Sladké nádivky používáme v kuchyni běžně, na ty slané ale trochu zapomínáme. A to je škoda. Zkuste svou rodinu překvapit a připravte jim něco výjimečného. Třeba krůtu s kaštanovou nádivkou. A nebojte se, není to vůbec složité.
Základní druhy nádivek
Klasická – nádivku lze péci (na másle) i samostatně a podávat ji jako hlavní chod. Nejčastěji jí plníme pečené kuře a drůbež, nebo masové kapsy a rolády.
Suroviny do 1 kuřete: 2 starší rohlíky * 1–2 vejce * 60 g másla * 50 g šunky * trochu mléka * zelená petrželka * muškátový oříšek * majoránka (nemusí být) * sůl * pepř
Starší rohlíky nakrájíme na kostičky, zalijeme mírně osoleným mlékem a rozšlehanými vejci a necháme vsáknout.
Vše pokapeme rozpuštěným máslem a ochutíme strouhaným muškátovým oříškem a pepřem. Přidáme na kostičky nakrájenou šunku a petrželku a dobře promícháme.
Nádivkou naplníme vnitřek drůbeže a pečeme jako běžné kuře.
Náš tip: Bílky lze oddělit od žloutků a ušlehat z nich sníh (přidáváme až nakonec). Nádivka získá na objemu a bude nadýchaná. Šunku lze nahradit uzeným.
Kaštanová
Kaštany při nákupu pečlivě prohlédněte, aby nebyly červivé, nebo nechytaly plíseň. Nejprve je nařízneme do kříže a pražíme asi 10 minut nasucho na pánvi. Oloupeme je a vaříme v osoleném mléce. Hotové je rozmačkáme a přidáme k nádivce.
Mandlová
Do základu přidáváme celé mandle, které jsme před použitím spařili a oloupali.
Ořechová
Nejlépe se hodí vlašské ořechy, mohou být na půlky, nebo nahrubo nakrájené.
Houbová
Nejlépe chutnají čerstvé lesní houby, podušené na sádle nebo másle. Lze je nahradit třeba sterilovanými žampiony (slijeme lák, pokrájíme a podusíme s kmínem).
Masová
Do nádivky přidáme mleté maso nebo játra, hodí se i nakrájená uzenina.
(foto: Shutterstock)