Proč zvadly během jedné noci? Proč se vám nikdy nedaří uchovat řezanou kytičku od partnera nebo dětí déle než jeden dva dny?
Pokud chceme udržet květiny ve váze co nejdéle svěží, musíme si především uvědomit, o jaký druh se jedná a z jaké materiálu je vyrobena váza, kterou chceme použít. Zároveň bychom neměli podceňovat ani teplotu vody nebo způsob zaříznutí stonků.
Ideální je skleněná váza
Nejlepší vázou pro všechny druhy řezaných květin je váza skleněná. Na rozdíl od vázy keramické ji můžeme vydezinfikovat, protože nemá žádné póry, ve kterých by se mohly držet bakterie.
Na rozdíl od vázy zinkové zase chemicky nereaguje s vodou a šťávami stonků rostlin. Základní pravidlo tedy je, že váza by měla být dokonale čistá.
Zatažený stonek už vodu nepřijme
Růže prý mají rády vlažnou vodu, cibuloviny (narcisy, tulipány, irisy, hyacinty, frézie, lilie) zase studenou. Stonky každé řezané rostliny byste měli dříve, než ji dáte doma do vázy, seříznout ostrým nožem.
Seříznutý stonek byste měli okamžitě ponořit do vody, aby ji natáhl. Když seřízneme stonky (u chryzanthém zalomíte rukou!) a necháme je nasucho, dochází k rychlému zatahování řezné rány a uzavírání vodivých pletiv. Květina tak vlastně uschne ve váze plné vody vlastně suchem.
Záruka čerstvých květin
Vybíráte-li květiny sama, najděte si raději dobrého květináře.
Obecně platí, že kde je velký pohyb lidí, bývá větší obrat, a tudíž i pohyb zboží, a tedy by to měla být záruka čerstvých květin. Pak je také dobré nakupovat u květinářů, kteří nakupují kvalitní odrůdy růží.
Ne vždycky vybírejte květy podle ceny, ale také podle kvality. Nakoupit levně neznamená nakoupit kvalitně.
Když růže svěšují hlavičky, je třeba jim zkrátit stonek. Platí, že čím kratší stonky, tím kratší cesta vody ke květu a tím lepší a efektivnější zásobení květu vodou.
Dobrá floristka by měla podat zákazníkovi přes pult jen takovou kytici, která má od úvazku dolů dokonale očištěné stonky od listů. Ty se ve vodě rychle kazí, znehodnocují vodu a zkracují životnost kytice.