Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Divoká zvířata se chovala v zajetí už ve starověku, a to pro užitek, z náboženských účelů i ve snaze ukázat mocenskou převahu. V Evropě byl průkopníkem chovu exotických zvířat římský císař Karel Veliký (747–814).

První zoo se příliš nelišily od zvěřinců, zvířata prezentovaly v klecích. Dnes se ale poslání zoologických zahrad změnilo. Chovají zvířata v co nejpřirozenějším prostředí, podílejí se na jejich ochraně a na záchraně ohrožených druhů. Které byste rozhodně měli navštívit?

1. Henry Doorly Zoo

Kde se nachází: Omaha, Nebraska, USA

Rok otevření: 1894

Rozloha: 53 hektarů

Počet druhů zvířat: 962

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.
Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.

V největším městě americké Nebrasky, v Omaze, byla zoo založena už roku 1894, a to pod názvem Riverview Park. O čtyři roky později se v ní už nacházelo 120 zvířat.

Roku 1963 darovala Margaret Doorlyová 750 000 dolarů na provoz zahrady pod podmínkou, že bude zoo pojmenována po jejím manželovi, Henry Doorlym. Mezi největší atrakce Henry Doorly Zoo patří Lied Jungle, jeden z největších krytých deštných pralesů na světě.

Návštěvníci se v něm mohou brodit džunglí porostu, případně se procházet po stezce nad hlavami zvířat, jakými jsou filipínský krokodýl, vydra, dikobraz či nejrůznější druhy opic a papoušků. K vidění je zde i 15metrový vodopád.

Pod kopulí Desert Dome, jenž zahrnuje také fascinující noční výstavu „Království noci“, se skrývá obří krytá poušť.

2. San Diego Zoo

Kde se nachází: San Diego, Kalifornie, USA

Rok otevření: 1916

Rozloha: 40 hektarů

Počet druhů zvířat: více než 650

Návštěvníků za rok: 4 miliony

Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.
Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.

Nejnavštěvovanější zoo ve Spojených státech byla vždy průkopníkem ve vytváření co nejpřirozenějších venkovních i vnitřních stanovišť pro zvířata tak, aby se přibližovala jejich domovině.

Možná proto se zde zpočátku vyskytovalo tolik „zvířecích útěkářů“, než se podařilo vyladit systémy neviditelných zábran. Rekordmanem byl orangutan Ken Allen, přezdívaný „Chlupatý Houdini“, a dále tapír zvaný „Hrozný Trudy“.

Velkých úspěchů dosahovala tato zoo při reprodukci pand velkých, než se zde chovaný pár vrátil loni do Číny.

3. Singapore Zoo

Kde se nachází: Mandai, Singapur

Rok otevření: 1973

Rozloha: 28 hektarů

Počet druhů zvířat: 315

Návštěvníků za rok: 1,7 milionu

K zoo přiléhá noční a vodní safari.
K zoo přiléhá noční a vodní safari.

Singapurská zoo se nachází poblíž přehrady Horní Seletar. Krátce předtím, než byla zahrada v roce 1973 otevřena pro veřejnost, z ní unikl černý panter. O rok později prchl hroch jménem Kongo a celých 47 dní strávil v blízké přehradě.

Zoo je proslulá tím, že zvířata od lidí oddělují pouze suché a mokré příkopy, nebezpečná zvířata pak prosklené ohrady.

Populárním bodem programu jsou „Snídaně s orangutany“, protože právě v singapurské zoo žije největší kolonie orangutanů mimo volnou přírodu.

Oblíbené jsou také ukázky využití slonů jakožto tažných zvířat při práci nebo zvířecích obyvatel deštného pralesa (lemuři, vydry, orangutani), kteří brání svoji domovinu před pytláky.

4. Chester Zoo

Kde se nachází: Upton u Chesteru, Chestershire, Anglie

Rok otevření: 1931

Rozloha: 51 hektarů

Počet druhů zvířat: 500

Návštěvníků za rok: asi 2 miliony

Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.
Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.

Založil ji roku 1931 George Mottershead, který už od dětství sbíral hmyz či ještěrky a doufal, že se mu jednou podaří otevřít vlastní zoo. Chtěl zahradu bez klecí se železnými tyčemi, které byly tehdy běžné.

V roce 1956 například oddělil výběh opic jen 12 metrů širokým vodním příkopem – nikdo přitom tehdy nevěděl, zda ho šimpanzi náhodou nedokážou přeplavat. Dnes jsou největší atrakcí zoo tzv.

Ostrovy (Islands), otevřené od roku 2015. Představují faunu a flóru Sumatry, Filipín a Indonésie.

Na 15 hektarech mohou návštěvníci mezi jednotlivými ostrovy přecházet po mostech či se plavit na výletní lodi a pozorovat při tom tygry, hady, gibony, tapíry a další zvířata.

5. Zoo Praha

Kde se nachází: Praha, ČR

Rok otevření: 1931

Rozloha: 58 hektarů

Počet druhů zvířat: 676

Návštěvníků za rok: 1,4 milionu

Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.
Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Zoologická zahrada v pražské Troji byla slavnostně otevřena 28. září 1931, prvním zvířetem byla vlčice Lotta, poté přibyla mladá lvice Šárka a pár koní Převalského. Roku 1934 věnoval pražské zoo herec Vlasta Burian dva lachtany kalifornské, Hýtu a Batula.

Zahradu postihly v roce 2002 ničivé povodně, při kterých ztratila 134 zvířat. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě. Odchycen byl až u německých Drážďan, při převozu zpět však zemřel vyčerpáním.

Další povodně stihly zoo v roce 2013. I přes značné materiální škody byla zahrada o dva roky později vyhlášena 4. nejlepší zoo na světě. Nyní jí patří 5. příčka. Zoo se snaží budovat expozice co nejpodobnější přirozeným stanovištím zvířat.

Je nejnavštěvovanější zoo u nás, v roce 2018 byla dokonce třetím nejnavštěvovanějším místem Česka po Pražském hradě a lanovce na Petřín.

6. Tiergarten Schönbrunn

Kde se nachází: Vídeň, Rakousko

Rok otevření: 1752

Rozloha: 17 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.
Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.

Nejstarší zoologickou zahradou na světě je právě tato, ležící ve vídeňském Schönbrunnu. Založil ji už roku 1752 císař František I. Štěpán (1708–1765).

V jejím středu umístil architekt Adrian von Steckoven pavilon, kam chodila snídat císařova manželka Marie Terezie (1717–1780). Zvířata, nejčastěji pocházející z cestovních zvěřinců, se zde chovala už dříve, ale do otevření zoo je běžní lidé vidět nemohli.

Od roku 1770 zde byli k vidění sloni, které se zde, poprvé v Evropě, podařilo roku 1906 i rozmnožit. O zahradu se velmi zajímal i císař František Josef I. (1830–1916), například až do roku 1918 byl vstup do zoo zdarma.

V současnosti je největší atrakcí této zahrady párek pand velkých, který zde přirozeně počal několik mláďat. Součástí zoo je také skleněná hala, simulující deštný prales, či insektárium.

7. Toronto Zoo

Kde se nachází: Toronto, Ontario, Kanada

Rok otevření: 1974

Rozloha: 287 hektarů

Počet druhů zvířat: 460

Návštěvníků za rok: asi 1,5 milionu

Zoo založil průmyslník Hugh A. Crothers roku 1966, otevřena pro veřejnost pak byla v roce 1974. Je rozdělena do sedmi oblastí podle původu zvířat, v současné době je domovem téměř 5000 živočichů.

Doménou zoo byla vedle zvířat také jednokolejka, která fungovala od roku 1976 do nehody v roce 1994. Nyní se uvažuje o jejím znovuzprovoznění. V zoo se podařilo odchovat řadu vzácných zvířat.

Roku 2003 se v ní například vylíhli, poprvé na území Kanady, varan komodský a tři tygři sumaterští, o rok později trpasličí krokodýli. V roce 2007 vzácní leopardi sněžní a tygři sibiřští.

Roku 2015 se zde hostujícímu páru pand velkých narodila dvojčata, dále spatřila světlo světa čtyři mláďata lva bílého či lední medvídě. Roku 2016 pak mládě nosorožce indického.

8. Pretoria Zoo

Kde se nachází: Pretoria, Jihoafrická republika

Rok otevření: 1899

Rozloha: 85 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 600 000

Symbolem jedné z osmi největších zoologických zahrad světa je okapi, zvíře s nohama zebry, hlavou žirafy a tělem antilopy. Je to blízky příbuzný žirafy a dlouho byl považován za výplod fantazie Pygmejů.

Jde o jedinou národní zoo Jižní Afriky, statut získala v roce 1916. Založena však byla již při vypuknutí druhé búrské války v roce 1899 – šlo o válku mezi anglickými a búrskými (potomci holandských osadníků) kolonizátory JAR. Zahradou protéká řeka Apies, která ji dělí na dvě poloviny spojené lanovkou.

Uprostřed zoo se nachází velké napajedlo jako z africké savany, u kterého lze vidět slony, žirafy, černé nosorožce či koně Převalského. Za návštěvu stojí také sekce vyhrazená pro šelmy, kde lze spatřit gepardy, lvy, dhouly či tygry. Celkem v zoo žije na 9000 zvířat.

9. Wellington Zoo

Kde se nachází: Newtown, Wellington, Nový Zéland

Rok otevření: 1906

Rozloha: 13 hektarů

Počet druhů zvířat: 100

Návštěvníků za rok: 250 tisíc

Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu
Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu

První zoologická zahrada na území Nového Zélandu byla otevřena roku 1906 v hlavním městě Wellingtonu, které je zároveň nejjižnějším hlavním městem světa. Prvním zvířetem, jež zoo obdržela, byl cirkusový lev jménem King Dick.

V minulosti zahrada proslula zejména svým chovem šimpanzů, který započal v roce 1956. Do konce 70. let zoo dokonce pořádala populární čajové dýchánky se svými šimpanzi, zúčastnilo se jich na 2000 návštěvníků.

Nippy, nejdéle žijící gibon světa, strávil celý svůj život v této zoo, od narození roku 1949 až do své smrti v roce 2008.  Do Guinnessovy knihy rekordů se pak Wellington Zoo zapsala díky pelikánovi Percymu, který se v ní dožil úctyhodných 62 let.

10. Zoo Asahiyama

Kde se nachází: Asahikawa, Hokkaidó, Japonsko

Rok otevření: 1967

Rozloha: 15 hektarů

Počet druhů zvířat: 124

Návštěvníků za rok: 3 miliony

Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.
Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.

Nejsevernější japonská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1967. Tehdy v ní žilo 75 druhů zvířat včetně 200 barevných kaprů koi. Zahrada se během let potýkala s poklesem návštěvnosti a hrozilo jí, že bude uzavřena.

V roce 1997 byla novým ředitelem změněna koncepce zahrady. Započala výstavba jedinečných interaktivních zařízení pro sledování zvířat. Například „Totoriho vesnice“ je obří voliéra, ve které mohou návštěvníci vidět volně poletující ptáky. Mají zde i průchozí akvárium pro tučňáky či visutou hrazdu pro orangutany.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Zajímavosti
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Záhady a napětí
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz