Co je lepší: Margarín, nebo máslo? Rostlinný olej, nebo sádlo? Odborníci jednou straní tomu, podruhé onomu. Jak si tedy vybrat?
Máslo
Výhody: Máslo má nejen delikátní chuť, ale i příznivé složení, neboť je tvoří mastné kyseliny s krátkým řetězcem a ty naše trávení velmi snadno rozloží a využije. Nedělá potíže ani malým dětem nebo žlučníkářům.
Nevýhody: V másle je jen asi 80 % tuku, zbytek je voda a také mléčné bílkoviny. A ty se v žáru připalují, proto se máslo nehodí ke smažení.
Margarín
Hlavní výhody: Margaríny bývají chudší na tuky a bohatší na vodu, kaloricky tedy představují příznivější variantu másla. Obvykle obsahují menší podíl nejškodlivějšího typu tuků než máslo.
Nevýhody: Margarín je sice méně tučný než máslo, ale pro choulostivý žaludek a žlučník může být hůře stravitelný. Nehodí se pro teplou kuchyni, zejména ne pro smažení, neboť obsahuje příliš málo tuku a moc vody.
Olej
Hlavní výhody: V našich podmínkách je řepkový olej nejdostupnějším zdrojem určitých tuků (omega-3), které nutně potřebujeme pro zdravé srdce a cévy.
Nevýhody: Odrazující je hlavně cena, ať už jde o panenský olivový olej nebo pochoutkové rostlinné oleje. Pokud chcete ušetřit a přitom neškodit zdraví, pak si na smažení pořiďte ztužený tuk.
Tuk na smažení
Hlavní výhody: Na pánvi tomuto typu tuků může konkurovat jen sádlo – prakticky neobsahují vodu, takže se nepřipalují, navíc se při vysokých teplotách mění méně než oleje nebo máslo, čímž v nich nevzniká takové množství škodlivých látek.
Nevýhody: I při své odolnosti se při déle trvajícím vysokém žáru mění, takže se nedoporučuje použít k omaštění hotových pokrmů. A pokud smažíte větší objem, pak je rozumné ho po čase slít a použít nový.
Sádlo
Hlavní výhody: Je vynikající na smažení, protože neobsahuje vodu a nepřipaluje se.
Nevýhody: Když pomineme, že je skoro synonymem cholesterolu a nežádoucího typu tuků, kterých je v našem jídelníčku nadbytek, pak má sádlo ještě jednu zákeřnou vlastnost: Zvyšuje chuť k jídlu, a to u pokrmů kaloricky vydatných.