Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Otto Skorzeny: Hitlerův James Bond

Říkali o něm, že je nejnebezpečnějším mužem Evropy. Tak trochu vůdcův James Bond. Nepil sice oblíbený drink slavného agenta 007 a pravděpodobně nebyl ani ve službách Jejího Veličenstva. Jedno ale měli Skorzeny a Bond společné: povolení zabíjet.

Srdce vojáka podědil vídeňský rodák Otto Skorzeny po meči. Skorzenyovi oblékali mundúr rakouské armády po několik generací. K otcově tvrdému vojenskému drilu přidal v mládí ještě další akční aktivity. Byl třeba zdatným šermířem.

Nic na tom nemění fakt, že jeden ze soubojů ho poznamenal na celý život. To, když mu soupeř při rituálním šermířském souboji „naostro“ vyryl do tváře dlouhou jizvu. Později mu kvůli ní američtí vojáci dali i vhodnou přezdívku: Scarface – Zjizvená tvář.

Mladý inženýr se oblékl do hnědé košile

V mládí byste v něm budoucího Hitlerova Bonda určitě nehledali. Neabsolvoval vojenskou školu, ale technickou univerzitu, kde to dotáhl až k titulu inženýra. Jenomže to už se v něm začalo probouzet vojenské srdce.

Stal se hrdým členem SA (Sturmabteilung – volně přeloženo útočné oddíly), ozbrojené jednotky NSDAP, kterou možná znáte pod označením „hnědé košile“.

Poprvé na sebe výrazně upozornil 12. března 1938, když po neblaze proslulém anšlusu zachránil tehdejšího prezidenta Rakouska Wilhelma Miklase před zastřelením.

Skorzeny byl nadšeným členem SA.
Skorzeny byl nadšeným členem SA.

Vždyť se tam ani nevejdete!

Když vypukla válka, okamžitě se hlásil do služby v nové nacistické armádě. Hned na začátku se ale dočkal krutého zklamání. Představoval si, jak za kniplem stíhačky sestřeluje z nebe jedno nepřátelské eso za druhým. Jenže německá Luftwaffe byla proti.

Ve svých 31 letech byl na výcvik určený pilotům vojenských letadel příliš starý. A při své výšce 192 cm by se ani nenasoukal do kokpitu. Nenechal se odradit prvním nezdarem a pokračoval houževnatě za svým cílem proslavit se na válečném poli.

Jako příslušník jednotek SS se dostal až na východní frontu. Mimo jiné se zúčastnil i legendárního obléhání Moskvy. V prosinci 1942 došlo k tragické události. Otto Skorzeny jen těsně unikl smrti, když jeho hlavu zasáhl šrapnel.

Dostal kříž a zdravotní dovolenou

Někdo po ráně do hlavy prozře, jiný v sobě objeví léčitelské schopnosti. Z vojáka Skorzenyho se stal James Bond. Ale popořádku.

Jakmile se těžce zraněný Otto vylízal z nejhoršího, čekalo jej udělení Železného kříže za odvahu a k němu bonus v přepravě do Berlína, kde se měl věnovat rekonvalescenci. Každá zpráva má svůj rub a líc.

Přežil, ale s vojenskou budoucností už to teď vypadalo bledě. Jenže Skorzeny to viděl jinak.

V době své berlínské dovolené vymyslel geniální plán. Chtěl uskutečnit zformování jakési jednotky rychlého nasazení, party zabijáků vycvičených v nestandardních způsobech boje.

Nová záškodnická jednotka s Ottem Skorzenym v čele záhy dostala od velení SS zelenou.

Založil záškodnickou jednotku.
Založil záškodnickou jednotku.

Vysvoboďte duceho!

Na světě byla nejobávanější partyzánský oddíl světa. Oprávněnost své existence dokázala SS-Jagdverband hned jednou ze svých prvních akcí. To když dostali za úkol vysvobodit italského diktátora Benita Mussoliniho ze zajetí.

Pokyn k provedení akce Eich (Dub) tehdy dal osobně Adolf Hitler. Mussoliniho věznitelé si mohli jen stěží vybrat dokonalejší arest.

Vždyť novotou vonící horský hotel Campo Imperatore, kde duceho hlídalo zhruba 200 po zuby ozbrojených strážců, leží v nadmořské výšce 2130 metrů nad mořem a více než místo odpočinku připomíná nedobytnou tvrz.

Jenže pouhých 14 dnů poté, co zde italského vůdce ve vší tichosti uvěznili, ztratil hotel pověst o své nedobytnosti.

Po osvobození Mussoliniho se stal Skorzeny nepostradatelný člen nacistů.
Po osvobození Mussoliniho se stal Skorzeny nepostradatelný člen nacistů.

Z nebe se tiše snesly kluzáky

Dne 12. září 1943 se z čistého nebe v naprosté tichosti snesli dva obří ptáci – svoumístné kluzáky s hákovým křížem na čumáku. Z nich postupně vyskákalo devět po zuby ozbrojených mužů s výsadkářskou výstrojí, vedených vysokým velitelem.

Kdyby na sobě neměl německou uniformu, možná by si lidé mysleli, že dorazil Zorro. Měl totiž na tváři strašlivou jizvu. „Italové byli viditelně překvapeni.

Než se stačili trochu vzpamatovat, zahájili už mí muži palbu,“ vyprávěl o pár dnů později obdivovaný SS-Hauptsturmführer Otto Skorzeny nastoupené říšské novinářské elitě. A s úsměvem dodal, že duceho si tenkrát odvedli vlastně téměř bez boje.

Z bezejmenného vojáka bez budoucnosti se přes noc stal Pan nepostradatelný. Od té chvíle ho jeho vůdce nasazoval všude tam, kde šlo o všechno.

Jak přesvědčit vzpurné Maďary

Novopečený nejnebezpečnější muž Evropy, jak ho označovala nejen německá média, například k zděšení všech přítomných obsadil budovu, v níž se skrývali odbojní maďarští ministři, a zasloužil se o to, že Maďarsko po této záškodnické akci bylo i nadále věrným německým spojencem.

S hrstkou dokonale vycvičených, anglicky hovořících důstojníků se pak dostal přímo do centra těžké bitvy o Ardeny. Spojenečtí vojáci leckdy nad rozkazy svých nových velitelů nestačili kroutit hlavou. Byl z toho na bojišti pořádný chaos.

Akce Skorzenyho jednotky se tak dostala dokonce i do učebnic moderního vedení války.

Zasloužil se také o to, že se Maďarsko stalo spojencem Německa.
Zasloužil se také o to, že se Maďarsko stalo spojencem Německa.

Utekli převlečeni za americkou vojenskou policii

Určitě není náhoda, že ho spojenci zajali až skoro na konci války, když se 17. března 1945 pokusil se svým komandem odstřelit strategicky důležitý most u Remagenu. Za své zločiny měl být po válce souzen v Dachau. Jenže si na rozsudek nepočkal.

Utekl ještě s několika bývalými příslušníky své vyhlášené jednotky v převlečení za americkou vojenskou policii. Nějakou dobu se pohyboval po světě jako duch.

Přes rok se ukrýval v Bavorsku, pak ho kdosi vyfotil, jak si vychutnává šálek kávy v restauraci uprostřed Paříže. Po krátkém pobytu v rodné zemi, v Salzburku, se přestěhoval na jih, do Španělska.

Zdejší režim ho využíval jako dobře placeného vojenského poradce v Argentině. V druhé jmenované zemi se uplatnil jako osobní strážce krásné Evity Peronové.

Rakovina ho poslala na pojízdný vozík

Po válce pak pracoval nacistický James Bond pro izraelský Mossad. Ale i jeho dostihl osud. Operace, při níž mu byl v roce 1970 odstraněn zhoubný nádor na páteři, jej uvěznila na pojízdný vozík. Byl totiž ochrnutý na spodní polovinu těla.

Znovu stiskl zuby a vzburcoval v sobě poslední zbytky své vojenské vůle. Naučil se znovu chodit. Ale to už bylo sotva na dožití. Zemřel o pět let později v Madridu. Pitva určila jako příčinu smrti rakovinu plic.

Na jeho přání byly jeho ostatky převezeny do rodné Vídně, kde byly při katolickém pohřbu vloženy do hrobu.

Rakev s tělem Hitlerova Bonda byla pokryta nacistickou vlajkou, pohřbu byli přítomni poslední žijící veteráni z jeho jednotky, kteří ho na poslední cestě doprovodili hajlováním. Zjizvená tvář obávaného čističe přestala děsit svět.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá