Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piaget: Exkurze do světa hodinářské noblesy

Krása, která nepodléhá zákonitostem času a prostoru. Sofistikovaná elegance, harmonicky kombinovaná s přírodními motivy i technickou dokonalostí. Schopnost bořit mýty a nebát se experimentovat s dosud nepoznanými tvary, materiály a formami.

Právě těmito průkopnickými kvalitami vyniká švýcarská značka Piaget, jejíž umělecký otisk patří v hodinářské historii k jedněm z nejoriginálnějších.

1874 – Ve švýcarské vesnici La Côte-aux-Fées vzniká první dílna, v níž Georges Édouard Piaget světu pozvolna odhaluje nenapodobitelný rukopis mechanických strojků do kapesních hodinek.

Poptávka po nevšedně koncipovaných komponentách rychle roste, stejně jako odborný věhlas švýcarské dílny.

Timothée Piaget – Úspěšně nastartovaný byznys přebírá v roce 1911 Édouardův syn Timothée, který kráčí v otcových šlépějích s velkým nadšením.

Podobně jako on klade velký důraz především na kvalitu vyráběného zboží, díky čemuž si firma vytváří zdravé základy důležité pro pozdější růst.

Obliba u věhlasných jmen – Již během první poloviny 20. století patří mezi věrné odběratele manufaktury Piaget mnohé hvězdy hodinářského nebe, mezi nimiž nechybí ani velká jména jako Vacheron Constantin, Cartier či Omega.

Společnost jim kromě exkluzivních mechanických strojků dodává i hodinky vlastní výroby.

Pro koncového uživatele však zůstává jméno precizního výrobce spíše neznámým pojmem, což se na začátku 40. let mění – značka totiž po 66 letech existence začíná své výrobky konečně zdobit vlastním podpisem.

Ochota riskovat – V roce 1943 nechávají vnuci zakladatele Georgese Édouarda Piageta, Valentin a Gérald, zaregistrovat značku jako ochrannou známku.

Ze všech dvanácti dětí Timothéa Piageta jsou právě oni dva nezpochybnitelnými talenty předurčenými k předávání rodinné tradice.

1945 – Prezentace výrobků pod registrovaným jménem se značce zjevně vyplácí. Jedna objednávka střídá druhou, výroba běží na plné obrátky, přesto však nedokáže držet krok s poptávkou.

Právě z toho důvodu je v roce 1945 v La Côte-aux-Fées vybudován nový výrobní závod, který lépe vyhovuje rostoucím nárokům zákazníků.

Éra nevšedně tenkých tvarů – Věrna svému průkopnickému duchu začíná značka na konci 50. let navrhovat ultra tenké strojky, které znamenají průlom v hodinářském světě a otevírají cestu pro zcela nové pojetí designu.

Ke slovu se dostávají nápady, jež se zásadním způsobem zapisují do historie oboru.

Zhmotnění diskrétní elegance – V roce 1957 je na veletrhu v Basileji představen pouhé dva milimetry tenký strojek, nesoucí označení kalibr 9P. Díky tomuto průkopnickému úspěchu získává značka zcela výsostné postavení mezi ostatními švýcarskými hodináři a pozvolna proniká i do povědomí slavných osobností.

1959 – V tomto roce Piaget otevírá svůj první butik v Ženevě. Jedna z nejprestižnějších lokalit ve městě se zanedlouho stává magnetem pro všechny milovníky hodinářského umění.

Zákazníci navíc začínají projevovat touhu po špercích a doplňcích, které by exkluzivním hodinkám posloužily jako adekvátní „doprovod“.

Piaget situaci nejprve řeší nákupem vybraného zboží od pařížských, italských a německých firem, jejichž produkty zahrnuje do svého portfolia, záhy však začíná představovat vlastní kolekce šperků.

Nonkonformní šedesátá léta – Éru bohatou na zásadní dějinné okamžiky vítá Piaget s grácií a ve velkolepém stylu! Poprvé veřejnosti představuje hodinky s číselníkem zdobeným polodrahokamy.

Ve výčtu okouzlujících skvostů nechybí malachit, opál, tygří oko, onyx a jadeit.

Ničím neblokovaná kreativita a odvaha projevit se dosud nevídaným způsobem se stávají jedněmi z nových symbolů vysokého hodinářství a přirozeným způsobem se vtiskávají do Piagetovy DNA. Značka se díky tomu nikdy neocitá v roli pouhého následovníka trendů – naopak je tím, kdo určuje, kudy se bude pozornost oboru i „přihlížejících“ ubírat.

„Piaget look“ – Hodinky značky Piaget se stávají znakem příslušnosti k nejvyšší třídě. V oblibě je mají i významné osobnosti, mezi nimiž nechybí takové hvězdy jako Jackie Kennedy Onassis, Sophia Loren nebo Gina Lollobrigida.

Yves G. Piaget – Pokračovatel klanu Piagetů vystudoval na otcovo doporučení v Los Angeles. V roce 1966 se vrací do Evropy, začíná se podílet na rodinném podnikání a zakrátko se stává marketingovým a komunikačním ředitelem značky.

Postupem času se zapojuje také do navrhování šperků. Kolekce „haute joaillerie“ pak osobně představuje nejslavnějším osobnostem své doby, mezi nimiž nechybí například Elizabeth Taylor či Richard Burton.

Na vlně surrealismu – V roce 1967 spojuje Piaget síly s věhlasným katalánským umělcem Salvadorem Dalím a za nějaký čas se svět kochá kolekcí „Dalí d´Or“, v jejímž rámci rodák z Figueres představuje především originálně pojaté šperky a hodinky.

Zrození ikony – Roku 1979 přichází další průlom. Firma uvádí inovativní hodinky Piaget Polo, zcela posouvající hranice hodinářských odborných znalostí směrem k novým horizontům.

Dnes již legendární model v sobě snoubí prvky avantgardy, vyvážené puncem nadčasové klasiky, takže se rychle stává ikonou a pomáhá značce získat další díl celosvětového uznání.

Ve jménu velké fúze – V roce 1988 dochází ke změně vlastníka. Značku Piaget kupuje skupina Vendôme (nyní Richemont), která se orientuje výhradně na luxusní brandy.

Rekonstrukce benátského skvostu – Značka se těší vynikajícímu renomé. Právě na jeho základě jí v polovině 90. let vedení města Benátek svěřuje rekonstrukci unikátních hodin na náměstí sv. Marka, jejichž historie sahá až do roku 1499.

Kultovní model Altiplano – Na konci 90. let značka představuje kolekci ultratenkých hodinek s novým kalibrem 430 P.

Nová tvář pro legendární Polo – Začátkem milénia se do centra dění opět dostává oblíbený model z roku 1979, prochází důležitými změnami a stává se miláčkem celebrit.

K jeho nejznámějším obdivovatelům patří například herec Ben Affleck či zpěvačka Rihanna.     

2001 – Ve snaze držet krok s rostoucím úspěchem otevírá společnost v roce 2001 manufakturu v Plan-les-Ouates u Ženevy. Výroba strojků však i nadále zůstává v La Côte-aux-Fées.

V zajetí lehkého kovu – Linie Piaget Polo slaví třicet let od uvedení na trh.

Značka se začíná znovu intenzivně zapojovat do dění na poli sportu králů a v rámci oslav uvádí na trh novou verzi hodinek Polo – model FortyFive vyniká oproti svému předchůdci především sportovnějším provedením a použitým materiálem, kterým se poprvé v historii stává titan.

Boření světových rekordů – Od uvedení kalibru 12P uplynulo již padesát let. Při této příležitosti značka představuje dva nejtenčí strojky s automatickým nátahem a také nejtenčí hodinky s automatickým nátahem Piaget Altiplano 43 mm.

Manufaktura Plan-les-Quates ve švýcarské Ženevě Jednou z tváří značky je i herečka Jessica Chastain. Piaget Altiplano 900D, zdobené diamanty
Související články
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe