Stal se nejen vědeckou kapacitou, ale ještě více energie věnoval boji proti útlaku. Němcům v době protektorátu dokázal Veleslav Wahl uniknout, s komunistickou mocí pak ale prohrál zápas o život.
Už v 15 letech přijímá jeho odborné články specializovaný časopis Československý ornitolog. K pozorování ptáků má mladý vědec ideální podmínky, protože jeho otec, přední pražský právník, vlastní nedaleko Bělé pod Bezdězem, v polesí zvaném Pankrác, hájovnu.
Zve si do ní významné osobnosti společenského i kulturního života. Veleslav Wahl (1922–1950) má příležitost sledovat bouřlivé politické diskuze a přítomní jsou překvapeni, když se do nich dokáže zapojit jako rovnocenný člen.
Kniha o ptactvu
Pak vypuká druhá světová válka a čerstvý maturant Veleslav je náhle konfrontován s krutou realitou okupace – nacisté popraví jeho otce a strýce.
Hned po okupaci s kamarády vytvořil mládežnickou skupinu, která spolupracuje s hlavními odbojovými organizacemi Politické ústředí a Obrana národa.
Na počátku roku 1944 Wahl zakládá odbojovou skupinu Rota ZB. Nezapomíná ale ani na ornitologii. Publikuje odborné články a v roce 1944 vydává přelomovou práci Pražské ptactvo, která představuje život ptáků ve velkoměstě.
Připraven k boji
Odbojová skupina Rota ZB se mezitím rozšiřuje, přejmenovává se na Zpravodajskou brigádu a pod Wahlovým vedením plní stále více úkolů především na území Prahy.
Ve chvíli, kdy v květnu 1945 propuká v hlavním městě povstání, je Zpravodajská brigáda okamžitě připravena zapojit se do boje. Wahl se stává nejmladším členem České národní rady, která potom 8. května přijímá kapitulaci jednotek wehrmachtu.
Věda počká
Veleslav se pouští do studia práv a současně se zapisuje také na Přírodovědeckou fakultu UK v oboru zoologie a botanika. Žení se a zdá se, že ho čeká poklidný život usedlého vědce.
Jenže přichází únorový převrat v roce 1948 a Veleslav cítí, že je třeba se opět zapojit do odboje.
Spolu s majorem Jaromírem Nechanským (1916–1950) buduje rozsáhlou zpravodajskou síť, spolupracující i s Američany. Organizace je ale odhalena a nastává zatýkání.
Nechanský i Wahl jsou odsouzeni k trestu smrti a v pankrácké věznici 16. června 1950 popraveni.
(Zdroj: HISTORY revue)