Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku.

Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu. Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka.

Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin. Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.

Vliv má i dědičnost

Podle řady studií má na vznik alergie velkou zásluhu genetika. U dítěte s jedním alergickým rodičem se zvyšuje riziko asi o 30 %. Pokud jsou náchylní oba rodiče, má jejich potomek až o 80 % větší pravděpodobnost, že se u něj alergie objeví.

Zásadní roli v tomto případě hraje matka, riziko přenosu alergie je až čtyřikrát vyšší, když je sama postižena. Tyto děti jsou označovány za atopiky. Nemusejí mít žádné obtíže, ale jejich imunitní systém je neustále v pohotovosti.

Tělo samo bojuje

Při alergické reakci dochází v organismu k boji. Imunitní systém totiž rozpoznává a likviduje neznámé, a tedy potenciálně škodlivé látky. Může se tak stát, že začne nepřiměřeně reagovat na okolní prostředí, i když běžnému člověku neškodí.

Mohou se projevovat jen velmi mírně v podobě lehké rýmy, ale objevují se i případy, kdy dochází k ohrožení života. Vše záleží hlavně na síle a množství alergenů, které se do těla dostane. V nejhorším případě dochází až k anafylaktickému šoku.

Rychlý a nebezpečný

Ten může přijít velmi rychle a nečekaně. Projevuje se řadou symptomů. Mezi hlavní patří svědivá vyrážka, dušnost a nízký krevní tlak. Velmi často ho způsobuje bodnutí nebo štípnutí hmyzem nebo požití určitých potravin či léků.

Způsobuje ho především uvolnění histaminu z bílých krvinek. Je proto nezbytné podat postiženému nitrožilně adrenalin. Anafylaktický šok se projevuje přibližně 0,05–2 % lidí.

Existuje možnost léčby?

Léčení alergií je velmi náročný a složitý proces, přesto ne nereálný. U některých typů se stačí alergenu vyhýbat, a není tak nutná léčba, zatímco u jiných je nezbytné podávání protialergických léků, nejčastěji antihistaminik.

Při alergické reakci se totiž z buněk uvolňuje histamin. Dá se také očkovat pomocí vakcín, což způsobí toleranci organismu vůči alergenu. Očkování probíhá 2 až 5 let.

Nebezpečné potraviny

Nejvyšší nárůst alergií mají na svědomí překvapivě potraviny. Na některou z nich trpí až 4 % světové populace, dětí do 3 let dokonce 8 %. Mléko, oříšky, vejce nebo pšenice – to vše může alergikům komplikovat život.

K prvním příznakům dochází zpravidla do jedné hodiny od požití problematické potraviny. Nejčastěji se projevují kožními reakcemi, otoky jazyka, dušností, zvracením či průjmem.

Žádné obiloviny

V posledních letech se u lidí začala objevovat ve velkém alergie na lepek, což je bílkovina obsažená v obilovinách. Nejvíce jí najdeme v pšenici, žitu, ječmeni nebo ovsu. Nemocní si stěžují na svědění v ústech a krku po požití potraviny, kterou obsahuje.

V horších případech nastává zvracení, vzniká ekzém nebo rýma. Jedinou možností pro postižené je bezlepková dieta. Alergie se však může zaměnit s potravinovou intolerancí, jež znamená trvalé poškození metabolismu. Ta se nazývá celiakie.

Nežádoucí léky

Stejně nevhodné mohou být i některé léky. Alergie se může objevit téměř u každého, ale většina reakcí bývá mírná, nejčastěji to jsou vyrážky nebo svědění kůže. Mezi ty vážnější však patří dušnost nebo otok hrtanu, který může vést až k udušení. Nejčastěji se alergická reakce objevuje na penicilin a podobná antibiotika.

Peří a roztoči

Zabořit se do nadýchaných peřin, vyplněných prachovým peřím, je pro někoho sen, pro druhého noční můra. Peří hus, kuřat, kachen, ale třeba také papoušků může způsobovat velké problémy. Naštěstí pravá forma této alergie je velmi vzácná.

Peří ovšem působí jako magnet na prachové částice, a když začne tlít, začnou se v něm tvořit plísně. Projevuje se hlavně ekzémem, kýcháním, slzením svěděním nebo alergií. Kožní reakce může dokonce přejít v chronický ekzém. Nemusí to být jen samotné peří, viníkem mohou být i roztoči v něm žijící.

Nesnesitelné jaro

Jaro je období plné rozkvetlých stromů a kvetoucích rostlin. Pro někoho to může být doslova utrpení, a to kvůli reakci na pyl, který poletuje vzduchem. Tato alergie se nazývá polinia a je nejčastějším typem alergie.

Spouštěčem bývá pyl z bylin, trav nebo dřevin, který se usazuje lidem na kůži, v očích, nose a průduškách. Nejčastěji se projevuje kýcháním, svědícíma očima nebo výtokem z nosu.

Bylo dokázáno, že pacienti trpící alergickou rýmou mají 3,5x větší pravděpodobnost, že u nich propukne astma. Ke zmírnění příznaků pomohou i volně dostupné léky.

Nečekaní nepřátelé

To, o čem jste doteď četli, jsou sice nepříjemné, ale vcelku běžné alergie. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě. Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky

Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.
Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí.

Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů.

Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu. Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot. Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže

Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.
Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě.

Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka

Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.
Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce.

Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody. V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat.

K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor.

První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře. Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.

Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka.

Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou.

V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož.

Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy. V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu.

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

5. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky

Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.
I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů.

Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním.

Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin. Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy.

Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu. Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

Nejběžnější alergické reakce

Alergická rýma – vyskytuje se přibližně u 20 % populace. Může být sezonní, ale častěji se opakovaně vrací v průběhu roku. Může být i chronická. Vyznačuje se čirým výtokem z nosu, opakovaným kýcháním nebo otokem nosní sliznice.

Astma – způsobuje stahování hladkých svalů průdušek, otok dýchacích cest a tvorbu hustého hlenu. To vše ztěžuje dýchání. Pokud se astma neléčí, může dojít i k ohrožení života.

Kopřivka – jde o krátkodobé poškození kůže. Projevuje se zarudnutím a pupínky, v horším případě otoky. Pokud je kůže poškozená dlouhou dobu, může se z ní vyvinout i atopický ekzém. Kůže je velmi suchá a pokrývají ji červené, silně svědivé pupínky.

Anafylaktický šok – tato alergická reakce je ta nejzávažnější a může pacienta ohrožovat na životě. V nejhorším případě prudce klesá tlak, a člověk tak může upadnout do bezvědomí.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř