Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejdůmyslnější čistička odpadu: Jak fungují ledviny?

Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle a plní mnoho nezastupitelných životních funkcí. Pokud selžou, může jít o zásadní problém s doživotními následky. 

Ledviny jsou párovým orgánem lidského těla, přičemž každá z nich měří asi 12 cm a váží 150 gramů. Nacházejí se po obou stranách bederní páteře a vykonávají několik životně důležitých funkcí.

Jejich hlavní úlohou je odbourávat odpadní látky, dále regulují objem celkové vody a v neposlední řadě mají velký podíl na produkci řady důležitých hormonů.

Jak lidská čistička pracuje?

Ledvinami proteče každou minutu neuvěřitelný jeden litr krve. Ta přitéká krátkými a širokými tepnami a postupně se větví do těch nejjemnějších vlásečnic, stočených do tzv. glomerulů (cévní klubíčko uvnitř ledvinového tělíska).

Těch se nachází v každé ledvině mezi 1–1,25 milionu. Tato klubka fungují jako jemné sítko, přes které se filtruje moč. Ta se pak hromadí v ledvinové pánvičce, ze které odtéká močovodem do močového měchýře.

Důležité hormony

Ledviny produkují tří významné hormony: renin, erytropoetin a calcitriol. Renin se vytváří ve chvíli, kdy poklesne krevní tlak. Jeho zvýšené hodnoty způsobí zúžení cév v těle, a tím zajistí zvýšení krevního tlaku zpět na normální úroveň.

Další hormon, erytropoetin, stimuluje kostní dřeň k výrobě červených krvinek, které mají jeden hlavní úkol: rozvádět kyslík v celém krevním oběhu.

Poslední calcitriol je známý jako aktivní vitamin D nebo D3, který pomáhá regulovat hladinu vápníku v krvi, ale především v kostech.

Plná „popelnice“

Hlavní funkcí ledvin je ale odbourávání odpadních látek, které se v těle neustále utvářejí a jsou pro člověka škodlivé a nepoužitelné. Většina těchto toxických látek v krvi pochází z běžné látkové výměny ve svalech nebo z bílkovin přijatých potravou.

Pokud ale nastane v ledvinách problém, odpadní látky se začínají v těle hromadit a mohou ledviny nenávratně poškodit.

Bezbolestný problém

Zákeřnost onemocnění ledvin spočívá především v tom, že se v počátečním stadiu nedá téměř rozpoznat, člověka nic nebolí. Dají se ale pozorovat nenápadné příznaky. V první řadě se zhoršuje celkový zdravotní stav, člověk pociťuje nevolnost nebo špatně spí.

Velkým alarmem bývá otok tkání, především na rukou nebo kotnících. Často se objevuje vyšší dušnost a přibývání na váze. Upozornit nás může i svědění kůže.

Strašáci: cukrovka a vysoký tlak!

Problémy s ledvinami souvisí ve velké míře i s jinými orgány.

Diabetes nebo vysoký krevní tlak (často souvisí s obezitou), opakované záněty močových cest nebo různá vrozená onemocnění patří k nejčastějším spouštěčům onemocnění ledvin. Proto je nesmírně důležité, aby se problém podchytil už v jeho počátku.

Zničená ledvinová tkáň se už totiž nedá zcela vyléčit. Pokud tedy dojde k nejhoršímu, musí se ztracená funkce nahradit, a to formou dialýzy nebo transplantace.

Hemodialýza

Jedná se o postup, při kterém se krev čistí mimo tělo pomocí speciálního filtru. Může to být dialyzátor nebo umělá ledvina. Krev se pak odvádí do dialyzačního přístroje, který ji zbaví veškerých toxinů. Přefiltrovaná krev se poté dostává zpět do cévního oběhu.

O parametrech dialýzy rozhoduje nefrolog, který určí frekvenci a délku léčby. Jediné, co dialýza nedokáže, je stimulovat tvorbu červených krvinek nebo výrobu hormonu erytropoetinu.

Peritoneální dialýza

Tento způsob léčby má oproti hemodialýze výhodu v praktickém využití. Funkci ledvin nahrazuje filtrace krve přes tzv. pobřišnici, do které se napustí čisticí roztok. Ten do sebe vsaje škodlivé látky a nahradí je novým roztokem.

Výměna roztoku je nutná 4–5x denně. Ona výhoda spočívá v tom, že není potřeba žádných přístrojů a člověk si ji může provádět doma sám. Tato metoda je vhodná především pro pacienty se slabým srdcem a velmi nízkým tlakem.

Transplantace ledvin

K náhradě orgánu dochází až v nejzazší situaci, kdy už není možná ani dialýza. Při transplantaci se zdravá ledvina dárce operativně vpraví do těla nemocného. Ve většině případů je dárce po smrti. Darovat ledvinu ale může i žijící dárce.

Aby tělo ledvinu přijalo, je nezbytné, aby se krevní skupina dárce a jeho tkáně co nejvíce shodovaly s příjemcovými. Nová ledvina je schopna pracovat hned po transplantaci, může ale trvat i několik týdnů, než začne tvořit moč.

Vzhledem k počtu pacientů, kteří potřebují transplantaci, musí být kandidát zařazen na čekací listinu.

Jak pečovat o své ledviny?

Aby zůstaly zdravé a pracovaly, jak mají, je třeba dodržovat několik zásad. Hlavní je dodržovat zdravý životní styl. Nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak nebo cukrovka mohou ledvinám velmi uškodit. Jaká pravidla bychom tedy měli dodržovat?

Konec cigaret – Kouření neblaze ovlivňuje nejen srdce a plíce, ale také ledviny, jelikož působí na kvalitu cév.

Cigaretový kouř a zplodiny jsou navíc silně karcinogenní, a zvyšují tak výskyt nádorů nejen v plicích, ale i v ledvinách a močovém měchýři.

Snížení váhy – Špatné stravovací návyky se významně podílejí na vzniku aterosklerózy (kornatění tepen), cukrovky a vysokého tlaku. Nadměrná zátěž navíc opotřebovává klouby a páteř.

Obezita pak může vést i k chronickému onemocnění ledvin, jelikož ledviny musejí filtrovat více krve.

Pohyb – Neméně významnou prevenci je pohybová aktivita, při které se posiluje imunitní systém, snižuje se krevní tlak, zlepšuje se stav cévního systému a snižuje se hladina cukru v krvi.

Kvalitní stravování – Strava by měla být taková, aby obsahovala všechny důležité vitaminy, minerály, tuky, cukry a bílkoviny. Dobré je se vyhnout umělým barvivům, konzervantům nebo stabilizátorům. Lidé by si měli hlídat také podíl bílkovin a soli v jídle.

Pitný režim – Zdravý člověk by měl vypít dva až dva a půl litru tekutiny za den. Do tohoto množství se zahrnují polévky, ovocné čaje, vody nebo šťávy ze zeleniny a ovoce.

Při problémech by měl člověk přijímat zvýšené množství tekutin, aby se škodliviny vyplavily z těla ven.

Omezení analgetik – Většina léků metabolizuje v játrech a jejich vylučování prochází právě přes ledviny, které tak může poškodit.

Dostatek spánku – Podle nedávné studie může stav ledvin ovlivnit i dostatek spánku. Mezinárodní studie zjistila, že u lidí, kteří spí méně než pět hodin, se objevilo o 65 % vyšší riziko poškození ledvin.

Nejčastější onemocnění, spojená s ledvinami:

Akutní selhání ledvin

O co jde: Jedná se o náhlou poruchu ledvin, při které dochází k nahromadění nevyloučených odpadních látek.

Příčiny: Jednou z nejčastějších příčin je dehydratace, přičemž se v ledvinách zhoršuje průtok krve a buňky začnou rychle odumírat. Příčinou může být také močový kámen, zvětšená prostata nebo nádor.

Příznaky: Pokud dojde k selhání ledvin, prvotním příznakem je snížené množství vylučované moči, otoky nebo vysoký krevní tlak. Pokud se včas nezahájí léčba, může dojít i k selhání srdce nebo otoku plic.

Léčba: Selhání ledvin se léčí zavodněním, infuzí do žíly, případně léky. Někdy je nutná dialýza nebo i transplantace.

Chronické selhání ledvin

O co jde: Typická je postupná ztráta funkce ledvin v důsledku ledvinového onemocnění nebo poškození ledvin. Dochází k němu často dlouhodobě bez zjevných symptomů.

Příčiny: Nejčastěji toto onemocnění způsobují vysoký krevní tlak a cukrovka.

Příznaky: První příznaky se objevují teprve v době, kdy funkce ledvin klesá na 35 až 40 % původní kapacity. Patří mezi ně bolesti hlavy, slabost, rychlý nástup únavy, nechutenství, častější močení nebo zvýšená žízeň.

Léčba: Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby. Ve vážném případě je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstupuje dialýzu.

Ledvinové kameny

O co jde: Toto nejčastější onemocnění vzniká ukládáním soli kdekoli v močových cestách. Kameny mohou náhle nebo postupně uzavřít močové cesty, zabránit tak odtoku moči a může nastat ledvinová kolika.

Příčiny: Kameny mohou vznikat kvůli metabolickým poruchám. Riziko se zvyšuje fluorizací vody. Asi 5–10 % všech kamenů vzniká z kyseliny močové.

Příznaky: Projevují se občasnými tlakovými bolestmi v bedrech, častým či bolestivým močením a také přítomností krve v moči. To bývá provázeno zvracením, pocením nebo neklidem.

Léčba: Terapii můžeme rozdělit na konzervativní a operační. Do neoperačních metod patří kromě rozpouštění kamenů i podávání léků, které uvolňují stahy hladké svaloviny.

Zánět močových cest

O co jde: Infekce močových cest patří k nejčastějšímu onemocnění vylučovací soustavy. Může probíhat v různých intenzitách, od nenápadného zánětu až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny.

Příčina: Nejčastěji způsobují zánět bakterie. Některé se nacházejí i v našem zažívacím traktu (bakterie E-coli). Problém nastává ve chvíli, kdy se tyto bakterie dostanou do močového ústrojí.

Záněty postihují častěji ženy, jelikož mají kratší močovou trubici než muži. Když se bakterie dostanou do močového měchýře, rozmnoží se a vznikne zánět. Přispívá k němu i nevhodný pitný režim nebo zadržování močení. Riziko stoupá i při prochladnutí, které oslabují imunitní systém.

Příznaky: Nejčastěji se zánět projevuje častým močením, pálením a řezáním. Často nemoc doprovázejí horečky.

Léčba: Při akutním zánětu se doporučuje klid v teple a podávání antibiotik. Léčení se dá podpořit zvýšeným příjmem tekutin. Jako prevence se nejčastěji doporučuje konzumace brusinek.

Ledvinami prochází velké množství krve. Díky dialýze se krev čistí a ledviny znovu pracují správně. Ve vážném případě je nutné ledviny transplantovat. Kameny dorůstají až do velikosti několika centimetrů.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup