Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Dnešní svět je zaměřen na konzumaci, kdy si můžeme koupit takřka vše, na co pomyslíme. Za vše zaplatíme obrovským gigantům, kteří pro nás tyto potraviny či další produkty vyrábějí. Přemýšleli jste někdy, kam vaše peníze odcházejí? Jaké společnosti patří mezi ty nejbohatší?

1. Nestlé

Roční obrat: 76,8 miliardy dolarů

Datum založení: 1866

Zakladatelé: Henri Nestlé, Charles Page, George Page

Výrobky: Orion, Nescafé, L´Oreál, Maggi

Henri Nestlé s manželkou sice neměli děti, ale uvědomovali si, kolik kojenců zemře velmi brzy po narození kvůli špatné výživě. Čerstvé mléko však nebylo vždy k dispozici, a bylo tak třeba vymyslet alternativu.

Nestlé proto spojil kravské mléko s pšenicí a cukrem, čím se vytvořilo umělé mateřské mléko.

Společně se svým přítelem Jeanem Balthasarem Schnetzlerem odstranil škrob z pšeničné mouky, aby byl výrobek pro děti lépe stravitelný.Po několika letech se už jejich mléko prodávalo ve většině evropských zemí.

Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.
Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.

Podnikatel každým coulem

I když se Henri Nestlé narodil v Německu, jeho rodina pocházela ze Švýcarska. Ve švábském dialektu znamená Nestlé „malé ptačí hnízdo“, které se později objevilo jako logo společnosti.

Nestlé se nejprve zapojil do výroby olejů, likérů a začal také s výrobou a prodejem sycené minerální vody a limonád. O pár let později přesedlal na plynové osvětlení a hnojiva.

Britsko-švýcarská společnost vznikla v roce 1866. Dnes patří mezi kontroverzní firmy, ale dlouhou dobu se drží na špici, co se týče ročního obratu. Je největším potravinovým koncernem na světě.

Jemná čokoláda i koření

Nestlé bojoval s konkurenty, a proto vydal na trh vlastní značku kondenzovaného mléka. Od toho vedla již jen velmi krátká cesta k mléčné čokoládě, na které pracoval dlouhá léta Daniel Peter.

V roce 1875 se mu to podařilo a s Henrim Nestlém vytvořili partnerství, čímž vznikl jeden z největších evropských cukrářských koncernů.

Ke společnosti se v roce 1947 připojila další firma Maggi, kterou založil stejnojmenný kuchař a jež se specializovala na bylinné polévky, omáčky, koření nebo vývar v kostce.

Agresivní reklama

Od počátků však společnost budila různé kontroverze, hlavně kvůli své reklamě na náhražky kojenecké výživy.

Kritika směřovala převážně ze zaostalejších zemí, kam Nestlé dodávalo do porodnic náhražky kojeneckého mléka a u matek falešně vyvolávalo dojem, že jsou výrobky lepší než mateřské mléko.

Když se pak matky vracely zpátky do vesnic, měly problém drahé umělé mléko zaplatit a často neměly možnost získat ani pitnou vodu. To pak vedlo k podvýživě, infekcím a následným úmrtím miminek.

2. PepsiCo

Roční obrat: 63 miliard dolarů

Datum založení: 1965

Zakladatelé: Caleb Bradham

Výrobky: Pepsi, KFC, Taco Bell

I když byla společnost založena v roce 1965, její historie sahá až do roku 1898, kdy lékárník Caleb Bradham vynalezl „lék proti nechutenství“ – Pepsi Colu. Původní receptura nápoje obsahovala dvě základní složky, pepsin a kolové oříšky. Obchodní značka byla registrována v roce 1903.

Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.
Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.

Krize pro všechny

Příděl cukru během první světové války a nestálý trh s cukrem poškodily finančně společnost natolik, že Bradham vyhlásil v roce 1923 bankrot a vrátil se k lékárnám.

Pepsi tak byla nabídnuta k prodeji konkurenční Coca-Cole, ale ta jedinečnou příležitost nevyužila.

Ochrannou známku tak koupil v roce 1931 makléř Roy Megargel a začal spolupracovat s Charlesem Guthem, který byl v té době prezidentem společnosti Loft, předního výrobce cukrovinek.

Nové možnosti

Pepsi se držela vždy o krok pozadu za konkurenční Coca-Colou. Vše se změnilo, když v roce 1965 vznikla samotná společnost PepsiCo a rozšířila svůj sortiment o další nápoje a potraviny.

Objevila se oblíbená Diet Pepsi nebo nápoj Mountain Dew.

Svoje působení firma rozšířila i v dalším segmentu, když vlastnila řetězce fastfoodového občerstvení, jako je Pizza Hut, Taco Bell nebo KFC. V roce navýšila svůj obrat díky koupi velkovýrobce cereálií Quaker Oats.

Kritika výroby

Stejně jako jiné společnosti se i dnes potýká s výtkami, které se týkají ekologických záležitostí, především negativních dopadů odlesňování, souvisejícího s produkcí palmového oleje, nebo používání pesticidů či využívání vodních zdrojů.

Společnost však také oznámila, že bude celosvětově snižovat množství cukru ve svých nápojích, a to především kvůli vzrůstu obezity ve světě.

3. Unilever

Roční obrat: 59,1 miliardy dolarů

Datum založení: 1929

Zakladatelé: Anton Jurgens, Samuel van den Bergh, William Lever

Výrobky: Hellmann´s, Knorr, Rama, Dove, Persil, Algida

Silné kořeny má společnost i na našem území, a to kvůli spojení se jménem Johannem Schichtem, jedním ze zakladatelů nizozemské společnosti Margarine Unie. Ten provozoval několik továren na mýdlo, především v okolí Ústí nad Labem.

Stejnou cestou se vydal i britský výrobce William Lever, který vlastnil továrny na mýdlo v Evropě, Severní Americe, Austrálii i na Dálném východě. Jejich fúzí v roce 1929 vznikl obrovský kolos, který postupně nabaloval stále více výrobků.

Dnes se zaměřuje nejen na potraviny, ale také na hygienické výrobky či drogistické zboží, určené pro úklid. V současnosti má své pobočky ve více než 100 zemích světa.

Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.
Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.

Nepřekonatelná majonéza

Jednou z nejznámějších značek této společnosti je Hellmann´s.

Ta se proslavila především výrobou chutné majonézy, kterou ve svém krámku namíchal poprvé v roce 1905 Richard Hellmann. Ve Spojených státech byla natolik populární, že se velmi rychle prodávala i do jiných obchodů a v roce 1913 vznikla první továrna na její výrobu.

Postupem času rozšířila společnost své výrobky o tatarskou omáčku, kečupy a další dochucovadla. Od roku 2000 patří pod křídla Unileveru.

4. Mars

Roční obrat: 37,6 miliardy dolarů

Datum založení: 1911

Zakladatelé: Franklin Clarence Mars

Výrobky: Mars, Snickers, M&M´s, Wrigley´s, Skittles, Uncle Bens´s, Pedigree, Whiskas

Sladké tyčinky Mars nebo Snickers jsou známé po celém světě. Spadají pod gigantický koncern, který založil Frank C. Mars v roce 1911 v Tacomě.

Tento obchodník se inspiroval od své matky Alvy, která ho naučila vyrábět ručně čokoládové bonbony, když onemocněl svalovou obrnou. Učila ho máčet oplatky v čokoládě, plnit je sladkou náplní nebo míchat čokoládové směsi.

Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.
Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.

Za vším hledej ženu

Podnik v Tacomě však nakonec selhal kvůli konkurenčnímu obchodnímu řetězci Brown & Haley. V roce 1920 se proto Mars s rodinou přestěhoval do Minnesoty, kde založil další firmu Mar-O-Bar.

V podnikání ho podporovala hlavně druhá manželka Ethel, která sdílela jeho sny, a především milovala sladké pochutiny. Přišla s nápadem vyměnit bonbony za čokoládovou tyčinku, která jí přišla praktičtější a neroztékala se v ruce.

Rodina hýřící nápady

Ethel pak osobně testovala nové příchutě a experimentovala s novými surovinami, jako byly třeba káva nebo některé druhy koření. K rozšíření přispěl i syn Forrest, který se Marsovi narodil v prvním manželství.

V roce 1923 přišel s vlastním receptem na mléčnou sladovou tyčinku, kterou dnes známe pod názvem Milky Way. Podnik se poté začal rozrůstat raketovým tempem a v roce 1930 vznikla tyčinka Snickers, následovaná tyčinkou Mars.

Forrest pak přicházel s jednou inovací za druhou a například v roce 1941 uvedl na trh oblíbené dražé M&M´s. Dnes se majetek rodiny hodnotí na částku necelých 90 miliard dolarů, a patří tak mezi nejbohatší klany na světě.

5. Coca-Cola

Roční obrat: 37,3 miliardy dolarů

Datum založení: 1886

Zakladatelé: John Stith Pemberton

Výrobky: Coca-Cola, Fanta, Sprite

V roce 1860 německý chemik Albert Niemann poprvé izoloval z listů koky kokain. Samozřejmě nemohl tušit, že právě vytvořil jednu z podmínek pro vznik nejznámějšího nápoje světa.

Neméně důležitým krokem byl začátek produkce nápoje Vin Mariani, jehož základem bylo víno z Bordeaux a extrakt z koky. To vše bylo podkladem či alespoň inspirací pro vznik dnes už legendárního nápoje, jenž spatřil světlo světa v roce 1886.

Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.
Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.

Od morfinu ke kokainu

S Coca-Colou je spojeno jméno amerického lékárníka Johna Stithe Pembertona, jenž byl veteránem armády Konfederace. Podle všeho hledal lék na tlumení bolesti. Po válce se stal závislým hlavně na morfinu.

Aby se tohoto problému zbavil, začal zkoumat další chemické i přírodní látky a odpověď našel v lístcích koky. Vznikl tak první nápoj, který pojmenoval Pembertonova francouzská vinná Koka. Měl sloužit všem, kdo trpěli bolestmi.

Alkohol ne!

Jenže americké vládě se nelíbil alkohol, který nápoj obsahoval, a Pemberton tak vymyslel jiné složení, kdy alkohol nahradil kokainem a kofeinem.

Nápoj propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy, únavě či při rekonvalescenci po chřipce. Vynálezce ovšem značku již v roce 1887 prodal za směšnou cenu Asovi Candlerovi, který díky Coca-Cole neuvěřitelně zbohatl.

Tajný recept poté společnost uložila do trezoru, přičemž přístup k němu mají dodnes pouze dva manažeři firmy.

Dokonalý marketing

Grafické zpracování dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Stejně tak originální se stala i láhev, jejíž tvar byl patentován v roce 1960, ale je téměř shodný s původním lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Ten se nechal inspirovat tvarem kokového listu i kolového ořechu.

Revoluční prvek v marketingu provedla firma počátkem 20. let 20. století, když začala prodávat kartony po šesti kusech láhví, aby si zákazník mohl nápoj snadněji odnést domů.

Rozmach na bojišti

Největšího boomu se Coca-Cola dočkala během druhé světové války, kdy bylo po světě vybudováno několik desítek továren, aby si nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě.

Nedostatek surovin na výrobu coly v nacistickém Německu vyřešila společnost novým nápojem, který je dodnes znám pod názvem Fanta.

V roce 1961 pak přibyla citronová limonáda Sprite a v polovině 80. let se portfolio rozšířilo o další varianty coly – Cherry Coke a Coca-Cola light. Dnes má společnost asi dvě stovky značek nealkoholických nápojů a patří mezi nejznámější značky na světě.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
epochaplus.cz
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije. Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří