Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přední onkologové představí možnosti v léčbě rakoviny

Svítící interaktivní model buňky připoutá v průběhu června pozornost k osvětové kampani Dotek, který pomáhá. Instalace bude postupně k vidění v obchodních centrech v Praze, Plzni, Ostravě a Brně.

Kampaň se zaměřuje na zvyšování povědomí veřejnosti o moderní léčbě onkologických onemocnění, zejména imunoterapii. Podporují jí přední čeští onkologové i pacientské organizace sdružené ve spolku Hlas onkologických pacientů (HOP).

Významná kampaň

Každou ze čtyř zastávek kampaně zahájí docentka Jana Prausová, přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole a předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) společně s Petrou Adámkovou z HOP.

V Praze a Plzni kampaň podpoří Jindřich Fínek, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a místopředseda České onkologické společnosti ČLS JEP. V ostravském nákupním centru Forum Nová Karolina se připojí přednosta Onkologické kliniky LF OU a Fakultní nemocnice Ostrava Jakub Cvek.

Závěrečného setkání brněnském Obchodním centru Olympia se zúčastní Jiří Mayer, přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice Brno a předseda České hematologické společnosti ČLS JEP. Cílem kampaně je zvýšit informovanost veřejnosti o nových možnostech léčby i podpořit pacienty a jejich blízké, kteří se kvůli diagnóze ocitají v náročné životní situaci.

Jaké jsou metody?

„Metody léčby onkologických onemocnění se neustále vyvíjí. Roste šance, že závažná diagnóza automaticky neznamená konec. V návaznosti na to se mění i potřeby pacientů a kvalita života s nemocí.

Vzhledem k tomu, jak jsou onkologická onemocnění v české populaci rozšířená, považuji za velmi užitečné, abychom o tomto vývoji veřejnost informovali,“ uvedla Prausová.

„V České republice máme dostupné screeningové programy ve vyhledávání nádorů tlustého střeva a konečníku, prsů, čípku děložního a plic.

Je jednoznačně velkou ochranou se těchto programů účastnit, protože včasný záchyt onemocnění zvyšuje šanci na úspěšné vyléčení. V samotné léčbě onkologických onemocnění je klíčové využívat možností moderních postupů, například imunoterapie,“ doplnila.

Instalace znázorňující buňku byla v rámci kampaně vystavena i v jiných evropských městech. Foto: Jiří Stejskal
Instalace znázorňující buňku byla v rámci kampaně vystavena i v jiných evropských městech. Foto: Jiří Stejskal

Imunoterapie: Když se tělo brání téměř samo

Při imunoterapii pacient dostává látky, které dokážou v těle nastartovat procesy směřující k zastavení nebo omezení růstu nádorů. Tento typ léčby zvyšuje kvalitu života pacientů a prodlužuje jim život.

Podstatným rysem je i přizpůsobení léčby konkrétnímu pacientovi, popisuje Fínek.

„V horizontu tří až pěti let nebude už nosnou onkologickou léčbou systémová chemoterapie, ale právě imunoterapie nebo cílená terapie, která bude na základě co nejpřesnější znalosti typu nádoru zvolena pro daného pacienta.

Skutečně tak naplníme podstatu personalizované medicíny,“ uvedl. U některých konkrétních typů nádorů imunoterapie výrazně prodlužuje dobu přežití a někteří pacienti se díky ní zcela vyléčí.

„Imunoterapie dává našim pacientům výrazně vyšší šanci na to, že se jim onemocnění nevrátí. Zatím jsme se nesetkali s nikým, kdo by ji nechtěl,“ vysvětluje roli moderní imunoterapeutické péče profesor Fínek.

Do České republiky ji zapůjčila společnost Bristol Myers Squibb. Foto: Jiří Stejskal
Do České republiky ji zapůjčila společnost Bristol Myers Squibb. Foto: Jiří Stejskal

Lékařské supertýmy a přínosy Komplexních onkologických center

Docentka Prausová vnímá jako zásadní zajištění multidisciplinární péče, kterou v České republice poskytují Komplexní onkologická centra. Specializované týmy odborníků z různých oborů mohou pomoci při stanovení diagnózy i léčbě.

Podstatné je podle ní také posílení komunikace a lepší propojení center s praktickými lékaři. „Praktický lékař je vůbec tím nejdůležitějším článkem.

Čím dříve dokáže pacienta nasměrovat na správnou diagnostickou cestu, tím dříve se nemoc odhalí a tím dříve se řeší.

V ČR máme výborné praktiky, úzce s nimi spolupracujeme a chceme jim ještě více zjednodušit práci tím, že jim nabídneme možnost on-line komunikace s multidisciplinárními supertýmy,“ míní docentka. „Cesta k diagnóze se tak může výrazně urychlit.

Cílem je dát každému člověku šanci, aby byl léčen nejen správně, ale i včas,“ doplnila Prausová.

Profesor Fínek také vyzdvihuje klíčovou roli vzdělávání budoucích onkologů: „Své budoucí kolegy se snažíme vybírat už ze studentů pátých ročníků, kteří mají praktika na onkologii.

Pokud projeví o obor zájem, snažíme se je podporovat a motivovat k tomu, aby k nám po absolutoriu nastoupili.

V Plzni máme zhruba dva tisíce studentů, takže patříme v Česku k větším lékařským fakultám a můžeme říci, že máme velký úspěch v přijímání těch, kteří jsou z našeho regionu,“ přiblížil.

Věříme, že netradiční formát mediálních setkání v obchodních centrech s předními onkology a pacientskými organizacemi pomůže zvýšit povědomí o onkologických onemocněních. Foto: Jiří Stejskal
Věříme, že netradiční formát mediálních setkání v obchodních centrech s předními onkology a pacientskými organizacemi pomůže zvýšit povědomí o onkologických onemocněních. Foto: Jiří Stejskal

S návratem do aktivního života pomohou pacientské organizace a sdružení

Rakovinou v České republice ročně onemocní okolo 90 tisíc lidí. Kromě samotné léčby pacienti a jejich blízcí často potřebují i psychickou podporu a pomoc při orientaci v systému zdravotní péče.

Tuto roli průvodce plní vedle lékařů a zdravotnického personálu také pacientské organizace.

„Shromažďujeme a předáváme relevantní, správné a ověřené informace o všech onkologických a hematoonkologických diagnózách všem, kdo je potřebují.

Provázíme je zdravotním systémem a ve spolupráci s lékaři otevíráme pacientům dveře k moderní léčbě a onkologické péči v celé její komplexnosti včetně sociálních a psychologických aspektů,“ shrnuje předsedkyně sdružení HOP, Petra Adámková.

„Podporujeme pacienty při návratu do aktivního života a snažíme se jim pomáhat a navigovat je cestou, kterou s onkologickým onemocněním procházejí,“ dodává.

Zákeřnou nemocí trpěli i příbuzní moderátora PhDr. Jakuba Železného, který bude provázet setkáními v Praze, Plzni, Ostravě i Brně.

„Ruku v ruce s tím, jak dostupné jsou informace o nových možnostech léčby onkologicky nemocných pacientů, roste i povědomí veřejnosti o tom, že slovo rakovina už opravdu nemusí být a není rozsudkem definitivnosti.

Zvyšování povědomí o tom, že dnešní onkologie umí léčit a vyléčit pacienty, považuji za nesmírně důležité,“ míní Jakub Železný.

V případě onkologické diagnózy jde vždy o razantní zásah do života každého člověka, avšak díky vědeckým poznatkům, moderním terapiím a lékařské péči mohou pacienti žít kvalitnější život i s takovým onemocněním. Foto: Pixabay
V případě onkologické diagnózy jde vždy o razantní zásah do života každého člověka, avšak díky vědeckým poznatkům, moderním terapiím a lékařské péči mohou pacienti žít kvalitnější život i s takovým onemocněním. Foto: Pixabay

(Foto: Jiří Stejskal)

Související články
Necelých 100 dní do XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensky-kulturní události roku na našem území, Česká obec sokolská oficiálně oznámila spuštění prodeje vstupenek na hromadné skladby. V rozmezí 200 až 700 korun na den budou k zakoupení od 1. dubna a očekává se, že se hlediště Fortuna Areny zcela zaplní.   Ulicemi Prahy už teď jezdí speciální sletová […]
Něžný David Šedobradý, chytrá Flo, rošťácký William – celých 10 let svět sledoval rodící se hvězdu Jane Goodallové a její příběhy o šimpanzích v Tanzanii. Panující představa, že tento lidoop je nezkaženou proto-verzí člověka, ovšem brzy vzala za své. Mezi dvěma komunitami vypukla brutální vyhlazovací válka.   Šimpanzí samec Godi z klanu Kahama byl spatřen naposledy […]
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo identifikovat fosilie podivuhodného mořského tvora, které byly nalezeny v roce 2006 na japonském ostrově Honšú, v prefektuře Wakajama. Jedná se o exemplář vyhynulého vodního plaza mosasaura.   Mosasauři žili v mořích pozdní křídy před 82 až 66 miliony let, obývali velkou část Atlantského oceánu a přilehlých moří. Dnes tento rod […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose