Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piaget: Exkurze do světa hodinářské noblesy

Krása, která nepodléhá zákonitostem času a prostoru. Sofistikovaná elegance, harmonicky kombinovaná s přírodními motivy i technickou dokonalostí. Schopnost bořit mýty a nebát se experimentovat s dosud nepoznanými tvary, materiály a formami.

Právě těmito průkopnickými kvalitami vyniká švýcarská značka Piaget, jejíž umělecký otisk patří v hodinářské historii k jedněm z nejoriginálnějších.

1874 – Ve švýcarské vesnici La Côte-aux-Fées vzniká první dílna, v níž Georges Édouard Piaget světu pozvolna odhaluje nenapodobitelný rukopis mechanických strojků do kapesních hodinek.

Poptávka po nevšedně koncipovaných komponentách rychle roste, stejně jako odborný věhlas švýcarské dílny.

Timothée Piaget – Úspěšně nastartovaný byznys přebírá v roce 1911 Édouardův syn Timothée, který kráčí v otcových šlépějích s velkým nadšením.

Podobně jako on klade velký důraz především na kvalitu vyráběného zboží, díky čemuž si firma vytváří zdravé základy důležité pro pozdější růst.

Obliba u věhlasných jmen – Již během první poloviny 20. století patří mezi věrné odběratele manufaktury Piaget mnohé hvězdy hodinářského nebe, mezi nimiž nechybí ani velká jména jako Vacheron Constantin, Cartier či Omega.

Společnost jim kromě exkluzivních mechanických strojků dodává i hodinky vlastní výroby.

Pro koncového uživatele však zůstává jméno precizního výrobce spíše neznámým pojmem, což se na začátku 40. let mění – značka totiž po 66 letech existence začíná své výrobky konečně zdobit vlastním podpisem.

Ochota riskovat – V roce 1943 nechávají vnuci zakladatele Georgese Édouarda Piageta, Valentin a Gérald, zaregistrovat značku jako ochrannou známku.

Ze všech dvanácti dětí Timothéa Piageta jsou právě oni dva nezpochybnitelnými talenty předurčenými k předávání rodinné tradice.

1945 – Prezentace výrobků pod registrovaným jménem se značce zjevně vyplácí. Jedna objednávka střídá druhou, výroba běží na plné obrátky, přesto však nedokáže držet krok s poptávkou.

Právě z toho důvodu je v roce 1945 v La Côte-aux-Fées vybudován nový výrobní závod, který lépe vyhovuje rostoucím nárokům zákazníků.

Éra nevšedně tenkých tvarů – Věrna svému průkopnickému duchu začíná značka na konci 50. let navrhovat ultra tenké strojky, které znamenají průlom v hodinářském světě a otevírají cestu pro zcela nové pojetí designu.

Ke slovu se dostávají nápady, jež se zásadním způsobem zapisují do historie oboru.

Zhmotnění diskrétní elegance – V roce 1957 je na veletrhu v Basileji představen pouhé dva milimetry tenký strojek, nesoucí označení kalibr 9P. Díky tomuto průkopnickému úspěchu získává značka zcela výsostné postavení mezi ostatními švýcarskými hodináři a pozvolna proniká i do povědomí slavných osobností.

1959 – V tomto roce Piaget otevírá svůj první butik v Ženevě. Jedna z nejprestižnějších lokalit ve městě se zanedlouho stává magnetem pro všechny milovníky hodinářského umění.

Zákazníci navíc začínají projevovat touhu po špercích a doplňcích, které by exkluzivním hodinkám posloužily jako adekvátní „doprovod“.

Piaget situaci nejprve řeší nákupem vybraného zboží od pařížských, italských a německých firem, jejichž produkty zahrnuje do svého portfolia, záhy však začíná představovat vlastní kolekce šperků.

Nonkonformní šedesátá léta – Éru bohatou na zásadní dějinné okamžiky vítá Piaget s grácií a ve velkolepém stylu! Poprvé veřejnosti představuje hodinky s číselníkem zdobeným polodrahokamy.

Ve výčtu okouzlujících skvostů nechybí malachit, opál, tygří oko, onyx a jadeit.

Ničím neblokovaná kreativita a odvaha projevit se dosud nevídaným způsobem se stávají jedněmi z nových symbolů vysokého hodinářství a přirozeným způsobem se vtiskávají do Piagetovy DNA. Značka se díky tomu nikdy neocitá v roli pouhého následovníka trendů – naopak je tím, kdo určuje, kudy se bude pozornost oboru i „přihlížejících“ ubírat.

„Piaget look“ – Hodinky značky Piaget se stávají znakem příslušnosti k nejvyšší třídě. V oblibě je mají i významné osobnosti, mezi nimiž nechybí takové hvězdy jako Jackie Kennedy Onassis, Sophia Loren nebo Gina Lollobrigida.

Yves G. Piaget – Pokračovatel klanu Piagetů vystudoval na otcovo doporučení v Los Angeles. V roce 1966 se vrací do Evropy, začíná se podílet na rodinném podnikání a zakrátko se stává marketingovým a komunikačním ředitelem značky.

Postupem času se zapojuje také do navrhování šperků. Kolekce „haute joaillerie“ pak osobně představuje nejslavnějším osobnostem své doby, mezi nimiž nechybí například Elizabeth Taylor či Richard Burton.

Na vlně surrealismu – V roce 1967 spojuje Piaget síly s věhlasným katalánským umělcem Salvadorem Dalím a za nějaký čas se svět kochá kolekcí „Dalí d´Or“, v jejímž rámci rodák z Figueres představuje především originálně pojaté šperky a hodinky.

Zrození ikony – Roku 1979 přichází další průlom. Firma uvádí inovativní hodinky Piaget Polo, zcela posouvající hranice hodinářských odborných znalostí směrem k novým horizontům.

Dnes již legendární model v sobě snoubí prvky avantgardy, vyvážené puncem nadčasové klasiky, takže se rychle stává ikonou a pomáhá značce získat další díl celosvětového uznání.

Ve jménu velké fúze – V roce 1988 dochází ke změně vlastníka. Značku Piaget kupuje skupina Vendôme (nyní Richemont), která se orientuje výhradně na luxusní brandy.

Rekonstrukce benátského skvostu – Značka se těší vynikajícímu renomé. Právě na jeho základě jí v polovině 90. let vedení města Benátek svěřuje rekonstrukci unikátních hodin na náměstí sv. Marka, jejichž historie sahá až do roku 1499.

Kultovní model Altiplano – Na konci 90. let značka představuje kolekci ultratenkých hodinek s novým kalibrem 430 P.

Nová tvář pro legendární Polo – Začátkem milénia se do centra dění opět dostává oblíbený model z roku 1979, prochází důležitými změnami a stává se miláčkem celebrit.

K jeho nejznámějším obdivovatelům patří například herec Ben Affleck či zpěvačka Rihanna.     

2001 – Ve snaze držet krok s rostoucím úspěchem otevírá společnost v roce 2001 manufakturu v Plan-les-Ouates u Ženevy. Výroba strojků však i nadále zůstává v La Côte-aux-Fées.

V zajetí lehkého kovu – Linie Piaget Polo slaví třicet let od uvedení na trh.

Značka se začíná znovu intenzivně zapojovat do dění na poli sportu králů a v rámci oslav uvádí na trh novou verzi hodinek Polo – model FortyFive vyniká oproti svému předchůdci především sportovnějším provedením a použitým materiálem, kterým se poprvé v historii stává titan.

Boření světových rekordů – Od uvedení kalibru 12P uplynulo již padesát let. Při této příležitosti značka představuje dva nejtenčí strojky s automatickým nátahem a také nejtenčí hodinky s automatickým nátahem Piaget Altiplano 43 mm.

Manufaktura Plan-les-Quates ve švýcarské Ženevě Jednou z tváří značky je i herečka Jessica Chastain. Piaget Altiplano 900D, zdobené diamanty
reklama
Související články
Již letos bude otevřena v Dubaji prestižní škola, která bude disponovat tím nemodernějším vybavením. V rozlehlém kampusu bude i heliport, takže studenti budou moci na výuku dorazit i v helikoptéře. Mezi hlavní přednosti školy se však jistě řadí i její spolupráce s předními světovými firmami, kde studenti získají nedocenitelné know-how.   Dubaj se připravuje na spuštění nového kampusu v […]
Dodržovat pitný režim je správné, ale pít večer, to je jiné téma. Přeženete-li to, může se vám stát, že se kvůli potřebě častého močení nevyspíte. V kolik hodin pít naposledy, abyste netrpěli žízní, ale neproseděli noc na toaletě?   Podle urologů zdravý způsob močení je 8x za den a 1x za noc. Ale čím to, že […]
Vstupte do světa absolutního luxusu a elegance na moři s plachetnicí Gucci Creole – jedním z nejexkluzivnějších plavidel, které si můžete pronajmout. Tato majestátní jachta, jejíž týdenní pronájem vyjde na přibližně 235 000 dolarů, nabízí zážitek, který dalece přesahuje běžnou dovolenou na moři.   Gucci Creole není jen jachta – je to plovoucí umělecké dílo. […]
Pochází z Francie a svou mírně nakyslou chutí připomíná zakysanou smetanu. Je však krémovější a má vyšší obsah tuku, minimálně třicet procent. Ne všude se však běžně dostane.   V kuchyni lze créme fraiche využít mnoha způsoby, a to naslano i nasladko. Díky své máslové konzistenci se skvěle hodí třeba jako koření na brambory nebo vejce, také […]
reklama
reklama
Historie
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay.   Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na inflaci v přepočtu […]
Cvrnkalo se do důlku už ve starověkém Egyptě?
Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť a vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky   Již na začátku 20. století archeologové v lokalitě u pákistánského Mohendžodara nalezli kamenné kuličky z doby kolem roku 2500 př. n. l. O kuličkách píše i básník Publius Ovidius Naso (43 př. n. […]
Zajímavosti
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Klaun očkatý: Nejlepší kamarád mořské sasanky umí měnit pohlaví!
Málokterý živočich se natolik zapíše do lidských hlav jako právě oranžová ryba. Děti i dospělí ho znají především skrze animované dobrodružství o Nemovi. Podle jména to jsou sice šprýmaři, moc legrace ale s nimi není.   Klauna očkatého dorůstajícího až 11 centimetrů jako první přesně popíše francouzský vědec Georges Cuvier (1769–1832). Nemůže z ní spustit oči, a […]
Záhady a napětí
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Letní kino pro všechny zamilované
panidomu.cz
Letní kino pro všechny zamilované
Večer plný retro romantické atmosféry proběhne pod košatými korunami starých stromů na pražském Střeleckém ostrově 19. června od 17:00 hodin. Na programu je promítání filmového hitu 80. let Kamarád do deště a živá ukázka z muzikálu Děti Ráje, který vypráví příběh mladých lidí, návštěvníků klubu Ráj, žijicích disco hudbou. K dispozici bude také stylový fotokoutek, občerstvení a
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz