Planeta Země

Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Divoká zvířata se chovala v zajetí už ve starověku, a to pro užitek, z náboženských účelů i ve snaze ukázat mocenskou převahu. V Evropě byl průkopníkem chovu exotických zvířat římský císař Karel Veliký (747–814). První zoo se příliš nelišily od zvěřinců, zvířata prezentovaly v klecích. Dnes se ale poslání zoologických zahrad změnilo.

Chovají zvířata v co nejpřirozenějším prostředí, podílejí se na jejich ochraně a na záchraně ohrožených druhů.

Které byste rozhodně měli navštívit?

1. Henry Doorly Zoo

Kde se nachází: Omaha, Nebraska, USA
Rok otevření: 1894
Rozloha: 53 hektarů
Počet druhů zvířat: 962
Návštěvníků za rok: 2 miliony

Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.

V největším městě americké Nebrasky, v Omaze, byla zoo založena už roku 1894, a to pod názvem Riverview Park. O čtyři roky později se v ní už nacházelo 120 zvířat. Roku 1963 darovala Margaret Doorlyová 750 000 dolarů na provoz zahrady pod podmínkou, že bude zoo pojmenována po jejím manželovi, Henry Doorlym.

Mezi největší atrakce Henry Doorly Zoo patří Lied Jungle, jeden z největších krytých deštných pralesů na světě. Návštěvníci se v něm mohou brodit džunglí porostu, případně se procházet po stezce nad hlavami zvířat, jakými jsou filipínský krokodýl, vydra, dikobraz či nejrůznější druhy opic a papoušků. K vidění je zde i 15metrový vodopád.

Pod kopulí Desert Dome, jenž zahrnuje také fascinující noční výstavu „Království noci“, se skrývá obří krytá poušť.

2. San Diego Zoo

Kde se nachází: San Diego, Kalifornie, USA
Rok otevření: 1916
Rozloha: 40 hektarů
Počet druhů zvířat: více než 650
Návštěvníků za rok: 4 miliony

Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.

Nejnavštěvovanější zoo ve Spojených státech byla vždy průkopníkem ve vytváření co nejpřirozenějších venkovních i vnitřních stanovišť pro zvířata tak, aby se přibližovala jejich domovině. Možná proto se zde zpočátku vyskytovalo tolik „zvířecích útěkářů“, než se podařilo vyladit systémy neviditelných zábran.

Rekordmanem byl orangutan Ken Allen, přezdívaný „Chlupatý Houdini“, a dále tapír zvaný „Hrozný Trudy“.

Velkých úspěchů dosahovala tato zoo při reprodukci pand velkých, než se zde chovaný pár vrátil loni do Číny.

3. Singapore Zoo

Kde se nachází: Mandai, Singapur
Rok otevření: 1973
Rozloha: 28 hektarů
Počet druhů zvířat: 315
Návštěvníků za rok: 1,7 milionu

K zoo přiléhá noční a vodní safari.

Singapurská zoo se nachází poblíž přehrady Horní Seletar. Krátce předtím, než byla zahrada v roce 1973 otevřena pro veřejnost, z ní unikl černý panter. O rok později prchl hroch jménem Kongo a celých 47 dní strávil v blízké přehradě. Zoo je proslulá tím, že zvířata od lidí oddělují pouze suché a mokré příkopy, nebezpečná zvířata pak prosklené ohrady.

Populárním bodem programu jsou „Snídaně s orangutany“, protože právě v singapurské zoo žije největší kolonie orangutanů mimo volnou přírodu.

Oblíbené jsou také ukázky využití slonů jakožto tažných zvířat při práci nebo zvířecích obyvatel deštného pralesa (lemuři, vydry, orangutani), kteří brání svoji domovinu před pytláky.

4. Chester Zoo

Kde se nachází: Upton u Chesteru, Chestershire, Anglie
Rok otevření: 1931
Rozloha: 51 hektarů
Počet druhů zvířat: 500
Návštěvníků za rok: asi 2 miliony

Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.

Založil ji roku 1931 George Mottershead, který už od dětství sbíral hmyz či ještěrky a doufal, že se mu jednou podaří otevřít vlastní zoo. Chtěl zahradu bez klecí se železnými tyčemi, které byly tehdy běžné. V roce 1956 například oddělil výběh opic jen 12 metrů širokým vodním příkopem – nikdo přitom tehdy nevěděl, zda ho šimpanzi náhodou nedokážou přeplavat. Dnes jsou největší atrakcí zoo tzv.

Ostrovy (Islands), otevřené od roku 2015. Představují faunu a flóru Sumatry, Filipín a Indonésie.

Na 15 hektarech mohou návštěvníci mezi jednotlivými ostrovy přecházet po mostech či se plavit na výletní lodi a pozorovat při tom tygry, hady, gibony, tapíry a další zvířata.

5. Zoo Praha

Kde se nachází: Praha, ČR
Rok otevření: 1931
Rozloha: 58 hektarů
Počet druhů zvířat: 676
Návštěvníků za rok: 1,4 milionu

Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Zoologická zahrada v pražské Troji byla slavnostně otevřena 28. září 1931, prvním zvířetem byla vlčice Lotta, poté přibyla mladá lvice Šárka a pár koní Převalského. Roku 1934 věnoval pražské zoo herec Vlasta Burian dva lachtany kalifornské, Hýtu a Batula. Zahradu postihly v roce 2002 ničivé povodně, při kterých ztratila 134 zvířat.

Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě. Odchycen byl až u německých Drážďan, při převozu zpět však zemřel vyčerpáním. Další povodně stihly zoo v roce 2013. I přes značné materiální škody byla zahrada o dva roky později vyhlášena 4. nejlepší zoo na světě. Nyní jí patří 5. příčka. Zoo se snaží budovat expozice co nejpodobnější přirozeným stanovištím zvířat.

Je nejnavštěvovanější zoo u nás, v roce 2018 byla dokonce třetím nejnavštěvovanějším místem Česka po Pražském hradě a lanovce na Petřín.

6. Tiergarten Schönbrunn

Kde se nachází: Vídeň, Rakousko
Rok otevření: 1752
Rozloha: 17 hektarů
Počet druhů zvířat: 700
Návštěvníků za rok: 2 miliony

Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.

Nejstarší zoologickou zahradou na světě je právě tato, ležící ve vídeňském Schönbrunnu. Založil ji už roku 1752 císař František I. Štěpán (1708–1765). V jejím středu umístil architekt Adrian von Steckoven pavilon, kam chodila snídat císařova manželka Marie Terezie (1717–1780).

Zvířata, nejčastěji pocházející z cestovních zvěřinců, se zde chovala už dříve, ale do otevření zoo je běžní lidé vidět nemohli. Od roku 1770 zde byli k vidění sloni, které se zde, poprvé v Evropě, podařilo roku 1906 i rozmnožit. O zahradu se velmi zajímal i císař František Josef I. (1830–1916), například až do roku 1918 byl vstup do zoo zdarma.

V současnosti je největší atrakcí této zahrady párek pand velkých, který zde přirozeně počal několik mláďat.

Součástí zoo je také skleněná hala, simulující deštný prales, či insektárium.

7. Toronto Zoo

Kde se nachází: Toronto, Ontario, Kanada
Rok otevření: 1974
Rozloha: 287 hektarů
Počet druhů zvířat: 460
Návštěvníků za rok: asi 1,5 milionu

Zoo založil průmyslník Hugh A. Crothers roku 1966, otevřena pro veřejnost pak byla v roce 1974. Je rozdělena do sedmi oblastí podle původu zvířat, v současné době je domovem téměř 5000 živočichů. Doménou zoo byla vedle zvířat také jednokolejka, která fungovala od roku 1976 do nehody v roce 1994. Nyní se uvažuje o jejím znovuzprovoznění. V zoo se podařilo odchovat řadu vzácných zvířat.

Roku 2003 se v ní například vylíhli, poprvé na území Kanady, varan komodský a tři tygři sumaterští, o rok později trpasličí krokodýli. V roce 2007 vzácní leopardi sněžní a tygři sibiřští. Roku 2015 se zde hostujícímu páru pand velkých narodila dvojčata, dále spatřila světlo světa čtyři mláďata lva bílého či lední medvídě.

Roku 2016 pak mládě nosorožce indického.

8. Pretoria Zoo

Kde se nachází: Pretoria, Jihoafrická republika
Rok otevření: 1899
Rozloha: 85 hektarů
Počet druhů zvířat: 700
Návštěvníků za rok: 600 000

Symbolem jedné z osmi největších zoologických zahrad světa je okapi, zvíře s nohama zebry, hlavou žirafy a tělem antilopy. Je to blízky příbuzný žirafy a dlouho byl považován za výplod fantazie Pygmejů. Jde o jedinou národní zoo Jižní Afriky, statut získala v roce 1916.

Založena však byla již při vypuknutí druhé búrské války v roce 1899 – šlo o válku mezi anglickými a búrskými (potomci holandských osadníků) kolonizátory JAR. Zahradou protéká řeka Apies, která ji dělí na dvě poloviny spojené lanovkou. Uprostřed zoo se nachází velké napajedlo jako z africké savany, u kterého lze vidět slony, žirafy, černé nosorožce či koně Převalského.

Za návštěvu stojí také sekce vyhrazená pro šelmy, kde lze spatřit gepardy, lvy, dhouly či tygry.

Celkem v zoo žije na 9000 zvířat.

9. Wellington Zoo

Kde se nachází: Newtown, Wellington, Nový Zéland
Rok otevření: 1906
Rozloha: 13 hektarů
Počet druhů zvířat: 100
Návštěvníků za rok: 250 tisíc

Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu

První zoologická zahrada na území Nového Zélandu byla otevřena roku 1906 v hlavním městě Wellingtonu, které je zároveň nejjižnějším hlavním městem světa. Prvním zvířetem, jež zoo obdržela, byl cirkusový lev jménem King Dick. V minulosti zahrada proslula zejména svým chovem šimpanzů, který započal v roce 1956. Do konce 70.

let zoo dokonce pořádala populární čajové dýchánky se svými šimpanzi, zúčastnilo se jich na 2000 návštěvníků. Nippy, nejdéle žijící gibon světa, strávil celý svůj život v této zoo, od narození roku 1949 až do své smrti v roce 2008.

Do Guinnessovy knihy rekordů se pak Wellington Zoo zapsala díky pelikánovi Percymu, který se v ní dožil úctyhodných 62 let.

10. Zoo Asahiyama

Kde se nachází: Asahikawa, Hokkaidó, Japonsko
Rok otevření: 1967
Rozloha: 15 hektarů
Počet druhů zvířat: 124
Návštěvníků za rok: 3 miliony

Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.

Nejsevernější japonská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1967. Tehdy v ní žilo 75 druhů zvířat včetně 200 barevných kaprů koi. Zahrada se během let potýkala s poklesem návštěvnosti a hrozilo jí, že bude uzavřena. V roce 1997 byla novým ředitelem změněna koncepce zahrady. Započala výstavba jedinečných interaktivních zařízení pro sledování zvířat.

Například „Totoriho vesnice“ je obří voliéra, ve které mohou návštěvníci vidět volně poletující ptáky.

Mají zde i průchozí akvárium pro tučňáky či visutou hrazdu pro orangutany.

Více z Planeta Země

Rok ve Skotsku, to je jiná divočina!

Planeta Země12.8.2022

„Inspirovali mě šamani kmene Zulu,“

Planeta Země28.7.2022

Přízrakem lesů Serengeti je královská leopardice

Planeta Země2.5.2022

S Davidem Attenboroughem za objevem desetiletí!

Planeta Země10.3.2022

Surikaty, tvorové, které nelze nemilovat

Planeta Země3.2.2022

Záhady kolem bermudského trojúhelníku nepřestávají udivovat

Planeta Země10.1.2022

Majitelé nejlepšího sluchu zvířecí říše: Slyší, kde se co šustne!

Planeta Země9.12.2021

Sloužilo Stonehenge jako obří hudební nástroj?

Planeta Země6.12.2021

Strašák jménem roztroušená skleróza: Pozvolna vás vyřadí z provozu!

Planeta Země2.12.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Útok za plného provozu
epochaplus.cz

Útok za plného provozu

Muzeum Emila Bührleho v osmém obvodě švýcarského...
Astronomové detekovali bublinu plynu obíhající kolem superhmotné černé díry v centru naší Galaxie
21stoleti.cz

Astronomové detekovali bublinu plynu...

Pomocí radioteleskopu ALMA astronomové zachytili známky...
S cizokrajnou láskou jsme našli společnou řeč
skutecnepribehy.cz

S cizokrajnou láskou jsme...

S Abdulem jsem se seznámila, když...
James Cameron: Čtvrté manželství mu zničil Titanic!
epochaplus.cz

James Cameron: Čtvrté...

Na natáčení hvězdného filmu Titanic režisér...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Bude o „Kolečko“ navíc?
nasehvezdy.cz

Bude o „Kolečko“ navíc?

Herečka Denisa...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Don Sandovate: Loď duchů s mrtvolou kapitána přivázanou ke stěžni?
enigmaplus.cz

Don Sandovate: Loď duchů...

Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve...