Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Strašidelná léčebna v Marlboru: Leží na místě tíha temné minulosti?

Žijí tu stovky pacientů, ale s „péčí“, které se jim dostává, jeden po druhém umírají. Kromě toho se obyvatelé léčebny i její zaměstnanci musejí potýkat s řadou děsivých jevů a odklízet mrtvá prasata, která se záhadně objevují v areálu léčebny.

Krví psané výhrůžné vzkazy na zdi už jen dokreslují hrozivou atmosféru místa.

V městečku Marlboro ve státě New Jersey na východním pobřeží USA v roce 1930 žije jen necelých 2000 obyvatel. S otevřením psychiatrické léčebny o rok později však jejich počet rázem stoupne o několik stovek.

Nová léčebna je schopná pojmout až 800 pacientů a po většinu času je také plně obsazena. Později se kapacita zařízení rozrůstá až čtyřnásobně. Úmrtnost v zařízení je neobyčejně vysoká, podle zvěstí za to může žalostná péče a týrání pacientů.

Léčebnu a její fungování svědkové popisují tak, že se člověk neubrání dojmu, že poslouchá spíše líčení scény z hororu než krutou skutečnost. A aby toho nebylo málo, areál léčebny obchází cosi zlověstného.

Pacienti i zaměstnanci si stěžují na strašidelné zvuky často připomínající kvičení prasat a v prostorách léčebny se objevují zvířecí mrtvoly. To zřejmě souvisí s historií místa, neboť před otevřením léčebny zde stávala prasečí jatka.

Zhmotňují se v zařízení duchové jeho minulosti? Nebo je snad pravda ještě děsivější než by se na první pohled mohlo zdát?

Hrobníci se nezastaví

Už od samého začátku fungování léčebny se objevují zvěsti o hrubém zacházení s pacienty. Ti jsou prý několikrát spatřeni, jak areálem bloumají zcela bez dozoru. Venku se procházejí oděni pouze v pyžamu či domácím oblečení dokonce i v těch největších mrazech.

Hovoří se také o bolestném zoufalém křiku pacientů, který se ze zařízení ozýval a děsil tak náhodné svědky. Vinou špatného zacházení mnoho pacientů umírá, úmrtí jsou tak častá, že je později při léčebně zřízen i vlastní hřbitov.

Jeho zaplnění přispívá rovněž vlna otrav jídlem v 70. letech, která si vyžádá několik mrtvých. Po uzavření zařízení v roce 1998 se na hřbitově nachází 924 označených hrobů a neznámý počet neoznačených.

Obecně se má za to, že za dobu fungování léčebny v ní zemřelo nejméně 1500 pacientů a mnoho dalších prý zmizelo beze stopy! Jak to všechno mohlo procházet bez povšimnutí celé desetiletí?

Z budovy se prý do okolí rozléhal křik týraných pacientů.
Z budovy se prý do okolí rozléhal křik týraných pacientů.

Léčebna hrůzy

Na rozdíl od těch, kteří mohou něco změnit, si okolní občané všímají, že se za zdmi léčebny děje něco zlého.

Teprve v 90. letech jejich hlasy vyslyší tehdejší senátor státu New Jersey Richard Codey (*1946), kterého zprávy o častých úmrtích v Marlboru znepokojí natolik, že se rozhodne záležitost osobně vyšetřit.

V přestrojení se nechá v léčebně zaměstnat jako ošetřovatel. Už jen jeho přijetí je alarmující, neboť životopis podává jménem odsouzeného násilníka a číslo sociálního zabezpečení si vypůjčuje od zemřelého odsouzeného zločince a možného sexuálního delikventa.

To vedení léčebny zřejmě nijak nevadí a tak je Codey přidělen k práci na jednom z nejvíce zchátralých oddělení, kde přebývají nekoherentní či psychotičtí muži a ti, kteří někoho v léčebně či mimo ni zavraždili.

Senátor brzy odhaluje snad všechny druhy zneužívání a týrání pacientů, odporné pracovní podmínky personálu, zpronevěru finančních prostředků i naprostou ignoraci předpisů týkajících se likvidace chemikálií a odpadu.

Jsou právě otřesné podmínky důvodem, proč si léčebna vysloužila pověst strašidelného místa?

Srovnáno se zemí

Vyšetřování Richarda Codeyho přivedlo do Marlbora několik dalších kontrol, které zřejmě také nedopadly dobře, neboť v roce 1998 byla léčebna definitivně uzavřena a pacienti převezeni do jiných zařízení.

Brzy poté tu duševně nemocné vystřídají lovci duchů doufající, že se jim podaří zachytit některý z mnoha paranormálních jevů, ke kterým v opuštěných léčebnách se špatnou pověstí obvykle dochází. A bývají úspěšní!

Dokonce i poté, co je v roce 2015 velká část komplexu srovnána se zemí a na jejím místě vyroste park, se tu stále ozývá široká škála strašidelných zvuků. Zaslechnout lze křik týraných pacientů, pískání, kvičení prasat a mnoha jiných neidentifikovatelných zvuků.

Také je prý možné spatřit duchy někdejších pacientů, jeden z nich je ale hrozivější než ostatní. Má jím být farmář uváděný pouze jako pan Allen. Právě on terorizoval pacienty a personál léčebny dávno před jejím uzavřením.

Nejisté však zůstává, zda přitom byl ještě naživu, nebo již mrtvý. Jak je to možné?

Ruiny areálu dodnes lákají milovníky záhad a opuštěných domů.
Ruiny areálu dodnes lákají milovníky záhad a opuštěných domů.

Jatka nadevše

Pan Allen byl farmář, který v Marlboru provozoval prasečí jatka. Podnik si jeho rodina předává z generace na generaci a dalo by se říci, že kromě jatek mu nic jiného nezbývá.

O to hůř na něj dopadne, když za ním přijdou úřady s plánem zrušit farmu i jatka a vybudovat místo nich rozsáhlou léčebnu.

„Pan Allen zřejmě sváděl urputný boj a dělal vše, co bylo v jeho silách, aby nemocnice postavena nebyla, dokonce se několikrát vloupal do svého domu poté, co byl oficiálně zabaven a uzavřen,“ líčí začátek děsivého příběhu současný americký publicista Brent Swancer.

Allen je nakonec zatčen a údajně z toho všeho přichází o rozum. Ironií osudu se nakonec stává pacientem léčebny, jejíž výstavba ho o duševní zdraví připravila.

Po nějaké době se Allen možná i díky silné medikaci uklidní a lékaři rozhodnou o jeho přesunu na oddělení s minimálním zabezpečením. Jenže odsud zanedlouho zmizí neznámo kam. Stal se jedním z řady záhadně zmizelých pacientů, nebo se mu snad podařilo uprchnout?

Všichni zemřete!

Po Allenovi je vyhlášeno pátrání, ale muže se nikdy nepodaří najít. Časem se na něj zapomene, ovšem jen do chvíle, než se začnou dít zvláštní věci!

„Několik týdnů poté, co zmizel z povrchu zemského, si pacienti i nemocniční personál začali stěžovat, že v noci slýchají něco, co zní jako kvičení prasat. Ale policie, která byla na scénu přivolána, nenašla zdroj hluku,“ vypráví Swancer.

Věci eskalují, když zaměstnanci přicházející na ranní směnu najdou v areálu několik vykuchaných mrtvých prasat a na zdi nápis vytvořený krví: „Vidím vás.

Dnes v noci všichni zemřete!“ Toho večera je do objektu najat strážný, ovšem dalšího rána není nikde k nalezení. Objevena je ovšem krvavá stopa táhnoucí se ke staré mrazírenské jednotce jatek, která ještě nebyla stržena.

Tam na háku na maso visí zkrvavené tělo nočního strážce s useknutou hlavou. Na jeho krku je místo ní připevněna hlava prasečí. „Tento zločin údajně nebyl nikdy vyřešen,“ uzavírá Swancer.

Vraždil některý z pacientů nebo snad uprchlý Allen? Někteří badatelé věří, že jde o mstu někdejšího majitele jatek. Jak je ale možné, že děsivé jevy neustávají ani tehdy, kdy již musel být po smrti?

Pamětní deska se jmény mrtvých pacientů.
Pamětní deska se jmény mrtvých pacientů.
Související články
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup