Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Prokletí Salemu: Město poznamenané nejen procesy s čarodějnicemi

Ke konci 17. století se americká osada Salem mění v území hrůzy a utrpení. Všechno to začíná u dvou malých děvčátek, které dostávají nevysvětlitelné záchvaty. Přivolaný doktor ihned oznámí příčinu – jde o kletbu čarodějnic!

Tím se rozpoutá peklo mučení a poprav, kvůli němuž zemře 20 nevinných lidí. Visí stín jejich smrti nad městem dodnes?

Fanouškům záhad je město Salem z amerického státu Massachusetts dobře známé. V letech 1692 a 1693 tu probíhá série procesů s čarodějnicemi a čarodějníky. V jejich rámci je obviněno přes 200 lidí, 30 z nich usvědčeno, 20 popraveno.

Z té dvacítky jich devatenáct oběsí (14 žen a 5 mužů), a jeden člověk zemře obzvláště trýznivě. Jde o farmáře Gilese Coreyho (asi 1611–1692), který všechna obvinění vůči své osobě odmítá.

Proto je dle tehdejších zvyků svlečen, připoután k dřevěnému prknu a postupně mu na hruď navalují těžká závaží. Ty se běžně přidávají tak dlouho, dokud dotyčný vinu nepřizná, i kdyby jen proto, aby si ulevil od bolesti.

To ale statečný Corey neudělá, volí raději smrt. Později je spolu s ostatními popravenými prohlášen za nevinného, ale to už život nikomu nevrátí. I kvůli těmto hrůzám je Salem považován za hlavní americké město nadpřirozena, duchové se tu zdá se cítí jako doma. Pojďte se s nimi seznámit…

Přízrak jako dezert?

Američanka Amy Butler vlastní v Salemu oblíbenou restauraci A & B Burgers. Pro založení podniku si ale možná mohla vybrat budovu s veselejší minulostí, než je zdejší bývalá věznice.

„Už když jsme to tu otevírali, tak jsme věděli, že se budeme neustále ohlížet přes rameno, jestli se za námi zrovna nezjevilo něco děsivého.

V baráku jsou místa, kde je vzduch přímo ledový, bez ohledu na roční dobu,“ popisuje typický projev přisuzovaný přítomnosti ducha. Média, myšleno osoby tvrdící, že dovedou komunikovat se záhrobím, zde cítí energii zla, přetrvávající z časů, kdy tu byl žalář.

A prý spatřili i přízrak jednoho z vězeňských dozorců, jak přešel s deskami po chodbě. Z takových informací mrazí, a ačkoliv i návštěvníci si tu prý ne vždy připadají úplně nebojácně, chuť hamburgerů a po domácku vařeného piva v nich přebíjí všechny obavy.

Dnes restaurace, dříve sad patřící první popravené čarodějce.
Dnes restaurace, dříve sad patřící první popravené čarodějce.

Na zdraví nebožtíkům!

Také prodejna alkoholu v ulici Derby Street Bunghole Liquor má minulost, díky které jde o jasného adepta na výskyt paranormálních jevů. Původně to byl totiž pohřební ústav!

Za časů prohibice (úplný zákaz prodeje alkoholu, který v USA probíhal od 20. let a skončil roku 1933 – pozn. red.) zde ve sklepě mezi nabalzamovanými těly fungoval tajný bar, kam chodili místní popíjet.

Občané Salemu si jej tak pochvalovali, že byl později otevřen i oficiálně. A jak se zdá, má i nějaké stálé hosty, kteří nikdy neodchází… „Stoprocentně tady straší,“ říká současný zástupce vedoucího Brandon O’Shea.

On sám tu prý viděl přízrak ženy oblečené jako ze 30. let, postávající u regálu s archivním vínem. Není možné, že si z něj někdo jen vystřelil a schválně se převlékl, aby vypadal jako duch?

Strašidelný divák

Cinema Salem je nezávislé kino provozované bandou nadšenců. Nejde ale jen o promítání filmů, probíhají tu živá představení, koncerty, prostor funguje i jako kavárna a umělecká galerie. A jde také o lákadlo pro zájemce o nadpřirozeno!

„Měli jsme tu už nesčetně médií, týmů lovců duchů a nejrůznějších paranormálních vyšetřovatelů,“ říká Peter Horn, který má provoz kina na starost. Scény jako z hororu tu prý lidé zažívají nejen na filmovém plátně.

Svá svědectví ohlásilo několik zaměstnanců, včetně bývalého ředitele. Ten měl údajně mimořádně akční kontakt s „paranormálnem“. „Ředitel si z promítací místnosti všimnul, že je někdo v sále číslo 3, nějaký chlápek celý v černém. Přitom se tam nic nepromítalo.

Tak za ním běžel dolů, aby ho vyhodil. Jenže tam chlap přímo před ním zmizel,“ vypráví Horne. Dle ředitelova popisu měl na sobě kabát s dlouhým šosem a celkově vypadal jako někdo z 19. století. Byl to duch, nebo jen přelud způsobený stíny v prázdném sálu?

Neřesti a otroctví

Po skončení šílenství čarodějnických procesů roku 1693 a probrání se z davové hysterie Salem jako by místo studu ztratil i poslední zbytky zábran. Zdejší hospody se promění v centrum všemožných ilegálních aktivit.

Patří k nim i bar zvaný In a Pig’s Eye, kde se nabízí ke koupi lehké děvy a můžete si tu najmout i kriminálníka, co za vás odvede špinavou práci.

Ponuré věci se ale děly i pod povrchem, kde vedla síť tunelů spojujících jednotlivé podniky mezi sebou, ústící u pobřeží.

Tunely měli využívat především kapitáni lodí, unášeli tudy opilé mladíky, kteří se pak střízliví probrali až coby otroci veslující někde na oceánu.

Salemský přístav má být plný přízraků námořní minulosti, zjevujících se duchů pirátů a naříkajících hlasů, jenž nikomu živému nepatří. To skučí jen mořský vítr, nebo nešťastníci, co tu ztratili svobodu?

Pig‘s Eye. Kvílí tu duchové unesených mužů?
Pig‘s Eye. Kvílí tu duchové unesených mužů?

Mrtví se někdy vracejí

Se starým Salemským hřbitovem sousedí další prostor zapsaný do kronik města i díky nadpřirozeným jevům. Konkrétně jde o hospodu Murphy’s, před kterou lidé vídají procházet přízračnou dámu v modrých šatech, a také pobíhat malého chlapce s piknikovým košem.

Je jako živý, akorát, že podle všeho není… Ještě, než tu stojí Murphy’s, jmenuje se podnik Roosevelt’s, a jeho bývalý majitel vždy tvrdil, že dovnitř jednoho večera přišla žena, která se přímo před jeho očima rozplynula.

Jiný hororový příběh připomíná Tim Maguire, který v Salemu pořádá pro turisty noční procházky po místech spojených s nadpřirozenem. Jde o rakev, která měla před lety zcela nečekaně prorazit zeď Murphy’s.

Dětskou rakev.  „Skutečně to vypadalo jako rakev dítěte, pravděpodobně malé holčičky.

Propadla se sem z rohu hřbitova, kde byli pohřbíváni irští katolíci, takže mě vůbec nepřekvapuje, že právě tady dochází k paranormálním aktivitám nejčastěji,“ říká Maguire a dodává, že viděl i fotografie celého incidentu. Že by zdejší mrtví zůstávali neklidní i dávno po posledním vydechnutí?

Salem je místem přitahujícím mnohé zájemce o nadpřirozeno
Salem je místem přitahujícím mnohé zájemce o nadpřirozeno

První oběšená čarodějnice

Honosná městská síň Lyceum Hall má bohatou historii, mimo jiné tu k shromáždění občanů promlouval Alexander Graham Bell (1847–1922) o nápadu na docela užitečnou věcičku, později nazvanou telefon. V současnosti je po desítky let sídlem mnoha vyhlášených restaurací, aktuálně hlavně Turner’s Seafood, kde dostanete nejlepší mořské plody široko daleko.

Jenže když se podíváme hlouběji do minulosti, zjistíme, že budova stojí na pozemku, který patřil Bridget Bishop (asi 1632–1692). Jde o první ženu oběšenou v rámci salemských procesů s domnělými čarodějnicemi.

Byla obviňována z toho, že se zjevuje ostatním po nocích, štípe je, kouše a škrábe, dívky nabádá k nemravnostem, a také že uřknula několik zvířat i lidí. Marně se brání, skončí na šibenici.

Za svého života prý v místech Lyceum Hall mívala jablečný sad, a právě silná vůně jablek se tu má čas od času nevysvětlitelně linout dodnes. Zároveň zde v odrazech oken a zrcadel bývá vídána žena v bílé róbě a čepci.

Je to Bridget, která se tak stará o to, aby příkoří jí způsobené nebylo nikdy zapomenuto?

Související články
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř