Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Po hedvábné stezce

V minulosti bývají látky z hedvábí nazývány plátěná mlha a tento poetický název přesně vystihuje slastný pocit, jaký přináší svým nositelům. Hladké, lehounké a lesklé, navíc s unikátními vlastnostmi – hedvábí nás v zimě hřeje v létě příjemně chladí.

Není přitom vůbec snadné jej vyrobit. Také proto jde o jednu z nejdražších komodit ve světě módy.

Výrobní tajemství

Kvalitní kokony, které je možné asi rok skladovat, se vykupují zhruba za 50 Kč za kilogram. V továrnách se později ručně třídí podle kvality a čistí. V kádích s horkou vodou se jednotlivá vlákna během chvíle uvolní, poté je možně začít je navíjet na kolovrat.

Nitě na látky vznikají z osmi kokonů, tlusté na koberce až z pětadvaceti. Jeden průměrný kokon vydá vlákno dlouhé kilometr i více, a přitom je pevnější než stejně silné vlákno z oceli. Hedvábí z bource morušového je díky celému procesu vzniku nejdražší.

Nazývá se Mulberry. Na jeden ikonický šátek Carré od značky Hermés, který se vyrábí od roku 1937, je zapotřebí 250 takových kokonů a celé dny mravenčí práce, což se také odráží na ceně.

Cena ručně vyráběného typického hedvábného koberečku o rozměrech 200 × 140 cm, jehož výroba trvá zhruba čtyři měsíce, se proto může snadno vyšplhat až na 399 000 Kč.

Odkaz ze srdce Evropy

Může nás těšit, že zásadní slovo v moderním byznysu s hedvábím na poli vysoké módy měl zde málo známý Čech, Zika Ascher, kterému se přezdívalo Šílený hedvábník, a kterého jeho nápad nakonec proslavil po celém světě.

Právě on začal vyrábět látky s potiskem, které navrhovali tuzemští uznávaní umělci – Toyen nebo Josef Čapek.

Sochorovy látky Zika Ascher pro svůj pražský obchůdek také odebíral a právě na něj si vzpomněl, když později procházel britskou obrazárnou Národní galerie. Hned si vytipoval několik umělců, se kterými by chtěl začít spolupracovat.

Šátky s výraznými netypickými motivy se po válce staly horkým zbožím. Není divu. Mezi malíře, které český rodák oslovil, totiž patřili Pablo Picasso nebo Henri Matisse.

Působivý vzhled vtiskl nejdražšímu šátku na světě umělec Henri Matisse.
Působivý vzhled vtiskl nejdražšímu šátku na světě umělec Henri Matisse.

Neotřelá inspirace

Geniální obchodní tah okamžitě inspiroval módní návrháře, mezi kterými byli Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Christian Dior, který Aschera kvůli potisku růžemi nazýval „panem Rose Pompomem“.

Šátků, vyráběných metodou sítotisku, vznikalo limitované množství a brzy se dražily na aukcích.

Nebylo to však jen hedvábí, Ascher zavedl do haute couture roku 1957 také mohér nebo papírovou tkaninu a jeho popularita byla tak velká, že tkaniny od něj nosily také královna Alžběta II. nebo princezna Diana.

Svět se o něm znovu dozvěděl roku 2011, kdy se v londýnském aukčním domě Christie’s vydražil šátek s obrysy ptáků a květin za 3 000 000 liber, a stal se vůbec nejdražším vydraženým šátkem v historii. Duši a motivy mu totiž vtiskl právě Matisse.

Hedvábné ikony

Nejznámější hedvábné šátky dodnes vyrábí Hermés a potisk, navržený uznávanými umělci a v unikátních barevných kreacích, vytváří stejně jako Ascher sítotiskem, vrstvu po vrstvě.

Těch může být 20, 30, ale i 46, přičemž jedna vrstva zasychá dvacet hodin. Vyrobeno už zde bylo na 25 000 vzorů, každý rok přibývá deset nových návrhů, a zákazníci jej stále milují.

Nosily jej Audrey Hepburn, Sophia Loren, Grace Kelly si s ním převázala zlomenou ruku a Maryl Streep jej ve filmu Ďábel nosí Pradu nesundala z krku.

V roce 2018 dokonce představil revoluční novinku, šátek Wash, který je možné vyprat v pračce, aniž by se porušila barva nebo textura.

K dostání je ve dvou verzích, „Manufacture de boucleries détail“ umělce Gianpaola Pagniho a „Pani La Shar Pawnee“ Kermita Olivera. Jeho výroba se liší ve speciální vodní lázni, kterou šátek projde na samém konci procesu.

Díky ní se stává na dotyk měkčí a barvy získávají odstín patiny. Módní výjimečnost ale razí také Burberry. Jedním z jejich „top“ produktů z pravého hedvábí jsou jednoduché, ale vkusné dámské košile.

Jak je pro značku příznačné i tady si hraje s krémovou či tmavě žlutou. Jako vzor nejčastěji slouží jemné pestrobarevné proužky. Ty dají vyniknout vyniknout preciznímu střihu, hedvábí vás zase bude celý den jemně lechtat na kůži.

Pokud jste však příznivci extravagance, jistě vám padne do oka i neotřelá kreace.

Ikonické kousky z hedvábí bylo možné spatřit hned na několika výstavách.
Ikonické kousky z hedvábí bylo možné spatřit hned na několika výstavách.

Sladké sny

Pocit výjimečnosti a lehkosti si však můžete dopřát také s hedvábným povlečením či polštáři. Zaručujeme, že s koupí rozhodně nebudete litovat. Získáte totiž univerzální ložní prádlo, které vás v létě příjemně ochladí, zatímco v zimě zahřeje.

Bude to jako vracet se do hřejivé a konejšivé náruče. K dalším výhodám patří nekonečná jemnost a také vstřebávání vlhkosti. Některé zdroje připisují hedvábnému povlečení příznivý vliv na vlasy a pokožku. Jediné na co je třeba dát pozor je údržba.

Po vyprání nikdy nezapomeňte povlečení vyvěsit a nechat uschnout při pokojové teplotě. Přímý svit mu příliš nesvědčí.

Související články
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte […]
Nové mini provedení stylových a nadčasových kabelek Cartier v sobě snoubí lehkost s nádechem ležérnosti. Hravé kožené kousky s praktickými popruhy zdobí ikonické motivy, jako je hlava pantera nebo protilehlá písmena C. Nechte se zlákat kabelkami, které perfektně zpracované do toho nejmenšího detailu.   Ikonické designy a emblematické kódy jednotlivých kolekcí zmenšené do miniaturních rozměrů na […]
Dá se z nich připravit spousta dalších pokrmů. Jsou bezlepkové a mají ještě jednu další obrovskou přednost. Jsou lehce stravitelné. Organismu také dodají minerální látky, vlákninu a vitamíny skupiny B. Nevyvolávají žádné potravinové alergie.   Jak na ně Protože mají sklon hořknout, měli bychom je vždycky před přípravou spařit vroucí vodou a pak propláchnout studenou. […]
Prostorný Emirates Lounge na letišti Düsseldorf byl po sedmitýdenní rekonstrukci znovu otevřen. Stylový design a dokonalé služby, kterými se proslavila špičková letecká společnost, jsou samozřejmostí i ve znovu otevřeném salonku.   Exkluzivní salonek o rozloze 700 metrů čtverečních přivítá cestující Emirates nejen zcela novými koženými sedadly v krémové barvě, novým nábytkem a koberci a novým osvětlením. S […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose