Sotva se rozední, odebere se portugalská královská rodina na mši. Je 1. listopadu 1755, svátek Všech svatých. Král Josef I. se ho se svými blízkými rozhodl strávit mimo město, a proto bezprostředně po bohoslužbě opouští Lisabon. Nevědomky si tak zachrání život. Na metropoli se žene pohroma v podobě silného zemětřesení a vlny tsunami.
Portugalsko bohatne ze zámořského obchodu s kořením. „Zdejší komnaty jsou tak stísněné,“ stěžuje si král Manuel I. (1469–1521) na své královské sídlo na středověkém hradě sv. Jiří, nacházející se na vyvýšenině nad Lisabonem. S penězi, které má, si může dovolit postavit nové. Pohodlný renesanční palác Ribeira přesně podle Manuelova vkusu vyrůstá na břehu řeky Tajo, jež Lisabonem protéká.
Odsud jsou na dohled městská loděnice i všechna důležitá obchodní střediska.
Napříště se portugalští králové usazují právě zde.
Šest minut ke zkáze
Jan V. Portugalský (1689–1750) plnými hrstmi rozhazuje zlato z brazilských dolů. Královská kaple v paláci Ribeira se mění v barokní chrám. Přistavuje se další křídlo. Součástí rozsáhlého komplexu bude také opera – bez ní se přece žádný barokní kavalír neobejde. K jejímu slavnostnímu otevření dochází 31. března 1755. Po sedmi měsících je všechno jinak. Země se 1.
listopadu 1755 otřásá necelých šest minut. Centrem Lisabonu vede puklina o šířce pěti metrů. Zdi paláce Ribeira se řítí k zemi.
Pohřbívají unikátní královskou knihovnu, čítající 70 000 svazků, cenná umělecká díla i originální záznamy z objevitelských cest Vasca da Gamy (1469–1524).
Opravovat se nesmí
Celkově ještě palác Ribeira ale není poškozen tak, aby se na jeho zbytcích opět nedalo stavět. „Nikdy!“ odmítá ovšem jakékoli snahy o jeho rekonstrukci tehdejší král Josef I. (1714–1777). Obrázek zničeného Lisabonu v něm vyvolává klaustrofobii, které se nezbaví po zbytek života. Ten stráví v honosných stanech a pavilonech lehké konstrukce. Až jeho dcera a nástupnice Marie I.
(1734–1816) nechává vybudovat nové královské sídlo v lisabonské čtvrti Ajuda.
Na místě původního paláce Ribeira zatím vyrůstá rozlehlé náměstí, dnes známé jako Praça do Comércio.
Facebook
Twitter
RSS