Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Řízení projektů

Řízení projektů je často považován za nudnou agendu a je vnímán jako nutné zlo. Není tedy žádným překvapením, že je častým tématem diskusí v každé společnosti.

Žádný software zatím není schopen nahradit jednoduchost ručně psaných poznámek a lepení papírků na monitor. Při práci v týmu jsou tyto zastaralé návyky takřka nepoužitelné.

Poznámky nelze jednoduše třídit, sdílet s kolegy, dokonce nelze jednoduše analyzovat jejich obsah a efektivně s nimi dále pracovat. Důsledkem celosvětového problému vznikají nové softwary, které se snaží o vyřešení problému z různých úhlů pohledu.

Jednoduchá komunikace

Snadné sdílení dokumentů

Delegace práce

Řízení zdrojů

Měření produktivity

Téměř každý software má na jedné straně přidanou hodnotu a na straně druhé spoustu limitů. Tento fakt staví periodicky společnosti stále před stejnou otázku:

Existuje software, který by nám vyřešil naše potřeby?

Odpověď na tuto otázku zní NE, aspoň pro většinu z nás. Existuje pro to jednoduché vysvětlení:

Každá společnost je jiná

Má odlišnou firemní kulturu a hodnoty

Má jiné nastavení procesů

Software, který by dokázal všem společnostem pokrýt veškeré potřeby, se často stává oblíbeným „švýcarským nožíkem”, což vede naopak k tomu, že se software stává nepřehledný a funkce nejsou využívány.

V některých korporátech se s tímto typem nástrojů setkáváme běžně a lidé s nimi pracují velmi omezeně.

Některé společnosti jdou ještě dál za hranici naivity a pokusí se „napsat” vlastní software, který jim bude sedět na míru.

Myšlenka, že by toto bylo vůbec možné, není vůbec v souladu s realitou, pokud nechcete transformovat své podnikání na vývoj softwaru pro řízení projektů s cílovou skupinou úzce omezenou na firmy totožné.

Spálíte spoustu energie, financí a software nakonec skončí v propadlišti dějin – doporučujeme, zeptat se společností, které tak učinily již před vámi;

mimo to, že jim to krásně funguje, od nich uslyšíte, že už by do toho nikdy nešly a po dalších otázkách, když odezní hrdost (stálo to přeci spoustu peněz), zůstane opět otázka: Existuje software, který by nám vyřešil naše potřeby?

Jdeme až k jádru potřeb

„Veškeré nové výzvy a problémy stavíme v ApuTime do rámce, pomocí kterého následně tvoříme řešení. Tento rámec tvoří tři pilíře, na kterých ApuTime také stojí. Jsou jimi: Emoce, Vizualizace a prvky Hry.

Zkoumali jsme stovky respondentů, a uvodili to vždy otázkou: „Řízení projektů je většinou nuda, že?”, kde nejběžnější odpovědí bylo „nemám to rád, ale musím to dělat“.

Na druhou stranu máme také odpovědi od projektových manažerů, kteří „to milují” – Proč by neměli mít rádi svou práci? Pomocí těchto rozhovorů jsme vytvořili dva segmenty potřeb podle toho, z čeho vycházejí:

Potřeby vedení

Potřeby uživatelů / pracovníků

Vedení je frustrováno chybějícími klíčovými daty, které potřebují pro řízení projektů. Existuje mnoho problémů způsobených chybějícími důležitými skutečnostmi nebo nerelevantními informacemi.

Manažeři musí být schopni přesně interpretovat informace a mít přehled o projektech v každé fázi jejich realizace. Aby to bylo jednoduché: „Potřebují vědět”,“ říká zástupce společnosti.

Na druhou stranu, uživatelé potřebují přístup k informacím, ale jejich motivace je odlišná. Nejsou motivováni k práci s aplikací, protože to manažer potřebuje. „To je důležitý fakt, který ovlivnil naše myšlení a vývoj ApuTime nejvíce.

Nemůžete vytvořit potřebu uživatele jen tím, že to potřebujete Vy. Uživatelé potřebují vidět přidanou hodnotu v každé operaci, kterou provádějí. V opačném případě to obvykle vede k chybným výstupům založeným na nesprávných datech.

Jedna z typických frází ve společnostech je: „Vyplňte přehledy před odchodem domů”. Uživatelé často používají software, který pro ně nemá smysl, nebo je obtížné jej používat. 

Začali jsme přemýšlet o tom, jakou přidanou hodnotu můžeme uživateli nabídnout, protože nástroj pro správu projektů bez relevantních údajů je jen nástrojem, který spaluje čas a energii a vytváří frustraci.

Je to podobné jako kalorické tabulky, nebo aplikace pro zaznamenávání osobních výdajů. Musíte si vytvořit návyk, vidět přidanou hodnotu a dostávat výstupy. Ve většině případů jsou tyto aplikace zapomenuty nebo smazány.

Proč by to mělo být s aplikacemi pro řízení projektů jinak? Pojďme to udělat zábavnou formou,“ uvádí zástupce společnosti.

Prvky hry

„V ApuTime chceme stále více aplikovat prvky hry. Jsme silně inspirováni principy v RPG hrách. To neznamená, že bychom tvořili přímé herní prostředí, ale zabýváme se gamifikací (přidávání herních prvků v neherním prostředí).

Cílem není to, aby uživatelé v aplikaci trávil spoustu času herními prvky. Cílem gamifikace je zpříjemnění prožitku z práce s využitím dat a vybudování návyku k dílčím úkonům. Uživatel, který si vybuduje návyk, se vrací automaticky.

Lidé milují tvorbu vlastních avatarů, sbírání zkušenostních bodů a podobně. Připravujeme řadu metrik, které uživatelům poskytnou reflexi toho, jak si vedou. V čem jsou jejich silné stránky, a naopak v čem mají své rezervy.

Je to něco, na co manažeři nemají časové kapacity, aby dělali pravidelně,“ říká zástupce společnosti.

Příklady metrik, které lze pozorovat a hodnotit:

Přesnost odhadů

Míra uzavírání úkolů v čase

Řízení projektů

Míra inspirace / motivace spoluhráčů

Míra spolupráce

Herní prostředí neslouží k přímé zábavě, nýbrž k využití dat pro již zmíněný problém s přidanou hodnotou pro konkrétního uživatele. Uživatel tím dostává možnost vidět, v čem mu software dokáže pomáhat.

Avatar se vylepšuje přímo úměrně lepším výsledkům pracovníka a přináší možnosti identifikovat kvalifikace pro kariérní postupy. Lze také rozpoznat, zda je pracovník vhodný na určitou pozici, nebo pozice naopak pro něj vhodná.

Věříme, že neexistuje špatný pracovník, ale existuje spousta špatně umístěných lidí

Vizualizace

„Vizualizace používáme i pro orientaci v projektu. Často se stane, že ve složitějších strukturách se uživatelé ztrácí a těžko se hledají úkoly, na kterých visí celá struktura. Dokážeme celou strukturu vizualizovat a roztáhnout ji do pavučinové sítě.

Je to lidskému mozku ta nejpřirozenější forma předávání informací,“ říká zástupce společnosti.

Emoce

Pokud dosáhneme na dílčí cíl, vyplaví se nám dopamin (Dopamin (4-(2-aminoethyl)benzen-1,2-diol). Je to látka, vznikající (nejen) v centrální nervové soustavě většiny obratlovců. Mimo jiné funkce je spojen s pocitem štěstí při dosažení cíle, ne získání odměny..

Výsledkem je, že se cítíme skvěle. Kliknutí na tlačítko „hotovo” vážně nestačí. Dosažení cíle musí být jasně viditelné a jednoduše uchopitelné.

Představte si tu nejšílenější věc, kterou jste na webu viděli, ať už jde o bouchající rachejtle nebo padající konfety.

Ano! To je přesně ono.

Umělá inteligence a budoucnost

Napadlo vás někdy, co všechno lze dělat, když nějaký systém pro řízení projektů má kompletně zmapované procesy, k jakým u vás dochází a kdo a jakým způsobem pracuje?

Veškerá data se dají reálně použít ke strojovému učení, které je izolované pro každou společnost, ze které se učí. „Dokážeme tak každému uživateli vypisovat na míru data tak, jak je pro něj nejvíce relevantní, aby je viděl.

ApuTime dokáže identifikovat s předstihem, že nelze dodržet termíny při stávajících okolnostech. Do této analýzy vstupuje celá řada faktorů, jako jsou: Jsou úkoly podobné? Kdy mají být hotovy? Jakou mají prioritu? Kolik je na nich odpracováno?

Jak byly naceněny? a další. Cílem této analýzy jsou optimalizace firemních procesů a vytváření predikcí. Některé úkony by neměl znovu opakovat člověk,“ uvádí zástupce společnosti.

„Chceme naučit stroj řídit projekty a společně se nám to jednou jistě podaří.

Věříme, že projektový manažer může chodit po společnosti s brýlemi pro rozšířenou realitu a mít přehled o dění ve firmě – koho může rušit, nebo kdo má zrovna „deep work” a není vhodné s ním právě komunikovat.

Implementujeme ApuTime do služby Google Assistant a jednou bude jistě možnost integrace i do Apple Siri nebo Alexa od Amazon. Technologie jsou nám všem čím dál otevřenější a pracujeme s vědomím, že jsme jen na začátku,“ říká zástupce společnosti.

Vize

(vznešený cíl)

„Naší vizí je vytvářet proaktivní kulturu ve společnostech a pomáhat jim růst. Chceme z vedoucích týmu vytvářet úspěšné leadery, pomáhat jim optimalizovat procesy a zvyšovat motivaci k dosahování jejich dílčích cílů a stimulovat spolupráci v týmu.

Věříme, že s využíváním správných nástrojů můžeme eliminovat frustraci a jednou i snižovat kriminalitu. Vytváříme komunitu, ve které sdílíme zkušenosti při vedení týmů a projektů,“ uvádí zástupce společnosti.

Leader’s Box – We Create Effective Project Managers

www.aputime.cz

Související články
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá