Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tajemství Čokoládových vrchů: Jak vznikl filipínský div světa?

Každý rok se na Filipínách děje úžasná, dodnes nevysvětlená věc – 1776 kopců se zde během léta kompletně zahalí do zlatohnědé barvy! Tak vzniká kopulovitá soustava známá jako Čokoládové vrchy, někdy také označovaná za osmý div světa.

Ale pozor, pokud se vám na tyto čokoládově hnědé hromádky sbíhají sliny, raději si napřed přečtěte, co o jejich původy říkají některé filipínské legendy!  

Čokoládové vrchy patří k nejunikátnějším a nejlákavějším turistickým atrakcím asijského ostrovního státu Filipíny. Konkrétně je najdete v srdci geografického celku Visayské ostrovy, jež představuje provincie Bohol.

Pro někoho mají tvar připomínající ženské poprsí, jiní v něm vidí klasické francouzské truffles, i v České republice známou čokoládovou delikatesu. Jak ale taková soustava kopců podobných si jako vejce vejci, kterých jsou téměř 2000, vůbec mohla vzniknout?

Celkem zabírají prostor zhruba 50 kilometrů čtverečních, přičemž se jedná o obliny dosahující většinou výšky 30 až 50 metrů.

Ovšem ty nejvyšší jich mohou mít i 120! Na pohled úchvatné kopce se vlní v okolí filipínských měst Batuan, Sagbayan, Bilar a Carmen. Geologové ze všech koutů naší planety si už dlouho marně kladou otázku: Jak mohlo něco takového vzniknout?

Filipínské Čokoládové vrchy tvoří početnou soustavu kopců – jsou jich téměř 2000!
Filipínské Čokoládové vrchy tvoří početnou soustavu kopců – jsou jich téměř 2000!

Dílo dávné civilizace?

Kvůli velmi neobvyklému tvaru si odvážnější experti pohrávají s myšlenkou, že by mohlo jít o uměle vytvořené dílo, památku na neznámou, dnes již zapomenutou civilizaci!

Častěji se však pracuje s teorií, že byl jejich vznik podmíněn vlhkým oceánským podnebím Filipín.

Zdejší vápenec je díky němu méně vrstevnatý, a zároveň s pomocí příměsi minerálů i jiných prvků lépe odolává zvětrávání. Proto si tedy Čokoládové vrchy stále drží svůj perfektní tvar? Zajímavé je, že při období dešťů se celé pokryjí kobercem zeleně.

Zároveň ale člověka zarazí, že na nich nerostou vůbec žádné keře ani stromy. Nemohou tedy jejich formace skutečně být lidským výtvorem?

Proslulý geologický monument je na Filipínách chráněnou oblastí a od roku 2006 se hlásí také na seznam světového dědictví organizace UNESCO.

Dosud žádosti nebylo vyhověno. Dočkají se tajemné a neopakovatelné Čokoládové vrchy tohoto uznání? Dle řady odborníků, snažících se odhalit jejich mystérium, by si ho nepochybně zasloužili.

Vyhlídka na zvláštní kopce je oblíbenou turistickou atrakcí.
Vyhlídka na zvláštní kopce je oblíbenou turistickou atrakcí.

V hlavní roli obři?

Zatímco vědečtí pracovníci mají problém přijít s jasným vysvětlením existence Čokoládových vrchů, mýty a folklor obyvatel ostrovní provincie Bohol jich nabízí hned několik.

Podle jedné takové legendy je jejich vznik důsledkem bitvy mezi dvěma obry, která trvala celé dny.

Během epického boje po sobě metali kameny, kopali jeden na druhého písek i hroudy hlíny a činili to všechno tak dlouho, dokud neklesli únavou.

Když si uvědomili, že už nemůžou bojovat dál, dospěli k tomu nejlepšímu a nejmoudřejšímu řešení – usmířili se a spřátelili.

Společně pak z ostrova odešli, jen už po sobě jaksi zapomněli uklidit, což nám má záhadně kopcovitá oblast dodnes připomínat. Také další legenda o Čokoládových vrších zahrnuje obry. Tentokrát však nikoliv zuřivé, ale romantické.

Mladý mocný obr Arogo se prý kdysi zamiloval do obyčejné lidské smrtelnice Aloyi. Dívka bohužel náhle zemřela, a mocný Arogo, zlomený žalem i smutkem, se rozplakal.

Právě jeho dopadající gigantické slzy měly na zemi způsobit tak neobvyklé zvlnění půdy!

Ke vzniku vrchů se vážou legendy o obrech a lásce. Jak to s nimi bylo doopravdy.
Ke vzniku vrchů se vážou legendy o obrech a lásce. Jak to s nimi bylo doopravdy.

Kupy úplně jiného původu?

Také další legendy zahrnují obrovitá stvoření, akorát, že příčina vzniku velkých hnědých kopců je v jejich případě poněkud méně poetická. Kdysi prý žilo velké zvíře podobné býku či buvolu, které mívalo ve zvyku spořádat veškerou úrodu na ostrově.

A protože už ho obyvatelé provincie Bohol měli dost, nachystali pro něj všude hromádky, do nichž nastražili jen zkažené jídlo. Tvor se znovu objevil a bez zaváhání všechno zhltal.

Jenže plesnivé a hnijící potraviny mu způsobily silné žaludeční problémy, jejichž důsledkem má být vznik Čokoládových vrchů!

Motiv vyprazdňování se překvapivě objevuje i v dalším romanticky laděném mýtu. Neukojitelný obr jménem Miguel podle něj snědl cokoliv, co mu přišlo do cesty.

Tenhle monstrózní tlouštík se však jednoho dne zamiloval do půvabné Adrianny. Proto se rozhodl, že začne hubnout.

Postupně ze sebe tedy dostával vše, co předtím spořádal. Ve výsledku to vedlo jak ke vzniku hnědých kopulovitých vyvýšenin, tak k zisku srdce Adrianny, ohromené tak působivým výkonem… Zkrátka, cesty k objasnění záhad bývají někdy velmi neobvyklé.

Podaří se jednou po nějaké takové dojít i k vyřešení hádanky Čokoládových vrchů?

Související články
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a