Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejkrásnější zoologické zahrady světa, které rozhodně stojí za návštěvu

Divoká zvířata se chovala v zajetí už ve starověku, a to pro užitek, z náboženských účelů i ve snaze ukázat mocenskou převahu. V Evropě byl průkopníkem chovu exotických zvířat římský císař Karel Veliký (747–814).

První zoo se příliš nelišily od zvěřinců, zvířata prezentovaly v klecích. Dnes se ale poslání zoologických zahrad změnilo. Chovají zvířata v co nejpřirozenějším prostředí, podílejí se na jejich ochraně a na záchraně ohrožených druhů. Které byste rozhodně měli navštívit?

1. Henry Doorly Zoo

Kde se nachází: Omaha, Nebraska, USA

Rok otevření: 1894

Rozloha: 53 hektarů

Počet druhů zvířat: 962

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.
Za návštěvu stojí také akvárium s mnoha druhy žraloků, rejnoků či mořských želv.

V největším městě americké Nebrasky, v Omaze, byla zoo založena už roku 1894, a to pod názvem Riverview Park. O čtyři roky později se v ní už nacházelo 120 zvířat.

Roku 1963 darovala Margaret Doorlyová 750 000 dolarů na provoz zahrady pod podmínkou, že bude zoo pojmenována po jejím manželovi, Henry Doorlym. Mezi největší atrakce Henry Doorly Zoo patří Lied Jungle, jeden z největších krytých deštných pralesů na světě.

Návštěvníci se v něm mohou brodit džunglí porostu, případně se procházet po stezce nad hlavami zvířat, jakými jsou filipínský krokodýl, vydra, dikobraz či nejrůznější druhy opic a papoušků. K vidění je zde i 15metrový vodopád.

Pod kopulí Desert Dome, jenž zahrnuje také fascinující noční výstavu „Království noci“, se skrývá obří krytá poušť.

2. San Diego Zoo

Kde se nachází: San Diego, Kalifornie, USA

Rok otevření: 1916

Rozloha: 40 hektarů

Počet druhů zvířat: více než 650

Návštěvníků za rok: 4 miliony

Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.
Za vidění stojí pavilon opic Monkey Trails, tygří stezka Tiger Trail či Koalafornia. Spolu se sousedícím safari ji navštíví až 5,5 milionu lidí ročně.

Nejnavštěvovanější zoo ve Spojených státech byla vždy průkopníkem ve vytváření co nejpřirozenějších venkovních i vnitřních stanovišť pro zvířata tak, aby se přibližovala jejich domovině.

Možná proto se zde zpočátku vyskytovalo tolik „zvířecích útěkářů“, než se podařilo vyladit systémy neviditelných zábran. Rekordmanem byl orangutan Ken Allen, přezdívaný „Chlupatý Houdini“, a dále tapír zvaný „Hrozný Trudy“.

Velkých úspěchů dosahovala tato zoo při reprodukci pand velkých, než se zde chovaný pár vrátil loni do Číny.

3. Singapore Zoo

Kde se nachází: Mandai, Singapur

Rok otevření: 1973

Rozloha: 28 hektarů

Počet druhů zvířat: 315

Návštěvníků za rok: 1,7 milionu

K zoo přiléhá noční a vodní safari.
K zoo přiléhá noční a vodní safari.

Singapurská zoo se nachází poblíž přehrady Horní Seletar. Krátce předtím, než byla zahrada v roce 1973 otevřena pro veřejnost, z ní unikl černý panter. O rok později prchl hroch jménem Kongo a celých 47 dní strávil v blízké přehradě.

Zoo je proslulá tím, že zvířata od lidí oddělují pouze suché a mokré příkopy, nebezpečná zvířata pak prosklené ohrady.

Populárním bodem programu jsou „Snídaně s orangutany“, protože právě v singapurské zoo žije největší kolonie orangutanů mimo volnou přírodu.

Oblíbené jsou také ukázky využití slonů jakožto tažných zvířat při práci nebo zvířecích obyvatel deštného pralesa (lemuři, vydry, orangutani), kteří brání svoji domovinu před pytláky.

4. Chester Zoo

Kde se nachází: Upton u Chesteru, Chestershire, Anglie

Rok otevření: 1931

Rozloha: 51 hektarů

Počet druhů zvířat: 500

Návštěvníků za rok: asi 2 miliony

Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.
Jde o jednu z největších a nejlepších britských zoologických zahrad.

Založil ji roku 1931 George Mottershead, který už od dětství sbíral hmyz či ještěrky a doufal, že se mu jednou podaří otevřít vlastní zoo. Chtěl zahradu bez klecí se železnými tyčemi, které byly tehdy běžné.

V roce 1956 například oddělil výběh opic jen 12 metrů širokým vodním příkopem – nikdo přitom tehdy nevěděl, zda ho šimpanzi náhodou nedokážou přeplavat. Dnes jsou největší atrakcí zoo tzv.

Ostrovy (Islands), otevřené od roku 2015. Představují faunu a flóru Sumatry, Filipín a Indonésie.

Na 15 hektarech mohou návštěvníci mezi jednotlivými ostrovy přecházet po mostech či se plavit na výletní lodi a pozorovat při tom tygry, hady, gibony, tapíry a další zvířata.

5. Zoo Praha

Kde se nachází: Praha, ČR

Rok otevření: 1931

Rozloha: 58 hektarů

Počet druhů zvířat: 676

Návštěvníků za rok: 1,4 milionu

Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.
Zoo patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

Zoologická zahrada v pražské Troji byla slavnostně otevřena 28. září 1931, prvním zvířetem byla vlčice Lotta, poté přibyla mladá lvice Šárka a pár koní Převalského. Roku 1934 věnoval pražské zoo herec Vlasta Burian dva lachtany kalifornské, Hýtu a Batula.

Zahradu postihly v roce 2002 ničivé povodně, při kterých ztratila 134 zvířat. Symbolem povodní se stal lachtan Gaston, který uplaval po Vltavě. Odchycen byl až u německých Drážďan, při převozu zpět však zemřel vyčerpáním.

Další povodně stihly zoo v roce 2013. I přes značné materiální škody byla zahrada o dva roky později vyhlášena 4. nejlepší zoo na světě. Nyní jí patří 5. příčka. Zoo se snaží budovat expozice co nejpodobnější přirozeným stanovištím zvířat.

Je nejnavštěvovanější zoo u nás, v roce 2018 byla dokonce třetím nejnavštěvovanějším místem Česka po Pražském hradě a lanovce na Petřín.

6. Tiergarten Schönbrunn

Kde se nachází: Vídeň, Rakousko

Rok otevření: 1752

Rozloha: 17 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 2 miliony

Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.
Vídeňská zoo patří k těm nejstarším.

Nejstarší zoologickou zahradou na světě je právě tato, ležící ve vídeňském Schönbrunnu. Založil ji už roku 1752 císař František I. Štěpán (1708–1765).

V jejím středu umístil architekt Adrian von Steckoven pavilon, kam chodila snídat císařova manželka Marie Terezie (1717–1780). Zvířata, nejčastěji pocházející z cestovních zvěřinců, se zde chovala už dříve, ale do otevření zoo je běžní lidé vidět nemohli.

Od roku 1770 zde byli k vidění sloni, které se zde, poprvé v Evropě, podařilo roku 1906 i rozmnožit. O zahradu se velmi zajímal i císař František Josef I. (1830–1916), například až do roku 1918 byl vstup do zoo zdarma.

V současnosti je největší atrakcí této zahrady párek pand velkých, který zde přirozeně počal několik mláďat. Součástí zoo je také skleněná hala, simulující deštný prales, či insektárium.

7. Toronto Zoo

Kde se nachází: Toronto, Ontario, Kanada

Rok otevření: 1974

Rozloha: 287 hektarů

Počet druhů zvířat: 460

Návštěvníků za rok: asi 1,5 milionu

Zoo založil průmyslník Hugh A. Crothers roku 1966, otevřena pro veřejnost pak byla v roce 1974. Je rozdělena do sedmi oblastí podle původu zvířat, v současné době je domovem téměř 5000 živočichů.

Doménou zoo byla vedle zvířat také jednokolejka, která fungovala od roku 1976 do nehody v roce 1994. Nyní se uvažuje o jejím znovuzprovoznění. V zoo se podařilo odchovat řadu vzácných zvířat.

Roku 2003 se v ní například vylíhli, poprvé na území Kanady, varan komodský a tři tygři sumaterští, o rok později trpasličí krokodýli. V roce 2007 vzácní leopardi sněžní a tygři sibiřští.

Roku 2015 se zde hostujícímu páru pand velkých narodila dvojčata, dále spatřila světlo světa čtyři mláďata lva bílého či lední medvídě. Roku 2016 pak mládě nosorožce indického.

8. Pretoria Zoo

Kde se nachází: Pretoria, Jihoafrická republika

Rok otevření: 1899

Rozloha: 85 hektarů

Počet druhů zvířat: 700

Návštěvníků za rok: 600 000

Symbolem jedné z osmi největších zoologických zahrad světa je okapi, zvíře s nohama zebry, hlavou žirafy a tělem antilopy. Je to blízky příbuzný žirafy a dlouho byl považován za výplod fantazie Pygmejů.

Jde o jedinou národní zoo Jižní Afriky, statut získala v roce 1916. Založena však byla již při vypuknutí druhé búrské války v roce 1899 – šlo o válku mezi anglickými a búrskými (potomci holandských osadníků) kolonizátory JAR. Zahradou protéká řeka Apies, která ji dělí na dvě poloviny spojené lanovkou.

Uprostřed zoo se nachází velké napajedlo jako z africké savany, u kterého lze vidět slony, žirafy, černé nosorožce či koně Převalského. Za návštěvu stojí také sekce vyhrazená pro šelmy, kde lze spatřit gepardy, lvy, dhouly či tygry. Celkem v zoo žije na 9000 zvířat.

9. Wellington Zoo

Kde se nachází: Newtown, Wellington, Nový Zéland

Rok otevření: 1906

Rozloha: 13 hektarů

Počet druhů zvířat: 100

Návštěvníků za rok: 250 tisíc

Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu
Jedná se o první zoologickou zahradu na Novém Zélandu

První zoologická zahrada na území Nového Zélandu byla otevřena roku 1906 v hlavním městě Wellingtonu, které je zároveň nejjižnějším hlavním městem světa. Prvním zvířetem, jež zoo obdržela, byl cirkusový lev jménem King Dick.

V minulosti zahrada proslula zejména svým chovem šimpanzů, který započal v roce 1956. Do konce 70. let zoo dokonce pořádala populární čajové dýchánky se svými šimpanzi, zúčastnilo se jich na 2000 návštěvníků.

Nippy, nejdéle žijící gibon světa, strávil celý svůj život v této zoo, od narození roku 1949 až do své smrti v roce 2008.  Do Guinnessovy knihy rekordů se pak Wellington Zoo zapsala díky pelikánovi Percymu, který se v ní dožil úctyhodných 62 let.

10. Zoo Asahiyama

Kde se nachází: Asahikawa, Hokkaidó, Japonsko

Rok otevření: 1967

Rozloha: 15 hektarů

Počet druhů zvířat: 124

Návštěvníků za rok: 3 miliony

Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.
Největší atrakcí jsou ale zimní pochody tučňáků. Při nich ujdou tučňáci patagonští trasu zhruba 500 metrů ke krmítku. Zabere jim to asi 40 minut. Jdou volně, přičemž nejsou nijak odděleni od lidí, kteří jim fandí po obou stranách cesty.

Nejsevernější japonská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1967. Tehdy v ní žilo 75 druhů zvířat včetně 200 barevných kaprů koi. Zahrada se během let potýkala s poklesem návštěvnosti a hrozilo jí, že bude uzavřena.

V roce 1997 byla novým ředitelem změněna koncepce zahrady. Započala výstavba jedinečných interaktivních zařízení pro sledování zvířat. Například „Totoriho vesnice“ je obří voliéra, ve které mohou návštěvníci vidět volně poletující ptáky. Mají zde i průchozí akvárium pro tučňáky či visutou hrazdu pro orangutany.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Největší děla historie se k boji nehodí
Monstrózní děla se lidé snaží postavit už řadu staletí. Z těch největších jde skutečně strach, ale většina z mnohatunových gigantů se vlastně k válčení vůbec ani nehodí.   Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411. Váží téměř devět tun a odpaluje kamenné koule o průměru 80 centimetrů. Během deseti let je v Brunšviku vyrobeno dokonce […]
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně.   Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi […]
Vzestup Diega Velázqueze pojistil úplatek
„Přimluvte se u krále za mladého Diega,“ naléhá na vévodu Olivarese kaplan Don Juan de Fonseca. V upocených rukou mačká váček s 50 dukáty.   „Pochází ze Sevilly, stejně jako já. A má skutečně velký talent,“ dušuje se a podává španělskému grandovi peníze. Ten se ještě chvíli zdráhá, nakonec si ale umolousaný pytlík přece jen vezme. […]
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Zajímavosti
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se […]
C/2014 UN271: Největší kometa ve známém vesmíru?
Vesmír se rozpíná stále rychleji. Jenže, jak je to možné? Současná fyzika je v koncích. Odpovědí by mohla být hypotetická temná energie. Právě na tu se zaměří pozornost dvojice zkušených astronomů. Namísto ní ale objeví něco mnohem hmatatelnějšího. Naprosto rekordní kometu!   Astronomové Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein mravenčí prací zkoumají archivní snímky v rámci Průzkumu temné […]
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n. […]
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Záhady a napětí
Je turecký Durupinar zkamenělou biblickou archou? Nové důkazy!
Zvláštní útvar v tureckých horách je již dlouho středem zájmu archeologů i dobrodruhů pátrajících po biblických artefaktech. Zatímco geologové obecně tvrdí, že jde o přírodní útvar, poznatky z nejnovějších výzkumů hrají do karet těm, kteří Durupinar považují za zkamenělé pozůstatky Noemovy archy.   V květnu roku 1948 západ Turecka zasáhne série zemětřesení doprovázená silným deštěm…Následkem […]
Terorizují Zimbabwe upíři?
Nevelké městečko v zimbabwské provincii Masvingo tone ve tmě. Kolem půlnoci prořízne ticho, které v něm panuje, hlasitý výkřik. Ven se proto opatrně vykrade několik místních. To, co naleznou, je nesmírně vyděsí. Na ulici leží bezvládné dívčí tělo se dvěma kousanci na krku. V posledních letech nejde v zemi o nic výjimečného. Řádí v ní vampýři?     Je […]
Záhadná smrt hlasu národa: Byla Whitney Houston zavražděna?
11. února 2012 otřese světem zpráva, že americká zpěvačka – hlas národa, jak byla mnohými přezdívána – Whitney Houston (1963–2012) byla nalezena mrtvá v hotelu v Beverly Hills. Za příčinu smrti je označeno nešťastné utonutí ve vaně. Pojďte se s námi podívat na fakta, která však nešťastnou náhodu rozporují!   Pouhé dva dny před oznámením […]
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz