Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přehledně: Monstrózní loupeže, ze kterých se tají dech!

Peníze, zlato a drahé kameny lákaly zloděje už odpradávna. Některé zločiny ale výrazně předčily ty ostatní a zapsaly se nenávratně do dějin kriminalistiky. Kterým kriminálníkům se podařila dokonalá loupež?

Krádež Mony Lisy

Kde: Francie

Kdy: 1911

Ukradená částka: Tržní cena obrazu se dnes pohybuje okolo 587 milionů liber (17,5 miliardy Kč). Podle znalců má ale nevyčíslitelnou hodnotu.

O co šlo: V roce 1911 ukradl z pařížského Louvru chudý Ital Vincenzo Peruggia nejslavnější obraz na světě, Monu Lisu. Bizarní je způsob, jaký obraz odcizil.

Vincenzo Peruggia v muzeu pracoval jako pomocník skláře a podílel se na instalaci tabulí skel, které chránily nejcennější exponáty před možnými vandaly. Ten den bylo muzeum pro veřejnost zavřené a o jeho ochranu se staralo jen několik strážných.

Ukrást obraz bylo v té době velice snadné, alarmy se v obrazárnách zavedly až o mnoho let později.

Chytrý amatér

Peruggia sebral obraz ze stěny a vyndal ho z rámu. Na ochranném skle ale zanechal otisk prstu. Muzeum se chystal opustit bočním vchodem, zjistil ale, že dveře jsou zavřené. Zachoval se klidně a duchapřítomně a ze dveří kliku odstranil. Poté čekal.

Shodou okolností za chvíli přišel klempíř, kterému Peruggia řekl, že čeká, až někdo poškozené dveře konečně otevře. Řemeslník tak použil vlastní klíč a Peruggia bez problému odešel.

Nikdo obraz nehledal

Peruggia odnesl dílo do svého bytu, kde ho ukryl do dřevěné truhly pod postel. Nikomu o svém lupičském kousku neřekl. Vše pečlivě tajil více než dva roky. Nejpikantnější na celé situaci bylo, že se druhý den v Louvru nikdo po obraze nesháněl.

Když se muzeum otevřelo na další den, začal se po něm ptát až akademický malíř Louis Béroud, který jej chtěl překreslit. Strážní mu řekli, že si obraz zřejmě odnesl někdo z fotografů. Dílo ale nebylo k nalezení.

Pachatel se prozradil sám

Pařížští detektivové tak začali pátrat po pachateli. Jistá stopa je přivedla do belgického Gentu, ukázalo se ale, že je falešná. Dlouhé dva roky se na nic nepřišlo a možná by vše utichlo, kdyby se neozval sám Peruggia.

Ten obraz nabídl florentskému obchodníkovi Alfredu Gerimu. Peruggia ale požadoval, aby portrét věnoval florentské obrazárně Galleria degli Uffizi, kam podle něj patřil. Jako odměnu žádal za obraz půl milionu lir (dnes 38,5 milionu Kč).

Geri ale vše nahlásil na policii, která Peruggiu zatkla. Ital ve vězení dlouho nepobyl, propuštěn byl za pouhých sedm měsíců. Mona Lisa pak v lednu 1914 dorazila zpět do Louvru.

Největší loupež obrazů

Kde: Spojené státy americké

Kdy: 1990

Ukradená částka: Obrazy v hodnotě 376 milionů liber (11 miliard Kč)

O co šlo: Dva muži v policejních uniformách bez použití zbraní ukradli několik desítek obrazů v hodnotě přes 300 milionů liber.

V noci 18. března 1990 odcizili dva lupiči třináct uměleckých děl z Bostonského muzea Isabely Steward Gardnerové. Do muzea vstoupili v policejních uniformách. Vrátným vysvětlili, že přijeli kvůli nočnímu hlášení, spoutali je a vyřadili bezpečnostní systém.

Cennější díla nechali na místě

Mezi ukradenými kousky se nacházela díla Rembranda van Rijna nebo Jana Vermeera. Odborníci se ale domnívají, že lupiči toho o umění moc nevěděli.

Při vyřezávání obrazů z rámů se totiž nesnažili minimalizovat jejich poškození a na místě zanechali i díla s větší hodnotou. Celá loupež jim zabrala méně než hodinu a půl.

Neobjasněný zločin

Na pachatele vypsala policie pětimilionovou odměnu, po 20 letech se ale stále nepodařilo dopadnout ani zločince, ani uloupené obrazy.

Podezřelý byl gangster Bobby Donati, který byl v roce 1991 zavražděn. Pracovníci muzea stále věří, že se cenná díla jednou vrátí zpátky na místo určení.

Největší diamantová loupež

Kde: Antverpy, Belgie

Kdy: 2003

Ukradená částka: 250 milionů liber (7,5 miliardy Kč)

O co šlo: V roce 2003 organizovaní lupiči pronikli do jednoho z nejbezpečnějších sejfů na světě a odnesli si drahokamy, hotovost a cenné předměty v celkové hodnotě přes 250 milionů liber.

V noci po svátku sv. Valentýna se po více než dvou letech příprav chystala skupina italských lupičů vykrást Diamantové středisko v Antverpách – centrum obchodu s drahými kameny a sídlo diamantové burzy.

Zločinci pronikli do trezoru, který obsahoval celkem 189 bezpečnostních schránek, plných šperků a drahých kamenů. Jak se jim ale podařilo dostat do jednoho z nejstřeženějších míst na světě?

Dlouhé a důkladné plánování

Organizátorem loupeže byl turínský rodák Leonardo Notarbartolo, který vymyslel dokonalý plán. Na podzim 2000 se vydal do Antverp a vydával se za obchodníka s diamanty.

Pronajal si v okolí kancelář a ve středisku si založil jednu z bezpečnostních schránek v trezoru. Nikdo se neobtěžoval ověřovat si jeho identitu. Leonardo si pečlivě zkoumal terén, a to pomocí miniaturní kamery, kterou umístil do propisky.

Díky tomu našel mezeru v zabezpečení budovy – podzemní garáž sousedící s hlavní budovou Diamantového střediska.

Leonardovi parťáci

Sám Leonardo by ale nebyl schopen dostat se do přísně střežené budovy a otevřít číselný zámek s více než miliony možnými kombinacemi. V trezoru navíc byly i detektory pohybu, teploty a světla. Připojil tak k sobě legendární skupinu, známou jako Turínská škola.

Každý člen týmu měl nějakou specializaci. Sešel se tak odborník na zámky, expert na alarmy a také specialista na otevírání trezorů.

Dokonalou loupež zmařil sendvič

Policistům bylo po loupeži jasné, že ji provedli profesionálové. Ze 160 sejfů jich bylo vykradeno 123. Lupiči si k ukradeným diamantům vzali dokonce i všechny certifikáty, které dokládaly pravost kamenů. Zásadní chybu ale udělali zločinci už na cestě.

Zastavili v lese, kde chtěli spálit odpadky. Vyrušil je ale majitel pozemku a zavolal policii. Ta zde našla igelitový pytlík, který obsahoval videopásky z bezpečnostních kamer společně s plánem budovy. Opravdovým důkazem byl ale nedojedený toast. Z něho se podařilo získat DNA Leonarda Notarbartola.

Pachatel se vrací na místo činu

Notarbartolo se o týden později vracel zpět do Antverp, kde si chtěl vyzvednout pár věcí ve své kanceláři. Netušil ale, že má na něj policie políčeno a v tu dobu už prohledávala jeho byt v Turíně, kde objevila několik diamantů i s certifikáty.

Strážci zákona tak neměli sebemenší problém s jeho zatčením. Soud ho odsoudil na pouhých 5 let, což je v Belgii nejvyšší trest za loupež. I když se zločin obešel zcela bez násilí, mnoho rodin přišlo o miliony. Diamanty z kořisti se nikdy nenašly.

Loupež zlatých cihel

Kde: Velká Británie

Kdy: 1983

Ukradená částka: 26 milionů liber (2,5 miliardy Kč)

O co šlo: Ke krádeži došlo v nejzabezpečenějších skladových zařízení v Británii. Trezor byl opatřen 11 zámky a 5 alarmy. Ukradeny byly zlaté cihly a peníze v hodnotě 26 milionů liber.

Byla to jedna z největších loupeží, ke kterým kdy ve Velké Británii došlo.

Překladové skladiště londýnského mezinárodního letiště Heathrow si vybrala skupina lupičů v kuklách. Se strážnými neměli sebemenší slitování. Aby získali přístupové údaje, polili muže benzínem pod pohrůžkou, že je zapálí. Hlídači jim tak bez váhání prozradili číselné kombinace k trezoru.

Překvapení lupiči

Zloději přišli do skladu pro tři miliony liber. Jaké překvapení se jim ale naskytlo, když po otevření trezoru spatřili zlatý „poklad“ o celkové váze tři tuny! Narychlo proto sehnali další dodávku, aby lup v hodnotě 26 milionů liber naložili a odvezli.

Velmi brzy se podařilo dopadnout tři z šesti lupičů. Jeden ze strážných, Anthony Black, se totiž pod nátlakem přiznal, že gangu poskytl informace o uspořádání skladišť.

Ztracené zlato

I když se polici podařilo dopadnout hlavního organizátora, Briana Robinsona a profesionálního lupiče Mickeyho McAvoye, ani po roce pátrání nenašla jedinou zlatou cihlu.

Později se ukázalo, že do loupeže bylo zapojeno mnohem více lidí a distributorů, kteří zlato překupovali. Kvůli sériovým číslům jej totiž nebylo možné volně prodávat, proto se muselo roztavit a poté znovu odlít.

Následně se odeslalo do firmy, která se zabývala distribucí šperků. Tím se lup zlegalizoval. Pachatelé pak zlato vyměnili za peníze.

Vražda policisty

Policie se zaměřila je Kennetha Noye, který měl v bance zřízený účet. Když ho ale hlídala, byla prozrazena a zločinec jednoho detektiva zabil několika ranami nožem. Při soudním procesu měl štěstí.

Jeho obhájci se podařilo přesvědčit soudce, že jednal v sebeobraně, jelikož strážci zákona útočili na jeho vlastním pozemku. Policie poté prohledala jeho zahradu a našla několik zlatých prutů. Noye dostal pokutu sedm tisíc liber a trest odnětí svobody na 14 let.

Kvůli zlatu se vraždí dodnes

Ztracené zlato se do dnešního dne nepodařilo najít. Příběh stále pokračuje. Johna Palmera, který byl do loupeže zapleten, v roce 2015 někdo zastřelil na zahradě jeho sídla v Essexu.

Podle některých zdrojů navíc zmizelo nebo bylo zavražděno celkem 18 lidí, kteří byli do loupeže namočeni.

Největší bankovní loupež na světě

Kde: Velká Británie

Kdy: 2006

Ukradená částka: 53 milionů liber (2,2 miliardy Kč)

O co šlo: V roce 2006 lupiči ukradli ve skladu bezpečnostní agentury Securitas celkem 53 milionů liber. Pachatelé drželi během loupeže jako rukojmí ředitele agentury a jeho rodinu.  Krádež dokonce oslabila ekonomickou stabilitu země.

Skupina nejméně šesti maskovaných mužů si v únoru 2006 vybrala pro svůj lup sklad bezpečnostní agentury Securitas, kde se uchovávaly peníze z banky Bank of England, které putovaly většinou do bankomatů.

Zločinci měli předem připravený plán, který zahrnoval únos ředitele agentury Colina Dixona. Bez něj bylo totiž nemožné se k penězům dostat. Aby ho donutili ke spolupráci a vytvořili si pojistku, unesli také jeho ženu a syna.

Největší nenásilná loupež

Ředitele lupiči unesli během fingované silniční kontroly, při níž byli oblečeni do policejních uniforem a spoutaného ho odvezli na nedalekou farmu. Během této doby se o něj strachovala jeho manželka. I za ní se lupiči dostali, převlečeni za policisty.

Pak už jim nic nebránilo dostat se velice snadno do skladiště. Bez násilí překonali bezpečnostní systémy a i díky zajatému řediteli zneškodnili a spoutali všech 15 členů ostrahy.

Náhrada škody

Lupiči si počínali velmi zběhle. Po dokončení lupu zavřeli všechny rukojmí do prázdných klecí, nikomu však neublížili. Na místě strávili přes hodinu a krátce po půlnoci uprchli neznámo kam.

Banka po loupeži nahlásila ztrátu 25 milionů liber, kterou získala zpětně od pojišťovny. Později se ale ukázalo, že se jednalo o 53 milionů.

Prozradil je okázalý život

Po loupeži se podařilo několik členů gangu zadržet, dva z nich ale stále spravedlnosti unikali. Lee Murry a Paul Allen prchli do Maroka, a tam utráceli peníze ve velkém za nemovitosti, auta, prostitutky, a hlavně drogy.

Ty se jim nakonec staly osudnými, jelikož je policie za jejich pašování zatkla. Allen byl deportován do Británie, zatímco Murryho tamní orgány kvůli marockému občanství odmítly vydat. Dostal ale nejvyšší trest odnětí svobody ve výši 25 let.

Velká vlaková loupež

Kde: Velká Británie

Kdy: 1963

Ukradená částka: 2,5 milionu liber (1,3 miliardy Kč)

O co šlo: Velka vlaková loupež patří k nejproslulejším zločinům 20. století. Skupina 16 lupičů přepadla 8. srpna 1963 poštovní vlak Royal Mail a odnesla si přes 2,5 milionu liber.

Poštovní vlak vyjel dne 7. srpna 1963 ze stanice Glasgow směrem do Londýna. Soupravu tvořilo 12 vagonů, ve kterých se nacházelo celkem 72 zaměstnanců pošty.

Lupiči měli zálusk především na druhý vagon, ve kterém se převážela velká finanční suma společně s doporučenými dopisy. Přálo jim štěstí, toho dne musela být z technických důvodů odstraněna zamřížovaná okna a bezpečnostní alarmy.

Zneškodnění strojvedoucích

Skupina měla velmi dobře promyšlený plán. Ve tři hodiny ráno čekala připravená na trati pod semaforem na blížící se vlak. Gang zakryl na semaforu zelené světlo a pomocí šestivoltové baterie na něm rozsvítil světlo červené.

Vlak řídili dva strojvedoucí, přičemž jeden z nich vystoupil a vydal se použít telefon zavedený na trati. Ten ale nefungoval, jelikož ho zloději před loupeží přestřihli. Druhého strojvedoucího udeřili do hlavy železnou trubkou.

Jak znovu rozjet vlak?

Zloději okamžitě odpojili nepotřebné vagony a nechali si pouze ten s penězi. Vlak ale potřebovali posunout asi o 800 metrů k mostu Bridego, kde na ně čekalo nákladní auto. Nikdo nevěděl, jak soupravu znovu rozpohybovat.

Proto se vrátili k omráčenému řidiči, aby se opět chopil řízení. Když se dostali k mostu, přesunuli se do vagonu s penězi, kde zpacifikovali zbylé a vyděšené zaměstnance.

Během 15 minut naložili na náklaďák celkem 120 pytlů s kořistí a odjížděli s ní do již připravené skrýše.

Osudná farma

Ještě před loupeží si skupina koupila opuštěný statek Leatherslade, který měl sloužit jako úkryt. Chtěli se tak vyhnout nebezpečí odhalení v případě policejní uzávěry silnic. Farma se nacházela asi 43 km od místa činu.

Když členové gangu z rádia zjistili, že policie rozšířila svoje pátrání na okruh 50 km, ocitli se v přímém ohrožení a začali panikařit. Museli tak skrýš opustit dříve, než zamýšleli, a narychlo zametli stopy. Ve spěchu nechali na místě spoustu otisků prstů, hledaná auta i poštovní pytle.

Zdařilé útěky z vězení

Během několika měsíců se policii podařilo 12 členů gangu dopadnout, u soudního procesu padaly i třicetileté tresty odnětí svobody. Třem z odsouzených se ale podařilo z vězení uniknout.

Prvním byl Charles Wilson. Dva týdny po útěku podstoupil plastickou operaci. Na svobodě zůstal ale jen do roku 1968, poté byl znovu zatčen a uvězněn na 10 let.

Nejvíce se svým útěkem proslavil Ronald Biggs, který uprchl v červenci roku 1965. Biggs také podstoupil plastickou operaci, pořídil si dokumenty s novou identitou a usadil se v Austrálii.

Jelikož po něm pátral Interpol, byl nucen se přemístit do Brazílie, kam na něj britská policie nemohla. Všechny peníze z loupeže se dodnes nepodařilo najít, bylo nalezeno pouze kolem 330 000 liber.

Mona Lisa nebyla v době krádeže nijak hlídaná, a ani se po ní nikdo nesháněl. Podle vyšetřovatelů byli lupiči amatéři, jelikož na místě nechali mnohem cennější díla. Lupiči udělali chybu, když v lese nespálili odpadky. Policisté dodnes nenašli všechno ukradené zlato. Lupiči při loupeži naštěstí nikomu neublížili. Lupiči vytvořili lidský řetěz, takže samotná loupež proběhla velmi rychle.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Jindřich VII. spojil dvě růže v jednu
Velšský šlechtic Edmund Tudor má díky svému původu vysoké postavení. Jeho matkou je totiž královna-vdova Kateřina z Valois, takže je nevlastním bratrem anglického krále Jindřicha VI.   Bratři se ovšem liší příslušností k váženým rodům. Zatímco Jindřich (1421–1471) pochází z Lancasterů, díky Edmundovi stoupá hvězda rodu Tudorů. Nebude to ale ještě sám Edmund (1430–1456), kdo ji vynese až […]
Bombardování Tokia v březnu 1945: Cítili letci po náletu pach spáleného masa?
Během několika měsíců ztratili desítky letounů. Navíc pumy, shazované z obrovské výšky, jen málokdy zasáhnou určený cíl. Právě proto americký generál LeMay stanoví na počátku března 1945 pro letecké útoky na Japonsko novou strategii…   Už žádné cílené bombardování za denního světla! Přednost dostanou noční kobercové nálety z nízkých výšek, při nichž budou posádky bombardérů […]
Odpůrce Habsburků přišel o všechno
Mocný rod Habsburků je na počátku 17. století neklidný. Ve Slezsku mu roste nepoddajný protivník, kterého bude třeba se všemi prostředky zbavit.   Pokud by se osud Jana Jiřího Krnovského (1577–1624) odvíjel podle nalinkovaných předpokladů, strávil by život v církevních službách. Ostatně vystuduje kalvínskou akademii ve Štrasburku. A když v roce 1604 absolvuje, hned jako […]
Zajímavosti
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Vášnivé flamenco: Tanec, který rozdělil Španělsko
Temperamentní flamenco je pro většinu světa znakem španělské národní identity. Ale ne vždy to s ním bylo tak jednoduché. Dnes se těší uměleckému i akademickému respektu, což potvrzuje i skutečnost, že ho UNESCO v roce 2010 prohlašuje za součást světového nehmotného kulturního dědictví.   Flamenco je umělecká forma zahrnující tanec s řadou prvků, jako je […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou stranu by se ale bez něj klidně obešli. Existuje ovšem několik triků, jak adaptaci v nové destinaci urychlit.   Tělo není stroj. Má své mouchy. V tomto případě ale za projevy, které dokážou zkazit minimálně prvních pár […]
Černý jako eben: Proč je to dřevo tak drahé?
Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!   Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu […]
Záhady a napětí
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m