Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Příběh značky: Breitling aneb Z kokpitu na zápěstí celebrit

Nebýt značky Breitling, dnešní chronografy by možná měly absolutně odlišný vzhled.

Poctivě vybudované renomé v oblasti burácejících motorů, aviatiky a rozrůstajícího se komerčního potápění dovedlo hodinky značky už v dávných dobách ze zápěstí profesionálů mezi náročnou klientelu a společenskou smetánku. A dnes?

Stále dokáže uspokojit obě skupiny zájemců. A její popularita ve světě neuvěřitelně roste.

Jsou to přesně dva roky, co se otěže spíše emocemi řízené značky Breitling dostaly do rukou jednoho ze světových lídrů private equity a investičních poradenských firem CVC Capital Partners.

Po jejich boku se však jako zázrakem objevil pedant Georges Kern, muž, který posledních patnáct let úspěšně kormidloval konkurenční manufakturu IWC pro uskupení Richemont Group – nově se však chopil životní výzvy a jako prezident a částečný akcionář se odhodlal nastolit v manufaktuře Breitling nový řád.

Na rozdíl od ostatních osobností na podobných pozicích se však nerozhodl pouze kázat, ale naopak výrazně potlačil své ego a pozorně naslouchal komunitě a sběratelům historických chronografů.

Výsledek se dostavil takřka ihned a značka, začala rozšiřovat úspěšné své portfolio, a to s podporou uznávaných afficionados. Velký podíl na rapidním růstu má však samozřejmě stále silný asijský trh, na který značka vstoupila.

Nicméně k dosažení pozitivního přístupu v Číně a Japonsku, musí být velmi silná v Evropě, jinak nemá přirozeně šanci.

Když historie promlouvá

Georges Kern patří k těm, kteří nechtějí jen kopírovat úspěšné projekty minulosti, ale spíše na nich stavět.

Moderní uchopení historie je tak zaručeným receptem na pozitivní přijetí novinek – a tak ani v tomto směru nepochybil, a díky skvělým vztahům s opravdovými sběrateli investujícími do hodinek miliony eur dokázal navázat na letitou historii, kterou započal Leon Breitling psát už v roce 1884. Je zajímavé, že za celá dlouhá léta byla manufaktura řízena pouze členy rodiny Breitling a následně Schneider, jež dodnes vlastní 20% podíl firmy (CVC Capital Partners disponují 80 %, které odpovídají 800 milionům eur, tedy částce, v jejíž výši akvizice proběhla).

Příběhy značky a její kontinuita jsou tedy skvěle zdokumentované a je vskutku na co navazovat.

Vždyť právě v roce 1915 syn zakladatele uvedl na trh první náramkový chronograf se separátním tlačítkem pro stopky, přičemž v roce 1934 přibylo tlačítko druhé, jež dalo tvář současným chronografům.

Nový Breitling tedy striktně vychází z minulosti, nicméně jeho současným trendům podřízená tvář je doplněna špičkovými strojky nejvyšší kvality, a to včetně manufakturně vyráběných kalibrů B01, které se poprvé začaly objevovat po pětiletém vývoji v roce 2009. Každé hodinky, které dnes značka produkuje, nesou COSC certifikaci přesnosti, lze je tedy nazývat chronometry.

CEO Breitling – Georges Kern
CEO Breitling – Georges Kern

Promlouvající kreativita 50. let

Design v poválečném období skvěle reflektoval náladu společnosti. Začalo se rozvíjet mnoho sportovních odvětví, a spolu s nimi například i komerční létání nebo potápění.

Svůj vzhled tak začaly formovat vůbec první letecké chronografy Navitimer, které se vyznačovaly integrovaným logaritmickým počítadlem, jež od roku 1952 vydrželo na okruží číselníku dodnes.

Dalším pilířem, o který se produkčně může Breitlng opřít, jsou potápěčské hodinky SuperOcean. Ty sice neumožňují vypočítávat spotřebu paliva či přepočítávat rychlost mílích za hodinu na kilometry, ale zato vydrží tlak vody až do úrovně 200 metrů, a to už od roku 1958, kdy značka začala experimentovat nejenom s vodotěsností, ale i se systémem chránícím je před magnetickým polem a nárazy.

Není divu, že si Breitling brzy našel cestu i na stříbrné plátno, a to díky sérii s Jamesem Bondem, ale i do vesmíru na skafandru Scotta Carpentera.

Zamilovali si je i piloti formule 1 Jim Clark a Graham Hill, slavný lyžař Jean-Claude Killy anebo jazzový rebel Miles Davis.

Premier B01 Chronograph: 194 200 Kč
Premier B01 Chronograph: 194 200 Kč

Ingredience zdaru

Ačkoli to zprvu nevypadalo, dal Georges Kern značce zřejmou strukturu a přeorganizoval vnímání kolekcí. Tím, že je rozdělil do tří hlavních světů Air, Sea a Land umožnil každé z nich svým organickým způsobem neuvěřitelný rozvoj.

V rámci každé divize pak velmi chytře začal hledat subkultury a partnery, kteří by sdíleli identické hodnoty. K tomu ale musel nejdříve odhalit novou řadu chronografů, aby doplnil skvěle etablované světy Air a Sea.

Na scénu se tak dostala reedice kolekce Premier, která původně koncem 60. let zmizela z portfolia. Do ní integroval nejenom kooperaci s nejstarší značkou motocyklů světa Norton, ale také již započatou spolupráci s automobilkou Bentley.

Ta se začala psát už v roce 2003 a dodnes je nejdéle fungujícím svazkem mezi hodinářkou manufakturou a výrobcem prestižních vozů. Speciální edice se samozřejmě týkají i dalších světů brandu.

Linii aviatikou ovlivněných hodinek rozšířily edice věnované jak poctě vojenských jednotek Flying Tigers, tak i civilnímu letectví SwissAir, TWA či Pan Am.

Podmořský život pak pomáhají ochránit kolekce vytvořené dohromady s profesionálním surfařem Kelly Slaterem a jeho značkou Outerknown přetvářející rybářské sítě nalezené na dně oceánů ve stylové oblečení a nato strapy pro hodinky.

Navitimer B01 Chronograph ve zlatě: 572 800 Kč
Navitimer B01 Chronograph ve zlatě: 572 800 Kč
SuperOcean Heritage II Chronograph Outerknown: 169 000 Kč
SuperOcean Heritage II Chronograph Outerknown: 169 000 Kč
Související články
Potřebujete k němu pouze speciální pistoli a trochu zručnosti a praxe. A samozřejmě také pro začátek pár dobrých receptů.   Flambování je kulinářské umění, které až tak moc doma nevyužíváme. Je to škoda, protože správně flambovaná jídla mají zvláštně lahodnou chuť. A není to nic, co bychom nezvládli. S alkoholem Flambování je spojeno s alkoholem. […]
Přepychová vila s pozemky, jež stojí na prestižní adrese v Beverly Hills, patří americkému zábavnímu magnátovi Steve Wynnovy. Areál nedávno prošel mnohamilionovou přestavbou, která zahrnovala zcela nové terénní úpravy a také rekonstrukci přepychových interiérů. Na prodej je nově za cenu  75 milionů dolarů.   Miliardář Steve Wynn, který patří mezi vedoucí magnáty ve světě kasin, se rozhodl […]
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe