Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejhorší rok v dějinách lidstva! Tipnete si, který to byl?

Lidé si za dobu své existence na Zemi prošli mnoha katastrofami. Ohrožovaly je nemoci, změny klimatu i války. Vědci se proto snažili určit, který rok byl v historii lidstva tím nejhorším.

Adeptů bylo hned několik, vítězem však může být jen jeden. Který? A z jakých důvodů?

Historie je plná překvapivých událostí a ani dnes si nemůžeme být jisti tím, co se stane zítra. Naši předkové zažívali období klidu a prosperity, která byla náhle přerušena katastrofami s nedozírnými následky.

Jindy trpěli dlouhé roky a měsíce, po kterých se situace ale mnohdy ještě zhoršila. Není proto snadné jednoznačně určit, který rok lidských dějin byl nejhorší. Vědci se o to ale pokusili.

Výběr nepříznivých událostí, které významně zamíchaly se životy lidí, byl široký.

Byl nejhorší rok 2001 s teroristickými útoky na „Dvojčata“?

Z dob nedávno minulých to byl například rok 2001, kdy došlo 11. září k sérii teroristických útoků na cíle ve Spojených státech. Stála za nimi militantní islamistická organizace al-Káida.

Tyto události, jež si vyžádaly téměř 3000 mrtvých, už navždy změnily klima ve společnosti. Po bezstarostných 90. letech nastalo období boje s terorismem a dodnes si nikdo nemůže být jistý, kdy a kde extremisté zase udeří.

Smutným byl i rok 1968, během něhož byli zavražděni Martin Luther King (1929–1968), bojovník proti rasové segregaci, a kandidát na post prezidenta USA Robert Kennedy. A došlo v něm také k vpádu sovětských vojsk do Československa.

Někdo bere jako nejhorší rok 2001 po útoku na New York.
Někdo bere jako nejhorší rok 2001 po útoku na New York.

Krach na burze v roce 1929 ovlivnil mnohé

Významně se do historie zapsaly také události druhé světové války a vše, co jim předcházelo. Roku 1929 došlo ke krachu na newyorské burze, označovanému také jako Černé úterý (Black Tuesday), protože k němu došlo v úterý 29. října.

Krachu předcházelo období blahobytu, kdy narůstal obrat v oblastech průmyslu, založených na železu a oceli. Ceny těchto komodit prudce rostly, proto do nich mnoho Američanů investovalo, na což si půjčovali peníze. Když následně začaly ceny klesat, lidé se snažili v panice akcií rychle zbavit.

Krachu předcházelo období blahobytu.
Krachu předcházelo období blahobytu.

Krize umožnila roku 1933 Hitlerovi cestu k moci

Následkem krachu byla tzv. Velká deprese, která udeřila celosvětově a poukázala na propojenost ekonomik. Lidé vinili z krize kapitalismus.

V Evropě docházelo k nepokojům a celé národy začaly naslouchat myšlenkám radikálních směrů, jakými byly nacismus či fašismus.

Mnoho milionů lidí, především Židů, jistě v následujících letech označilo za nejhorší rok 1933, v němž byl Hitler zvolen německým kancléřem a rozpoutal 2. světovou válku. V tomto roce také vybudoval první koncentrační tábor v Dachau.

Ameriku pro změnu sužovala nezaměstnanost, bez práce bylo roku 1933 až 15 milionů lidí.

1942 a vrcholící genocida

Za nejhorší rok 2. světové války je považován rok 1942, kdy dosáhla nacisty rozpoutaná genocida svého vrcholu. Byla zaměřena hlavně proti židovskému etniku, ale také proti Romům, Slovanům, homosexuálům a postiženým.

V tomto roce už byla vybudována většina koncentračních táborů, a to včetně krematorií. Ve vyhlazovacím táboře Belzec bylo zpopelněno 430 000 lidí. Dalších 700 000 jich bylo zavražděno v Treblince během pouhých 5 měsíců.

V červenci vyhlásil Heinrich Himmler (1900–1945), vůdce SS a gestapa, že do konce roku musí být vyhlazeni všichni polští Židé.

Během druhé světové války byl nejhorším rokem 1942.
Během druhé světové války byl nejhorším rokem 1942.

Použití atomových bomb na civilisty roku 1945

Dalším smutným rokem v historii lidstva byl rok 1945, kdy poprvé došlo k použití atomových bomb proti civilistům. Dne 6. srpna 1945 shodili Američané bombu Little Boy na japonské město Hirošimu, 9. srpna pak Fat Man na Nagasaki.

Výbuchem byla města srovnána se zemí. Do 4 měsíců po výbuchu zemřelo v Hirošimě až 166 000 lidí, v Nagasaki 80 000. V následujících měsících umírali další lidé, většinou civilisté, na popáleniny a nemoc z ozáření.

V roce 1945 byla poprvé svržena atomová bomba na civilní obyvatelstvo.
V roce 1945 byla poprvé svržena atomová bomba na civilní obyvatelstvo.

Rok 1918 ve znamení španělské chřipky

Pozitivním jistě nebyl ani rok 1914, kdy vypukla první světová válka. Oslavy jejího konce pak zastínila další nepříznivá událost v dějinách lidstva, která si vyžádala na 50 až 100 milionů obětí.

Roku 1918 totiž vypukla celosvětová pandemie takzvané španělské chřipky, která trvala až do roku 1920. Nejzákeřnější na této nemoci bylo, že postihovala hlavně mladé osoby se silným imunitním systémem mezi 20 a 40 lety věku.

Španělská chřipka měla na svědomí miliony životů.
Španělská chřipka měla na svědomí miliony životů.

Smutné roky pro americké indiány

Rokem plným revolucí, nepokojů a hladomorů, které zasáhly celou Evropu, byl rok 1848, označovaný také jako Jaro národů. Lidé bojovali za prosazení občanských svobod a rovnosti.

To pro původní indiánské obyvatelstvo Ameriky byly jistě nepříznivé roky 1492 a 1520. Když roku 1492 objevil Kryštof Kolumbus (1451–1506) Ameriku, bylo to pro tamní obyvatele předzvěstí zániku jejich civilizace a podmanění si Nového světa evropskými mocnostmi.

Roku 1520 pak další Evropané do Ameriky zavlekli neštovice a další pro indiány neznámé choroby, které vyhladily až 90 % jejich populace.

Rok, kdy udeřila černá smrt

Nelze nezmínit ani rok 1347, během kterého postihla Eurasii epidemie moru, přezdívaná černá smrt. Vyžádala si na 25 milionů mrtvých, tedy asi třetiny obyvatel tehdejší Evropy. Ničivě udeřila zejména ve městech, ve kterých se soustřeďovalo větší množství lidí.

Velkou změnou si Evropa prošla i roku 476, kdy zanikla Západořímská říše. To znamenalo konec osvícenosti antiky a nástup středověku, považovaného za dobu temna. Který rok byl však podle vědců tím úplně nejhorším?

Nejhorší z nejhorších

Vědecká skupina pod vedením historika Michaela McCormicka z Harvardovy univerzity za něj považuje rok 536. V jeho průběhu totiž podle nich došlo k velmi silné erupci sopky, pravděpodobně na Islandu, která měla katastrofické následky.

Jak na to přišli? Ze švýcarského ledovce odebrali asi 72 metrů dlouhý sloupec ledu, který podrobili analýze. Rozřezali ho na vzorky o tloušťce 120 mikronů (tedy asi jako lidský vlas) a zkoumali jejich složení.

Na základě přítomnosti sopečného prachu a dalších příměsí určili, že roku 536 došlo k významnému sopečnému výbuchu v místě neosídleném tehdejší civilizací, tedy zřejmě na Islandu.

Hlad, zima a mor

Zplodiny a kouř z výbuchu tehdy na dlouhou dobu zahalily celou Evropu a významnou část Asie a zabránily slunečním paprskům pronikat skrz ně. To vedlo k prudkému ochlazení, i v létě se teploty pohybovaly jen mezi 1,5 až 2,5 °C a sněžilo.

Nízké teploty zničily úrodu nejen v Evropě, ale i v Mezopotámii či Číně a vypukl hladomor.

Situaci ještě umocnily další dvě erupce, v letech 540 a 547. Zkázu pak dokonala v roce 541 epidemie takzvaného justiniánského moru, označovaného podle tehdejšího vládce Východořímské říše, císaře Justiniána I. (482–565).

Mor se šířil z Etiopie do Egypta a celého Středomoří a odtud až do Mezopotámie či Irska. Vyhlazena byla také polovina obyvatelstva Byzantské říše.

Mor si vyžádal miliony mrtvých.
Mor si vyžádal miliony mrtvých.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz