V minulosti bývají látky z hedvábí nazývány plátěná mlha a tento poetický název přesně vystihuje slastný pocit, jaký přináší svým nositelům. Hladké, lehounké a lesklé, navíc s unikátními vlastnostmi – hedvábí nás v zimě hřeje v létě příjemně chladí.
Není přitom vůbec snadné jej vyrobit. Také proto jde o jednu z nejdražších komodit ve světě módy.
Výrobní tajemství
Kvalitní kokony, které je možné asi rok skladovat, se vykupují zhruba za 50 Kč za kilogram. V továrnách se později ručně třídí podle kvality a čistí. V kádích s horkou vodou se jednotlivá vlákna během chvíle uvolní, poté je možně začít je navíjet na kolovrat.
Nitě na látky vznikají z osmi kokonů, tlusté na koberce až z pětadvaceti. Jeden průměrný kokon vydá vlákno dlouhé kilometr i více, a přitom je pevnější než stejně silné vlákno z oceli. Hedvábí z bource morušového je díky celému procesu vzniku nejdražší.
Nazývá se Mulberry. Na jeden ikonický šátek Carré od značky Hermés, který se vyrábí od roku 1937, je zapotřebí 250 takových kokonů a celé dny mravenčí práce, což se také odráží na ceně.
Cena ručně vyráběného typického hedvábného koberečku o rozměrech 200 × 140 cm, jehož výroba trvá zhruba čtyři měsíce, se proto může snadno vyšplhat až na 399 000 Kč.
Odkaz ze srdce Evropy
Může nás těšit, že zásadní slovo v moderním byznysu s hedvábím na poli vysoké módy měl zde málo známý Čech, Zika Ascher, kterému se přezdívalo Šílený hedvábník, a kterého jeho nápad nakonec proslavil po celém světě.
Právě on začal vyrábět látky s potiskem, které navrhovali tuzemští uznávaní umělci – Toyen nebo Josef Čapek.
Sochorovy látky Zika Ascher pro svůj pražský obchůdek také odebíral a právě na něj si vzpomněl, když později procházel britskou obrazárnou Národní galerie. Hned si vytipoval několik umělců, se kterými by chtěl začít spolupracovat.
Šátky s výraznými netypickými motivy se po válce staly horkým zbožím. Není divu. Mezi malíře, které český rodák oslovil, totiž patřili Pablo Picasso nebo Henri Matisse.
Neotřelá inspirace
Geniální obchodní tah okamžitě inspiroval módní návrháře, mezi kterými byli Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Christian Dior, který Aschera kvůli potisku růžemi nazýval „panem Rose Pompomem“.
Šátků, vyráběných metodou sítotisku, vznikalo limitované množství a brzy se dražily na aukcích.
Nebylo to však jen hedvábí, Ascher zavedl do haute couture roku 1957 také mohér nebo papírovou tkaninu a jeho popularita byla tak velká, že tkaniny od něj nosily také královna Alžběta II. nebo princezna Diana.
Svět se o něm znovu dozvěděl roku 2011, kdy se v londýnském aukčním domě Christie’s vydražil šátek s obrysy ptáků a květin za 3 000 000 liber, a stal se vůbec nejdražším vydraženým šátkem v historii. Duši a motivy mu totiž vtiskl právě Matisse.
Hedvábné ikony
Nejznámější hedvábné šátky dodnes vyrábí Hermés a potisk, navržený uznávanými umělci a v unikátních barevných kreacích, vytváří stejně jako Ascher sítotiskem, vrstvu po vrstvě.
Těch může být 20, 30, ale i 46, přičemž jedna vrstva zasychá dvacet hodin. Vyrobeno už zde bylo na 25 000 vzorů, každý rok přibývá deset nových návrhů, a zákazníci jej stále milují.
Nosily jej Audrey Hepburn, Sophia Loren, Grace Kelly si s ním převázala zlomenou ruku a Maryl Streep jej ve filmu Ďábel nosí Pradu nesundala z krku.
V roce 2018 dokonce představil revoluční novinku, šátek Wash, který je možné vyprat v pračce, aniž by se porušila barva nebo textura.
K dostání je ve dvou verzích, „Manufacture de boucleries détail“ umělce Gianpaola Pagniho a „Pani La Shar Pawnee“ Kermita Olivera. Jeho výroba se liší ve speciální vodní lázni, kterou šátek projde na samém konci procesu.
Díky ní se stává na dotyk měkčí a barvy získávají odstín patiny. Módní výjimečnost ale razí také Burberry. Jedním z jejich „top“ produktů z pravého hedvábí jsou jednoduché, ale vkusné dámské košile.
Jak je pro značku příznačné i tady si hraje s krémovou či tmavě žlutou. Jako vzor nejčastěji slouží jemné pestrobarevné proužky. Ty dají vyniknout vyniknout preciznímu střihu, hedvábí vás zase bude celý den jemně lechtat na kůži.
Pokud jste však příznivci extravagance, jistě vám padne do oka i neotřelá kreace.
Sladké sny
Pocit výjimečnosti a lehkosti si však můžete dopřát také s hedvábným povlečením či polštáři. Zaručujeme, že s koupí rozhodně nebudete litovat. Získáte totiž univerzální ložní prádlo, které vás v létě příjemně ochladí, zatímco v zimě zahřeje.
Bude to jako vracet se do hřejivé a konejšivé náruče. K dalším výhodám patří nekonečná jemnost a také vstřebávání vlhkosti. Některé zdroje připisují hedvábnému povlečení příznivý vliv na vlasy a pokožku. Jediné na co je třeba dát pozor je údržba.
Po vyprání nikdy nezapomeňte povlečení vyvěsit a nechat uschnout při pokojové teplotě. Přímý svit mu příliš nesvědčí.