Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je?

Svět se mění a s ním i tvář největších světových metropolí. Jak vypadaly před 100 lety, a jak vypadají dnes? Tipli byste si, o jaká velká města se jedná jen z jejich fotografií z dávné minulosti?

Rio de Janeiro, Brazílie

Vznik: 1. března 1565, město založili Portugalci

Počet obyvatel: 6,5 milionu, v celé městské oblasti 11,6 milionu

Památky a zajímavosti: kopec Pão de Açúcar – Cukrová homole, pláž Copacabana, palác Tiradentes, nad městem se na hoře Corcovado tyčí socha Krista Spasitele vysoká 38 metrů

Podnebí: tropické klima s průměrnými teplotami okolo 22 °C, roční období jsou zde opačně než v Evropě

Historie: Jako první Evropan místo navštívil v lednu 1502 portugalský mořeplavec Gaspar de Lemos. Jeho loď byla součástí flotily Pedra Álvarese Cabrala (1467–1520), objevitele Brazílie.

Přistáli v zátoce, o které si mysleli, že je ústím řeky, proto místo pojmenovali Rio de Janerio (Lednová řeka). Roku 1532 zřídili Portugalci v Brazílii svoji kolonii, jejímž hlavním městem bylo od roku 1763 právě Rio.

Po napoleonské invazi do Portugalska se sem roku 1808 uchýlila i královská rodina. Do roku 1821 bylo Rio jediným mimoevropským hlavním městem evropské země. Nezávislost získala Brazílie roku 1891.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Rio zůstalo hlavním městem Brazílie až do roku 1960, kdy se jím stala plánovaně vybudovaná Brasilia. Roku 1947 zde byl podepsán Rijský pakt o vzájemné pomoci většiny zemí amerického kontinentu při napadení.

V roce 2016 se zde konaly letní olympijské hry a Rio bylo prvním městem jihoamerického kontinentu, kde k tomu došlo.

Město má dlouhodobé problémy s kriminalitou a násilím, což souvisí s existencí chudinských čtvrtí (favelas) ovládaných gangy, kde bydlí téměř čtvrtina populace a které jsou mimo kontrolu státu.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Vznik: 1833

Počet obyvatel: 2,7 milionu

Památky a zajímavosti: pevnost Dubai Fort, přístav Dhow Warfes založený roku 1830, nejvyšší budova světa Burj Khalifa (828 m), největší obchodní centrum světa Dubai Mall, které disponuje i akváriem a zimním stadionem, nejluxusnější – sedmihvězdičkový – hotel světa Burj Al Arab ve tvaru plachetnice.

Podnebí: město leží prakticky na obratníku Raka, takže teplota v létě šplhá ke 40 °C, v noci ke 30 °C, v zimě je to 28 °C přes den a 15 °C v noci

Historie: Místo na pobřeží Perského zálivu, kde dnes leží Dubaj, bylo už v 5. století odpočívadlem pro karavany, putující po obchodní cestě mezi dnešním Ománem a Irákem.

Přelomovým se pro Dubaj stal rok 1833, kdy Maktúm bin Butti z kmene Bani Yas do oblasti přivedl svůj lid. Tehdy bylo místo pouhou rybářskou vesnicí.

Pod vedením dynastie Al Maktúm Dubaj vzkvétala, daňové úlevy přivedly do města spoustu cizinců, město však bylo stále závislé na rybolovu a lovu perel. To se změnilo v roce 1966, kdy zde byla nalezena ropa, což nastartovalo doslova boom, který trvá dodnes.

Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.
Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.

Současnost: Díky ropě přeměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm Dubaj na moderní přístav, město a obchodní uzel. Nechal vybudovat nové přístavy, loděnici i Světové obchodní centrum.

Během pouhého půl století se Dubaj významně rozrostla a vznikly v ní obrovské mrakodrapy včetně nejvyšší budovy světa. Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu, jehož 99 % obyvatel žije právě v Dubai City.

Mají zde klimatizované zastávky, krytou sjezdovku a lanovku pro lyžaře a velmi levný benzin (asi 9 Kč/l), možná proto místní policie jezdí ve vozech značek Lamborghini Aventador, Aston Martin či Bugatti Veyron.

New York, USA

Vznik: 1624, založili jej Nizozemci

Počet obyvatel: 8,5 milionu, metropolitní oblast až 23,7 milionu

Památky a zajímavosti: Empire State Building, Ellis Island, muzea, Central Park, Times Square, socha Svobody, „Žehlička“, Brooklynský most, One World Trade Center a další

Podnebí: New York má vlhké tropické klima s horkými a suchými léty s teplotami až 32 °C, zimy jsou studené s teplotami kolem nuly, kdy napadne 60 až 80 cm sněhu.

Historie: Oblast objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano (1485–1528) roku 1524, tehdy ji obývalo asi 5000 indiánů z kmene Lenapů.

Evropskou osadu Nový Amsterdam zde založili Nizozemci roku 1614 za účelem obchodu s kožešinami, roku 1626 místo odkoupili od indiánů.

V roce 1664 jej dobyli Angličané a přejmenovali ho na New York na počest pozdějšího krále Jakuba II. (1633–1701), tehdy vévody z Yorku.

Po válce za nezávislost zde byl prvním americkým prezidentem roku 1789 inaugurován George Washington (1732–1799), o rok později se New York stal největším městem USA.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Moderní podoba města byla zformována roku 1897. Ve 20. letech 20. století se do New Yorku začalo stěhovat černošské obyvatelstvo a roku 1948 se stal nejlidnatějším městem světa, když předběhl Londýn, který jím byl přes 100 let.

V 80. letech zde vzkvétal finanční sektor, sídlem burzy se stala Wall Street. Dne 11. září 2001 zde došlo k teroristickým útokům na budovy „Dvojčat“.

Moskva, Rusko

Vznik: 1147

Počet obyvatel: 12,5 milionu

Památky a zajímavosti: Kreml, chrám Nanebevzetí Panny Marie, Rudé náměstí, chám Vasila Blaženého, Bolšoj těatr a další

Podnebí: mírné kontinentální, v zimě mohou teploty klesat až k -30 °C, průměrně se pohybují okolo -5 °C, podzim i jaro jsou krátké, v létě teploty šplhají až ke 30 °C

Historie: První písemná zmínka o městě pochází z roku 1147, kdy kníže Jurij Dolgorukij (1090–1157) pozval svého spojence do Moskvy. Roku 1156 pak nechal vybudovat dřevěnou palisádu, základ dnešního Kremlu.

Na další podobu města měl vliv sňatek knížete Ivana III. (1440–1505) s byzantskou princeznou, která do Ruska pozvala italské architekty. Moskva se tehdy stala centrem ruské říše, a to až do roku 1712, kdy je Petr Veliký (1672–1725) přenesl do Petrohradu.

Roku 1812 vpadl do Ruska Napoleon Bonaparte a Moskvu okupoval. Znovu významným městem se Moskva stala až v době občanské války (1917–1923).

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Nyní je Moskva politickým, hospodářskými i kulturním centrem Ruska, jde o nejlidnatější město Evropy, žije v něm největší počet rezidentních miliardářů na světě.

Sídlí v něm všechna ministerstva, státní úřady i patriarcha ruské pravoslavné církve. Metro zde bylo zřízeno roku 1935. V roce 1980 se zde konaly letní olympijské hry. I po pádu komunismu zůstala Moskva hlavním městem Ruska. V létě se ve městě stmívá až v 11 hodin večer.

Paříž, Francie

Vznik: 3. století př. n. l.

Počet obyvatel: 2,2 milionu, v celé aglomeraci 12,1 milionu

Památky a zajímavosti: Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, bazilika Sacré-Coeur, Vítězný oblouk, Champs-Élysées a další

Podnebí: město leží v mírném pásu, ale má na něj vliv oceánské podnebí, takže jsou zde relativně chladná léta s teplotami okolo 18 °C, v zimě 6 °C, často zde prší a je mlha

Historie: Kolem roku 300 př. n. l. se v oblasti dnešní Paříže usadili Galové z kmene Parisiů, v roce 52 př. n. l. toto území dobyli Římané a ostrov Ile de la Cité, kde nyní stojí katedrála Notre-Dame, pojmenovali Lutetia Parisiorum.

V roce 508 z něj Chlodvík I. (465–511) učinil hlavní město Francké říše. Ve středověku Paříž prosperovala, ovšem za vlády Ludvíka XIV. (1638–1715) byla královská rezidence přesunuta do Versailles.

Za dob Napoleona (1769–1821) Paříž opět vzkvétala, stejně jako později v období La Belle Époque (1890–1914).

Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.
Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.

Současnost: V letech 1900 a 1924 hostila Paříž letní olympijské hry, v 60. letech začala vzkvétat moderní architektura včetně mrakodrapu Tour Montparnasse (210 m) z roku 1973. Dnes je Paříž největším městem Francie, zde žijící domácnosti patří k nejbohatším v zemi.

Město patří k nejnavštěvovanějším na světě, turisté přijíždějí za památkami i nákupy. Najdeme zde ředitelství mnoha mezinárodních organizací, například UNESCO či OECD.

Tokio, Japonsko

Vznik:1868

Počet obyvatel: 12 milionů, s předměstími 40 milionů

Památky a zajímavosti: císařský palác Kókjo, chrám Sensódži s bránou Kaminarimon, věže Tokyo Sky Tree a Tokyo Tower, muzea a další

Podnebí: vlhké subtropické, zimní teploty jsou mírné okolo 10 °C, v létě šplhají ke 30 °C

Historie: V japonském pojetí není Tokio oficiálně městem, ale jde o jednu z prefektur. Považuje se za hlavní město Japonska a je sídlem japonského císaře. Jeho název znamená Východní hlavní město. Až do roku 1868 se jmenovalo Edo.

Roku 1603 byl založen šógunát Tokugawa a Edo se stalo de facto jeho hlavním městem, neboť v něm sídlila tamní vláda. Císařovým sídlem i formálním hlavním městem však zůstalo Kjóto. Císař se do Tokia přestěhoval až v roce 1869.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Tokio často postihují zemětřesení, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V roce 1923 zahynulo při Velkém zemětřesení v Kanté 142 000 obyvatel.

Během druhé světové války bylo město v březnu 1945 bombardováno letectvem USA, přičemž zahynulo na 100 000 obyvatel a zničeno bylo 40 km2 jeho rozlohy. Tokio také postihují vlny tsunami.

Letos se měly v Tokiu konat letní olympijské hry, ale kvůli celosvětové pandemii byly přesunuty na příští rok. Poprvé se ve městě tyto hry konaly v roce 1964.

Londýn, Anglie

Vznik: rok 47

Počet obyvatel: 8,9 milionu

Památky a zajímavosti: Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, mosty Tower Bridge a London Bridge, observatoř v Greenwichi, Londýnské oko, Trafalgarské náměstí atd.

Podnebí: mírné oceánské, velmi často zde prší, zimy chladné s teplotami kolem nuly, letní teploty mírné s teplotami do 20 °C a jen několika horkými dny

Historie: První větší obec založili na území dnešního Londýna Římané roku 43 a nazvali ji Londinium. Ta byla roku 61 vypálena vojsky keltské královny Boudiccy. V 7. století zde zřídili Anglosasové novou osadu Lundenwic.

Roku 851 ji dobyli Vikingové. Po vítězství v bitvě u Hastingsu roku 1066 byl Vilém Dobyvatel korunován králem ve Westminsterském opatství. Ve středověku rostl počet obyvatel Londýna, ale v polovině 14. století jej zredukoval mor.

V 18. století město expandovalo a stalo se největším na světě, a to i díky rozvoji železnice.

City je jedním z největších obchodních center
City je jedním z největších obchodních center

Současnost: Při bombardování města během 2. světové války zahynulo více než 30 000 lidí, po válce do Londýna směřovala spousta imigrantů, a tak se z něj stalo multikulturní centrum.

Díky ekonomickému rozvoji v 80. letech 20. století město opět nabylo mezinárodního významu. Malá ústřední část Londýna, označovaná jako City, je jedním z největších světových obchodních center.

Řeka Temže protékající Londýnem je přílivová řeka, takže město ohrožuje záplavami, proti kterým jsou budovány bariéry.

Sydney, Austrálie

Vznik: 1788

Počet obyvatel: 3,9 milionu město, 4,5 milionu region

Památky a zajímavosti: Opera House, Harbour Bridge, Sydney Tower, muzea, pevnost Denison a další

Podnebí: vlhké subtropické klima s teplými léty, studenými zimami a hojnými dešťovými srážkami (138 dní) v průběhu roku; v lednu se teploty pohybují okolo 20–25 °C, v červenci okolo 5°C.

Historie: Archeologové soudí, že Aboriginci osídlili oblast dnešního Sydney už před 30 000 lety. Evropané ji objevili roku 1788, kdy si do svých plánů zakreslil zátoku Sydney Cove britský kapitán Arthur Philip (1738–1814).

Britové zde založili kolonii, největšího rozmachu se jí dostalo v letech 1810 až 1821, kdy zde byly zřizovány banky, trhy, ulice a mosty.

Poté do Sydney začali proudit přistěhovalci z celé Anglie, brzy mělo město milion obyvatel, a následně se stalo největším městem Austrálie.

Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.
Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.

Současnost: Ve 2. světové válce utržilo Sydney jen nepatrné škody a po válce do něj přišla řada přistěhovalců, díky čemuž se stalo multikulturním centrem. V 70. a 80. letech se rozvíjelo hospodářsky, rostly zde mrakodrapy.

I dnes je Sydney nejlidnatějším městem Austrálie. V roce 2000 hostilo město letní olympijské hry, o rok později ničily jeho okolí rozsáhlé požáry, v roce 2009 pak bylo zasaženo nejsilnější písečnou bouří za posledních 70 let.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn