznat diabetickou retinopatii.

Nyní mají pacienti možnost nechat si prostřednictvím tohoto unikátního softwaru bezplatně, rychle a bez objednání vyšetřit zrak a předejít závažným a nevratným změnám, které s sebou toto onemocnění přináší.

Stačí se podívat do screeningové kamery a chvilku se nehýbat. A je to! Zcela bezbolestně a neinvazivně lze na počkání vyšetřit oční pozadí a zjistit, zda nedochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi.

Rychlý screening diabetické retinopatie prostřednictvím unikátního českého projektu Aireen nyní mohou zájemci podstoupit v pražské i brněnské Oční klinice NeoVize.

Výsledky vyšetření jsou známy během pár minut. „Moderní software s vlastní implementací umělé inteligence, trénované na více než milionu fundus snímcích a stovkách tisíc anotací od oftalmologických specialistů nabízí vynikající přesnost a citlivost screeningu.

Snímky pořízené běžnou fundus kamerou nahrané do aplikace Aireen jsou za méně než 30 sekund zhodnoceny na přítomnost symptomů diabetické retinopatie,“ popisuje Jan Hlaváček, výkonný ředitel projektu Aireen.

Software automaticky detekuje případné změny způsobené cukrovkou a umožňuje široce dostupný a přesný screening diabetické retinopatie. „Objeví se barevné označení: červené či zelené. Zelené vyloučí, že pacientův stav je spojen se změnami na oční sítnici.

Označení červené lékaři potvrdí, že pacient má absolvovat odborné vyšetření, protože je něco na sítnici v nepořádku,“ doplňuje Hlaváček.

Výhodou je, že pokud se diabetická retinopatie potvrdí, pacient bude rovnou objednán na specializované vyšetření v NeoVizi a nemusí shánět dalšího odborníka.

Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay
Software Aireen díky snadnému použití mohou využívat lékaři přímo v diabetologických ambulancích. Foto: Pixabay

Aireen chrání zrak pacientů a sníží zatížení zdravotníků

Diabetes je na vzestupu. Lidí s tímto onemocněním je v České republice 900 tisíc a na světě dokonce půl miliardy. V tuzemsku statisticky trpí diabetickou retinopatií přes 11 % diabetiků, postihuje více než 100 tisíc diabetiků.

Podle MUDr. Marty Klementové z diabetologického a endokrinologického centra DIAvize trpí tímto onemocněním v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky 65 až 90 % diabetiků, s vyšší frekvencí u pacientů s diabetem mellitem 1. typu.

Jak uvádí Česká diabetologická společnost, ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie a její komplikace nejčastější příčinou nově vzniklé slepoty u osob ve věku 20–74 let. Riziko oslepnutí u diabetika je 10–20× vyšší než u nediabetika.

Díky prevenci a léčbě lze ovšem riziko ztráty zraku redukovat o více než 90 %. A český projekt Aireen, který získal ocenění Czech DIGI@MED Award 2020, cenu Microsoft Awards 2021 či Vodafone Nápad Roku 2021, hraje v prevenci důležitou roli.

„Aireen bude chránit zrak našich pacientů, sníží zatížení zdravotníků a v konečném důsledku ušetří i náklady na léčbu komplikací a péči o těžce zrakově postižené.

Blíží se tak doba, kdy budeme zachraňovat zrak nejen pacientům se šedým zákalem a očními vadami, ale i s diabetem,“ myslí si Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize Group, který se v projektu Aireen angažuje jako jeden z investorů.

Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay
Využívání i v očních ambulancích navíc pomáhá k dalšímu rozvoji a zlepšování Aireen. Foto: Pixabay

Diabetickou retinopatii pacient sám nepozná

Slovo „retina“ označuje sítnici a „patie“ zase chorobu – jak tedy název napovídá, diabetická retinopatie je postižení sítnice způsobené cukrovkou.

„Typická diabetická retinopatie je charakteristická chronickým průběhem, který postupně a dlouhodobě působí na sítnici a může mít devastující účinky.

Proto je prevence velmi důležitá,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Nebezpečí diabetické retinopatie spočívá v tom, že přichází nenápadně a zpočátku pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky.

Když se objeví, bývá už obvykle pozdě. „V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu.

To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ dodává MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně a absolvovat kontrolu sítnice u oftalmologa, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje.

Problém však je, že diabetiků je v České republice téměř milion. „Z dat zdravotních pojišťoven vyplývá, že ve skutečnosti tuto kontrolu pravidelně nemá ani polovina pacientů. Oční ambulance na to nemají kapacitu.

V celosvětovém měřítku je problém ještě markantnější – pro půl miliardy diabetiků je na světě k dispozici 200 tisíc očních lékařů,“ poukazuje Jan Hlaváček. Aireen umožňuje zefektivnit kontrolu diabetiků v očních ambulancích a tím zvýšit dostupnou kapacitu.

Oční kliniky NeoVize již dnes v Praze, Popradu a nově i v Oční ambulanci NeoVize v Běhounské ulici Brně nabízí díky Aireen vyšetření diabetikům na počkání a bez objednání.

Tím pacientům s cukrovkou ušetří mnoho času, jelikož se nemusejí objednávat na zdlouhavé komplexní vyšetření, ale k detekci změn jim postačí jen krátký pohled do screeningové kamery.

Vyšetření je navíc po diabetiky zcela zdarma. Jedná se v ČR o novinku a od počátku se ukazuje, že mezi pacienty a lékaři je o podobnou službu obrovský zájem. I proto se tento model screeningu očí rozšiřuje i do dalších regionů: Sokolova, Olomouce a další budou následovat.

Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay
Praktické zkušenosti ukazují, že se jedná o správnou cestu, pacienti si tuto možnost velmi chválí. Foto: Pixabay

Do budoucna může Aireen diagnostikovat i makulární degeneraci a glaukom

 „Věříme, že brzy budou moci screening očního pozadí nabídnout svým pacientům také diabetologové v rámci pravidelných diabetologických kontrol,“ předpokládá Jan Hlaváček.

Již dnes svým klientům tuto službu díky Aireen nabízí Diabetologické a endokrinologické centrum DIAvize Praha. Aireen tak zvyšuje dostupnost screeningu.

Chrání zrak pacientů, zvyšuje jejich komfort a šetří zdroje zdravotních pojišťoven. Start-up Aireen, jehož software pro detekci diabetické retinopatie je od roku 2020 oficiálně registrovaným zdravotnickým prostředkem, má navíc velké ambice a mohl by do budoucna pomáhat i v odhalení dalších onemocnění.

„Aireen odhalí bezpečně diabetickou retinopatii, ale pracujeme už na tom, aby dokázala diagnostikovat i věkem podmíněnou makulární degeneraci a glaukom. Rozpracována je výzkumná fáze na detekci Alzheimerovy choroby.

Z odborných publikací víme, že sítnice má potenciál i dalších nemocí, dokonce u některých rakovin nebo v predikci zvýšeného rizika mozkové mrtvice.

Cílem je z jednoho snímku pořízeného fundus kamerou odhalit maximum chorob,“ nastiňuje Jan Hlaváček možnou budoucnost.

Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay
Ačkoliv zatím slouží Aireen pouze k odhalení diabetické retinopatie, potenciál projektu je opravdu široký. Foto: Pixabay

(Úvodní foto: Pixabay)

Související články
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů.   Vzácných onemocnění je známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe