Elektrifikace dnes už pronikla do všech odvětví dopravy. Ať už se jedná o osobní automobily, veřejnou dopravu či menší osobní dopravní prostředky, jako jsou kola, koloběžky a brusle.
S příchodem elektřiny však vznikla i spousta nových strojů a způsobů přepravy a ty nejlepší na trhu jsme se rozhodli prozkoumat.
V souvislosti s elektromobily se většině lidí často jako první vybaví americká automobilka Tesla, která ve svém portfoliu nabízí pouze vozy na elektrický pohon.
Dnes však podobné modely najdeme napříč mnoha dalšími známými značkami, jako je Audi, Mercedes a brzo se dočkáme možná i elektrického Bentley.
Stejný boom zažila také veřejná doprava, pokud tedy vynecháme vlaky, tramvaje, trolejbusy a další, což jsou dopravní prostředky využívající elektřinu, které už tady nějakou dobu jsou.
V současnosti vznikají též elektrické autobusy, které dost možná již brzy budou zcela autonomní a bez řidičů, ale také letadla, vrtulníky a mnoho dalších strojů. Na jaké novinky se můžeme těšit a jak v současné době vypadá pohyb na vlně elektřiny?
Mobilní robot a transportér v jednom
Pokročilá technologie v podobě mobilního robota a dopravní prostředek v jednom, to je Segway Robot Loomo. Jedná se o přepracované vozítko Segway miniPRO, na kterém značka spolupracuje se společnostmi Xiaomi a Intel.
Výsledkem této spolupráce je osobní robotický asistent, na kterém se můžete nejen přepravovat, ale bude vás také následovat či se pohybovat prostorem zcela autonomně.
Komunikovat se Segway robotem můžete gesty díky unikátnímu systému Intel RealSense či slovem za použití duálního mikrofonu, ale také pomocí mobilní aplikace. Segway robot je navíc vybaven pokročilým rozpoznáváním obličejů, takže si vás nikdy nesplete.
Kromě toho má Segway Robot spoustu dalších skvělých funkcí, jako je fotoaparát s rybím okem, který umožňuje natáčet fotografie a videa z širokého úhlu.
Je rozšiřitelný díky hardwarovým slotům, do kterých můžete připojit příslušenství, jako jsou například robotické paže. Je to majordomus z budoucnosti, který vám může pomoci kdekoli a kdykoli. Jeho cena se pohybuje okolo 42 tisíc korun.
Elektrický pohon pro kočárky značky Bosch
Už i mezi dětskými kočárky najdeme inteligentní verzi s elektrickým pohonem, která byla představena teprve nedávno. Jedná se však o mnoho víc než jen elektrický pohon. Je to asistenční systém pro dětské kočárky s rozsáhlou komfortní a bezpečnostní výbavou:
kromě podpory při tlačení kočárku a funkce automatického brzdění sem patří například propojení přes aplikaci pro smartphony, alarm, jakož i nejrůznější high-tech senzory.
Systém se poprvé objeví začátkem roku 2020 ve spolupráci se švédským výrobcem kočárků Emmaljunga. Následně je plánována také spolupráce s dalšími výrobci. Cena je prozatím neznámá.
Elektrická helikoptéra SureFly
Kromě letadla se na trh ženou také elektrické helikoptéry. Jednou z nich je ta od společnosti Workhorse Group s názvem SureFly.
Nabídne osm nezávislých motorů, kdy každý z nich pohání vlastní vrtuli z uhlíkových vláken. Výrobce navíc slibuje jednoduché ovládání, které zvládne úplně každý, je to něco jako byste řídili větší dron. Myšleno je i na bezpečnost, a tak kromě 2,5hodinového provozu na baterie nabídne stroj ještě speciální energetickou rezervu v podobě benzínového motoru, který se aktivuje jen v případě nebezpečí, kdy je k dispozici i balistický padák.
Helikoptéra nabídne místo pro dva cestující, nejvyšší rychlost 140 km/h a maximální letovou výšku 1 500 metrů.
Cena této helikoptéry by se měla pohybovat okolo 4,6 milionu korun, nicméně její uvedení na trh zatím není přesně známo, i když první zkušební lety má již za sebou.
Hoversurf S3 – něco mezi motocyklem a vrtulníkem
Hoversurf je zajímavý projekt z Kalifornie, který přináší úplně novou dimenzi přepravy. Představte si něco mezi motorkou a vrtulníkem. Tělo tohoto stroje je vyrobeno z pevných uhlíkových vláken a jeho váha je 114 kg.
Bezpečný let je pět metrů nad zemí, ale pilot může dle výrobce přizpůsobit svůj let dle jeho schopností. Maximální rychlost stroje je omezena na 96 kilometrů za hodinu s dobou letu maximálně 40 minut.
Kromě mnoha dalších funkcí nabízí třeba funkci automatického vzletu či přistání, ale i mnoho dalších bezpečnostních prvků. Nedávno tyto stroje testovala dubajská policie, která zvažuje jejich využití v ulicích města. Cena těchto létajících motocyklů je zhruba 3,5 milionu korun.
Vznášejte se jako Iron Man
Možná jste zaznamenali, že během summitu Singularity University, který se konal v pražském Žofíně, se nad Prahou vznášel člověk, který připomínal Iron Mana.
Tím člověkem byl vynálezce Richard Browning, který již nějakou dobu pracuje na speciálním vznášejícím se stroji, respektive tryskovém obleku, a to pod značkou Gravity Industries. Tento oblek poháněný kerosinovými motory vznikal dva a půl roku.
Dnes už je to pět let, během kterých svůj tryskový stroj neustále zlepšuje a nyní funguje tak, že k lehké kostře má připevněno šest trysek s kombinovaným tahem 130 kilogramů, což teoreticky znamená, že i tuto hmotnost by měl stroj unést.
Prozatím je schopen létat sice jen 12 minut v kuse, ale brzo by údajně mělo dojít i k prodloužení této doby. Personalizovaný oblek s tryskovou kostrou stojí v přepočtu okolo 7,4 milionu korun.