Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Slavné špionky: Které ženy riskovaly život, aby pomohly své vlasti porazit nepřítele?

Špehové vždy byli, jsou a budou součástí nejen válečných konfliktů. Nasazují vlastní životy, aby své vlasti opatřili cenné informace o plánovaných krocích nepřátel, což může sehrát klíčovou roli pro jejich porážku.

Ač jsou často špicly muži, ženy špionky jsou neméně úspěšné. Jsou totiž křehké a nenápadné, tak kdo by je podezíral? Které ženy si vybudovaly pověst jako úspěšné vyzvědačky?

Elisabeth Van Lewová (1818–1900) INFORMÁTORKA BUDOUCÍHO PREZIDENTA

Konflikt: americká občanská válka (1861–1865) neboli válka Severu proti Jihu

Pro koho pracovala: špionáž ve prospěch států Unie

Lewová pomáhala vojákům Unie.
Lewová pomáhala vojákům Unie.

Elisabeth prožila celý svůj život v Richmondu ve Virginii, což byl jeden ze států Konfederace. Její rodina ale pocházela z území Severu, a proto i ona sama byla odpůrkyní otroctví.

Bývá označována za jednoho z nejúspěšnějších špionů války Severu proti Jihu, zejména proto, že tehdejší společnost nepovažovala ženu za schopnou takové činnosti.

Po vypuknutí války se zdejší sklad proměnil ve vězení pro vojáky Unie.

Elisabeth tam o ně denně chodila pečovat, nosila jim také jídlo a oblečení.

Květiny a noviny pro generála

Zároveň jim pomáhala prchnout, a vždy je navíc vybavila tajnými zprávami pro jejich vedení.

 Postupně vybudovala rozsáhlou špionážní síť, díky které byla schopna státům Unie zasílat zásadní informace třeba v dutých vejcích, jež přenášela v přestrojení za slabomyslnou žebračku.

Dokonce se jí občas podařilo poslat čerstvé květiny a noviny generálovi Ulyssesi Grantovi (18221885), pozdějšímu 18. prezidentovi USA. Ten jí po Severem vyhrané válce řekl: „Ty nejcennější informace z Richmondu jste mi během války zasílala vy.“

Mata Hari (1876–1917) ORIENTÁLNÍ TANEČNICE DVOJITOU AGENTKOU

Konflikt: 1. světová válka (1914–1918)

Pro koho pracovala: pro Německo i pro Francii

Mata Hari byla obviněná ze smrti 50 000 vojáků a popravená zastřelením.
Mata Hari byla obviněná ze smrti 50 000 vojáků a popravená zastřelením.

Asi nejznámější ze všech špionek se pravým jménem jmenovala Margaretha Geertruida Zelleová. V 18 letech se provdala za kapitána nizozemské armády Rudolpha MacLeoda (18561928) a odcestovala s ním na Jávu a Sumatru.

Jejich syn i dcera byli otráveni, dívka však přežila. Mata Hari, v překladu Slunce či Matka boží, však rodinu opustila a roku 1903 se vrátila do Evropy. Živila se jako orientální tanečnice a brzy se proslavila.

Po vypuknutí 1. světové války ji v Holandsku naverboval agent německé rozvědky Karl Krämer do jejích služeb. Následně přijala obdobnou nabídku od kapitána francouzské tajné služby Georgese Ladouxe (18751933), a stala se tak dvojitou agentkou.

Zabily ji její naivita a důvěřivost

V lednu 1917 se však Francouzům dostala do rukou šifra, která ji prozradila. Byla zatčena. Ač proti ní neexistovaly přímé důkazy, ona sama se natolik zapletla do svých výpovědí, že se prozradila.

Přitížila jí také špatně se pro Spojence vyvíjející situace na západní frontě. Armáda potřebovala uklidnit vojáky a ukázat jim, že se nemazlí se zrádci. Mata Hari proto byla obviněna ze smrti 50 000 vojáků a odsouzena k trestu smrti.

Při popravě dne 15. října 1917 u zámku Vincennes si odmítla na oči nasadit pásku. Jen tři z 12 výstřelů zasáhly její tělo, byly však smrtelné.

Luise de Bettigniesová (1880–1918) ARISTOKRATKA VE SLUŽBÁCH MI6

Konflikt: 1. světová válka (1914–1918)

Pro koho pracovala: pro Brity

Díky svým schopnostem zachránila Betigniesová tisíce lidí.
Díky svým schopnostem zachránila Betigniesová tisíce lidí.

Kořeny francouzské šlechtické rodiny, do které se Luise narodila, sahají až do roku 1228. Její pradědeček pocházel ze severofrancouzského Lille, ale usadil se v Tournai (v dnešní Belgii), kde založil továrnu na porcelán. Později se rodina dostala do finančních problémů, přesto se Luise podařilo absolvovat univerzitu v Lille.

Hovořila plynně francouzsky, anglicky, německy a italsky.

V letech 19111912 dokonce pobývala na pozvání knížete Karla V. Schwarzenberga (18861914) na hradě Orlík, později na zámku v Holešově na Moravě.

Když německá armáda napadla v říjnu 1914 Lille, rozhodla se zapojit do odporu a špionáže pro britskou armádu a MI6.

Informacím o přípravách útoku na Verdun nikdo nevěřil

Pod pseudonymem Alice Duboise vedla rozsáhlou zpravodajskou síť, která zachránila tisíce britských vojáků během svého fungování od ledna do září 1915. „Aliciina síť“ byla tak úspěšná, že jí vynesla přezdívku „královna špionů“.

Informovala o rozmístění německých dělostřeleckých baterií, o průjezdu císařského vlaku, který však britská letadla minula, i o přípravách útoku na Verdun, kterým pro změnu francouzský velitel nevěřil.

Zatčena byla 20. října 1915 poblíž Tournai a následně odsouzena k nucené práci. Zemřela 27. září 1918 po nepovedené operaci plicních abscesů v Kolíně nad Rýnem.

Virginia Hallová (1906–1982) ŠPIONKA S DŘEVĚNOU NOHOU

Konflikt: 2. světová válka (1939–1945)

Pro koho pracovala: pro protinacistický odboj a CIA

Při lovu přišla Hallová o část nohy pod kolenem.
Při lovu přišla Hallová o část nohy pod kolenem.

Narodila se v americkém Baltimoru, později studovala i v Evropě, kde se naučila německy, italsky a francouzsky.

Pracovala jako úřednice amerického velvyslanectví v Polsku, Estonsku, Rakousku i Turecku, kde při nehodě na lovu přišla o část levé nohy pod kolenem. Od té doby nosila dřevěnou protézu a silně kulhala. Na práci pro ministerstvo musela rezignovat.

Začátek války ji pak zastihl v Paříži, po pádu Francie se dostala přes Španělsko do Anglie. Tam ji naverbovala britská SOE (Oddělení pro zvláštní operace pod hlavičkou MI6), zaměřená na vedení odboje nestandardními metodami.

Nenápadná pasačka dobytka velela malé armádě

Pod krytím americké novinářky založila v srpnu 1941 odbojovou síť ve vichistické Francii. Organizovala shozy materiálu, pomáhala při návratu válečných zajatců a podobně. Po vstupu USA do války se jí dařilo pracovat v utajení dalších 14 měsíců.

V listopadu 1943 se vrátila do Anglie a následně přešla k americké OSS (tajná služba, předchůdkyně CIA). Na loďce se vrátila do Francie. Gestapu byl znám její obličej i handicap, ale ona se pohybovala po venkově a pracovala jako pasačka dobytka.

Odboj ji znal jako „Kulhající dámu“. Velela malé armádě, která napadala ustupující Němce. Po válce pracovala pro CIA jako zpravodajský důstojník.

Krystyna Skarbeková (1908–1952) OPRAVDOVÁ BOND GIRL

Konflikt: 2. světová válka (1939–1945)

Pro koho pracovala: pro Brity

Krystyna se zřejmě stala předlohou pro Bond girl.
Krystyna se zřejmě stala předlohou pro Bond girl.

Krystyna pocházela z bohaté varšavské rodiny. V krátkém čase se stihla dvakrát vdát, ale ani jedno z manželství nevydrželo. Zúčastnila se také soutěže krásy. Po vypuknutí války vstoupila do britských tajných služeb.

Dle dohody odešla do Maďarska a odtud se jako dobrá lyžařka dostala přes Slovensko a Tatry v třicetistupňových mrazech do okupovaného Polska. Podařilo se jí zorganizovat systém kurýrů, který pašoval zprávy z Varšavy do Budapešti.

Když ji v lednu 1941 chytilo gestapo, prokousla si Krystyna jazyk, aby předstírala, že vykašlává krev v důsledku tuberkulózy. Díky tomu byla propuštěna.

Oblíbená špionka Winstona Churchilla

Podařilo se jí dostat do egyptské Káhiry.

Nejprve byla v podezření, zda nespolupracuje s nepřítelem, ale když se potvrdila její zpráva o tom, že se na sovětské hranici koncentrují německá vojska (Operace Barbarossa), dokonce sám Winston Churchill ji označil za svoji oblíbenou špionku.

Posléze byla poslána do Francie, kde se jí lstí podařilo osvobodit svého nadřízeného Francise Camaertse. Byl vězněn spolu s Ianem Flemingem (19181991), autorem slavných bondovek.

Má se za to, že Krystyna, používající krycí jméno Christine Granville, se stala předlohou Bond Girl Vesper Lyndové v příběhu Casino Royale.

Cecile Pearl Witheringtonová (1914–2008) VELITELKA 1 500 BOJOVNÍKŮ

Konflikt: 2. světová válka (1939–1945)

Pro koho pracovala: pro Brity

Cecile úspěšně velela 1 500 bojovníkům.
Cecile úspěšně velela 1 500 bojovníkům.

Narodila se britským rodičům ve Francii, kde i vyrůstala. Když Němci v květnu 1940 Francii napadli, pracovala Cecile právě na britské ambasádě v Paříži.

Společně s matkou a třemi sestrami se jí v prosinci téhož roku podařilo uniknout do Londýna, kde začala působit na Ministerstvu letectví. V červnu 1943 pak vstoupila do britské SOE a byla označena za nejlepší střelkyni, jakou tam kdy měli.

Pod kódovým jménem „Marie“ seskočila 22. září 1943 padákem nad okupovanou Francii a připojila se k místní skupině vedené Mauricem Southgatem (19131990).

Milion franků za dopadení „Pauline“

Když Southgatea v květnu 1944 zatklo gestapo a deportovalo ho do koncentračního tábora Buchenwald, Cecile se stala novým vůdcem skupiny Wrestler pod novým kódovým jménem „Pauline“.

Skupinu s pomocí svého budoucího manžela Henriho Cornioleyho (19101999) reorganizovala, až čítala asi 1500 bojovníků. Její odboj by tak efektivní, že na hlavu Cecile Němci vypsali odměnu 1 milion franků. Nikdy však nebyla dopadena, naopak.

Pod jejím vedením bylo zabito asi 1000 nepřátelských vojáků a provedeno na 800 sabotáží na železnici spojující Francii s Normandií. V posledních dnech války se jí vzdalo přibližně 18 000 německých vojáků.

Anna Chapmanová (1982) NEJTAJNĚJŠÍ RUSKÁ ZBRAŇ

Konflikt: špionáž v USA

Pro koho pracovala: pro Rusy

Jako ruská agentka získávala informace na Baracka Obamu.
Jako ruská agentka získávala informace na Baracka Obamu.

Anna Chapmanová je nyní v Rusku známou celebritou a úspěšnou modelkou i moderátorkou. V minulosti však pracovala jako ruská agentka. Pro svoje schopnosti a půvab je jí přezdívá „Agentka 90–60–90“, „Femme fatale“ či „Nejtajnější ruská zbraň“.

Narodila se jako Anna Vasiljevna Kuščenková. Její otec měl být údajně vysoce postaveným členem KGB. V roce 2001 se na party v Londýně seznámila s Alexem Chapmanem, o 5 měsíců později se vzali. Anna tím získala britské občanství i pas a snadný přístup do USA.

Modelka donášela na Baracka Obamu

V roce 2009 se dostala do New Yorku, bydlela na Manhattanu poblíž Wall Street. Pracovala pro firmu zabývající se prodejem nemovitostí a zároveň jako agentka pro Ruskou federaci získávala tajné informace od zdrojů blízkých prezidentovi Baracku Obamovi.

V červnu 2010 byla agentem FBI vlákána do pasti a zatčena. Ráno 8. července 2010 došlo na letišti ve Vídni k výměně ruských a amerických špionů mezi oběma zeměmi. Jedním z nich byla i Anna. Její bývalý manžel nechal Annin příběh zmedializovat.

Chtěla žít v Británii, ale země ji označila za nežádoucí osobu a vstup jí odepřela. Vrátila se tedy do Ruska, kde obdržela státní vyznamenání od tehdejšího prezidenta Dimitrije Medveděva.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá