Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Roztomilá zvířátka, která vás mohou zabít!

Někteří živočichové na nás působí roztomileji než jiní, až by se s nimi člověk i rád pomazlil. Zdání ale klame – tato zvířata by nás mohla klidně zabít během malé chvíle. O které se jedná?

Pralesnička strašná

Běžná pralesnička mívá kolem jednoho miligramu jedu, což by zabilo 10–20 lidí.
Běžná pralesnička mívá kolem jednoho miligramu jedu, což by zabilo 10–20 lidí.

Třída: obojživelníci

Velikost: 55 mm

Místo výskytu: Střední a Jižní Amerika

Pralesničky jsou známé jako „šípové žáby“. Vyznačují se hlavně svou pestrou barevností. Zřejmě proto vypadají tyto malé žabky tak roztomile. Co je však nejdůležitější – není dobré se jich dotýkat. Na povrchu jejich těla mají velice silný jed.

Ten ale neumějí samy produkovat ani jej nepoužívají k zabíjení kořisti, ale slouží pouze jako obrana.

Nebezpečí:  Jejich kůže je nasycena alkaloidním jedem, který zabraňuje nervům v přenášení impulsů. Zanechávají svaly v neaktivním stavu, což může vést k selhání srdce.

Amazonští indiáni v této látce namáčeli hroty šípů, ze kterých se tak staly opravdu smrtící zbraně. Jed napíchli na špičatou hůlku a pak ji zahřívali nad ohněm. Při tomto procesu se uvolňovaly kapky jedu. Kořist pak zemřela do několika sekund.

Slon

Nejnebezpečnější jsou samci v období říje.
Nejnebezpečnější jsou samci v období říje.

Třída: savci

Velikost: 3 metry

Místo výskytu: Afrika, Indie

Sloni na první pohled připomínají laskavé velikány. Charakterizuje je hlavně jejich chobot, kombinace nosu a horního rtu, který používá pro získání potravy. V horku s ním házejí písek, prach nebo vodu.

Tyto zvířecí kolosy denně tráví až 16 hodin konzumací rostlinné potravy, přičemž za den dokáží sežrat 100 až 320 kg jídla za den. V historii bývali sloni používáni k různým účelům. Dříve sloužili armádám jako mocná válečná zbraň.

Kartaginský vojevůdce Hannibal použil slony ve svém tažení proti Římu, kdy s nimi dokonce překročil Alpy.

Nebezpečí: Sloni jsou relativně vyrovnaná, klidná zvířata, která se živí výhradně rostlinnou stravou. Pokud se dostanou do ohrožení, dokážou svou velikost velice dobře využít.

Nejnebezpečnější jsou samci v období říje, kdy se obtížně kontrolují. A to mohou pocítit i lidé. Takový rozběsněný slon nebude mít sebemenší problém člověka udupat. Tito inteligentní tvorové ale mohou vymyslet mnohem důmyslnější způsob popravy.

V Marocké zoo vrhl jeden slon chobotem po sedmileté holčičce kámen s takovou silou, že dívce na místě prorazil lebku a zabil ji. Jenom v Indii ročně zemřou stovky lidí buď přímo, nebo na následky napadení slonem.

Tuleň leopardí

Tuleň je čím dál víc pro člověka nebezpečný.
Tuleň je čím dál víc pro člověka nebezpečný.

Třída: savci

Velikost: 2–3 metrů

Místo výskytu: Antarktida

Tuleni leopardí vypadají na první pohled jako nevinná zvířata. Opak je ale pravdou. Ne nadarmo se jim přezdívá mořští levharti nebo žraloci Antarktidy.  Hned po kosatkách patří k největším predátorům antarktických moří.

O jejich životě toho víme jen velmi málo, podle dostupných zdrojů se jedná o samotářská zvířata. Jedinou výjimkou, kdy se vyskytují ve větších skupinách, je období páření. Chytání kořisti jim zlehčuje hlavně tělesná stavba.

Pod vodou dokážou vyvinout rychlost až kolem 40 km/h. Dospělí jedinci se živí hlavně tučňáky, které chytí do zubů a vláčí je vodou tak dlouho, dokud nezemřou.

Nebezpečí: Dva a půl centimetru dlouhé a velmi ostré špičáky v kombinaci s obrovskou silou a rychlostí činí z tuleně tvora, jenž může být nebezpečný i člověku.

Jako jeden z prvních zažil jeho útok polárník Thomas Orde-Lees, který prováděl průzkum Antarktidy v letech 1914–1917. Při táboření na mořském ledu byl napaden tuleněm. A i když před ním utíkal, tuleň ho dostihl a napadl.

Podle mnoha badatelů představuje stejné nebezpečí jako například lední medvěd. V roce 2003 stáhl tuleň pod vodu britskou bioložku Kirsty Brownovou, když šnorchlovala v pobřežních vodách, a zavlekl ji až do hloubky kolem 60 metrů. Ženu už se zachránit nepodařilo.

Delfín obecný

Delfíni totiž zabijí nejen kvůli získání potravy, ale i pro zábavu.
Delfíni totiž zabijí nejen kvůli získání potravy, ale i pro zábavu.

Třída: savci

Velikost: 1,8–2,6 metru

Místo výskytu: moře tropického až mírného pásma

Delfíny znali už v antice, hráli velmi důležitou roli v jejich mytologii. Tito kytovci patří mezi nejinteligentnější živočichy zvířecí říše, což jim umožňuje jejich šedá kůra mozková, která je složitější než u většiny savců.

Jedná se o velmi aktivní a společenské tvory, kteří žijí v kolonii tisíců jedinců. Pod vodou jsou schopni zůstat až 10 minut na jedno nadechnutí. Svým vzhledem, neustálým „smíchem“ a chováním vedou obecně k tomu, že se jedná o neškodná zvířata. Ve skutečnosti to jsou ale děsiví tvorové.

Nebezpečí:  Vždyť mezi jejich oblíbené aktivity patří znásilňování, a to nejen vlastních samic, troufnou si i na člověka. Podle vědců je pravděpodobné, že násilí delfíny sexuálně uspokojuje, stejně jako lidské sadisty.

Není také nic neobvyklého, že loví mláďata žraloků a hrají si s nimi jak s hračkou. Tento jejich zlozvyk se rozšířil natolik, že u pobřeží Floridy museli ochranáři žraloky před útoky bránit.

Mravenečník velký

Třída: savci

Velikost: 1,8–2 metry

Místo výskytu: Střední a Jižní Amerika

Tento mravenečník je největší ze všech druhů a obývá většinou pastviny a deštné lesy Střední a Jižní Ameriky. Při hledání potravy používá mravenečník hlavně svůj dobře vyvinutý čich.

Drobný hmyz pak zachycuje svým jazykem, který pokrývá lepkavá slina, nemá totiž zuby. Ty nahrazují výrůstky v ústech a ve svalnatém žaludku.

Svými ostrými drápy rozbijí tvrdá termitiště tvrdá jako beton. I přesto, že tráví většinu času na souši, jsou mravenečníci velice schopnými plavci.

Nebezpečí: Obecně se nejedná agresivní zvíře, ale v případě ohrožení se umí velice efektivně bránit. V hustých pralesích totiž musí čelit takovým predátorům, jako jsou pumy nebo levharti.

Pokud se cítí mravenečník ohrožený, chová se podobně jako medvěd: postaví se na zadní končetiny, ocasem udržuje stabilitu a začne velice rychle sekat ostrými drápy, což může být pro jeho predátory velice nebezpečné. Občas také dochází i ke smrtelným zraněním.

Byly zaznamenány případy, kdy mravenečník zabil lovce tím, že mu rozsekal nohu a ruku, včetně stehenní tepny. Lovec tak velice rychle vykrvácel a zemřel.

Outloň váhavý

Outloni mají na své srsti jedové žlázy.
Outloni mají na své srsti jedové žlázy.

Třída: savci

Velikost: 20 40 cm

Místo výskytu: jihovýchodní Asie

Není snad roztomilejšího zvířete, než je tato poloopice žijící v jihovýchodní Asii. Na první pohled se poznají podle jejich velkých očí se žlutými duhovkami, které jim dodávají ustrašený výraz. V noci ale jejich velkým pomocníkem při lovu.

Outloni jimi nepomohou pohybovat, takže pokud chtějí změnit úhel pohledu, musí otočit celou hlavou. Noční vidění jim umožňuje unikátní sítnice oka zvaná tapetum lucidum, která odráží světlo. Při komunikaci upřednostňují pachové značky pomocí pachových žláz a moči.

Nebezpečí: Outloni mají poměrně velké a ostré špičáky, kterými mohou společně se silnými čelistmi způsobit bolestivé kousnutí. Nejvíce nebezpečné jsou ale jejich jedové žlázy na vnitřní straně loktů.

Z nich produkují tekutý a silně zapáchající sekret obsahující toxin. Ten se aktivuje při smíchání s jejich slinami. Outloni ho využívají hlavně k obraně sebe nebo mláďat. Matky jím například potírají mláďata za účelem ochrany během jejich odložení.

Při útocích na člověka může ve spojení s jedem dojít k prudké alergické reakci a smrti udušením kvůli anafylaktického šoku.

Labuť velká

Třída: ptáci

Velikost: 145–160 cm

Místo výskytu: střední Evropa, Asie, Severní Amerika

Labuť velká patří k největším ptákům v České republice, je rozšířena po celém světě. Její dlouhé, bíle zbarvené tělo, obloukovitě zahnutý štíhlý krk a oranžový zobák z ní činí jednoho z nejkrásnějších ptáků vůbec.

Ne nadarmo si tyto vznešeně vypadající ptáky oblíbila i šlechta, která je vysazovala do parků. Do volné přírody se pak začal tento pták šířit až ve 2. polovině 20. století.

Jejím hlavním zdrojem potravy jsou zejména vodní rostliny, v malé míře ale nepohrdne ani živočišnou potravou, například plži, hmyzem, výjimečně i malou rybou.

Nebezpečí: I když pro některé představují labutě symbol lásky, ne všechny jsou milé a přívětivé. Labutí samci dokážou být velmi agresivní, především když si hlídají své samičky.

Rozzuřený samec dokáže zaútočit zobákem a křídly takovou silou, že může jiné jedince dokonce umlátit k smrti. Před útokem ze sebe vydává nejprve syčení, které doprovází esovitým prohýbáním krku a máváním křídel.

Podle některých zdrojů na svou nepozornost doplatit i nejeden plavec, kterého v obavách o mláďata labutí samec utopil.

Ďábel medvědovitý

Třída: savci

Velikost: 65 cm

Místo výskytu: Tasmánie

Ďábel medvědovitý je spíše znám jako tasmánský čert a od vyhubení vakovlka patří mezi největší žijící dravé vačnatce. Svým vzhledem připomíná malého, ale zároveň nadměrně svalnatého a zavalitého psa.

Dokáže být ale velmi obratný, na krátkou vzdálenost vyvine rychlost až 13 km/h. Při rozrušení vylučuje silný zápach, srovnatelný se skunkem. Při lovu se řídí hlavně sluchem, přestože má i výtečný čich.

Vědci zjistili, že jejich čelisti mají v poměru mezi silou skusu a velikostí těla největší sílu mezi všemi žijícími savci.

Nebezpečí: Toto zvíře se charakterizuje hlavně svým hlasitým projevem a dravým způsobem potravy. Není ale extrémně agresivní, pokud se nevyskytne ve stresujících podmínkách nebo není zahnán do kouta. V takovém případě je ďábel opravdu zuřivě a je připraven neúnavně bojovat.

Panda velká

Třída: savci

Velikost: 1,2–1,8 metru

Místo výskytu: Asie, Čína

Panda patří do čeledi medvědovitých. Její hlavní působiště jsou hornaté oblasti centrální části Číny, především v oblasti Sečuánu.

Poprvé tento druh medvěda objevil francouzský misionář Armand David v roce 1869. Od té doby si ji lidé kvůli své roztomilosti velmi oblíbili, v druhé polovině 20. století se stala národním symbolem Číny. Dokonce je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Přestože se jedná o šelmu, její potravu tvoří hlavně rostlinná strava, především bambus. Kvůli této stravě se pandě přizpůsobil i metabolismus, a bakteriální mikroflóra ve střevech ji pomáhá rostlinnou stravu strávit. Za den sežere 10 až 20 kilogramů bambusu.

Nebezpečí: Ačkoliv je panda spíše nemotorný medvěd, může být velmi nebezpečný, hlavně když se brání. To se stalo i některým návštěvníkům čínských zoologických zahrad, kteří museli čelit agresivnímu výpadu této šelmy.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz