Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Překvapivé tvary virů: Který vypadá jako Apollo 11?

Virů drobných cizopasníků, kteří napadají rostliny, zvířata i člověka existuje na 5000 druhů. Lidem způsobují řadu onemocnění od těch banálních po smrtelná.

Když na ně nahlédnete pod mikroskopem, zjistíte, jakých fascinujících podob a tvarů mohou nabývat. Co je důležité o nich vědět?

Když virus najde vhodného hostitele, snaží se dostat svoji genetickou informaci do jeho buněk. Přítomnost virů v buňce ji poplete natolik, že začne vyrábět stavební kameny pro nové viriony (základní částice viru).

Zkopíruje jejich geny a vytvoří pro ně pouzdra z virové bílkoviny. Když už buňka není schopna situaci zvládat, rozpadne se. Do těla se tak rozšíří nové viry, které se vrhnou na další, dosud zdravé buňky.

Některé druhy virů včlení svoji genetickou informaci přímo mezi geny hostitele, kvůli čemuž se pak buňky mohou přeměnit v nádorové a spustit rakovinné bujení.

Současné metody boje proti virům

Díky objevům na poli molekulární biologie a genomiky je od 80. let 20. století možné zjišťovat podrobnosti o virových genech a jejich bílkovinách, díky čemuž je možné vyvíjet cílené léky, které viry zasahují v nejvhodnější fázi jejich působení na lidský organismus a na nejcitlivějším místě.

Viry ovšem mají výhodu rychlé mutace, díky které vytvářejí nové kmeny, na něž už vyvinuté léky nepůsobí. Takto se chová především virus HIV, proti kterému se lékaři snaží najít účinný lék už téměř 40 let.

Viry proti bakteriím i rakovině

V poslední době se hovoří o superodolných bakteriích, na které jsou antibiotika krátká. Vědci se tak vrací k myšlence, že by na boj s nimi využili bakteriofágy –viry napadající bakterie, od jejichž užití se ustoupilo s objevem antibiotik.

Genetičtí inženýři se zase snaží vyvinout takové viry, které by v lidském těle napadaly nádorové buňky a ničily je, aniž by si všímaly buněk zdravých.

Tvary virů:

Jde o virus napadající bakterie, patří mezi živé nebuněčné entity. Bakteriofágy jsou nejpočetnějším biologickým objektem v biosféře, jejich největší koncentrace se nachází v moři.

V současné době zažívají bakteriofágy comeback, uvažuje se o jejich využití v boji proti superodolným bakteriím. V bývalém Sovětském svazu je jako alternativu k antibiotikům používali 60 let, dodnes se tam vyrábějí léky na jejich bázi.

Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.
Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.

Virus chřipky

Virus chřipky se rychle šíří světem a způsobuje sezonní epidemie, má na svědomí také několik pandemií, při kterých zemřely miliony lidí. Rozlišujeme tři základní typy virů – A, B a C –, přičemž člověka napadají pouze první dva.

Nejnebezpečnější jsou chřipkové viry A, které jsou schopny rychlé mutace. Proti chřipce existuje očkování, jehož složení je každoročně upravováno na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. Je vhodné zejména pro rizikové skupiny.

Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.
Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.

Virus eboly

Filovirus ebola způsobuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se lidstvo setkalo. Ebola zabíjí 50 až 90 % nakažených. Projevuje se nejprve horečkou, bolestí v krku, svalů a hlavy, pak nastupuje nevolnost, zvracení, průjem a krvácení.

Poprvé se virus objevil roku 1976 v Africe. Nejhorší epidemie probíhala mezi roky 2013 až 2016, zasáhla africké státy Guinea, Libérie, Sierra Leone a Nigérie a zemřelo při ní 11 000 lidí z 28 000 nakažených.

Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.
Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.

Virus žloutenky typu C

Tento virus způsobuje (virové) infekční onemocnění jater, označované jako hepatitida typu C, které se přenáší krví. Byl objeven až koncem 80. let 20. století a dlouhá léta měl na svědomí rostoucí počet hepatitid po krevních transfúzích.

Rozšířený je rovněž mezi uživateli drog. Od roku 1992 jsou na jeho přítomnost v těle testováni všichni dárci krve, nákaza může totiž probíhat léta skrytě. Aktuálně trpí na celém světě hepatitidou typu C až 150 milionů lidí, u nás každý 500. občan.

Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.
Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.

Rotavirus

Rotavirová infekce vyvolává těžkou gastroenteritidu, která se projevuje horečkou, průjmem a zvracením. Postihnout může děti i dospělé, nejohroženější skupinou jsou však malé děti do pěti let.

Nejvíce infekcí je u kojenců a batolat od šesti měsíců do dvou let věku. Viry se do těla dostávají nejčastěji ústy kvůli nedostatečné hygieně po styku s kontaminovaným předmětem. Léčba je symptomatická s důrazem na dostatečnou hydrataci. Proti nákaze existuje očkování.

Rotavirus vypadá jako loukoťové kolo.
Rotavirus vypadá jako loukoťové kolo.

Papilomavirus

Lidský papilomavirus je nejčastěji pohlavně přenosnou infekcí. Existují různé typy HPV. Některé vedou ke vzniku genitálních bradavic, jiné mohou způsobit až rakovinu (například děložního hrdla u žen).

Mnoho nakažených nemá žádné příznaky infekce a šíří ji vesele dál. Neexistuje lék, ale symptomy nemoci léčit lze. K dispozici je také očkování, které se doporučuje u dívek i chlapců před započetím pohlavního života, ideálně ve věku 11 až 12 let.

Adenovirus

Jde o značně rozšířený patogen, který způsobuje člověku chřipce či nachlazení podobnou nemoc (horečka, bolest v krku a kašel), oční infekce, průjmová a další onemocnění.

Většina nákaz má lehčí průběh, propukají zejména u školních dětí, někdy však mohou probíhat i formou epidemie. Jako prevence se doporučuje důkladné mytí rukou, vyhýbání se dotyku obličeje a očí neumytýma rukama a zamezení kontaktu s nakaženými. Existuje vakcína, ale je používána pouze u vojáků.

Koronavirus

Virus se objevil koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chan, odkud se lavinovitě šíří do dalších zemí světa. Je označován jako SARS-CoV-2 a způsobuje onemocnění zvané COVID-19. Projevuje se teplotou kolem 38 °C, suchým kašlem a dušností a únavou.

Závažnější případy mohou končit až zápalem plic, selháním ledvin, a dokonce i smrtí.

Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe