Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piaget: Exkurze do světa hodinářské noblesy

Krása, která nepodléhá zákonitostem času a prostoru. Sofistikovaná elegance, harmonicky kombinovaná s přírodními motivy i technickou dokonalostí. Schopnost bořit mýty a nebát se experimentovat s dosud nepoznanými tvary, materiály a formami.

Právě těmito průkopnickými kvalitami vyniká švýcarská značka Piaget, jejíž umělecký otisk patří v hodinářské historii k jedněm z nejoriginálnějších.

1874 – Ve švýcarské vesnici La Côte-aux-Fées vzniká první dílna, v níž Georges Édouard Piaget světu pozvolna odhaluje nenapodobitelný rukopis mechanických strojků do kapesních hodinek.

Poptávka po nevšedně koncipovaných komponentách rychle roste, stejně jako odborný věhlas švýcarské dílny.

Timothée Piaget – Úspěšně nastartovaný byznys přebírá v roce 1911 Édouardův syn Timothée, který kráčí v otcových šlépějích s velkým nadšením.

Podobně jako on klade velký důraz především na kvalitu vyráběného zboží, díky čemuž si firma vytváří zdravé základy důležité pro pozdější růst.

Obliba u věhlasných jmen – Již během první poloviny 20. století patří mezi věrné odběratele manufaktury Piaget mnohé hvězdy hodinářského nebe, mezi nimiž nechybí ani velká jména jako Vacheron Constantin, Cartier či Omega.

Společnost jim kromě exkluzivních mechanických strojků dodává i hodinky vlastní výroby.

Pro koncového uživatele však zůstává jméno precizního výrobce spíše neznámým pojmem, což se na začátku 40. let mění – značka totiž po 66 letech existence začíná své výrobky konečně zdobit vlastním podpisem.

Ochota riskovat – V roce 1943 nechávají vnuci zakladatele Georgese Édouarda Piageta, Valentin a Gérald, zaregistrovat značku jako ochrannou známku.

Ze všech dvanácti dětí Timothéa Piageta jsou právě oni dva nezpochybnitelnými talenty předurčenými k předávání rodinné tradice.

1945 – Prezentace výrobků pod registrovaným jménem se značce zjevně vyplácí. Jedna objednávka střídá druhou, výroba běží na plné obrátky, přesto však nedokáže držet krok s poptávkou.

Právě z toho důvodu je v roce 1945 v La Côte-aux-Fées vybudován nový výrobní závod, který lépe vyhovuje rostoucím nárokům zákazníků.

Éra nevšedně tenkých tvarů – Věrna svému průkopnickému duchu začíná značka na konci 50. let navrhovat ultra tenké strojky, které znamenají průlom v hodinářském světě a otevírají cestu pro zcela nové pojetí designu.

Ke slovu se dostávají nápady, jež se zásadním způsobem zapisují do historie oboru.

Zhmotnění diskrétní elegance – V roce 1957 je na veletrhu v Basileji představen pouhé dva milimetry tenký strojek, nesoucí označení kalibr 9P. Díky tomuto průkopnickému úspěchu získává značka zcela výsostné postavení mezi ostatními švýcarskými hodináři a pozvolna proniká i do povědomí slavných osobností.

1959 – V tomto roce Piaget otevírá svůj první butik v Ženevě. Jedna z nejprestižnějších lokalit ve městě se zanedlouho stává magnetem pro všechny milovníky hodinářského umění.

Zákazníci navíc začínají projevovat touhu po špercích a doplňcích, které by exkluzivním hodinkám posloužily jako adekvátní „doprovod“.

Piaget situaci nejprve řeší nákupem vybraného zboží od pařížských, italských a německých firem, jejichž produkty zahrnuje do svého portfolia, záhy však začíná představovat vlastní kolekce šperků.

Nonkonformní šedesátá léta – Éru bohatou na zásadní dějinné okamžiky vítá Piaget s grácií a ve velkolepém stylu! Poprvé veřejnosti představuje hodinky s číselníkem zdobeným polodrahokamy.

Ve výčtu okouzlujících skvostů nechybí malachit, opál, tygří oko, onyx a jadeit.

Ničím neblokovaná kreativita a odvaha projevit se dosud nevídaným způsobem se stávají jedněmi z nových symbolů vysokého hodinářství a přirozeným způsobem se vtiskávají do Piagetovy DNA. Značka se díky tomu nikdy neocitá v roli pouhého následovníka trendů – naopak je tím, kdo určuje, kudy se bude pozornost oboru i „přihlížejících“ ubírat.

„Piaget look“ – Hodinky značky Piaget se stávají znakem příslušnosti k nejvyšší třídě. V oblibě je mají i významné osobnosti, mezi nimiž nechybí takové hvězdy jako Jackie Kennedy Onassis, Sophia Loren nebo Gina Lollobrigida.

Yves G. Piaget – Pokračovatel klanu Piagetů vystudoval na otcovo doporučení v Los Angeles. V roce 1966 se vrací do Evropy, začíná se podílet na rodinném podnikání a zakrátko se stává marketingovým a komunikačním ředitelem značky.

Postupem času se zapojuje také do navrhování šperků. Kolekce „haute joaillerie“ pak osobně představuje nejslavnějším osobnostem své doby, mezi nimiž nechybí například Elizabeth Taylor či Richard Burton.

Na vlně surrealismu – V roce 1967 spojuje Piaget síly s věhlasným katalánským umělcem Salvadorem Dalím a za nějaký čas se svět kochá kolekcí „Dalí d´Or“, v jejímž rámci rodák z Figueres představuje především originálně pojaté šperky a hodinky.

Zrození ikony – Roku 1979 přichází další průlom. Firma uvádí inovativní hodinky Piaget Polo, zcela posouvající hranice hodinářských odborných znalostí směrem k novým horizontům.

Dnes již legendární model v sobě snoubí prvky avantgardy, vyvážené puncem nadčasové klasiky, takže se rychle stává ikonou a pomáhá značce získat další díl celosvětového uznání.

Ve jménu velké fúze – V roce 1988 dochází ke změně vlastníka. Značku Piaget kupuje skupina Vendôme (nyní Richemont), která se orientuje výhradně na luxusní brandy.

Rekonstrukce benátského skvostu – Značka se těší vynikajícímu renomé. Právě na jeho základě jí v polovině 90. let vedení města Benátek svěřuje rekonstrukci unikátních hodin na náměstí sv. Marka, jejichž historie sahá až do roku 1499.

Kultovní model Altiplano – Na konci 90. let značka představuje kolekci ultratenkých hodinek s novým kalibrem 430 P.

Nová tvář pro legendární Polo – Začátkem milénia se do centra dění opět dostává oblíbený model z roku 1979, prochází důležitými změnami a stává se miláčkem celebrit.

K jeho nejznámějším obdivovatelům patří například herec Ben Affleck či zpěvačka Rihanna.     

2001 – Ve snaze držet krok s rostoucím úspěchem otevírá společnost v roce 2001 manufakturu v Plan-les-Ouates u Ženevy. Výroba strojků však i nadále zůstává v La Côte-aux-Fées.

V zajetí lehkého kovu – Linie Piaget Polo slaví třicet let od uvedení na trh.

Značka se začíná znovu intenzivně zapojovat do dění na poli sportu králů a v rámci oslav uvádí na trh novou verzi hodinek Polo – model FortyFive vyniká oproti svému předchůdci především sportovnějším provedením a použitým materiálem, kterým se poprvé v historii stává titan.

Boření světových rekordů – Od uvedení kalibru 12P uplynulo již padesát let. Při této příležitosti značka představuje dva nejtenčí strojky s automatickým nátahem a také nejtenčí hodinky s automatickým nátahem Piaget Altiplano 43 mm.

Manufaktura Plan-les-Quates ve švýcarské Ženevě Jednou z tváří značky je i herečka Jessica Chastain. Piaget Altiplano 900D, zdobené diamanty
Související články
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí […]
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště.   V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly […]
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz