Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Předměty, které nepřežijí konec století

Dnes je běžně užíváme, i když čím dál méně, ale dalšího století se zřejmě nedočkají. Maximálně se stanou muzejními exponáty. Které věci a proč už lidé nebudou potřebovat?

BRÝLE

Brýle v podobě, v jaké je známe dnes, pomáhají lidem řešit problémy se zrakem minimálně od 13. století, kdy italští mniši vytvořili první částečně broušené čočky.

Už ve starověku si však lidé povšimli zvětšovací schopnosti vybroušeného skla a čtení si usnadňovali pomocí tzv. čtecích kamenů.

Tento převratný vynález je nicméně v poslední době stále více vytlačován kontaktními čočkami stejně jako pokrokem v oblasti laserových operací očí. Je tak možné, že se s koncem století stanou brýle minulostí.

Brýle nahrazují kontaktní čočky či laserové operace.
Brýle nahrazují kontaktní čočky či laserové operace.

DÁRCI ORGÁNŮ

Slovo „transplantace“ původně znamená „něco přesadit“ (rostlinu) z jednoho místa na druhé. I dnes ještě transplantace znamená použití orgánu jednoho člověka, zpravidla zemřelého, pro jiného. Tato definice však pravděpodobně v budoucnosti již nebude pravdivá.

S rozvojem 3D tisku dochází totiž k výraznému pokroku v oboru biotisku tkání. Očekává se, že v krátkém čase bude možné takto zhotovovat i orgány vhodné k transplantaci. Dárci orgánů tak již v blízké budoucnosti nebudou potřeba.

Transplantaci by měly vyřešit 3D tiskárny.
Transplantaci by měly vyřešit 3D tiskárny.

FOTOAPARÁTY

Záliba ve fotografování lidstvo zřejmě jen tak neopustí. To ovšem nelze s jistotou prohlásit i o aparátech, které focení dlouhou dobu umožňovaly. Lidé s aparátem zavěšeným na krku jsou již zkrátka minulostí.

Specializované fotoaparáty budou stále existovat, pár nadšenců bude zřejmě dále fotit analogovými přístroji, ale masově je již zcela převálcovaly fotoaparáty zabudované do chytrých telefonů. Ty má totiž člověk stále po ruce a jejich obsluha je absolutně nenáročná.

Dnes má kvalitní fotoaparát téměř každý mobilní telefon.
Dnes má kvalitní fotoaparát téměř každý mobilní telefon.

HODINKY

Kapesní hodinky vznikly zřejmě z potřeby přesnější časové orientace někdy po roce 1600. Měly vejčitý tvar, proto se jim říkalo „norimberská vejce“.

Nejprve byly módním doplňkem pro bohaté, éra dostupnějších kapesních měřičů času odstartovala až v polovině 19. století. Dnes jsou však stále častěji vytlačovány mobilními telefony, které stejně jako ony ukazují přesný čas. Naději na záchranu však stále mají.

Ještě pořád se najde dost milovníků tikajících (retro) strojků zdobících zápěstí, sportovně zaměřené jedince pak oslovují chytré hodinky, umožňující jim zachycovat jejich sportovní výkony.

KRAVATA

Tato dříve nedílná součást mužského šatníku, používaná bezmála 350 let, pomalu upadá do zapomnění. Dnes je jejich používání, kromě světa politiky, nejvyššího byznysu a slavnostních událostí typu svatby nebo pohřbu, prakticky jen okrajové.

Vázání kravaty navíc vyžaduje jistou míru zručnosti, na což není v rychlém moderním světě čas a mnohdy ani chuť. Dá se tak očekávat, že v budoucnu už k nezbytným módním doplňkům rozhodně patřit nebude.

Kravata má dnes uplatnění hlavně ve vyšší společnosti.
Kravata má dnes uplatnění hlavně ve vyšší společnosti.

NÁHRADNÍ DÍLY A SOUČÁSTKY

Ať už jste domácí kutil nebo ne, občas se zkrátka shánění náhradních dílů a součástek nevyhnete. V blízké budoucnosti to však s velkou pravděpodobností nebude nejen možné, ale ani nutné.

Již nyní existují 3D tiskárny, ty dostupné pro domácí použití však tisknou jen z plastu. 3D tisk kovů je zatím v plenkách a využívá se pouze v průmyslu.

V blízké budoucnosti však lze očekávat, že se stanou běžnou součástí domácnosti a tisk součástek zlevní až padesátinásobně. I zakázková výroba součástek na míru bude snazší než jejich hledání v regálech obchodů.

NOVINY

Už v roce 59 př. n. l. dával Julius Caesar tesat informace o dění ve starověkém Římě do kamene. Na čínském císařském dvoře kolovaly rukopisné věstníky od roku 713. V Evropě pak v 15. století obíhaly psané noviny mezi královskými rody a nejbohatšími občany.

Chudým je zpřístupnil až rozvoj knihtisku. Pro lidi z nejchudších regionů světa jsou papírové noviny dodnes jediným zdrojem informací, ovšem jinde už jsou systematicky nahrazovány zprávami v on-line světě.

Musíme tak jen doufat, že stejný osud nepotká i časopisy a knihy, které mají naštěstí trochu jiný účel.

Zprávy se podávají čím dál častěji v digitální podobě.
Zprávy se podávají čím dál častěji v digitální podobě.

RÁDIO

U rádiových stanic dochází už nyní k velkému úbytku posluchačů, informace jsou totiž snadno dostupné na internetu a v chytrém telefonu. Věrní jim tak zůstávají zejména řidiči, kterým zpříjemňují cesty.

I to by se brzy mohlo s očekávaným příchodem samořídicích automobilů změnit. Je však možné, že si „rozhlas“ najde svoji cestu k posluchačům i v budoucnu.

Možností je třeba internetové vysílání, jeho formát se však bude značně lišit od toho, co rádiem označujeme dnes.

Rádio zůstává oblíbené hlavně pro řidiče.
Rádio zůstává oblíbené hlavně pro řidiče.

UHLÍ

Tomuto vysoce efektivnímu zdroji energie vděčí lidstvo za mnohé. Bez něj by jen těžko odstartovala průmyslová revoluce a s ní spojený technologický pokrok, doprovázený zásadními společenskými, kulturními i politickými změnami.

Jeho používání ještě nějakou dobu zřejmě poroste, a to zejména v rozvojových zemích, ovšem za stále sílících tendencí nahradit ho alternativními zdroji energie (energie jádra, solární panely a další).

S používáním uhlí je totiž spojeno příliš mnoho zdravotních, ekonomických i ekologických rizik.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz