Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Šílený vědec: Sigmund Freud měnil zdravé lidí na blázny!

Objevil pro nás psychoanalýzu na typické pohovce i sexuální symboliku snů. A taky Oidipův komplex a autoanalýzu svých myšlenek. Jenže také dokázal obratně manipulovat se svými pacienty. Vložit jim do mozku vědomou lež. Kdo vlastně byl Sigmund Freud?

Narodil se 6. května 1856 jako Sigismund Šlomo Freud, nejstarší z osmi dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami v moravském Příboru.

Podle rodinné legendy v okamžiku, kdy přišel na svět, prorokovala selka jeho matce, že právě porodila světu velkého muže.

Já nejsem tvůj dědeček, já jsem tvůj otec!

Každopádně bylo už od jeho útlého věku jasné, že to má v hlavě uspořádané malinko jinak než jeho vrstevníci. Tak například svého věkem postaršího otce dlouho považoval za svého dědečka. Myslel si, že jeho skutečným otcem je jeho dospělý nevlastní bratr.

Do školy jako kluk nechodil, vzdělání se mu dostávalo doma. Teprve v deseti letech nastoupil ve Vídni, kam se mezitím rodina přestěhovala, na vyhlášené Leopoldstädter Kommunal-Realgymnasium. Byl přijat o rok dříve, než bývalo zvykem.

Svého otce považoval za dědečka.
Svého otce považoval za dědečka.

Neudal spolužáky, a tak dostal čtyřku z mravů

Na nové škole vynikal nejenom svými studijními výsledky (absolvoval s vyznamenáním), ale také poněkud netradičním přístupem ke spolužákům i pedagogům.

Když ve čtrnácti letech „zapomněl“ oznámit pedagogickému sboru, že jeho spolužáci ve velkém navštěvují bordely a bary, v kde se scházejí hosté nevalné pověsti, dočkal se snad jediného kázeňského potrestání ve svém životě. Na vysvědčení tenkrát svítila čtyřka z mravů!

Žádná práva. Půjdu na medicínu!

Dlouho to vypadalo, že se po maturitě nechá zapsat na práva. Jenže poté, co si v roce 1873 přečetl spis O přírodě, úplně propadl medicíně.

Na Vídeňské univerzitě promoval jako doktor všeobecného lékařství sice po osmi letech, v roce 1881, zato obohacen dvěma dlouhodobými studijními pobyty v experimentální zoologické zahradě v italském Terstu. A k tomu se od začátku studia souběžně věnoval vědecké činnosti.

Rád by se oženil, ale…

Kdyby bylo jen na něm, přidal by k tomu ještě jednu změnu. Vzal by před oltář svou vyvolenou Marthu Bernays. Zamiloval se do ní na první pohled, a i ona sympatie mladému vědci opětovala. Jenže zasáhla rodina. Dcera se za chudého vědce vdávat nebude. Ať mladík napřed ukáže, že dokáže uživit rodinu, a pak se uvidí.

Na zkušené u mistra hypnózy

Ani pozice lékařského asistenta ve Vídeňské všeobecné nemocnici, ani postavení a gáže privátního docenta ještě rodičům Marthy nestačily. A tak si Sigmund Freud sbalil kufry a vyrazil na zkušenou.

Na roční stipendijní pobyt do Francie, k vyhlášenému mistru psychologie, pařížskému profesorovi Jeanu-Martinu Charcotovi. Muži, který při léčbě lidských duší experimentoval s hypnózou.

Konečně ve vlastním!

Freuda však fascinovala jiná část Charcotových výzkumů – hysterie. Té se rozhodl věnovat ve své soukromé praxi, kterou si otevřel hned po svém návratu do Vídně.

A snad proto, aby si měl na kom své nové poznatky a metody trénovat, pojal konečně za manželku svou dlouholetou lásku Marthu.

Freud se začal věnovat studiu hysterie.
Freud se začal věnovat studiu hysterie.

Do ordinace přibyla Freudova pohovka

Tehdy začala jeho cesta k dosud nevídané metodě, k psychoanalýze. Dříve používaný dialog mezi lékařem a pacientem se postupně změnil v klientův monolog.

A aby se vyšetřovaná osoba při psychoanalýze cítila opravdu uvolněně a mohla se soustředit jen na mluvení, změnil i prostředí k léčbě.

Do ordinace přibyla zvláštní část nábytku – pohovka.

K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka.
K nové metodě zkoumání přibyla i pohovka.

Zkusili na ní elektroléčbu i trhání zubů

A také měl svou vlastní „učitelku“. Dvaačtyřicetiletou Annu von Lieben přivedly na psychiatrický gauč nervóza a hysterie. A také šílené pokusy o vyléčení, které už měla za sebou. Lékaři na ní vyzkoušeli hašiš, námel i elektroléčbu.

Když to nepomohlo, nechali jí vytrhnout několik zubů. Nepřineslo to žádné zlepšení.

Léčba skončila, pacient přežil

A tak Anna zkusila Freuda, který ji nechal – světe, div se – mluvit. K malé radosti Anniny rodiny, která si dlouho myslela, že z nebožačky jen tahá další peníze, stejně jako jeho předcházející kolegové. Vždyť také celé léčení trvalo skoro tři roky.

Jenže Anna postupně líčila Freudovi své bolesti, nedostatek sebevědomí, hádky s manželem. A týden od týdne se její stav zlepšoval. Najednou tu byl konec, ale zároveň i začátek. Konec léčby a začátek nové metody – psychoanalýzy.

K posteli si stavěl hradbu ze židlí

Na řadu přišlo zkoumání neurózy. Sigmund Freud tehdy přišel se šokujícím zjištěním. Tvrdil, že za neurózu může potlačování sexuálního pudu, tedy pacientova libida. A také případy zneužívání v dětství.

Jako příklad uváděl svého pacienta, který si vždycky před usnutím musel k posteli postavit čtyři židle. Teprve pak schopen spokojeně usnout. Brzy společně našli vysvětlení. Mladíka ve čtyřech letech zneužila služka. A on si od té doby u postele stavěl pomyslnou hradbu.

Díky autoanalýze objevil oidipovský komplex

Vždycky věřil tomu, že sny jsou jakýmsi zrcadlem namířeným do duše. Začal je tedy zkoumat sám na sobě. Autoanalýza mu nakonec asi nejvíce pomohla v tom, aby odhalil svůj vztah k otci. Tehdy objevil a pojmenoval oidipovský komplex.

„I u sebe jsem objevil zamilovanost do matky a žárlivost vůči otci,“ napsal rok po smrti svého táty.

Lhal nám!

Stejně rychle jako oslavné zprávy o jeho velkých objevech, se začaly vynořovat zvěsti o totálních přešlapech zdánlivě tolik úspěšného psychiatra. Doktor Jekyll měl patrně svého pana Hydea. Objevilo se pár pacientů, kteří tvrdili, že je Freud obelhal.

Že si výsledky vyšetření upravoval tak, aby se mu hodily, jen aby jim dokázal, že pravda je na jeho, Freudově straně.

Místo ženy viděl v posteli vepře

Jednoho svého pacienta, jakéhosi Horace Finka, doslova přinutil k tomu, aby se rozvedl a následně uzavřel manželství s další Freudovou pacientkou. Jen to prý dokáže zničit jeho celoživotní psychické problémy. Výsledek?

Čerstvý novomanžel zabředl ještě do horší psychické krize. Ve svých představách viděl svou novou ženu jako muže, nebo dokonce jako prase! Freud to tenkrát svedl na Finkovu skrytou homosexulitu a nešťastný pacient skončil v blázinci.

Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.
Freud začal zkoumat, že neuróza vzniká potlačování sexuálnímu pudu.

Hystericky se bál smrti

Ale vlastní psychika začala ničit i Freuda. Už po čtyřicítce začal trpět těžkými depresemi a strachem ze smrti. Místo, kde trpěl nejvíce, bylo nádraží.

Vždy, když měl někam cestovat vlakem, přicházel na peron s několikahodinovým předstihem a donekonečna prý počítal svá zavazadla. Ještě hůř bylo, když neměl co kouřit.

Byl tak závislý na nikotinu, že když během 1. světové války došly ve Vídni doutníky, propadl se do hlubokých depresí.

Rakovina ho připravila o velký kus obličeje

Nekončící kuřácká vášeň si ale i u něj vybrala krutou daň. Kvůli rakovině přišel při opakovaných operacích o kus horního patra a čelisti. Ke zmírnění utrpení mu nepomohla ani velká zubní protéza, kterou pak nosil.

Nezabránilo mu to však v tom, aby až do posledních chvil svého života nevypilovával své teorie a metody.

Nacisté mu zakázali léčit

Pak Evropu ovládli nacisté. Na začátku jen pálili knihy, které židovský lékař za svého života napsal. Když dorazili do Vídně, přišel o chleba. Národně socialistická strana totiž tehdy zakázala činnost všem židovským lékařům. Na nátlak svých přátel se rozhodl před tímto zlem utéct do Anglie.

V bolestech požádal přítele o eutanázii

Poslední měsíce svého života strávil v Londýně. Pohříchu jich nebylo mnoho. Bolesti způsobené rakovinou byly den ze dne horší. Nakonec už skoro nemluvil. Pár posledních slov si schoval pro svého dlouholetého přítele, osobního lékaře Maxe Schura.

„Slíbil jste, že mi pomůžete, když už nebudu moct dál,“ řekl mu podle svědků Freud, a požádal ho tak o provedení eutanázie.

Smrtící dávka morfia mu zastavila srdce

Dne 23. září 1939 ve 3 hodiny ráno lékař svému příteli slib splnil, když mu píchl smrtící dávku morfia. Sigmund Freud se ze svého posledního spánku už neprobudil. Ač původem Žid, nechal se po smrti zpopelnit.

Urny s popelem slavného psychiatra, jeho milované ženy Marthy a dcery Anny jsou uloženy v kolumbáriu krematoria Golden Green, ležícího severozápadně od Londýna.

Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.
Jeho život mu pomohl ukončit jeho osobní lékař, Max Shur.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus, […]
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Zajímavosti
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Záhady a napětí
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy, […]
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bangkok, velkoměsto na vodě
epochanacestach.cz
Bangkok, velkoměsto na vodě
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
panidomu.cz
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s
Pylové alergie chystají útok
nejsemsama.cz
Pylové alergie chystají útok
Probouzející se příroda potěší skoro všechny, kromě alergiků. Těm totiž dokáže s každoroční pravidelností opravdu nemilosrdně znepříjemnit život. Mezi nejčastější projevy alergie patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání, pálení v nose či očích, bolest hlavy, ekzém, vyrážka nebo celková únava. Projevit se může kdykoli během života, a pokud ji neléčíme, může se zhoršovat. Co s tím? Braňte se pylům
Těstoviny s cuketou a rajčaty
tisicereceptu.cz
Těstoviny s cuketou a rajčaty
Jednoduchý a rychlý recept, ve kterém se snoubí jemná chuť cukety s rajčaty, je ideální pokrm nejen pro horké dny. Potřebujete 400 g těstovin 600 g cukety 1 cibuli 4 stroužky česneku 4 rajča
Zpátky z pětileté cesty do pravěku. Vědci z Univerzity Karlovy objevili úžasné věci
21stoleti.cz
Zpátky z pětileté cesty do pravěku. Vědci z Univerzity Karlovy objevili úžasné věci
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
MeisterSinger a Alain Silberstein vytvořili společně dvě série hodinek
iluxus.cz
MeisterSinger a Alain Silberstein vytvořili společně dvě série hodinek
Německá značka MeisterSinger ve spolupráci s Alainem Silbersteinem, legendárním francouzským designérem známým pro své výrazné barvy, geometrické tvary a hravý styl, představila hned dvě limitované ed
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
historyplus.cz
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Muž v kožešinové kapuci vyskakuje z vratkého člunu na břeh. Není to obyčejné přistání, ale historický okamžik. Na tomto kontinentu ještě před ním nikdy žádný člověk nestál. Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink (1864–1934) směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš
Bude Heidi Klum žádaná i s chloupky?
nasehvezdy.cz
Bude Heidi Klum žádaná i s chloupky?
Ikona svůdnosti, Heidi Klum (52), která nosila podprsenky za desítky milionů dolarů, se rozhodla ukázat svou lidskou stránku, a to se vším všudy! V rozhovoru přiznala něco, co by od ní málokdo čekal!
Chlupaté bestie z pekel: Napadají řidiče v USA a toulají se i kolem Stonehenge!
enigmaplus.cz
Chlupaté bestie z pekel: Napadají řidiče v USA a toulají se i kolem Stonehenge!
Úseku, kterému se bezpečně vyhýbají lidé z celého světa, se přezdívá dálnice 666. Je to tím, že vznikla v roce 1926 jako šestá odbočka z americké silnice Route 66. Tato dálnice spojuje 135 mil vzdálen
Watergate: Opravdu velký průšvih
epochaplus.cz
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti
Černý mrak jim předpověděl smůlu
skutecnepribehy.cz
Černý mrak jim předpověděl smůlu
Přihnal se modrou oblohou a blesk udeřil přímo do kostela ve chvíli, kdy novomanželé vycházeli. Manželství nedopadlo dobře. Bylo to v padesátých letech, a tak tu událost, o které vám píši, prožívalo naše malé městečko jako velkou senzaci. Jedna studentka místní střední školy si brala svého češtináře. Kantor byl idolem našich dívčích srdcí. Navíc to byl dobrý hudebník, měl vlastní soubor
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz