Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Psí asistenti mají všestranné využití

Jeden z nejznámějších zvířecích citátů praví:

„Pes je nejlepším přítelem člověka.“ Mnoho lidí pravdivost tohoto tvrzení s radostí potvrdí, ale jen málokdo to může myslet natolik vážně, jako lidé, kteří se bez psího asistenta profesně či životně neobejdou.

1.Když pes nahradí nohy!

Slouží: Tělesně postiženým

Ideální plemeno: Labradorský retriever a zlatý retriever

Charakterizuje ho zejména vynikající výcvik, laskavá povaha a čtyři nohy.

Asistenční pes je nenahraditelným pomocníkem pro celou řadu tělesně (popřípadě i duševně) postižených osob, protože dokáže svou činností výrazně zvýšit úroveň soběstačnosti postiženého jedince a ještě mu svou přítomností zajistit značnou psychickou oporu v dobách osamění či deprese.

Široké využití

Asistenční pes je cvičen postiženému „na míru“. To se dělá mimo jiné i proto, aby se zvíře neučilo nic nadbytečného a pak nebylo využíváno i v situacích, kdy má postižený člověk šanci trénovat svou motoriku.

Obecně vzato jsou nejtypičtějšími druhy pomoci otevírání a zavírání dveří, šuplíků či skříní, pomoc při oblékání, vyhledávání a podávání předmětů (buď pes název předmětu zná, nebo stačí ukázat laserovým ukazovátkem), asistence při řízení vozíku a při jeho vyprošťování z terénu, canisterapeutická cvičení, pomoc s přesunem končetiny nebo otočením celého těla a podobně.

Přestože se jako nejideálnější plemeno k této činnosti jeví retrieveři, lze v případě malého bytu či jakéhokoliv jiného problému vycvičit i menší plemeno psa – například knírače.

V takovém případě je ovšem nutné očekávat komplikace spojené s činnostmi vyžadujícími větší fyzické dispozice.

Projdou jen ti nejlepší!

Výcvik psích asistentů je složitým procesem, během kterého musejí zvířata prokázat psychické i fyzické předpoklady pro své budoucí poslání a musejí je prokázat dokonale, jinak jsou z výcviku bez milosti vyřazeni.

Základem celého procesu je naprostá poslušnost. Jde zejména o schopnost přijít na zavolání za jakýchkoliv okolností, nebo jít přesně vedle vozíku či postiženého o berlích, aniž by hrozilo samovolné opuštění této zóny z důvodu blízké zvěře, hárající feny apod.

Již během výcviku se předpokládá, že budoucí majitel nemá se psy žádné zkušenosti, a proto třeba nepřichází v úvahu předání psa s potlačenou agresivitou, protože zvíře je schopno vycítit bezmoc svého pána, a tak by se tyto nechtěné vlastnosti potlačené výcvikem mohly brzy vrátit.

Proč právě retrieveři?

Retriever znamená v překladu přinašeč, což jasně vystihuje jednu z jeho nejběžnějších denních činností po boku postiženého člověka.

Když k tomu zařadíme ještě vysokou inteligenci a relativně snadnou cvičitelnost obecně, jde bezpochyby o ideální psí plemeno pro tyto účely.

Nesmí se však zapomínat na fakt, že retriever je loveckým plemenem, a tak je svým způsobem žádoucí vyhledávat „nepřirozeně“ hodné jedince postrádají výrazný lovecký pud. Retriever není přes veškeré své předpoklady jediným vhodným plemenem psa. Vycvičeni mohou být i border collie nebo skotský ovčák.

Čekací lhůta na psa bývá od přijetí žádosti necelý jeden rok a s výjimkou zrakově postižených žadatelů nepřispívá stát na pořízení psa nic, což je od minulého roku částečně kompenzováno dotačním programem.

2.Čtyřnohý válečník

Slouží: Policistům, strážníkům a vojákům

Ideální plemeno: Německý ovčák, belgický ovčák, rottweiler, dobrman

Požadavky na psy u ozbrojených a bezpečnostních složek jsou sice poněkud odlišné ve srovnání s asistenčními psy pro postižené, základ však zůstává stejný – pes musí být za každou cenu poslušný. U uniformovaných složek totiž nemusí jít o nic menšího, než o lidský život!

Bojovný pes a pečlivá fena

Policejní či vojenští psi musejí projít náročným výcvikem, který zahrnuje přes 100 kritérií, aby mohli pomáhat svým lidským kolegům v některé z pestré škály činností, jež může služba u těchto složek zahrnovat.

Přestože mají policisté vyhlédnutá ideální plemena, při výcviku platí, že kdo splní kritéria, může být zařazen do služby. Výjimkou tedy nejsou ani kříženci.

Z hlediska rozdílu pohlaví lze obecně říci, že zatímco psi jsou dominantní a houževnatí, feny jsou pečlivější a preciznější. Z toho vyplývá i jejich pracovní náplň a předchozí výcvik.

Psi bývají využíváni zejména během hlídkové služby, nebo při demonstracích či fotbalových zápasech, jako prostředek sjednávající pořádek, zatímco feny jsou zpravidla specialistkami na vyhledávání drog, výbušnin, zbraní či lidí.

Nic jim neunikne!

Požadavky na psy se samozřejmě do jisté míry prolínají bez ohledu na specializaci. Hlídkový pes by měl být schopen odhalování pachových stop, stejně jako by měl být specialista přes vyhledávání předmětů schopen v případě potřeby zajistit pachatele.

Jde však o to, který typ výkonu je v něm vhodné neustále tříbit.

Hlídkový pes musí být trvale cvičen ve zdravé agresi a schopnosti účinně a pokud možno i bezpečně zajistit cíl, zatímco „vyhledávací“ pes musí neustále pilovat čich a učit se odhalovat stále nové předměty v rámci svého zaměření.

Psi vyhledávající drogy jsou nasazováni nejčastěji při kontrole podezřelých zavazadel na letištích či autobusových nádražích nebo při domovních prohlídkách. Nález ohlašují štěkotem či hrabáním.

Zvířata vyhledávající výbušniny mají rovněž speciální postup, jak se chovat v případě kontaktu s podezřelým objektem. Nesmějí štěkat, protože některé trhaviny jsou spustitelné na akustický podnět a také se nesmějí podezřelého objektu dotknout. Nález tedy ohlašují lehnutím poblíž nalezeného objektu.

Vyhledávání lidských ostatků je založeno na zachycení pachu plynu, který vychází z rozkládajících se tkání. Pes ho dokáže zachytit i v případě, kdy se mrtvola nachází pod vodní hladinou. Nález ohlašuje štěkotem.

A specialista pro vyhledávání zbraní a munice označuje nález rovněž štěkotem či hrabáním. Tato psí specializace je nejnovější ze všech. První pes byl vycvičen před 23 lety pro potřeby Armády České republiky.

Výcvik chce čas i peníze

Prvotním kritériem při výběru vhodného zvířete je jeho celkový zdravotní stav a vzhled. Následný výcvik je zahájen ještě u štěněte a to selekcí, která hned zpočátku na základě jednoduchého testování povahových vlastností vyřadí nevhodné psy.

Test se skládá mimo jiné z reakce zvířete na rázové a rachotivé zvuky, pohybu v uzavřené místnosti, překonávání nástrah, reakce na příchod osoby či zájmu o pohozené předměty.

Psi, kteří vstupními testy projdou, jsou následně cvičeni s ohledem na svou předpokládanou specializaci a také na požadavky společné pro všechny služební psy – například nebojácnost.

3.Poslední naděje člověka pod lavinou

Slouží: Horské službě

Ideální plemeno: Německý ovčák

Pokud se člověk ztratí v horách, nebo se mu v tomto nehostinném prostředí stane úraz, může jít i při zdánlivě zvládnutelné situaci o život.

Horská služba České republiky už má za sebou celou řadu případů, kdy takřka beznadějnou situaci zachránil vycvičený pes.

Psi Horské služby jsou výborně připravená zvířata, která dokážou precizně plnit své úkoly na rozlehlých plochách, a to i navzdory značné nepřízni počasí. Není proto divu, že je jejich využívání časté i ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem.

Náhrada za hasiče

Požadavek po specialistech na záchranu v horách vyplynul z narůstající oblíbenosti vysokohorské turistiky a lyžování mezi světovými válkami. Až do té doby zajišťovali práci horských záchranářů speciálně vycvičení hasiči ve spolupráci s dobrovolníky.

Vznik české profesionální Horské služby se datuje rokem 1935. Začátky to nebyly snadné, chybělo kvalitní vybavení a na pomoc psích kolegů si museli záchranáři ještě několik desítek let počkat.

Nic pro mohutné nemotory

Základní kámen naší horské kynologie byl položen v roce 1966, kdy byla z vojenského střediska odkoupena 4 roky stará fena německého ovčáka.

Postupem času se využívání tzv. „lavinových psů“ osvědčilo natolik, že získalo mezinárodní rozměr a kromě vyhledávání lidí pod lavinou se jejich specializace rozšířily o celou řadu dalších.

V souvislosti s neustále se rozšiřujícím množstvím činností ovšem stoupají i nároky na cvičeného psa. Tak jako v předchozích případech se i u psů Horské služby jedná zejména o požadavky související s povahovými vlastnostmi psa a jeho čichem.

Čím se ovšem požadavky na „lavinové psy“ liší od předchozích případů, to je důraz na konstituci a osrstění psa. Od psího specialisty Horské služby se totiž očekává, že bude schopen rychlého pohybu v nesnadném terénu.

Jako ideální se dle příslušníků Horské služby jeví pes střední velikosti, statné, nikoliv však těžké konstituce s kvalitní a přiměřeně dlouhou srstí.

Požadavky povahových vlastností jsou vysoké zejména v souvislosti s dostatečným temperamentem, dobrou učenlivostí a mírnou povahou.

Německý ovčák? Sázka na jistotu!

Přestože není pochyb o tom, že by bylo práce lavinového psa schopno více plemen, záchranáři nedají dopustit na osvědčeného německého ovčáka, který v jejich náročných požadavcích obstává velice dobře a je prověřen časem.

Slovenská Horská služba má výhradně toto plemeno, Češi od úspěšného testování v roce 1992 ve Špindlerově Mlýně zařadili mezi své čtyřnohé pomocníky i labradory, kteří jsou značně houževnatí při pátrání po ztracených osobách v kombinaci s mimořádnou laskavostí a inteligencí, jež usnadňuje výkon služby záchranáři-psovodovi.

Ideálním společníkem pro tělesně postižené je zlatý retrívr. (Foto: Willybu, Wikipedia) K nejlepším služebném plemenům patří bezesporu německý ovčák. (Foto: Pepo13,Wikipedia)
Související články
Necelých 100 dní do XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensky-kulturní události roku na našem území, Česká obec sokolská oficiálně oznámila spuštění prodeje vstupenek na hromadné skladby. V rozmezí 200 až 700 korun na den budou k zakoupení od 1. dubna a očekává se, že se hlediště Fortuna Areny zcela zaplní.   Ulicemi Prahy už teď jezdí speciální sletová […]
Něžný David Šedobradý, chytrá Flo, rošťácký William – celých 10 let svět sledoval rodící se hvězdu Jane Goodallové a její příběhy o šimpanzích v Tanzanii. Panující představa, že tento lidoop je nezkaženou proto-verzí člověka, ovšem brzy vzala za své. Mezi dvěma komunitami vypukla brutální vyhlazovací válka.   Šimpanzí samec Godi z klanu Kahama byl spatřen naposledy […]
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo identifikovat fosilie podivuhodného mořského tvora, které byly nalezeny v roce 2006 na japonském ostrově Honšú, v prefektuře Wakajama. Jedná se o exemplář vyhynulého vodního plaza mosasaura.   Mosasauři žili v mořích pozdní křídy před 82 až 66 miliony let, obývali velkou část Atlantského oceánu a přilehlých moří. Dnes tento rod […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn