Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejdůmyslnější čistička odpadu: Jak fungují ledviny?

Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle a plní mnoho nezastupitelných životních funkcí. Pokud selžou, může jít o zásadní problém s doživotními následky. 

Ledviny jsou párovým orgánem lidského těla, přičemž každá z nich měří asi 12 cm a váží 150 gramů. Nacházejí se po obou stranách bederní páteře a vykonávají několik životně důležitých funkcí.

Jejich hlavní úlohou je odbourávat odpadní látky, dále regulují objem celkové vody a v neposlední řadě mají velký podíl na produkci řady důležitých hormonů.

Jak lidská čistička pracuje?

Ledvinami proteče každou minutu neuvěřitelný jeden litr krve. Ta přitéká krátkými a širokými tepnami a postupně se větví do těch nejjemnějších vlásečnic, stočených do tzv. glomerulů (cévní klubíčko uvnitř ledvinového tělíska).

Těch se nachází v každé ledvině mezi 1–1,25 milionu. Tato klubka fungují jako jemné sítko, přes které se filtruje moč. Ta se pak hromadí v ledvinové pánvičce, ze které odtéká močovodem do močového měchýře.

Důležité hormony

Ledviny produkují tří významné hormony: renin, erytropoetin a calcitriol. Renin se vytváří ve chvíli, kdy poklesne krevní tlak. Jeho zvýšené hodnoty způsobí zúžení cév v těle, a tím zajistí zvýšení krevního tlaku zpět na normální úroveň.

Další hormon, erytropoetin, stimuluje kostní dřeň k výrobě červených krvinek, které mají jeden hlavní úkol: rozvádět kyslík v celém krevním oběhu.

Poslední calcitriol je známý jako aktivní vitamin D nebo D3, který pomáhá regulovat hladinu vápníku v krvi, ale především v kostech.

Plná „popelnice“

Hlavní funkcí ledvin je ale odbourávání odpadních látek, které se v těle neustále utvářejí a jsou pro člověka škodlivé a nepoužitelné. Většina těchto toxických látek v krvi pochází z běžné látkové výměny ve svalech nebo z bílkovin přijatých potravou.

Pokud ale nastane v ledvinách problém, odpadní látky se začínají v těle hromadit a mohou ledviny nenávratně poškodit.

Bezbolestný problém

Zákeřnost onemocnění ledvin spočívá především v tom, že se v počátečním stadiu nedá téměř rozpoznat, člověka nic nebolí. Dají se ale pozorovat nenápadné příznaky. V první řadě se zhoršuje celkový zdravotní stav, člověk pociťuje nevolnost nebo špatně spí.

Velkým alarmem bývá otok tkání, především na rukou nebo kotnících. Často se objevuje vyšší dušnost a přibývání na váze. Upozornit nás může i svědění kůže.

Strašáci: cukrovka a vysoký tlak!

Problémy s ledvinami souvisí ve velké míře i s jinými orgány.

Diabetes nebo vysoký krevní tlak (často souvisí s obezitou), opakované záněty močových cest nebo různá vrozená onemocnění patří k nejčastějším spouštěčům onemocnění ledvin. Proto je nesmírně důležité, aby se problém podchytil už v jeho počátku.

Zničená ledvinová tkáň se už totiž nedá zcela vyléčit. Pokud tedy dojde k nejhoršímu, musí se ztracená funkce nahradit, a to formou dialýzy nebo transplantace.

Hemodialýza

Jedná se o postup, při kterém se krev čistí mimo tělo pomocí speciálního filtru. Může to být dialyzátor nebo umělá ledvina. Krev se pak odvádí do dialyzačního přístroje, který ji zbaví veškerých toxinů. Přefiltrovaná krev se poté dostává zpět do cévního oběhu.

O parametrech dialýzy rozhoduje nefrolog, který určí frekvenci a délku léčby. Jediné, co dialýza nedokáže, je stimulovat tvorbu červených krvinek nebo výrobu hormonu erytropoetinu.

Peritoneální dialýza

Tento způsob léčby má oproti hemodialýze výhodu v praktickém využití. Funkci ledvin nahrazuje filtrace krve přes tzv. pobřišnici, do které se napustí čisticí roztok. Ten do sebe vsaje škodlivé látky a nahradí je novým roztokem.

Výměna roztoku je nutná 4–5x denně. Ona výhoda spočívá v tom, že není potřeba žádných přístrojů a člověk si ji může provádět doma sám. Tato metoda je vhodná především pro pacienty se slabým srdcem a velmi nízkým tlakem.

Transplantace ledvin

K náhradě orgánu dochází až v nejzazší situaci, kdy už není možná ani dialýza. Při transplantaci se zdravá ledvina dárce operativně vpraví do těla nemocného. Ve většině případů je dárce po smrti. Darovat ledvinu ale může i žijící dárce.

Aby tělo ledvinu přijalo, je nezbytné, aby se krevní skupina dárce a jeho tkáně co nejvíce shodovaly s příjemcovými. Nová ledvina je schopna pracovat hned po transplantaci, může ale trvat i několik týdnů, než začne tvořit moč.

Vzhledem k počtu pacientů, kteří potřebují transplantaci, musí být kandidát zařazen na čekací listinu.

Jak pečovat o své ledviny?

Aby zůstaly zdravé a pracovaly, jak mají, je třeba dodržovat několik zásad. Hlavní je dodržovat zdravý životní styl. Nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak nebo cukrovka mohou ledvinám velmi uškodit. Jaká pravidla bychom tedy měli dodržovat?

Konec cigaret – Kouření neblaze ovlivňuje nejen srdce a plíce, ale také ledviny, jelikož působí na kvalitu cév.

Cigaretový kouř a zplodiny jsou navíc silně karcinogenní, a zvyšují tak výskyt nádorů nejen v plicích, ale i v ledvinách a močovém měchýři.

Snížení váhy – Špatné stravovací návyky se významně podílejí na vzniku aterosklerózy (kornatění tepen), cukrovky a vysokého tlaku. Nadměrná zátěž navíc opotřebovává klouby a páteř.

Obezita pak může vést i k chronickému onemocnění ledvin, jelikož ledviny musejí filtrovat více krve.

Pohyb – Neméně významnou prevenci je pohybová aktivita, při které se posiluje imunitní systém, snižuje se krevní tlak, zlepšuje se stav cévního systému a snižuje se hladina cukru v krvi.

Kvalitní stravování – Strava by měla být taková, aby obsahovala všechny důležité vitaminy, minerály, tuky, cukry a bílkoviny. Dobré je se vyhnout umělým barvivům, konzervantům nebo stabilizátorům. Lidé by si měli hlídat také podíl bílkovin a soli v jídle.

Pitný režim – Zdravý člověk by měl vypít dva až dva a půl litru tekutiny za den. Do tohoto množství se zahrnují polévky, ovocné čaje, vody nebo šťávy ze zeleniny a ovoce.

Při problémech by měl člověk přijímat zvýšené množství tekutin, aby se škodliviny vyplavily z těla ven.

Omezení analgetik – Většina léků metabolizuje v játrech a jejich vylučování prochází právě přes ledviny, které tak může poškodit.

Dostatek spánku – Podle nedávné studie může stav ledvin ovlivnit i dostatek spánku. Mezinárodní studie zjistila, že u lidí, kteří spí méně než pět hodin, se objevilo o 65 % vyšší riziko poškození ledvin.

Nejčastější onemocnění, spojená s ledvinami:

Akutní selhání ledvin

O co jde: Jedná se o náhlou poruchu ledvin, při které dochází k nahromadění nevyloučených odpadních látek.

Příčiny: Jednou z nejčastějších příčin je dehydratace, přičemž se v ledvinách zhoršuje průtok krve a buňky začnou rychle odumírat. Příčinou může být také močový kámen, zvětšená prostata nebo nádor.

Příznaky: Pokud dojde k selhání ledvin, prvotním příznakem je snížené množství vylučované moči, otoky nebo vysoký krevní tlak. Pokud se včas nezahájí léčba, může dojít i k selhání srdce nebo otoku plic.

Léčba: Selhání ledvin se léčí zavodněním, infuzí do žíly, případně léky. Někdy je nutná dialýza nebo i transplantace.

Chronické selhání ledvin

O co jde: Typická je postupná ztráta funkce ledvin v důsledku ledvinového onemocnění nebo poškození ledvin. Dochází k němu často dlouhodobě bez zjevných symptomů.

Příčiny: Nejčastěji toto onemocnění způsobují vysoký krevní tlak a cukrovka.

Příznaky: První příznaky se objevují teprve v době, kdy funkce ledvin klesá na 35 až 40 % původní kapacity. Patří mezi ně bolesti hlavy, slabost, rychlý nástup únavy, nechutenství, častější močení nebo zvýšená žízeň.

Léčba: Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby. Ve vážném případě je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstupuje dialýzu.

Ledvinové kameny

O co jde: Toto nejčastější onemocnění vzniká ukládáním soli kdekoli v močových cestách. Kameny mohou náhle nebo postupně uzavřít močové cesty, zabránit tak odtoku moči a může nastat ledvinová kolika.

Příčiny: Kameny mohou vznikat kvůli metabolickým poruchám. Riziko se zvyšuje fluorizací vody. Asi 5–10 % všech kamenů vzniká z kyseliny močové.

Příznaky: Projevují se občasnými tlakovými bolestmi v bedrech, častým či bolestivým močením a také přítomností krve v moči. To bývá provázeno zvracením, pocením nebo neklidem.

Léčba: Terapii můžeme rozdělit na konzervativní a operační. Do neoperačních metod patří kromě rozpouštění kamenů i podávání léků, které uvolňují stahy hladké svaloviny.

Zánět močových cest

O co jde: Infekce močových cest patří k nejčastějšímu onemocnění vylučovací soustavy. Může probíhat v různých intenzitách, od nenápadného zánětu až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny.

Příčina: Nejčastěji způsobují zánět bakterie. Některé se nacházejí i v našem zažívacím traktu (bakterie E-coli). Problém nastává ve chvíli, kdy se tyto bakterie dostanou do močového ústrojí.

Záněty postihují častěji ženy, jelikož mají kratší močovou trubici než muži. Když se bakterie dostanou do močového měchýře, rozmnoží se a vznikne zánět. Přispívá k němu i nevhodný pitný režim nebo zadržování močení. Riziko stoupá i při prochladnutí, které oslabují imunitní systém.

Příznaky: Nejčastěji se zánět projevuje častým močením, pálením a řezáním. Často nemoc doprovázejí horečky.

Léčba: Při akutním zánětu se doporučuje klid v teple a podávání antibiotik. Léčení se dá podpořit zvýšeným příjmem tekutin. Jako prevence se nejčastěji doporučuje konzumace brusinek.

Ledvinami prochází velké množství krve. Díky dialýze se krev čistí a ledviny znovu pracují správně. Ve vážném případě je nutné ledviny transplantovat. Kameny dorůstají až do velikosti několika centimetrů.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Největší děla historie se k boji nehodí
Monstrózní děla se lidé snaží postavit už řadu staletí. Z těch největších jde skutečně strach, ale většina z mnohatunových gigantů se vlastně k válčení vůbec ani nehodí.   Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411. Váží téměř devět tun a odpaluje kamenné koule o průměru 80 centimetrů. Během deseti let je v Brunšviku vyrobeno dokonce […]
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně.   Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi […]
Vzestup Diega Velázqueze pojistil úplatek
„Přimluvte se u krále za mladého Diega,“ naléhá na vévodu Olivarese kaplan Don Juan de Fonseca. V upocených rukou mačká váček s 50 dukáty.   „Pochází ze Sevilly, stejně jako já. A má skutečně velký talent,“ dušuje se a podává španělskému grandovi peníze. Ten se ještě chvíli zdráhá, nakonec si ale umolousaný pytlík přece jen vezme. […]
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Zajímavosti
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se […]
C/2014 UN271: Největší kometa ve známém vesmíru?
Vesmír se rozpíná stále rychleji. Jenže, jak je to možné? Současná fyzika je v koncích. Odpovědí by mohla být hypotetická temná energie. Právě na tu se zaměří pozornost dvojice zkušených astronomů. Namísto ní ale objeví něco mnohem hmatatelnějšího. Naprosto rekordní kometu!   Astronomové Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein mravenčí prací zkoumají archivní snímky v rámci Průzkumu temné […]
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n. […]
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Záhady a napětí
Je turecký Durupinar zkamenělou biblickou archou? Nové důkazy!
Zvláštní útvar v tureckých horách je již dlouho středem zájmu archeologů i dobrodruhů pátrajících po biblických artefaktech. Zatímco geologové obecně tvrdí, že jde o přírodní útvar, poznatky z nejnovějších výzkumů hrají do karet těm, kteří Durupinar považují za zkamenělé pozůstatky Noemovy archy.   V květnu roku 1948 západ Turecka zasáhne série zemětřesení doprovázená silným deštěm…Následkem […]
Terorizují Zimbabwe upíři?
Nevelké městečko v zimbabwské provincii Masvingo tone ve tmě. Kolem půlnoci prořízne ticho, které v něm panuje, hlasitý výkřik. Ven se proto opatrně vykrade několik místních. To, co naleznou, je nesmírně vyděsí. Na ulici leží bezvládné dívčí tělo se dvěma kousanci na krku. V posledních letech nejde v zemi o nic výjimečného. Řádí v ní vampýři?     Je […]
Záhadná smrt hlasu národa: Byla Whitney Houston zavražděna?
11. února 2012 otřese světem zpráva, že americká zpěvačka – hlas národa, jak byla mnohými přezdívána – Whitney Houston (1963–2012) byla nalezena mrtvá v hotelu v Beverly Hills. Za příčinu smrti je označeno nešťastné utonutí ve vaně. Pojďte se s námi podívat na fakta, která však nešťastnou náhodu rozporují!   Pouhé dva dny před oznámením […]
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz