Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejjedovatější zvířata planety: Před kým se mít na pozoru?

Boj o přežití je v přírodě běžnou součástí každodenního života. K obraně a útoku byla zvířata vybavena různě, například jedem.

Překvapivé je, že mezi ty nejjedovatější patří většinou krásně zbarvení tvorové, kteří pestrými barvami a vzory jasně dávají najevo, že není radno si s nimi zahrávat. Kteří z nich mají k dispozici ten nejúčinnější jed?

1) Homolice mapová (Conus geographus)

Projevy otravy: jed conotoxin způsobí ochrnutí dýchacích svalů a zástavu dechu

Za jak dlouho člověk zemře: po několika minutách, maximálně do hodiny

Množství jedu a jeho účinnost: jed obsahuje na 100 toxinů a jeho jediná kapka usmrtí až 20 osob

Počet lidských obětí: 36 zdokumentovaných úmrtí od poloviny 19. století

Protijed: neexistuje

Homolice jsou mořští plži s nádhernými ulitami, kvůli kterým je lidé rádi loví. Přitom jde o velice jedovaté živočichy, jejichž jed dokáže člověka usmrtit během několika minut.

Disponují harpunovitým ostnem, který vystřelí na lovenou oběť, nebo když se cítí ohrožené. Jed (vlastně několik různých jedů dohromady), označovaný jako conotoxin, zasáhne všechny důležité orgány – ledviny, játra, srdce i mozek člověka. Projde kůží i neoprenem.

Homolice žijí v teplých mořích a oceánech tropického a subtropického pásma, měří od 4 do 10 cm.

2) Taipan menší (Oxyurans microlepidotus)

Projevy otravy: ochabnutí svalů, pokles krevního tlaku, ztráta vědomí a následné udušení

Za jak dlouho člověk zemře: asi za 2,5 hodiny, při silné otravě do půl hodiny

Množství jedu a jeho účinnost: při jednom uštknutí vyloučí průměrně 44 mg jedu, maximálně pak 110 mg, což stačí k usmrcení 60 až 100 osob, navíc útočí opakovaně

Počet lidských obětí: od vytvoření séra nejsou známy oběti na lidských životech

Protijed: sérum

Nejjedovatější had na planetě. Jeho jed obsahuje neurotoxiny (napadají nervy), hemotoxiny (krevní jedy) i myotoxiny (svalové jedy), jde tedy o nejúčinnější jed. Bez protijedu zemře 80 % napadených osob. Žije v polosuchých oblastech střední Austrálie.

Dosahuje délky 1,5 až 2,5 metru, bývá hnědě až hnědozeleně zbarvený, v zimě tmavší než v létě. Je poměrně plachý, dožívá se až 20 let.

3) Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri)

Projevy otravy: palčivá bolest, doprovázená otokem a často i šokem, v jehož důsledku může člověk utonout, dále křeče, bezvědomí a selhání srdce

Za jak dlouho člověk zemře: při rozsáhlém požahání do 3–5 minut

Množství jedu a jeho účinnost: jeden z nejsilnějších jedů na planetě, jedna čtyřhranka ho má dostatek k usmrcení 60 dospělých lidí

Počet lidských obětí: asi 100 od roku 1884

Protijed: vinný ocet

Čtyřhrance se někdy také říká mořská vosa. Je to smrtelně jedovatý druh mořské medúzy, který obývá pobřežní vody Austrálie. Zvonovité tělo čtyřhranky má 25 cm a ve vodě ho lze snadno přehlédnout.

Z něj vybíhá až 15 třímetrových lepkavých chapadel s velkým množstvím žahavých buněk. Jejím jedem je kardiotoxin, poškozující srdce, zabírá proti němu vinný ocet.

4) (Duboisův) vlnožil (Aipysurus duboisii)

Projevy otravy: neprojevuje se bolest ani zarudnutí, až později se ukážou známky otravy neurotoxinem – bolest svalů, paralýza, dvojité vidění, obtížné polykání a mluvení, slinění, zvracení

Za jak dlouho člověk zemře: člověk umírá udušením z důvodu paralýzy dýchacích svalů do 2 hodin

Množství jedu a jeho účinnost: po uštknutí zemřou asi 3 % osob, při závažné otravě až 25 %

Počet lidských obětí: jednotky osob před vytvořením séra, od té doby žádné

Protijed: existuje

Vlnožil, nejjedovatější mořský had a třetí nejjedovatější had na světě, je naštěstí pro člověka velmi plachý. Obývá vody u Papui Nové Guineje, Nové Kaledonie a Austrálie a dosahuje délky kolem 110 cm. Má překvapivě nenápadné hnědočerné pruhování.

Sám neútočí, jen když je napaden. Na rozdíl od jiných hadů jsou vlnožilové živorodí, malí hádci se líhnou ještě v těle matky, která je poté vypudí.

5) Červený mravenec Pogonomyrmex barbatus

Projevy otravy: otok místa kousnutí, postupně se šíří do lymfatických uzlin, u alergiků je možný anafylaktický šok

Za jak dlouho člověk zemře: není známo

Množství jedu a jeho účinnost: k usmrcení dospělého člověka je třeba 200 kousnutí

Počet lidských obětí: žádná

Protijed: není

Tito 5–7 mm velcí mravenci obývají jihozápad Spojených států, hlavně Arizonu. Kousnutí od jediného mravence způsobuje až 4 hodiny trvající intenzivní bolest.

Ovšem aby došlo k usmrcení člověka, muselo by ho kousnout 200 mravenců naráz – vyloučí totiž jen velmi malé množství jedu. Špatnou zprávou ovšem je, že při kousnutí se vyloučí alkaloid, který láká k útoku další mravence.

6) Palovčík brazilský (Phoneutria fera)

Projevy otravy: extrémní bolest, pocení, paralýza a rozpad tkání, dýchací problémy, srdeční selhání a u mužů i bolestivá až 4 hodiny trvající erekce (priapismus)

Za jak dlouho člověk zemře: do hodiny (v závislosti na množství jedu)

Množství jedu a jeho účinnost: jeden pavouk má dostatek jedu na zabití dvou dospělých mužů; jediné kousnutí, ale obvykle není smrtelné; samičky mají 6x méně jedu než samečci

Počet lidských obětí: 14 zdokumentovaných úmrtí do roku 1980, kdy byl vyroben protijed

Protijed: existuje

Tento velmi útočný a zároveň nejjedovatější pavouk světa se často ukrývá mezi banány, díky čemuž se mu přezdívá banánový pavouk. Někdy se touto cestou dostane i k nám.

Jinak se vyskytuje, jak napovídá jeho jméno, především v Brazílii a dalších tropických oblastech Jižní Ameriky. Je to poměrně velký pavouk, jeho tělo měří až 6 cm a rozpětí končetin dosahuje až 16 cm. Jeho jed by se mohl stát základem pro léky na odstranění erektivní dysfunkce.

7) Štír smrtonoš (Leiurus quinquestriatus)

Projevy otravy: bolest v nadbřišku a břišních svalech, pocit sucha a škrábání v krku, nucení ke kašli, poruchy řeči, neklid, úzkost a podráždění, zvýšené slinění a pěna u úst, pocení, uvolnění moči a stolice, křeče, nepravidelný dech.

Smrt v důsledku obrny dýchacího centra.

Za jak dlouho člověk zemře: za 2–3 dny

Množství jedu a jeho účinnost: má nejúčinnější jed ze všech štírů, ovšem průměrná dávka 0,225 mg jedu na zabití člověka nestač

Počet lidských obětí: žádná

Protijed: sérum

Štír smrtonoš obývá suché až pouštní oblasti Afriky a Asie, ale v písečných dunách se nevyskytuje.

Smrtonošův jed je mezi štíry nejúčinnější, ovšem jeho jedový váček má malou kapacitu, proto způsobuje méně úmrtí než jeho kolega, štír tlustorepý (Androctonus australis). Bodnutí způsobené štírem smrtonošem je nejbolestivějším ze všech štírů.

Jed je směsí neurotoxinů a má nízkou smrtelnou dávku. Štír je žlutý a měří průměrně asi 6 cm.

8) Odranec pravý (Synanceia verrucosa)

Projevy otravy: rozpad tkáně, ochrnutí, srdeční zástava

Za jak dlouho člověk zemře: do hodiny

Množství jedu a jeho účinnost: jedu má dostatečné množství pro zabití dospělého člověka

Počet lidských obětí: žádná; až 20 lidí za rok na něj šlápne, ale nezemře

Protijed: existuje, případně stačí ponořit poraněnou část těla (nejčastěji nohu) do horké vody, teplo jed inaktivuje.

Odranec je nejjedovatější rybou, ve vodě se velice dobře maskuje. Vypadá totiž jako kámen či korál (ostatně proto se mu přezdívá „kamenná ryba“), který lidé pod hladinou snadnou přehlédnou a stoupnout na něj.

Ve hřbetní ploutvi má odranec skrytých 13 trnů se smrtícími hroty. Obvykle má hnědou či šedou barvu, ale na povrchu těla může mít i žluté, oranžové či červené oblasti.

Vyskytuje se v mělkých tropických vodách Pacifiku a také v Indickém oceánu, od Rudého moře po Velký korálový útes. Může se však nacházet i ve Středozemním moři. Na Filipínách a v Japonsku jej dokonce konzumují. Mimo vodu přežije až 24 hodin.

9) Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata)

Projevy otravy: jed tetrodotoxin způsobuje nejprve necitlivost kolem úst, bolest hlavy, pocení a zúžení zornice, následuje nevolnost, zvracení (i krve) a bolest břicha. Postupně se rozvíjí necitlivost trupu a končetin a ochrnutí.

Následují poruchy řeči a polykání, spavost, obrna nervů, srdeční problémy, kožní vyrážky; v posledním stupni pak ochrnutí dýchacích vest, které vede ke smrti; postižený bývá celou dobu při vědomí.

Za jak dlouho člověk zemře: většinou po 4 až 6 hodinách, ale rozpětí je od 20 minut po 8 hodin

Množství jedu a jeho účinnost: jedna chobotnice má dost jedu k usmrcení 26 osob

Počet lidských obětí: není zdokumentované žádné úmrtí, ale několik lidí musí každý rok podstoupit léčbu a jsou v akutním ohrožení života

Protijed: testuje se, léčba spočívá v podání aktivního uhlí, výplachu žaludku a napojení na kyslíkový přístroj.

Chobotnice kroužkovaná se vyskytuje v mělkých vodách u severního pobřeží Austrálie a v západním Tichomoří. Měří asi 20 cm a je zbarvená tmavohnědě či tmavožlutě. Když se rozruší, buňky zvané chromatofory způsobí, že se jí na těle objeví asi 60 modrých kruhů.

Tím jasně dává najevo, že je jedovatá. Vylučuje dva druhy jedu – jeden používá ke znehybnění kořisti, druhý na obranu. Tím je silně paralyzující neurotoxin tetrodotoxin. Klovnutí je bezbolestné, postupně se ale začne projevovat ochrnutí. Po nakladení vajec (až 100) se samice 50 dní stará o mláďata, a pak zemře.

Z jedu homolice Conus magnus byl chemicky derivován lék Ziconotide, který je 100x silnější než morfium. Ještě útočnější než taipan je pakobra východní, která je v Austrálii zodpovědná za 60 % hadích kousnutí. Ve vodě se čtyřhranka velmi snadno ztratí. Vlnožil zaútočí pouze v sebeobraně. Aby mravenci zabili člověka, bylo by jich potřeba víc než 200. Dalším velice jedovatým pavoukem je sklípkanec jedovatý. Jeho jed obsahuje 40 různých toxinů. Složka jedu tohoto štíra, chlorotoxin, se ukázala jako nadějná k léčbě mozkových tumorů u lidí.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Svoji Velkou zeď má i Indie
Indické království Mévár vzkvétá. Může za to mahárádža Rana Kumbha, jenž mu vládne od roku 1433. Ten táhne od jedné bitvy ke druhé a výrazně rozšiřuje hranice svého státu, který se nachází na západě dnešní Indie.   Celkem svede 56 střetnutí, v nichž ani jednou nenajde přemožitele. Počet jeho nepřátel ovšem rychle roste. Vzhledem k tomu, že hlavní […]
Hana Benešová pomáhala i pytlem brambor
Seznámili se na podzim 1905 v Paříži. Napřesrok se Eduard s dcerou železničního zřízence Annou zasnoubí. Záhy si oba změní svá křestní jména.   Zatímco Eduard Beneš (1884–1948) sáhne po zvučnějším Edvardovi, z Anny Vlčkové (1885–1974) se na jeho přání stává Hana, aby mu prý nepřipomínala bývalou láskou. V listopadu 1909 mají v Praze skromnou svatbu. […]
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je […]
Bitva u Montgisardu: Saladina zachránil jen rychlý velbloud
Záplava bojovníků v křižáckých pláštích se znenadání vrhá na překvapené muslimské vojsko. Útok je tak drtivý, že i sám sultán bere nohy na ramena a jen díky rychlému velbloudovi si zachraňuje holý život.   Uplynuly tři roky od chvíle, kdy se kurdský vojenský velitel Saláh ad-Dín Júsuf ibn Ajjúb (asi 1137–1193), známý jako Saladin neboli Zbožný, […]
Zajímavosti
Jehla: Od zvířecích kostí po 3,5metrového giganta
Pospíchá do práce a spěšně zapíná sáčko, jenže jeden z knoflíků mu spočine v ruce. Vztekle kus oblečení odhodí a ze skříně vytahuje další kousek. Knoflík ale bezpečně uloží, protože večer ho čeká rande s jehlou a nití.   Podle expertů existují desítky různých velikostí a typů. Všechny ale slouží k jediné věci, opravovat a šít oblečení! Jehly jsou […]
Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle!   Zkusit můžete i cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné triky nebo čáry, […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Jak název tohoto kamene napovídá, jeho naleziště leží v africké Tanzanii a je doposud jediným známým zdrojem…Odborníci na drahé kameny tvrdí, že možnost výskytu tanzanitu jinde na světě je velmi nepravděpodobná, nicméně jednoznačně vyloučená také není.   Existuje několik verzí o tom, kdo a kdy poprvé objevil tanzanit. Jedna z nich vypráví o domorodých masajských […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Ať už jste milovníkem klasického „turka“, nebo kávy překapávané či z presovače, vždy vám zůstane kávová sedlina. Co s ní? Nejjednodušší řešení je ji vyhodit. Ale neukvapujte se! Není to zdaleka jenom odpad, lze ji využít mnoha praktickými způsoby.   Protože káva obsahuje řadu cenných látek, mnoho z jejích živin přechází i do takzvaného lógru. […]
Záhady a napětí
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
V médiích se čas od času objeví zpráva o nalezení nějakého pozoruhodného pokladu. Většinou jde o staré mince, šperky nebo jiné nálezy, které mají hlavně archeologickou a historickou hodnotu. V případě objevu staré truhly nalezené před lety v Makedonii se však badatelé nestačili divit. Co leželo uvnitř?   Pro farmáře Traycheho Draganova začíná tento den zcela všedně. Zemědělec […]
Mimozemská sekta raeliánů: Naklonovali prvního člověka?
V roce 1973 se Claude Vorilhon (*1946), známý pod pseudonymem Rael, setkává s mimozemšťanem v sopečném parku „Puy de Lassolas“ ve Francii. Tento návštěvník mu poskytuje informace o původu lidstva a pokyny k jeho budoucnosti a dává mu za úkol informovat lidstvo o tomto poselství. Takto nezačíná scénář sci-fi filmu, ale příběh jedné z nejpodivnějších sekt planety. […]
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže?   Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod […]
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
epochanacestach.cz
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
Jedinečné navenek a přátelské uvnitř. Příroda v Krkonoších vás ihned očaruje, takže máte chuť vystoupat až na vrcholky hor. Jenže tu jsou i jiné zajímavosti… Mumlavské vodopády Na vodu nejbohatší vodopád v Krkonoších hlučně padá až do hloubky deseti metrů a ve skále ze žuly vytváří obří kotle, tzv. Čertova oka. U vodopádů najdete Mumlavskou
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
21stoleti.cz
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
Varanu komodskému (Varanus komodoensis) se přezdívá komodský drak. Ve skutečnosti se však nejedná o draka, ale o obřího ještěra. Je to největší, co do hmotnosti a celkové mohutnosti, žijící ještěr vůb
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
iluxus.cz
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
Na tiskové konferenci v pražském Letenském zámečku byla 27. listopadu představena jedinečná výprava nazvaná ROBOT Expedice Praha–Ósaka, která v roce 2025 spojí české a japonské kulturní hodnoty i auto
Netradiční rybí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční rybí polévka
Rybí polévka nesmí na štědrovečerním stole chybět, ale je načase vyzkoušet nový recept. Suroviny 1 kapří hlava 1 kapří kostra i s rybím masem 1 bobkový list 10 kuliček nového koření 10 kulič
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
skutecnepribehy.cz
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
Říkali mi – už to nepij! Měla jsem je poslechnout a nehrnout se do bláznivé sázky. Udělala jsem si pořádnou ostudu a také zničila přátelství. Znaly jsme se s Ivetou od první třídy, dokonce jsme několik let seděly spolu v jedné lavici. Když jsme se v devítce loučily a každá šla na jinou střední školu, tak jsme si slibovaly, že se
Zenová atmosféra na břehu oceánu
rezidenceonline.cz
Zenová atmosféra na břehu oceánu
Na slunném Ocean Beach v San Franciscu se nachází rezidence, jejíž interiér navrhla slovinská designérka Valery Zhavruk. Všudypřítomná paleta pozitivních emocí a harmonických barev návštěvníka provází od vstupní haly až po terasu. Mobiliář návrhářka vybírala převážně od Caffe Latte a Covet House. Hned vstupní hala dýchá typickou kalifornskou atmosférou – decentní béžové a ořechové tóny
Květiny na vánoční stůl
panidomu.cz
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
nasehvezdy.cz
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
O herečku Patricii Pagáčovou (35) z Ulice by mohl znovu zabojovat Tibor Pagáč (32), se kterým nedávno oznámili rozvod. Povídá se, že vše, co mezi nimi dělalo zle, se teď u herečky změnilo jako máv
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
historyplus.cz
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
Na území dnešní Arménie a Turecka kdysi dávno existovalo království Urartu, které navzdory drsným klimatickým podmínkám a podstatně menší populaci dokázalo hospodářsky prosperovat, a navíc soupeřit s mocnou Novoasyrskou říší. Jeho hranice v době největší slávy sahaly až k Černému a Kaspickému moři. První zmínky o území Urartu pocházejí z asyrských nápisů krále Salmanassara I. (vláda přibližně v
Obdarujte je podle znamení
nejsemsama.cz
Obdarujte je podle znamení
Uprostřed nasvíceného obchodního centra si s hrůzou uvědomíte, že absolutně nevíte, co komu pořídit? Abyste neskončila u slz, hvězdy vám poradí, čím pod stromečkem potěšíte jednotlivá znamení horoskopu mezi svými blízkými. Beran 21. 3. – 20. 4. Patří k poctivým hrdinům a příčí se mu porušování pravidel, takže ho zaručeně potěšíte nějakou detektivkou s neohroženým hlavním hrdinou v čele. A pokud si
Jak funguje technika ho’oponopono?
enigmaplus.cz
Jak funguje technika ho’oponopono?
Jedná se o starou havajskou techniku k vytvoření hojnosti, zdraví, míru. Zjednodušeně znamená „narovnání“ či „nápravu chyby“. Je to proces vnitřního odstranění toxických energií s cílem nechat skrz
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
epochaplus.cz
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic. „Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain…. Knihy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz