Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Po hedvábné stezce

V minulosti bývají látky z hedvábí nazývány plátěná mlha a tento poetický název přesně vystihuje slastný pocit, jaký přináší svým nositelům. Hladké, lehounké a lesklé, navíc s unikátními vlastnostmi – hedvábí nás v zimě hřeje v létě příjemně chladí.

Není přitom vůbec snadné jej vyrobit. Také proto jde o jednu z nejdražších komodit ve světě módy.

Výrobní tajemství

Kvalitní kokony, které je možné asi rok skladovat, se vykupují zhruba za 50 Kč za kilogram. V továrnách se později ručně třídí podle kvality a čistí. V kádích s horkou vodou se jednotlivá vlákna během chvíle uvolní, poté je možně začít je navíjet na kolovrat.

Nitě na látky vznikají z osmi kokonů, tlusté na koberce až z pětadvaceti. Jeden průměrný kokon vydá vlákno dlouhé kilometr i více, a přitom je pevnější než stejně silné vlákno z oceli. Hedvábí z bource morušového je díky celému procesu vzniku nejdražší.

Nazývá se Mulberry. Na jeden ikonický šátek Carré od značky Hermés, který se vyrábí od roku 1937, je zapotřebí 250 takových kokonů a celé dny mravenčí práce, což se také odráží na ceně.

Cena ručně vyráběného typického hedvábného koberečku o rozměrech 200 × 140 cm, jehož výroba trvá zhruba čtyři měsíce, se proto může snadno vyšplhat až na 399 000 Kč.

Odkaz ze srdce Evropy

Může nás těšit, že zásadní slovo v moderním byznysu s hedvábím na poli vysoké módy měl zde málo známý Čech, Zika Ascher, kterému se přezdívalo Šílený hedvábník, a kterého jeho nápad nakonec proslavil po celém světě.

Právě on začal vyrábět látky s potiskem, které navrhovali tuzemští uznávaní umělci – Toyen nebo Josef Čapek.

Sochorovy látky Zika Ascher pro svůj pražský obchůdek také odebíral a právě na něj si vzpomněl, když později procházel britskou obrazárnou Národní galerie. Hned si vytipoval několik umělců, se kterými by chtěl začít spolupracovat.

Šátky s výraznými netypickými motivy se po válce staly horkým zbožím. Není divu. Mezi malíře, které český rodák oslovil, totiž patřili Pablo Picasso nebo Henri Matisse.

Působivý vzhled vtiskl nejdražšímu šátku na světě umělec Henri Matisse.
Působivý vzhled vtiskl nejdražšímu šátku na světě umělec Henri Matisse.

Neotřelá inspirace

Geniální obchodní tah okamžitě inspiroval módní návrháře, mezi kterými byli Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Christian Dior, který Aschera kvůli potisku růžemi nazýval „panem Rose Pompomem“.

Šátků, vyráběných metodou sítotisku, vznikalo limitované množství a brzy se dražily na aukcích.

Nebylo to však jen hedvábí, Ascher zavedl do haute couture roku 1957 také mohér nebo papírovou tkaninu a jeho popularita byla tak velká, že tkaniny od něj nosily také královna Alžběta II. nebo princezna Diana.

Svět se o něm znovu dozvěděl roku 2011, kdy se v londýnském aukčním domě Christie’s vydražil šátek s obrysy ptáků a květin za 3 000 000 liber, a stal se vůbec nejdražším vydraženým šátkem v historii. Duši a motivy mu totiž vtiskl právě Matisse.

Hedvábné ikony

Nejznámější hedvábné šátky dodnes vyrábí Hermés a potisk, navržený uznávanými umělci a v unikátních barevných kreacích, vytváří stejně jako Ascher sítotiskem, vrstvu po vrstvě.

Těch může být 20, 30, ale i 46, přičemž jedna vrstva zasychá dvacet hodin. Vyrobeno už zde bylo na 25 000 vzorů, každý rok přibývá deset nových návrhů, a zákazníci jej stále milují.

Nosily jej Audrey Hepburn, Sophia Loren, Grace Kelly si s ním převázala zlomenou ruku a Maryl Streep jej ve filmu Ďábel nosí Pradu nesundala z krku.

V roce 2018 dokonce představil revoluční novinku, šátek Wash, který je možné vyprat v pračce, aniž by se porušila barva nebo textura.

K dostání je ve dvou verzích, „Manufacture de boucleries détail“ umělce Gianpaola Pagniho a „Pani La Shar Pawnee“ Kermita Olivera. Jeho výroba se liší ve speciální vodní lázni, kterou šátek projde na samém konci procesu.

Díky ní se stává na dotyk měkčí a barvy získávají odstín patiny. Módní výjimečnost ale razí také Burberry. Jedním z jejich „top“ produktů z pravého hedvábí jsou jednoduché, ale vkusné dámské košile.

Jak je pro značku příznačné i tady si hraje s krémovou či tmavě žlutou. Jako vzor nejčastěji slouží jemné pestrobarevné proužky. Ty dají vyniknout vyniknout preciznímu střihu, hedvábí vás zase bude celý den jemně lechtat na kůži.

Pokud jste však příznivci extravagance, jistě vám padne do oka i neotřelá kreace.

Ikonické kousky z hedvábí bylo možné spatřit hned na několika výstavách.
Ikonické kousky z hedvábí bylo možné spatřit hned na několika výstavách.

Sladké sny

Pocit výjimečnosti a lehkosti si však můžete dopřát také s hedvábným povlečením či polštáři. Zaručujeme, že s koupí rozhodně nebudete litovat. Získáte totiž univerzální ložní prádlo, které vás v létě příjemně ochladí, zatímco v zimě zahřeje.

Bude to jako vracet se do hřejivé a konejšivé náruče. K dalším výhodám patří nekonečná jemnost a také vstřebávání vlhkosti. Některé zdroje připisují hedvábnému povlečení příznivý vliv na vlasy a pokožku. Jediné na co je třeba dát pozor je údržba.

Po vyprání nikdy nezapomeňte povlečení vyvěsit a nechat uschnout při pokojové teplotě. Přímý svit mu příliš nesvědčí.

reklama
Související články
Možná už tušíte, co máme na mysli, protože gua sha a její úžasný kosmetický účinek znáte. Nemálo z nás se ovšem s destičkou z polodrahokamu setkává poprvé a vůbec neví, co s ní.   Kde se vzala a co to je? Gua sha (čte se kvaša) není vlastně nic tak úžasně nového. Jde o tradiční, […]
Snili jste někdy o tom, že budete žít jako královská rodina? Nyní máte šanci pronajmout si dům,  kde strávila své dětství princezna Diana. Velkolepé rodinné sídlo rodiny Spencer v Northamptonshire nazývané jako Althorp House bylo totiž nedávno zapsáno na seznam Elysian Estates, což je luxusní ekvivalent Airbnb.   Panství o rozloze 13 000 akrů patřilo rodině […]
Lahodné a osvěžující citronové dezerty a další výborná  jídla se hodí hlavně na jaro a léto, ale chutnají po celý rok.   Vyzkoušejte:   Anglický curd Do misky ve vodní lázni rozklepněte 4 žloutky a přidejte 50 g másla, 70 g cukru a stejné množství citronové šťávy. Můžete přisypat i trochu čerstvě nastrouhané chemicky neošetřené […]
Newyorská dražba pod taktovkou aukčního domu Philips přinesla překvapivý rekord v podobě historicky nejdražších hodinek G-Shock. Zlatá limitovaná edice Dream Project #2 se prodala vysoko nad odhadovanou cenou a přinesla částku 400 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 9 milionů korun.   Nebývá zrovna častým jevem, aby se v aukci po boku exkluzivních jmen a značek, jako Patek […]
reklama
Historie
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Jindřich VII. spojil dvě růže v jednu
Velšský šlechtic Edmund Tudor má díky svému původu vysoké postavení. Jeho matkou je totiž královna-vdova Kateřina z Valois, takže je nevlastním bratrem anglického krále Jindřicha VI.   Bratři se ovšem liší příslušností k váženým rodům. Zatímco Jindřich (1421–1471) pochází z Lancasterů, díky Edmundovi stoupá hvězda rodu Tudorů. Nebude to ale ještě sám Edmund (1430–1456), kdo ji vynese až […]
Bombardování Tokia v březnu 1945: Cítili letci po náletu pach spáleného masa?
Během několika měsíců ztratili desítky letounů. Navíc pumy, shazované z obrovské výšky, jen málokdy zasáhnou určený cíl. Právě proto americký generál LeMay stanoví na počátku března 1945 pro letecké útoky na Japonsko novou strategii…   Už žádné cílené bombardování za denního světla! Přednost dostanou noční kobercové nálety z nízkých výšek, při nichž budou posádky bombardérů […]
Odpůrce Habsburků přišel o všechno
Mocný rod Habsburků je na počátku 17. století neklidný. Ve Slezsku mu roste nepoddajný protivník, kterého bude třeba se všemi prostředky zbavit.   Pokud by se osud Jana Jiřího Krnovského (1577–1624) odvíjel podle nalinkovaných předpokladů, strávil by život v církevních službách. Ostatně vystuduje kalvínskou akademii ve Štrasburku. A když v roce 1604 absolvuje, hned jako […]
Zajímavosti
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Vášnivé flamenco: Tanec, který rozdělil Španělsko
Temperamentní flamenco je pro většinu světa znakem španělské národní identity. Ale ne vždy to s ním bylo tak jednoduché. Dnes se těší uměleckému i akademickému respektu, což potvrzuje i skutečnost, že ho UNESCO v roce 2010 prohlašuje za součást světového nehmotného kulturního dědictví.   Flamenco je umělecká forma zahrnující tanec s řadou prvků, jako je […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou stranu by se ale bez něj klidně obešli. Existuje ovšem několik triků, jak adaptaci v nové destinaci urychlit.   Tělo není stroj. Má své mouchy. V tomto případě ale za projevy, které dokážou zkazit minimálně prvních pár […]
Černý jako eben: Proč je to dřevo tak drahé?
Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!   Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu […]
Záhady a napětí
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m