Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE v nejbližších dnech oslaví významný milník ve své více než desetileté existenci – narození v pořadí pětitisícího miminka.

Rok 2020 byl sice poznamenaný omezením dostupnosti zdravotnických výkonů, oblasti asistované reprodukce se ale významně nedotkl.

Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva
Laboratoř IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva

Podle statistik IVF CUBE klesl v loňském roce počet realizovaných terapií jen o 3,5 %. Změnilo se tak pouze složení klientely a struktura provedených terapií.

Klinika IVF CUBE patří k centrům asistované reprodukce, která vyhledávají i páry ze zahraničí. Ty běžně tvoří přibližně 60 % klientely. Nejčastější referencí kliniky je přitom její dlouhodobá kumulativní úspěšnost, která dle typu léčby dosahuje až 84 %.

„Česká republika patří v oblasti asistované reprodukce k celosvětové špičce. Jedním z důvodů naší úspěšnosti je propracovaný dárcovský program.

Právě ten při dlouhodobém trendu odkládání rodičovství rapidně zvyšuje šanci na početí a narození zdravého potomka,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka IVF CUBE, a přidává i několik dalších dat:

„Z důvodu epidemiologických omezení i doporučení ESHRE na pozastavení terapií během prvních měsíců pandemie se složení klientely na naší klinice loni otočilo ve prospěch českých párů. Jejich počet stoupl o více než 20 %.

Stejně tak se výrazně zkrátila průměrná doba čekání na léčbu, která v kritických jarních měsících představovala jen jeden, maximálně dva týdny.“

V roce 2020 narostl na klinice i objem on-line konzultací. Z původních 30 % převážně zahraničních klientů (v roce 2019), kteří touto cestou řešili úvodní rozhovory, na 40 % v roce 2020, kdy této možnosti významně využívali i čeští zájemci o terapii.

Období mnoha omezení klinika využila i k rozšíření prostor o přibližně 200 m2.  Přibyl třetí operační sál, odběrová místnost, zvětšila se plocha laboratoří i administrativních místností.

V očekávání pětitisícího miminka

Během pandemického roku 2020 bylo v IVF CUBE realizováno 1 490 terapií. To prakticky znamená udržení počtu porovnatelného s minulými lety.

Jak už bylo zmíněno, až 60 % z nich absolvovaly právě české páry, a českou národnost tak bude mít i „jubilejní“, v pořadí už pětitisící miminko narozené od vzniku kliniky v roce 2010.  Na svět by mělo přijít začátkem července.

„Maminka je z Prahy, před prvním těhotenstvím absolvovala kromě jiného i dva neúspěšné pokusy o léčbu na klinice v zahraničí, kde s manželem dlouhodobě žili,“ říká MUDr. Višňová a pokračuje:

„Jejich několikaleté snažení o početí druhého potomka se nám po třech měsících léčby podařilo završit úspěšným embryotransferem.“

MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva
MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva

Až 75 % párů přichází pozdě

Statistiky dlouhodobě potvrzují, že problémy s početím má průměrně každý pátý český pár, přičemž příčiny jsou dnes rovnoměrně rozložené na straně žen i mužů. „Největším problémem je odkládání rodičovství.

Následně je dlouhá i doba, než pár vyhledá odbornou pomoc při neúspěšných snahách o přirozené početí. Pouze přibližně 25 % párů je v době zahájení léčby mladší než 35 let (žena) a mají tedy dobrou prognózu dosažení gravidity s vlastními vajíčky a spermiemi.

Což znamená, že tři čtvrtiny přicházejí na terapii až v čase, kdy šance na úspěch výrazně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová. Vzhledem k průměrnému věku kolem 38 let se tedy zvyšuje počet cyklů IVF s PGT, to znamená cyklů s preimplantačním genetickým vyšetřením.

„Úspěšnost IVF-ICSI v kombinaci s PGT-A je v porovnání s IVF metodou vyšší a dosahuje více než 56 %. Pro transfer jsou totiž vybírána pouze euploidní embrya, tj. embrya, která mají správný počet chromozomů.

Část embryí, u kterých byly nalezeny genetické chyby v počtu chromozomů, je tímto vyšetřením vyřazena.“  Dobrou zprávou je podle lékařky i trend růstu zájmu o prekoncepční genetické vyšetření.

„Prekoncepční genetické testování MATCH+  v rámci dárcovského programu zaznamenalo v roce 2020 rapidní meziroční nárůst o více než 75 %,“ konstatuje uznávaná odbornice.

MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva
MUDr. Hana Višňová Ph.D., vedoucí lékařka Foto: Tisková zpráva

Medicína vyrovnává chybějící osvětu

I když odborníci v blízké budoucnosti neočekávají ve vývoji statistik plodnosti zásadní změny, faktem je, že počet terapií má a bude mít vzestupný trend.

„Léčíme stále více starších párů, protože se v současnosti málo věnujeme osvětě potřebné pro prevenci neplodnosti. Chybí cílená komunikace tzv.  fertility awareness programy, které zatím nenacházejí místo v agendě politiků ani odborné lékařské veřejnosti.

I proto přetrvává trend zakládání rodiny často až po 35. roku života, kdy šance na přirozené početí radikálně klesá,“ upozorňuje MUDr. Višňová a dodává: „V nejbližším období ale budou klíčové i další faktory.

Postoj zdravotních pojišťoven, které mohou přistoupit ke změnám v úhradách terapie, zvýšení věkového limitu ženy či možné úhrady IVF cyklů na rodné číslo partnera. Z medicínského hlediska vidím velký potenciál také v nových lécích na podporu implantace embryí.

IVF CUBE aktuálně plánuje v této oblasti účast v další klinické studii, takže naši pacienti budou mít opět přístup k inovativní terapii mezi prvními.“

Ondřej Šebestík manažer IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva
Ondřej Šebestík manažer IVF-CUBE Foto: Tisková zpráva

(FOTO: Úvodní foto: Tisková zpráva)

Související články
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů.   Vzácných onemocnění je známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup