Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přehledně: Legendární osudy 8 nejslavnějších diamantů!

Hluboko pod zemským povrchem vznikly před více než miliardou let. Utvářely se přitom za velmi vysokých teplot a tlaku. Navíc mnohé z těchto nesmírně krásných diamantů mají opravdu úchvatnou historii.

Great Star of Africa (Velká hvězda Afriky)

Největší broušený diamant světa

Váha: 530,2 karátu

Největší surový diamant se jmenoval Cullinan a byl nalezen v jižní Africe v roce 1905. Vážil 3106 karátů a měl rozměry nepravidelného krystalu (10 x 6 x 5 cm).

Firma Asscher v Amsterodamu z něj pak vybrousila 9 velkých a 96 menších diamantů (jen příprava před jeho opracováním trvala více než 6 měsíců).

Součást královského žezla

Dva největší diamanty vybroušené z Cullinanu jsou známy jako Great Star of Africa (Velká hvězda Afriky, hmotnost 530,2 karátu) a Lesser Star of Africa (Menší hvězda Afriky, asi 317 karátů).

Oba jsou přitom součástí britských korunovačních klenotů, které jsou uloženy v londýnském Toweru. The Great Star of Africa je také největším broušeným diamantem na světě. Je hruškovitého tvaru (tzv. pear shape), má 74 faset (tj. plošek) a konkrétně je vsazen do královského žezla.

Orloff (Orlov)

Diamant nešťastné lásky

Váha: 199,6 karátu

Tento dokonale čistý diamant zelenomodré barvy byl objeven v roce 1680 v indické Golkondě. Poté byl vybroušen zvláštním typem výbrusu (zvaným mogul) do tvaru růže a dnes je, společně s dalšími vzácnými diamanty, součástí státního pokladu Ruské federace.

Podle pověstí byl ale původně zasazen do sochy hinduistického boha Višny v utajovaném posvátném chrámu v indickém městě Srirangam. Odsud jej ale v 18. století ukradl francouzský zběh a za 2000 liber ho prodal anglickému námořníkovi.

Za diamant mramorový palác

Další osudy diamantu jsou ale neznámé. A to do okamžiku, kdy ho v Amsterodamu pro svou lásku, carevnu Kateřinu Velikou (1729–1796), za 90 000 liber zakoupil ruský důstojník Grigorij Orlov (1734–1783) a dovezl jej do Ruska. Od té doby nosí diamant jeho jméno.

Kateřina Veliká pak nechala klenot zasadit do královského žezla a jako poděkování darovala svému milenci mramorový palác. Ani krásné a honosné dary ale bohužel nezaručily tomuto páru štěstí v lásce.

Centenary Diamond (Stoletý diamant)

3. největší broušený diamant

Váha: 273,85 karátu

V původní, surové podobě měl tento jedinečný klenot skoro 600 karátů. Objeven byl v roce 1986 a za pomoci odborného týmu zlatníků z něj moderní a bezchybný diamant o váze 273,85 karátu vybrousil slavný král diamantových brusičů Gabi Tolkowsky.

S řezáním monumentálního kamene začal v roce 1988 a celkem prací strávil 3 roky (jen technická příprava zabrala rok).

Tento drahokam byl pak světu oficiálně představen v roce 1991 v londýnském Toweru a v současnosti je třetím největším broušeným diamantem na světě.

Král brusičů

Gabi Tolkowsky je představitelem již 6. generace brusičů rodu Tolkowských.  Pomyslné základy této profese v rodině přitom položil v roce 1800 Abraham Tolkowsky. V roce 1840 se rodina přestěhovala do Antverp.

Gabriel Tolkowsky se do branže dostal v roce 1956 a již po čtrnácti letech řídil jednu z divizí diamantového gigantu De Beers. Od roku 1959 je také poradcem a světovým ambasadorem nejsilnějšího světového hráče na trhu s diamanty. V roce 2003 byl belgickým králem Albertem II. pasován na rytíře.

Regent (Správce)

Nejkrásnější diamant

Váha: 140,5 karátu

Za nejkrásnější vybroušený diamant je pokládán Regent (zvaný také jako Pitt nebo Milionář). Má vzácnou žlutavou barvu a váží 140,5 karátu. Jeho pouť do Paříže, kde je dnes vystaven v Louvru, byla přitom dlouhá a vskutku dobrodružná.

V roce 1701 jej totiž v dole na diamanty při řece Krišna u Partialu nalezl jistý indický dělník. Protože ho ale nechtěl odevzdat majiteli dolu, rozřízl si stehno a diamant ukryl v ráně a obvazech.

Jenže pak ho na pusté místo pod záminkou koupě kamene vylákal jeden evropský námořník, který ho následně zabil a mrtvolu hodil do moře. Diamant pak sám prodal, jenže vzápětí byl pro stržené peníze zabit v jedné hospodské rvačce.

Klenot Marie Antionetty

Nový majitel, obchodník, pak diamant prodal siru Thomasu Pittovi, správci pevnosti sv. Jiří u Madrásu. Jenže pro něj byl výbrus diamantu byl nad jeho finanční možnosti, a tak jej prodal dál.

Tentokrát drahý kámen koupil vévoda orleánský, tehdejší regent Francie (viz název kamene). Diamant se tak stal součástí francouzských korunovačních klenotů a náležel i Ludvíku XV. (1710–1774) a Marii Antoinettě (1755–1793).

Ozdoba napoleonské dýky

V době Francouzské revoluce ale zmizel a ve skrýši jednoho pařížského domu byl objeven až po nějaké době. Republikánskou vládou byl pak zaslán do Holandska, odkud se vrátil, až když se Napoleon Bonaparte (1769–1821) stal císařem.

Ten si jej také nechal zasadit do své dýky. Diamant i jeho pohnutý historie nakonec skončily v pařížském muzeu.

Koh-i-Noor (Světelná hora)

Nejslavnější diamant

Váha: 105 karátů

Údajně byl v náplavech řeky Gódávarí v okolí Golgondy nalezen před 4000 až 5000 lety a nosil jej i jeden z hrdinů staroindického eposu Mahábhárata.

Skutečně zaznamenaná historie drahokamu ale začíná až ve 14. století, ze kdy o něm existuje zmínka v souvislosti s pokladem Rajaha Malwara, jehož království bylo dobyto sousedním knížetem.

Po dobytí Indie v roce 1526 se pak diamant dostal do vlastnictví Velkých Mughalů a zůstal v pokladnici v Dillí až do roku 1739, kdy si vládu nad Indií zajistil perský šáh Nádir.

Oko božstva Pavího trůnu

Během vlády Velkých Mughalů na indickém poloostrově byl diamant zasazen do oka božstva Pavího trůnu. Jméno mu ale dal až šáh Nádir z Persie, který při jeho spatření zvolal:

„Koh-i-noor!“ Kámen byl pak převezen do jeho vlasti a po pohnutých dobrodružstvích, spojených s vraždami, mučením a vězněním přechodných vlastníků, se stal kořistí Runjita Singa, vládce Pandžábu.

Proč diamant nezískal panovník?

Po jeho smrti pak diamant v pandžábské pokladnici v Láhuru zůstal až do doby připojení Indie k britskému království. Po krvavém potlačení vzpoury v roce 1859 byl Brity převezen a předán jako dar anglické královně Viktorii (1819–1901).

Ta nechala kámen přebrousit. Tím se sice o téměř 80 karátů zmenšil, ale získal na kráse (přebroušení stálo královnu několik tisíc liber). Tento kámen navíc v Anglii získal pověst, že když ho začne nosit mužský vládce, bude Indie pro britské impérium ztracena.

Proto také Viktorie Koh-i-noor nepředala svému nástupci na trůně Edwardovi VII. (1841–1910), ale jeho ženě.

Taylor-Burton

Diamant věčné lásky

Váha: 69,42 karátu

Tento krásný diamant pocházel z jižní Afriky, kde byl objeven roku 1966. Jak název napovídá, daroval ho slavný herec Richard Burton své osudové lásce, herečce Elizabeth Taylorové. Zakoupil je přitom, ve tvaru hrušky, za 1,1 milionu dolarů jako zásnubní dar.

V roce 1974 se ale hvězdný pár rozvedl. Protože ovšem nedokázali žít ani bez sebe, po necelém roce se opět vzali. Tentokrát ale bohužel jejich manželství vydrželo jen devět měsíců.

Jediný muž jejího života

Až do Richardovy smrti v roce 1984 se pak oba herci, k nelibosti svých dalších partnerů, nadále vídali a dlouhé hodiny si telefonovali.

Když Burton zemřel, Elizabeth Taylorová diamant prodala za neuvěřitelných 2,8 milionů dolaru a peníze darovala na charitativní účely. Později také prohlásila, že Richard byl jediný muž jejího života a že všichni ostatní po něm už byli jen její společníci.

Ale i když si přála být pochována po jeho boku, když v roce 2011 zemřela, její přání se jí nevyplnilo. Diamant Taylor-Burton byl naposledy spatřen v Saudské Arábii.

Sancy

Diamant přinášející neštěstí

Váha: 54 karátů

Historie tohoto diamantu začíná v 15. století v Evropě, kdy ho koupil burgundský kníže Karel Smělý (1433–1477). Když pak v roce 1477 padl v bitvě u Nancy, jakýsi švýcarský voják ho ukradl. Diamant poté rychle střídal své majitele.

Byli jimi francouzští králové Jindřich III. (1551–1589) a Jindřich IV. (1553–1610) nebo anglický král Jakub II. (1633-1701), poslední z rodu Stuartovců, který byl i s diamantem nucen uprchnout ze země.

Ztracený a znovu objevený

V roce 1695 drahokam pro Ludvíka XVI. koupil kardinál Mazarin. Po Francouzské revoluci klenot ale zmizel a až v 19. století se dostal do Indie, do majetku mahárádži z Pátijálu.

Ve 20. století se vrátil do Anglie, do pokladnice rodu Astorů, a po smrti lady Astorové v roce 1964 přešel do britské královské pokladnice. Také na tomto diamantu lpí krev a neštěstí většiny předchozích majitelů.

Blue Hope (Modrá naděje)

Prokletý diamant

Váha: 45,52 karátu

Tento diamant provází smolná pověst, všem svým majitelům totiž údajně přinesl neštěstí:

ať už šlo o Ludvíka XIV., rodinu Hopů (celá zemřela v chudobě), francouzského obchodníka Colota (spáchal sebevraždu), jistou herečku, která byla zastřelena, když šperk měla poprvé na sobě, nebo Ivana Kanitowského, který jí diamant daroval a byl ubodán. Posledním vlastníkem diamantu pak byla Evalyn Walsh McLeanová, která odmítala kletbě věřit, přestože její rodinu potkalo mnoho tragédií (bratr jí zemřel již jako malý, syn jí zemřel v 9 letech po srážce s automobilem, bývalý manžel byl alkoholik a skončil v psychiatrické léčebně a její jediná dcera se ve věku 25 let předávkovala drogami).

Evelyn pak svou dceru přežila pouze o rok. Diamant je od té doby ve sbírce Smithsonian Institution v USA.

Diamant je součástí britských korunovačních klenotů. Klenot je vyroben do tvaru růže. Diamant má téměř 600 karátů. Regent je považován za nejkrásnější broušený diamant na světě. Vzácný kámen byl údajně nalezen před 4000 až 5000 lety. Klenot daroval Richard Burton své lásce Elizabeth Taylorové. Diamant údajně nosí všem majitelům smůlu. Stejně jako diamant Sancy přináší Diamant naděje svým majitelům smůlu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými!   Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sušené maso zvládnete i podomácku
panidomu.cz
Sušené maso zvládnete i podomácku
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
iluxus.cz
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
Dobřichovice vždy patřily mezi oblíbené výletní místo už za První republiky. Vděčily za to své perfektní lokaci, protože se rozprostírají nedaleko Prahy , ale zároveň leží na Berounce - nedaleko brdsk
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
nasehvezdy.cz
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
Vypadá takhle klidný podzim života? Hvězda seriálu Ulice Jaroslava Obermaierová (78) má jediného syna, a tak ho chtěla pochopitelně zabezpečit. Možná si teď říká, že s darováním chalupy přece jen posp
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
epochaplus.cz
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
CBD náplasti představují nový inovativní způsob aplikace kanabidiolu. CBD – nepsychoaktivní kanabinoid se díky transdermální technologii – vstřebávání skrze povrch kůže – postupně uvolňuje do organismu. Následně interaguje s endokanabinoidním systémem (ECS), který se podílí na regulaci mnoha tělesných funkcí a udržování homeostázy, což je rovnováha vnitřního prostředí organismu. Výzkumy naznačují, že tato metoda může
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
enigmaplus.cz
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
Od severu na jih, od západu na východ. Období honů na čarodějnice v Evropě 16. a 17. století zasáhlo celý kontinent. Hranice hořely ve většině zemí, včetně odlehlých regionů. Výjimkou byl ostrov Malta
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
21stoleti.cz
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… m
Principy udržitelného bydlení
rezidenceonline.cz
Principy udržitelného bydlení
Vycházejí z cirkulárního přístupu, který zohledňuje optimální výběr použitých zdrojů, postupů při výrobě a zpracování materiálů, efektivní využití obydlí, znovupoužití materiálů ze stavby po skončení doby životnosti. Zabývá se i vnějšími dopady, takzvanými externalitami, které obytné objekty produkují. Cílem udržitelného bydlení je například omezit plýtvání vodou a energiemi, stavět z přírodních, obnovitelných a recyklovatelných materiálů,
Zapečená dýně
tisicereceptu.cz
Zapečená dýně
Suroviny na 4 porce 1 dýně Hokkaido 10 šalotek 1 palice česneku 4 lžíce olivového oleje 1 majoránka sůl, pepř Na dip 200 g zakysané smetany 90 g Lučiny 2 stroužky česneku 1 svazek paž
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
historyplus.cz
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
V očích Clauda Moneta je patrné překvapení. Znovu a znovu si pročítá právě došlý dopis. Je od dvorního sběratele impresionistů Paula Durand-Ruela, který mu v něm sděluje, že mu nemůže poslat peníze. Hrozí mu totiž bankrot! Skupina tak může přijít o hlavní zdroj financí. Nestane se tak. Durand-Ruel má totiž geniální plán…   Do Manetova ateliéru v
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
epochanacestach.cz
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
nejsemsama.cz
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
Počasí ovládl podzim. Stromy se začínají barvit a vy si můžete dekoracemi ve stejných odstínech zkrášlit i svůj domov. Hravý věnec z filcu Filc se skvěle hodí na výrobu trvanlivého podzimního věnce. Na filcovou látku obkreslete jednoduchou šablonu lístku a vystřihněte. Až před sebou budete mít hromádku listů, nalepte na ně pomocí tavné pistole drátky a lístky
Mám ráda zakázané ovoce
skutecnepribehy.cz
Mám ráda zakázané ovoce
Mám sice spokojené manželství, jenže mi v něm chybí vzrušení. Můj manžel je fajn chlap. Já se s ním ale nudím. Doma mi se vším pomůže, spoustu věcí udělá sám. A možná právě v tom je ta chyba. Když ho vidím každý den utírat prach a luxovat, i kdyby u toho pobíhal nahý, se mnou to už nic nedělá. To je vlastně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz