Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Dnešní svět je zaměřen na konzumaci, kdy si můžeme koupit takřka vše, na co pomyslíme. Za vše zaplatíme obrovským gigantům, kteří pro nás tyto potraviny či další produkty vyrábějí. Přemýšleli jste někdy, kam vaše peníze odcházejí? Jaké společnosti patří mezi ty nejbohatší?

1. Nestlé

Roční obrat: 76,8 miliardy dolarů

Datum založení: 1866

Zakladatelé: Henri Nestlé, Charles Page, George Page

Výrobky: Orion, Nescafé, L´Oreál, Maggi

Henri Nestlé s manželkou sice neměli děti, ale uvědomovali si, kolik kojenců zemře velmi brzy po narození kvůli špatné výživě. Čerstvé mléko však nebylo vždy k dispozici, a bylo tak třeba vymyslet alternativu.

Nestlé proto spojil kravské mléko s pšenicí a cukrem, čím se vytvořilo umělé mateřské mléko.

Společně se svým přítelem Jeanem Balthasarem Schnetzlerem odstranil škrob z pšeničné mouky, aby byl výrobek pro děti lépe stravitelný.Po několika letech se už jejich mléko prodávalo ve většině evropských zemí.

Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.
Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.

Podnikatel každým coulem

I když se Henri Nestlé narodil v Německu, jeho rodina pocházela ze Švýcarska. Ve švábském dialektu znamená Nestlé „malé ptačí hnízdo“, které se později objevilo jako logo společnosti.

Nestlé se nejprve zapojil do výroby olejů, likérů a začal také s výrobou a prodejem sycené minerální vody a limonád. O pár let později přesedlal na plynové osvětlení a hnojiva.

Britsko-švýcarská společnost vznikla v roce 1866. Dnes patří mezi kontroverzní firmy, ale dlouhou dobu se drží na špici, co se týče ročního obratu. Je největším potravinovým koncernem na světě.

Jemná čokoláda i koření

Nestlé bojoval s konkurenty, a proto vydal na trh vlastní značku kondenzovaného mléka. Od toho vedla již jen velmi krátká cesta k mléčné čokoládě, na které pracoval dlouhá léta Daniel Peter.

V roce 1875 se mu to podařilo a s Henrim Nestlém vytvořili partnerství, čímž vznikl jeden z největších evropských cukrářských koncernů.

Ke společnosti se v roce 1947 připojila další firma Maggi, kterou založil stejnojmenný kuchař a jež se specializovala na bylinné polévky, omáčky, koření nebo vývar v kostce.

Agresivní reklama

Od počátků však společnost budila různé kontroverze, hlavně kvůli své reklamě na náhražky kojenecké výživy.

Kritika směřovala převážně ze zaostalejších zemí, kam Nestlé dodávalo do porodnic náhražky kojeneckého mléka a u matek falešně vyvolávalo dojem, že jsou výrobky lepší než mateřské mléko.

Když se pak matky vracely zpátky do vesnic, měly problém drahé umělé mléko zaplatit a často neměly možnost získat ani pitnou vodu. To pak vedlo k podvýživě, infekcím a následným úmrtím miminek.

2. PepsiCo

Roční obrat: 63 miliard dolarů

Datum založení: 1965

Zakladatelé: Caleb Bradham

Výrobky: Pepsi, KFC, Taco Bell

I když byla společnost založena v roce 1965, její historie sahá až do roku 1898, kdy lékárník Caleb Bradham vynalezl „lék proti nechutenství“ – Pepsi Colu. Původní receptura nápoje obsahovala dvě základní složky, pepsin a kolové oříšky. Obchodní značka byla registrována v roce 1903.

Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.
Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.

Krize pro všechny

Příděl cukru během první světové války a nestálý trh s cukrem poškodily finančně společnost natolik, že Bradham vyhlásil v roce 1923 bankrot a vrátil se k lékárnám.

Pepsi tak byla nabídnuta k prodeji konkurenční Coca-Cole, ale ta jedinečnou příležitost nevyužila.

Ochrannou známku tak koupil v roce 1931 makléř Roy Megargel a začal spolupracovat s Charlesem Guthem, který byl v té době prezidentem společnosti Loft, předního výrobce cukrovinek.

Nové možnosti

Pepsi se držela vždy o krok pozadu za konkurenční Coca-Colou. Vše se změnilo, když v roce 1965 vznikla samotná společnost PepsiCo a rozšířila svůj sortiment o další nápoje a potraviny.

Objevila se oblíbená Diet Pepsi nebo nápoj Mountain Dew.

Svoje působení firma rozšířila i v dalším segmentu, když vlastnila řetězce fastfoodového občerstvení, jako je Pizza Hut, Taco Bell nebo KFC. V roce navýšila svůj obrat díky koupi velkovýrobce cereálií Quaker Oats.

Kritika výroby

Stejně jako jiné společnosti se i dnes potýká s výtkami, které se týkají ekologických záležitostí, především negativních dopadů odlesňování, souvisejícího s produkcí palmového oleje, nebo používání pesticidů či využívání vodních zdrojů.

Společnost však také oznámila, že bude celosvětově snižovat množství cukru ve svých nápojích, a to především kvůli vzrůstu obezity ve světě.

3. Unilever

Roční obrat: 59,1 miliardy dolarů

Datum založení: 1929

Zakladatelé: Anton Jurgens, Samuel van den Bergh, William Lever

Výrobky: Hellmann´s, Knorr, Rama, Dove, Persil, Algida

Silné kořeny má společnost i na našem území, a to kvůli spojení se jménem Johannem Schichtem, jedním ze zakladatelů nizozemské společnosti Margarine Unie. Ten provozoval několik továren na mýdlo, především v okolí Ústí nad Labem.

Stejnou cestou se vydal i britský výrobce William Lever, který vlastnil továrny na mýdlo v Evropě, Severní Americe, Austrálii i na Dálném východě. Jejich fúzí v roce 1929 vznikl obrovský kolos, který postupně nabaloval stále více výrobků.

Dnes se zaměřuje nejen na potraviny, ale také na hygienické výrobky či drogistické zboží, určené pro úklid. V současnosti má své pobočky ve více než 100 zemích světa.

Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.
Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.

Nepřekonatelná majonéza

Jednou z nejznámějších značek této společnosti je Hellmann´s.

Ta se proslavila především výrobou chutné majonézy, kterou ve svém krámku namíchal poprvé v roce 1905 Richard Hellmann. Ve Spojených státech byla natolik populární, že se velmi rychle prodávala i do jiných obchodů a v roce 1913 vznikla první továrna na její výrobu.

Postupem času rozšířila společnost své výrobky o tatarskou omáčku, kečupy a další dochucovadla. Od roku 2000 patří pod křídla Unileveru.

4. Mars

Roční obrat: 37,6 miliardy dolarů

Datum založení: 1911

Zakladatelé: Franklin Clarence Mars

Výrobky: Mars, Snickers, M&M´s, Wrigley´s, Skittles, Uncle Bens´s, Pedigree, Whiskas

Sladké tyčinky Mars nebo Snickers jsou známé po celém světě. Spadají pod gigantický koncern, který založil Frank C. Mars v roce 1911 v Tacomě.

Tento obchodník se inspiroval od své matky Alvy, která ho naučila vyrábět ručně čokoládové bonbony, když onemocněl svalovou obrnou. Učila ho máčet oplatky v čokoládě, plnit je sladkou náplní nebo míchat čokoládové směsi.

Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.
Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.

Za vším hledej ženu

Podnik v Tacomě však nakonec selhal kvůli konkurenčnímu obchodnímu řetězci Brown & Haley. V roce 1920 se proto Mars s rodinou přestěhoval do Minnesoty, kde založil další firmu Mar-O-Bar.

V podnikání ho podporovala hlavně druhá manželka Ethel, která sdílela jeho sny, a především milovala sladké pochutiny. Přišla s nápadem vyměnit bonbony za čokoládovou tyčinku, která jí přišla praktičtější a neroztékala se v ruce.

Rodina hýřící nápady

Ethel pak osobně testovala nové příchutě a experimentovala s novými surovinami, jako byly třeba káva nebo některé druhy koření. K rozšíření přispěl i syn Forrest, který se Marsovi narodil v prvním manželství.

V roce 1923 přišel s vlastním receptem na mléčnou sladovou tyčinku, kterou dnes známe pod názvem Milky Way. Podnik se poté začal rozrůstat raketovým tempem a v roce 1930 vznikla tyčinka Snickers, následovaná tyčinkou Mars.

Forrest pak přicházel s jednou inovací za druhou a například v roce 1941 uvedl na trh oblíbené dražé M&M´s. Dnes se majetek rodiny hodnotí na částku necelých 90 miliard dolarů, a patří tak mezi nejbohatší klany na světě.

5. Coca-Cola

Roční obrat: 37,3 miliardy dolarů

Datum založení: 1886

Zakladatelé: John Stith Pemberton

Výrobky: Coca-Cola, Fanta, Sprite

V roce 1860 německý chemik Albert Niemann poprvé izoloval z listů koky kokain. Samozřejmě nemohl tušit, že právě vytvořil jednu z podmínek pro vznik nejznámějšího nápoje světa.

Neméně důležitým krokem byl začátek produkce nápoje Vin Mariani, jehož základem bylo víno z Bordeaux a extrakt z koky. To vše bylo podkladem či alespoň inspirací pro vznik dnes už legendárního nápoje, jenž spatřil světlo světa v roce 1886.

Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.
Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.

Od morfinu ke kokainu

S Coca-Colou je spojeno jméno amerického lékárníka Johna Stithe Pembertona, jenž byl veteránem armády Konfederace. Podle všeho hledal lék na tlumení bolesti. Po válce se stal závislým hlavně na morfinu.

Aby se tohoto problému zbavil, začal zkoumat další chemické i přírodní látky a odpověď našel v lístcích koky. Vznikl tak první nápoj, který pojmenoval Pembertonova francouzská vinná Koka. Měl sloužit všem, kdo trpěli bolestmi.

Alkohol ne!

Jenže americké vládě se nelíbil alkohol, který nápoj obsahoval, a Pemberton tak vymyslel jiné složení, kdy alkohol nahradil kokainem a kofeinem.

Nápoj propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy, únavě či při rekonvalescenci po chřipce. Vynálezce ovšem značku již v roce 1887 prodal za směšnou cenu Asovi Candlerovi, který díky Coca-Cole neuvěřitelně zbohatl.

Tajný recept poté společnost uložila do trezoru, přičemž přístup k němu mají dodnes pouze dva manažeři firmy.

Dokonalý marketing

Grafické zpracování dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Stejně tak originální se stala i láhev, jejíž tvar byl patentován v roce 1960, ale je téměř shodný s původním lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Ten se nechal inspirovat tvarem kokového listu i kolového ořechu.

Revoluční prvek v marketingu provedla firma počátkem 20. let 20. století, když začala prodávat kartony po šesti kusech láhví, aby si zákazník mohl nápoj snadněji odnést domů.

Rozmach na bojišti

Největšího boomu se Coca-Cola dočkala během druhé světové války, kdy bylo po světě vybudováno několik desítek továren, aby si nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě.

Nedostatek surovin na výrobu coly v nacistickém Německu vyřešila společnost novým nápojem, který je dodnes znám pod názvem Fanta.

V roce 1961 pak přibyla citronová limonáda Sprite a v polovině 80. let se portfolio rozšířilo o další varianty coly – Cherry Coke a Coca-Cola light. Dnes má společnost asi dvě stovky značek nealkoholických nápojů a patří mezi nejznámější značky na světě.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř