Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Okamžiky, kdy Hitler udělal fatální chybu!

2. světová válka mohla skončit mnohem dřív. A to hned několikrát. V jakých situacích se Hitler fatálně zmýlil?

1. Bombardování britských měst

Německá letecká kampaň nad Británií byla dlouho velice úspěšná. Původně se zaměřovala čistě na vojenské a průmyslové cíle. Britská RAF byla sražena na kolena a bývalo by stačilo ještě nějaký čas vydržet, aby byla vyřazena ze hry úplně.

Jenže poté, co došlo k leteckému útoku na Berlín, Hitler ztratil nervy a nařídil namířit veškeré bombardování na britská města, zejména na Londýn. První masový útok na Londýn se odehrál 7. září 1940, do Calais přijel sám velitel Luftwaffe Hermann Göring, aby osobně řídil útoky německého letectva proti Velké Británii.

Příprava masivní odpovědi

První úder Brity překvapil, protože očekávali, že dojde k útoku na letiště a s bombardováním Londýna nepočítali. Útoky na hlavní město pokračovaly prakticky až do 13. listopadu 1940, přičemž noční nálety byly uskutečňovány noc co noc.

Němečtí pohlaváři se domnívali, že bombardováním zničí morálku obyvatelstva a to přispěje k britské kapitulaci.

To se ovšem nestalo – bombardování Londýna paradoxně pomohlo RAF, protože Luftwaffe se přestala zaměřovat na anglická letiště, kde se zatím chystal masivní odpor.

2. Vyhlášení války Spojeným státům

Žádné z rozhodnutí Adolfa Hitlera není pokládáno za tak sporné, jako nečekané vyhlášení války Spojeným státům.

Stalo se tak 11. prosince 1941 – přesně 5 dní po tom, co ruská armáda zahájila ofenzívu u Moskvy, a 4 dny po tom, co Japonsko zaútočilo na americkou vojenskou námořní základnu Pearl Harbour.

Anglie byla stále ještě neporažena a blesková válka proti Sovětům zkrachovala. A Hitler si pověsil na krk nového nepřítele s mohutným ekonomickým a vojenským potenciálem.

Amerika skočila do války příliš brzy

Američané byli, co se týkalo jejich vstupu do války, velice opatrní. Existovala veliká šance, že kdyby jim Německo oficiálně nevyhlásilo válku, nikdy by se do ní nezapojili.

A pokud by se přesto stalo, že ano, došlo by k tomu o poznání později – Němci by pak měli na přípravu na Američany dostatek času. Konflikt, odehrávající se později, by se tedy mohl vyvíjet úplně jinak.

3. Nacisté selhali u Dunkerque

U francouzského Dunkerque v květnu 1940 Němci pronásledovali 350 000 britských vojáků. Rychlé tankové divize již měly nepřítele téměř obklíčeného a Luftwaffe strategicky kontrolovalo celý vzdušný prostor.

Jenže Hitler v nejkritičtějším okamžiku přikázal tanky zastavit. Spojenecké jednotky měla podle něj zajmout pěchota.

Historici dlouho zkoumali, zda šlo o Hitlerovu strategickou neschopnost, nebo byli ve skutečnosti iniciátory rozkazu o zastavení postupu německých tankových sil generál von Rundstedt a velitel německé 4. armády, generál Günther von Kluge.

Fatální zdržení tanků

Von Kluge byl údajně 23. května znepokojený přílišným vysunutím tankové skupiny generála Kleista oproti doprovodným pěchotním jednotkám. Von Rundstedta pro změnu znepokojoval rychle klesající počet bojeschopných vozidel tankových jednotek.

Byl to prý právě von Rundstedt, kdo následující den přesvědčil Hitlera, aby rozkaz navzdory protestům jiných generálů potvrdil.

Rozkaz, kterým byl poté postup tankových jednotek obnoven, přišel 26. května, ale některé jednotky kvůli probíhajícím opravám a doplňování paliva dokázaly pokračovat v útoku až následující den.

4. Holocaust nacistům jen uškodil

Systematické a státem sponzorované vyvražďování milionů Židů nacistům v konečném důsledku velice uškodilo.

Kupříkladu Finsko se k celé záležitosti postavilo jednoznačně odmítavě, nepřijalo žádné protižidovské zákony a i přes silný nátlak striktně odmítlo vydat nejen své občany židovského původu, ale i drtivou většinu Židů uprchlých ze zemí, které nacistické Německo ovládlo.

A díky diplomatickému úsilí neutrálních států byly deportace v řadě zemí, které své židovské obyvatele a uprchlíky vydávaly, přerušovány a zastavovány.

Rázné ne masivnímu vyvražďování

Německé nehumánní chování posloužilo jako snadné pojítko Spojenců proti Německu. Hitler na vyhlazování navíc vyplýtval enormní množství lidských i materiálních zdrojů.

Vyhnul-li by se tomu, pro Spojence by bylo mnohem obtížnější seskupit tak masivní vojenskou odpověď, která nakonec dovedla Třetí říši až k jejímu pádu.

5. Německo mělo místo invaze do Ruska pokračovat v útoku na Velkou Británii

Obrovskou a zásadní chybou nacistického Německa byla invaze do Sovětského svazu v roce 1941. Adolf Hitler poslal 4 500 000 vojáků do mrazivých ruských pustin právě ve chvílích, kdy bylo Spojené království na pokraji absolutního zhroucení.

Kdyby Hitler místo toho rázně zatlačil na Brity, nejspíš by je snadno smetl. S Ruskem by se býval mohl vypořádat v následujícím roce.

Vlivem svého chybného rozhodnutí ale místo toho utrpěl obrovské ztráty, nic nezískal, vytvořil si nového nepřítele a nádavkem dal Spojenému království čas trochu se vzpamatovat.

6. Hitlerova „vojenská strategie“

Samotný Vůdce svými rozhodnutími způsobil nacistickým armádám větší škody než společné snahy všech protivníků dohromady.

Nebral v potaz žádné jiné názory než ty své, často se stávalo, že odstavil generály a ujal se řízení operací sám, ačkoli o nich vůbec nic nevěděl.

Zpoza svého stolu v Německu Hitler vydával příkazy na základě informací, které už ale byly dávno zastaralé a situace na frontě byla zcela jiná. Tímto jednáním způsobil smrt milionům svých vojáků.

Je pravdou, že nelze zpochybnit Hitlerovy zásluhy na vytvoření režimu a strhnutí mas, kdyby se ale posléze omezil pouze na projevy u řečnického pultíku, jeho armáda by dokázala vyhrát válku sama.

7. Němci měli nechat Řecko být

Adolf Hitler věřil, že když v květnu 1941 napadne Sovětský svaz, hravě ještě před začátkem zimy obsadí Moskvu. Mnozí historici se shodují, že plán by možná i vyšel – to by ale museli Němci nechat na pokoji Řecko.

Italští spojenci totiž v Řecku utrpěli ponižující porážku a němečtí nacisté se jim rozhodli pomoci. Zajížďka přes Řecko zdržela invazi do Ruska zhruba o 6 týdnů a to byl podle odborníků přesně ten čas, který pak Hitlerovi před Moskvou výrazně chyběl.

8. Německu chyběla trpělivost

Nedočkavost hrála velkou roli v celém nacistickém snažení. Vedle Hitlerova nesmyslného vojenského vedení byla druhou nejzásadnější příčinou porážky nepřipravenost.

Nacistický režim totiž zahájil globální vojenskou kampaň o chvíli dříve, než na ni byl plně připraven. Nedostatečné námořní síly i další problémy by tehdy mohla vyřešit jen trocha trpělivosti navíc.

Dohoda z Versailles Němcům zakazovala větší zbrojení, jenže v době před 2. světovou válkou už si Hitler v Německu dělal, cokoli se mu zachtělo. Nikdo se mu nesnažil příliš bránit.

Kdyby dalších pár let shromažďoval síly, pravděpodobně by se už nenašel nikdo, kdo by ho mohl porazit.

Letka RAF se zuřivě nepříteli postavila a způsobila Německu ztrátu 56 letounů Luftwaffe. Američané vstoupili do války po útoku na Pearl Harbour. Britské velení zmobilizovalo veškeré loďstvo. Kdyby nedošlo k zastavení původního plánu, Britové by se pravděpodobně vzdali. Hitler na vyhlazování vyplýtval velké množství lidských i materiálních zdrojů. Němci překračují ruskou hranici.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá