Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Prapodivná komunikace. Jak se spolu dorozumívají zvířata?

Podobně, jako spolu lidé mluví, dorozumívají se i jiní tvorové. A to pomocí skřeků, vrčení nebo pípání. Sdělují si tak nejdůležitější informace, nebo jimi varují ostatní členy skupiny před potenciálním nebezpečím.

Někteří živočichové však mají speciální dorozumívací prostředky. Jaké?

Vorvaň obrovský

Řád: kytovci

Výskyt: tropické moře a oceány celého světa

Vorvani patří mezi největší ozubené velryby. Mají výjimečně velkou hlavu, která tvoří až třetinu délky jejich těla. Proto i jejich mozek patří mezi největší a nejtěžší vůbec. Velmi zajímavé jsou také jejich zvukové projevy.

Ty sledovali i vědci z dánské univerzity v Aarhusu. Podařilo se jim nahrát okolo 4000 zvuků.

Při bližším zkoumání pak zjistili, že jednotlivci používají něco jako volací znak, který určuje, kdo právě „mluví“.  Jsou také přesvědčeni, že v rámci rodinného klanu používají vorvani určitý kód, který uplatňují při setkání s jinou skupinou.

Dá se to považovat za jakousi obdobu příjmení. Velrybí písně na člověka působí jako určitý druh relaxační hudby, které jsou slyšitelné na stovky i tisíce kilometrů.

Vorvani mají v hlavě tzv. spermacet, který napomáhá echolokaci. Zvukové vlny z tohoto orgánu mohou na kořist působit jako paralyzující zbraň.
Vorvani mají v hlavě tzv. spermacet, který napomáhá echolokaci. Zvukové vlny z tohoto orgánu mohou na kořist působit jako paralyzující zbraň.

Včela medonosná

Řád: blanokřídlí

Výskyt: celý svět

Včely patří mezi nejznámější zástupce společenského hmyzu, který má v přírodě svoje nezastupitelné místo. Jejich kastovní hierarchie se skládá z jedné matky, mnoha dělnic a určitého množství trubců. Matka jako jediná může plodit potomstvo.

A velmi zajímavý je i jejich způsob komunikace. Včelaři si všimli, že jakmile jedna z včel objeví zdroj potravy, ostatní ji neomylně následují.

Pokud se potrava nachází v okruhu 50 metrů, včela neúnavně tančí dokola a točí se střídavě doleva i doprava po dobu 30 vteřin. Když je jídlo ve vzdálenějším okolí, začne zase opisovat při tanci tvar osmičky. Druh tance tak označuje vzdálenost a polohu potravy.

Pozorování ukázala, že včely dokážou určit potravu podle polohy Slunce, a to dokonce i v případě, kdy je schována za mraky.
Pozorování ukázala, že včely dokážou určit potravu podle polohy Slunce, a to dokonce i v případě, kdy je schována za mraky.

Titi černočelý

Řád: primáti

Výskyt: Brazílie

Tato jihoamerická opice se vyskytuje pouze na jihu Brazílie a žije výhradně ve skupinách. Ve dne se pohybují v nižších porostech, na noc se uchylují do korun vysokých stromů.

Snad i proto se u nich vyvinula speciální forma řeči, kterou spolu komunikují, aby varovali ostatní před predátory. Opice totiž ohrožují nejen suchozemští dravci, ale také ptáci.

Aby byli schopny se útokům ubránit, vyvinuly si tyto opice speciální výstražný systém varovných výkřiků, které se mění nejen podle typu predátora, ale také podle toho, zda se nachází na zemi, na stromě či ve vzduchu.

V případě suchozemských útočníků titiové vytvořili složené varování, kde po prvním stoupajícím volání následuje několik klesajících volání, zatímco při útoku ptáka varují ostatní sérií nejméně čtyřmi stoupajícími voláními, mezi které přimíchají jeden klesající varovný zvuk.
V případě suchozemských útočníků titiové vytvořili složené varování, kde po prvním stoupajícím volání následuje několik klesajících volání, zatímco při útoku ptáka varují ostatní sérií nejméně čtyřmi stoupajícími voláními, mezi které přimíchají jeden klesající varovný zvuk.

Zubr evropský

Řád: sudokopytníci

Výskyt: Evropa

Zubr patří společně s bizonem americkým k jediným žijícím zástupcům rodu bizonů. Na rozdíl od amerického druhu je však menší. Zubři žijí ve stádech a mají zajímavý způsob komunikace.

Řeší vše ve skupině, a pokud jde o cesty, kam se vydají na pastvu nebo k vodě, rozhoduje pomocí demokratických voleb. Princip je jednoduchý, každý člen stáda se postaví směrem, kterým by se chtěl vydat.

Do jednoho směru pak vyrazí první zubr, nejčastěji dominantní samice. Poté se přidávají i ostatní. Když se však rozhodnou, že to není dobrý nápad, stádo se roztříští do skupin, až všichni následují tu největší z nich.

Strašek paví

Řád: Stomatopoda

Výskyt: Tichý a Indický oceán

Strašek je sám o sobě velmi zajímavý živočich, který vyhledává hlavně bahnitá či písčitá dna Tichého a Indického oceánu. Dorůstá do délky až 18 cm a je považován za jednoho z nejlepších lovců v mělkých vodách na světě.

Má jedny z nejsložitějších očí ze všech živočichů na světě, přičemž může vnímat polarizované světlo, které používá i ke vzájemné komunikaci.

Světlo se totiž odráží i na některé části těla strašků, takže se díky tomu vzájemně poznají, aniž by se odhalili před kořistí nebo predátory. Když se pak dostanou do úzkých, brání se pomocí silných končetin, kterými mohou ublížit i člověku.

Vědci zjistili, že strašci díky svému zraku mohou odhalit i počínající stadium rakoviny.
Vědci zjistili, že strašci díky svému zraku mohou odhalit i počínající stadium rakoviny.

Motýlek modrohlavý

Řád: pěvci

Výskyt: část Afriky

Motýlek patří do rodu malých afrických pěvců, který vyniká svou modrou barvou. Jeho komunikaci vědci natočili vysokorychlostní kamerou, aby si mohli jeho tanec zpomalit. Běžným pohledem to totiž vypadá, že si pták jen tak hopká na větvi.

Ale na záznamu se ukázalo, že jde o velmi rychlý step, který je doprovázen zpěvem. Při námluvách pak samičky podobně odpovídají.

Odborníci z univerzity v japonském Sapporu přitom zjistili, že nejde ani tak o výdrž, ale o to, kolik kroků motýlek do svého tance zapojí.

Motýlek podle zpomalených záběrů dokáže předvést až 200 krokových variací během několika sekund.
Motýlek podle zpomalených záběrů dokáže předvést až 200 krokových variací během několika sekund.

Gorily nížinné

Řád: primáti

Výskyt: západní Afrika, Kamerun, Nigérie

Domovem těchto goril jsou převážně nížinné deštné pralesy, oblast jejich rozšíření se odhaduje na 445 000 km2. I když se jedná o mohutná zvířata, jsou to v převážně míře vegetariáni, kteří však nepohrdnou ani drobnými živočichy.

Stejně jako lidé žijí v přísně strukturovaných rodinných skupinách a používají mnoho hlasových projevů, gest i mimiku. Nejzajímavější projevy komunikace vědci objevili teprve nedávno. U jídla si gorily totiž broukaly tak, že to připomínalo melodii.

Většinou tento zpěv prováděli dominantní samci. Podle odborníků se tím zřejmě chlubili, že měli k snědku něco dobrého.

Psoun prériový

Řád: hlodavci

Výskyt: Kanada až Mexiko

Psoun obývá hlavně travnaté porosty. Je to velmi zvláštní živočich, žijící ve skupině složené z jednoho samce, několika samiček a jejich potomků. I když je to hlodavec, vydává zvuky podobné psímu štěkotu. Tím přenáší velké množství informací.

Byly dokonce zaznamenány zvuky, které připomínaly lidská slova. Štěkotem varují hlavně ostatní členy skupiny před predátory, a dokonce rozlišují, o jakého dravce se jedná, a komentují i jeho výšku a velikost.

Další podivuhodnou psouní činností je hloubení nor, které připomínají podzemní města.

Štěkot u psounů se liší v různých regionech, kde mají tito živočichové vlastní přízvuk či dialekt. Podle výzkumu biologů dokážou psouni rozpoznat i různé barvy.
Štěkot u psounů se liší v různých regionech, kde mají tito živočichové vlastní přízvuk či dialekt. Podle výzkumu biologů dokážou psouni rozpoznat i různé barvy.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
epochaplus.cz
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
enigmaplus.cz
Tajemné Lomnicko: Vysvobozený duch, ztracený poklad i tragické letecké neštěstí
.. Obec Nová Ves nad Popelkou, ležící nedaleko Lomnice, je opředena nejednou záhadou s pravdivým jádrem [gallery ids="139738,139737,139736"] Místní pověsti vyprávějí kupříkladu o tom, jak tady a
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
nejsemsama.cz
Až díky horoskopu jsem pochopila své děti
Horoskopům jsem se vždycky smála a nevěřila jim. Do rukou se mi ale dostala kniha, která mě přesvědčila o opaku. Všechno v ní se splnilo. Ještě před pěti lety jsem na horoskopy a podobné věštby nevěřila. Brala jsem je jako babské povídačky a některé věštkyně jako obyčejné podvodnice, které se snaží z lidí lákat peníze. Ptát se na radu zvěrokruhu by
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Burger s jalapeňo omáčkou
tisicereceptu.cz
Burger s jalapeňo omáčkou
Nejen děti si rády pochutnávají na hamburgerech. Pro dospělé máme připravenou pořádně ostrou verzi. Suroviny 300 g mletého hovězího masa 2 bulky na hamburgery 2 lžíce nakládaných jalapeňo papr
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
21stoleti.cz
Bouřlivá láska hvězd vedla k jejich splynutí
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá
Trápí vás bolesti zad?
panidomu.cz
Trápí vás bolesti zad?
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
historyplus.cz
Dobrodružné cestování Josefa II.: Z Banátu si přivezl blechy a vši
Josef II. se dlouze zahledí do mapy, jež před ním leží rozložená na stole. Úředníkům, kteří císaře obklopují, začíná nervózně škubat ve tvářích. „Co si ještě vymyslí?!“ honí se jim hlavou. „Hlavně inkognito!“ konečně prolomí vladař Svaté říše římské zlověstné ticho. „Ale Vaše Milosti?“ odváží se někdo hlesnout. „Pro případ nouze budu mít s sebou
Na syna jsem čekala 30 let!
skutecnepribehy.cz
Na syna jsem čekala 30 let!
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně,
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
iluxus.cz
Nadzvukový letoun zvládne cestu z Londýna do New Yorku rychleji, než dokoukáte díl seriálu
Nedávno se odehrál malý zázrak techniky, když nadzvukový dron, vyvinutý týmem Venus Aerospace, poprvé vzletěl. Tento průlomový let znamenal důležitý krok k dosažení budoucnosti, kde nadzvukové, tedy s
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
nasehvezdy.cz
Konec lásky? Se svatbou už Krejčíková nepočítá!
Zasnoubená je sedm let, veselky se ale Aneta Krejčíková (32) nedočkala. Objevily se také zprávy, že její partner Ondřej Rančák (39) kouká i po jiných! Svatba už prý nebude, hvězda seriálu Ulice Aneta