Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Překrásné město mrtvých: La Recoleta, argentinský hřbitov ztracených duší

Promáčknutý nos, stopy po úderech v obličeji, na hrudi i na zádech, ošklivě zdeformované koleno a chodidlo. Ten pohled na bývalou první dámu Argentiny není vůbec hezký a restaurátor jejího těla bude mít spoustu práce.

Po téměř dvaceti letech, kdy ostatky zbožňované ženy přezdívané Evita bloudí v utajení světem, má konečně najít pokoj zpátky doma, na hřbitově La Recoleta. Ale stane se tak doopravdy, nebo se připojí k dalším zdejším neklidným obyvatelům?

Nezáleží na tom, jak krásní a bohatí jsme, jednou stejně všichni zemřeme. To je melancholické poselství vznášející se nad hřbitovem La Recoleta v argentinském Buenos Aires, nádherným prostorem plným honosných, vysokánských hrobek.

V jejich sevření člověk prochází úzkými uličkami, jako kdyby kráčel městem, nikoliv místem smutku a posledního odpočinku tisíců mrtvých. Ale skutečně tu všichni sní o věčnosti, nebo někteří odešli způsobem, který jim ani dávno po smrti nedává spát?

Předehra k tragédii

Zřejmě tím nejznámějším a nejsmutnějším příběhem z La Recolety je strašlivý osud mladičké Rufiny Cambaceras. V roce 1902 je jí pouhých 19 let, když ji její matka a otec najdou bez známky života.

Smrt energické dívky v rozpuku je pro všechny šokem, lékař potvrzuje nemilosrdný verdikt. Zlomení rodiče zařídí vše potřebné k převozu těla na hřbitov. Tu noc, kdy sem Rufina dorazí, probíhá zuřivá bouře.

Hustý déšť padá z nebe i celý následující den, její pohřeb se tak musí odložit. Dívku uloží v uzamčené rakvi do hřbitovní kaple. Když se hrobníci dalšího rána vrací do práce, všimnou si, že je něco jinak.

Jako kdyby s rakví někdo hýbal, i těžké víko se zdá být lehce posunuté. Ihned kontaktují rodinu, která trvá na tom, že se na Rufinu musí podívat. Bojí se, že se do rakve někdo vloupal a ukradl jejich dceři drahé šperky, s nimiž ji nechávají pochovat.

Hrobníci poslechnou, víko se nadzvedává. O chvíli později si všichni zúčastnění přejí, aby to nikdy neudělali…

Vychází z hrobky kromě sochy i duch zmučené Rufiny?
Vychází z hrobky kromě sochy i duch zmučené Rufiny?

Dvojitá smrt

Rakev se otevírá a Rufinina matka omdlévá, zatímco otec si v zoufalství zakrývá tvář. Jejich dcera tam leží celá zakrvácená a potlučená.

Dřevo rakve, v níž byla uvězněna, je poseto škrábanci a drápanci, jak se v zoufalství snažila dostat ven. Z prstů jí zbyly jen kostnaté pahýly, bojovala doslova do posledního dechu, než jí došel kyslík.

Zesláblá dívka dokázala jen trochu pohnout víkem, ale na osvobození se ze z náručí smrti to nestačilo. Pohřbili ji zaživa, a pohřbená zemřela podruhé. Lékaře zmátlo velmi vzácné onemocnění, kvůli kterému upadla do hlubokého kómatu.

Proto si mysleli, že je mrtvá a ona si pak prošla těžko představitelným peklem. Rufina leží v La Recoletě v hrobce ozdobené její sochou v životní velikosti. Je zachycena v pozici, jako kdyby vycházela ze dveří.

Jenže podle různých svědectví odtud vychází i duch zemřelé dívky! Bloumá labyrintem hrobek La Recolety, kde v naprosté hrůze vyprchaly poslední okamžiky jejího života?

Mrazivé rande

La Recoleta má také jednu svoji duchařskou historku. V roce 1925 umírá na leukémii patnáctiletá Luz Maria Garcia Velloso. Uloží ji do hrobky zdobené sochou dívky ležící na smrtelné posteli.

Její matka je natolik zasažena zármutkem, že u sochy několik měsíců přespává. O nějaký čas později potkává ve čtvrti Buenos Aires zvané Vicente López jistý mladík krásnou mladou slečnu. Stráví společně příjemný večer, a když se připozdívá, začne dámě být zima.

Mladík jí galantně půjčí svůj kabát, který ona omylem polije kávou. Poprosí ho, ať si pro něj přijde druhý den k ní domů. Když tak mladík následujícího rána učiní, otevře mu strhaně vypadající žena.

Na otázku ohledně své dcery propukne v pláč a řekne, že její dcera je dávno mrtvá… Prozradí mu, kde na La Recoletě najde její hrob. Když tam šokovaný mládenec přijde, visí přes branku hrobky jeho kabát se skvrnou od kávy a na jejím průčelí je vytesáno jméno:

Luz Maria Garcia Velloso! Jde jen o městskou legendu, nebo dotyčný muž zažil skutečné setkání s duchem? Od té doby si prý zdejší „Romeové“ dávají ve Vicente López pozor na to, s kým se seznamují.

Randí mladí Luz Maria s chlapci i dávno po své smrti?
Randí mladí Luz Maria s chlapci i dávno po své smrti?

Utrpení božské Evity

Hřbitov La Recoleta stojí v Buenos Aires už od roku 1822. Obsahuje téměř 5000 hrobek, z nichž necelá stovka má status národní památky.

Nejslavnější zdejší „nájemnicí“ je bezpochyby bývalá první dáma Argentiny, Eva Perón (1919–1952), přezdívaná Evita, manželka prezidenta Juana Peróna (1895–1974).

Její život byl nesmírně pohnutý a dramatickým situacím neunikla ani po smrti. Z obrovské chudoby se skrze herectví dopracovala až k životu v přepychu. Obyvatelé Argentiny ji milovali, cítili, že je jednou z nich, ale měla i spoustu nepřátel.

Tím nejhorším z nich se nakonec ukázala být rakovina děložního čípku, která mladou ženu navzdory podstoupení řady drastických zákroků zničila.

V roce 2011 navíc argentinský neurochirurg Daniel Nijensohn odhalí, že na ní byla provedena také hrůzná lobotomie! Tu zřejmě objednal její manžel.

Badatelé se přou, jestli jí tím chtěl ulevit od bolesti, nebo spíše umlčet, protože hrozilo, že svými bojovnými proslovy podnítí občanskou válku. Kolik je na této konspiraci pravdy?

Žena v bílém?

Státního pohřbu Evy Perón se účastní tři miliony lidí. Její nabalzamované tělo je poté dva roky vystaveno v budově, kde měla kancelář. V 50. letech ale v Argentině dochází k převratu.

Prezident musí utéct do zahraničí a všechno s ním a jeho ženou spojené je absolutně zakázáno. Nikde nesmí být jejich fotky, nesmí se ani vyslovit jejich jména. V té době mizí Eviny ostatky z dohledu veřejnosti.

Až v roce 1971 se ukáže, že byla pod jiným jménem převezena do krypty v italském Miláně, odkud pak putuje do Španělska. Zpátky domů se vrací roku 1974, kdy je zároveň její tělo naposledy krátce ukázáno veřejnosti.

Stane se tak ale až poté, co je „opraveno“ argentinským restaurátorem nejen umění, ale i lidských ostatků, Domingem Tellecheou (*1935).

Nese na sobě totiž stopy mnohých poškození a kolují zvěsti, že s ním její odpůrci před odvezením prováděli různá zvěrstva… Může Evita už konečně v klidu odpočívat?

Není náhodou právě ona záhadnou, posmutnělou Ženou v bílém, kterou v La Recoletě návštěvníci občas pozorují?

Splněný sen

Italský imigrant David Alleno pracuje jako hlídač hřbitova La Recoleta od roku 1881. Od začátku je okouzlený jeho nádherou, a to natolik, že se postupem času rozhodne, že by tu rád zůstal navždy.

Alleno poctivě střádá peníze a myslí si na vyhlédnutou hřbitovní parcelu, kterou chce koupit. To se mu po dlouhých letech skutečně daří. Okamžitě začíná s budováním vysněné hrobky.

Zaplatí sochaři ze svého rodného Janova, aby pro něj vytvořil precizní podobiznu. V roce 1910 je všechna práce hotova, hrobka připravena, skoro se až chce říct, že stačí jen ulehnout!

A přesně tak to vidí i Alleno, který v noci po jejím dostavění spáchá sebevraždu. Svůj milovaný hřbitov tak neopustil dodnes, a i když jeho duch nebývá vidět, lidé tu údajně slýchají chrastění klíčů.

Prý jde o znamení, že starý hlídač stále plní svou službu… Potkává při pochůzkách i jiné zdejší zesnulé?

Alleno spáchá sebevraždu hned po dostavení vysněné hrobky.
Alleno spáchá sebevraždu hned po dostavení vysněné hrobky.
Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá