Zajímavosti

Služební psi jako pomocníci při policejních zásazích

Služební psi jako pomocníci při policejních zásazích

Pomoc v každodenních zásazích, detekce výbušnin a střeliva, hledání pohřešovaných i podezřelých osob. O tom, jak se služební psi pro výkon v takové službě cvičí a jaká plemena bezpečnostní složky upřednostňují, jsme hovořili za pomoci magazínu Zbraně & náboje s Kpt. Bc. Stanislavem Korábem z Policejního prezidia České republiky.

Můžete přiblížit, které plemeno psa je nejvhodnější pro práci vyhledávání výbušnin a střeliva? Využívá Policie ČR i křížených plemen?

Plemeno psa v tomto případě není určující faktor. Pes k vyhledávání výbušnin, zbraní a střeliva musí mít určité předpoklady a vlohy. Ty jsou rozhodující. Jde především o ochotu spolupracovat s psovodem. Pes musí mít do výcviku chuť a také musí být velmi dobře ovladatelný. Policie ČR v těchto případech využívá nejčastěji plemeno německý ovčák, dále pak plemena belgický ovčák malinois, labradorský retrívr, ale i některá další. Křížených plemen využívá Policie ČR velmi zřídka.

Přizpůsobujete výcvik jednotlivého psa, nebo je universální? Jak často je třeba s takovým psem trénovat, a na jaké situace je pes během výcviku připravován?

Výcvik vždy přizpůsobujeme povaze konkrétního psa. To samé platí i v případě četnosti tréninků. Některému psovi stačí trénink 2x týdně, jiný musí trénovat častěji. Vždy je potřeba myslet na to, že trénink musí psa bavit. Důležitým indikátorem je také pocit psovoda. Samotný výcvik se zaměřuje na vyhledávání v dopravních prostředcích, v objektech, ve volném prostranství, ale i na hledání osob.

Kynolog roku 2015 - slavnostní galavečer (5)

Za jakých podmínek pes získává status služební pes pro detekci výbušnin a střeliva?

Psi musí splňovat určité předpoklady. Především jde tedy o určité povahové vlastnosti a sociální chování. Dále jsou tu ale i konkrétnější podmínky, jako je věk (minimálně 18 měsíců) a absolvování speciálního kurzu ukončeného zkouškou. Po úspěšném zakončení kurzu je psovi zadána specializační značka a od této chvíle může být použit v přímém výkonu služby.

Je součástí těchto výcviků také použití střelných zbraní a výbušnin?

Ano, aby si pes na extrémní podmínky zvyknul, už při jeho výcviku používáme různou pyrotechniku a prostředky simulující střelbu. To nám pomáhá navozovat atmosféru situací, jako jsou demonstrace, neklidná fotbalová utkání a podobně.

IMG_6656

Policie ČR trénuje i zásahové psy. Dá se pro tuto práci využít i pes cvičený pro detekci výbušnin a střeliva, nebo jsou ve svém výcviku a práci nezastupitelní?

Pojem „zásahový pes“ policie nezná. Každý služební pes musí splňovat základní minimum výcviku. To znamená, že musí absolvovat kurz minimálně hlídkového psa. Po absolvování uvedeného kurzu záleží, ke které složce je pes zařazen. Psi pro vyhledávání výbušnin jsou ale používáni výhradně k této činnosti.

Jaká plemena vám prošla pod rukama jako policejnímu psovodovi? Můžete zhodnotit jejich přednosti a nedostatky? S jakým plemen psa vám práce vyhovuje nejvíc?

U policie jsem pracoval pouze s plemenem německý ovčák. Podle mého názoru ale nelze jednoznačně říct, že některá plemena jsou pro výkon u policie vhodnější než jiná. Vždy záleží hlavně na konkrétním jedinci. Co se týká už samotné náplně práce psa u policie, obecně asi můžeme tvrdit, že k obranným akcím je vhodnější belgický ovčák. U pachových prací bych upřednostnil ovčáka německého. Já osobně nejspíš zůstanu věrný právě německému ovčákovi, ale jak už to tak v životě bývá, ale nikdy neříkám nikdy.

8N6A0127_1

Začíná to u kvalitního krmiva

Krmiva Carnilove jsou vhodná pro všechny psy a kočky, kteří velmi dobře využívají energii z živočišných zdrojů. U psů jde například o plemena typická pro sportovní využití, lovci či pracovní a záchranářští psi. Potrava, pocházející primárně z živočišných zdrojů, svědčí i plemenům s robustní stavbou těla (jako molosi a bullové), pro něž je nezbytný i obsah chondroprotektiv pro podporu zdraví kloubů a kloubních chrupavek.

Filozofie krmiv Carnilove (carnos – maso, love – láska) je motivována návratem k přirozeným prazákladům výživy, při zachování moderních trendů v oblasti výživy. Know-how krmiv spočívá v paralele s původní přirozenou výživou šelem, zhruba 70 % živočišného a 30 % rostlinnému původu. Obsah vysoce stravitelných proteinů a dalších důležitých živin přispívá k vitální kondici vaší šelmy. Kromě vysokého obsahu masa jsou v krmivech také přírodní antioxidanty (výtažek z brusinek, granátového jablka a hroznového vína), které posilují imunitní systém.

Více z Zajímavosti

Tragický osud lodi Arandora Star: Ke dnu šla kvůli sázce

Zajímavosti19.4.2021

Božský Arnie: Jak se z chudého chlapce guvernér stal

Zajímavosti15.4.2021

Antilopí kaňon: Pastva pro oči, místo pro dobrodruhy

Zajímavosti12.4.2021

Ikebana: Květinová harmonie s přísnými pravidly

Zajímavosti8.4.2021

S Wi-Fi 6 připojíte více zařízení…

Zajímavosti6.4.2021

Tak moment, ty tu nebydlíš!

Zajímavosti1.4.2021

Klasika mezi sportovní obuví: Nike Air Jordan 1 vás zaujme na první pohled

Zajímavosti1.4.2021

Proč škytáme? Vědci tápou!

Zajímavosti29.3.2021

Satoshi Nakamoto – Poznáme někdy záhadného tvůrce Bitcoinu?

Zajímavosti26.3.2021
Zajímavosti
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články