Zavřete oči a představte si, jak sedíte v útulné sauně na měkké lavici z exotického dřeva. Vaším tělem prochází intenzivní teplo. Páry provoněné éterickými oleji s každým nádechem jemně hladí vaše hrdlo.
Saunování je totiž dávným a v dnešní uspěchané době znovu objevovaným prostředkem k obnovení a upevnění fyzických i psychických sil s blahodárnými léčivými účinky.
Tři důvody, proč do sauny jít
Odolnost vůči nachlazení a dalším infekcím při pravidelném saunování vzroste. Pravidelnost ale znamená, že bychom do sauny měli chodit asi dvakrát týdně po dobu aspoň tří měsíců.
Zatuhlé svalstvo se uvolní a zlepší se pohyblivost. I pro tento efekt je ale nutné chodit do sauny pravidelně.
Po náhlém sportovním výkonu pomůže pobyt v sauně předejít bolesti z namožení svalů, protože vyplaví látky, které jsou za namožení odpovědné.
Deprese a špatná nálada odcházejí spolu s vyplaveným potem. Kombinace vražedného horka a ledového chladu působí podobně jako adrenalinové zábavy a vyvolává pocit euforie.
Co v sauně nedělat
V sauně nikdy neprovozujeme žádné cviky a moc nemluvíme. Zdejší vzduch se podobá horskému a je tu asi jen tolik kyslíku jako ve 2500 metrech nadmořské výšky!
Kdy si dát pozor:
Když se necítíme dobře či bereme léky na akutní nemoc, necháme saunu na později.
Pravidelní příznivci saunovaní si mohou uhnat tzv. metličky čili viditelné červené žilky. Proto bychom se při rodovém sklonu k tvorbě rozšířených žilek měli sauně vyhýbat.
Při sklonech k omdlévání a nemocech ledvin bychom měli na saunování zapomenout úplně. Neprospěje ani nemocným s nádorem.
U lidí, kteří mají potíže se srdcem, vysokým krevním tlakem nebo křečovými žilami, je rozumné se nejdříve zeptat ošetřujícího lékaře.
Tabu by měla být sauna pro astmatiky, epileptiky a lidi se sklonem k migrénám.
Relativně šetrnější variantou sauny je parní lázeň. Teplota je v ní jen kolem 45 °C, ale vzduch až se stoprocentní vlhkostí vytváří atmosféru deštného pralesa. Prostředí prospívá nervům, regeneruje dýchací cesty a hýčká kůži, zatěžuje však srdce.