Věda

Soulož jako zdlouhavý proces

Soulož jako zdlouhavý proces

O tom, jak příjemnou a užitečnou činností sex je, není nutno dlouze polemizovat. Přestože o něm laické i odborné kruhy sepsaly již celé stohy knih, jedna stránka lidské sexuality zůstávala po celá staletí neodhalena – proč lidé souloží tak dlouho?

K nalezení odpovědi na tuto otázku se ovšem musíme propracovat přes hledání toho, jak dlouho lidský sex vlastně trvá? Studie mezinárodního vědeckého týmu z roku 2005 přišla se vskutku zajímavými výsledky, když u 500 zkoumaných párů z Nizozemí, USA, Velké Británie, Turecka a Španělska zaznamenala neuvěřitelné odlišnosti, včetně dvou extrémů, kdy byla průměrná délka pohlavního styku některého z párů 33 sekund, zatímco na druhém konci žebříčku činila 44 minut. Pokud přimhouříme obě oči nad lidskou tendencí přehánět a značnou uvolněností během sexu, která pochopitelně může narušit přesnost měření, dostaneme se na průměrnou délku 5 a půl minuty. Přestože se to nemusí zdát jako závratné číslo, příklady z přírody ukazují, že to jde i podstatně rychleji.
Sex je sice příjemný, ale to podle vědců evoluce nebere v potaz, a rozhodně má pro naše časově náročnější radovánky ještě jiný důvod.

Průměrná délka sexu u lidí je 5 a půl minuty.

Pomohla umělotina a javorový sirup

Některé teorie naznačovaly, že by to mohlo souviset s ženskou potřebou dosáhnout orgasmu, což údajně zvyšuje šanci na otěhotnění. Jenže proč by pak trvala cesta k ženskému orgasmu tak dlouho? To je samo o sobě zmatené a odpověď na základní otázku to nenabízí.
Nejzajímavější a zatím též nejpravděpodobnější vědecká teorie na toto téma se zrodila již v roce 2003, když newyorští psychologové v čele s Gordonem G. Gallupem (*1941) využili k testování umělé penisy, vagíny a javorový sirup, který je prý konzistencí nejpodobnější mužskému spermatu. Ukázalo se, že hlavička penisu je tvořena tak, aby při pohybech ve vagíně vytlačovala sperma z vagíny ven. To je podle vědců snaha o boj s partnerčinými předchozími milenci, protože čím déle se muž v její vagině pohybuje, tím více cízího spermatu z ní odstraní.
Takže platí, že čím déle vydrží muž souložit, tím více konkurenčního spermatu před vlastní ejakulací odstraní, a výrazně tak navýší šanci, že právě jeho spermie oplodní partnerčino vajíčko.

Dobře jsou na tom nosorožci, kterým trvá páření běžně i třičtvrtě hodiny. Jenže právě tato schopnost je pro zvířata zároveň prokletím, protože právě kvůli ní pravděpodobně vznikla pověra o zázračných afrodisiakálních účincích nosorožčího rohu.

Poslání, které se míjí účinkem

Nikdo nepopírá, že v současnosti může tento mechanismus působit poněkud zastarale, protože žijeme v době, kdy většina lidí žije v párech, a muž tak zpravidla nemusí s nikým soupeřit. Jenže tak tomu nebylo vždy a minulost byla s největší pravděpodobností natolik rozpustilá, že si to dnes jen stěží dokážeme představit.

Věda
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Věda

Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?

Věda17.1.2020

Bezdrátový pomocník srdce

Věda14.1.2020

Mamutí svědkové plynoucích dějin

Věda10.1.2020

Profese budoucnosti? Data jsou novou ropou

Věda7.1.2020

Budoucnost Hyundai: Kona, 45, vodík a investice za stovky miliard

Věda3.1.2020

Nové centrum superbaterek od BMW

Věda31.12.2019

Slunce: Hvězda, bez které bychom tu nebyli

Věda23.12.2019

Revoluce v automobilismu: Tištěná elektronika made in JLR

Věda20.12.2019

Když dochází dech

Věda17.12.2019

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies