Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Tyto hry společenské hry patří mezi nejrozšířenější na světě. Znáte je?

Kdo si hraje, nezlobí.

Karetních a deskových her existuje celá řada, v minulosti jsme přinesli také dějiny jedné nechvalně proslulé hříčky, nyní se ale zaměříme na hry, které jsou ve své kategorii nejrozšířenější.

Za jejich úspěchem stojí různé shody okolností, ale spojuje je to, že jsou neuvěřitelně zábavné a nikdy vás neomrzí.

Magic: The Gathering

Magic: The Gathering (MTG, nebo Magic) je první karetní sběratelská hra na svaětě.

Byla navržena Richardem Garfieldem během jeho vysokoškolského studia a poprvébyla uvedena do prodeje v roce 1993. Tato hra měla premiéru na konferenci Gencon, setkání plného fanoušků sci-fi a fantasy, což se ukázalo jako ideální místo pro získání popularity pro tuto hru plnou fantasy motivů.

Vyprodala se během několika dní a tím začal opravdový fenomén. Hra se dnes může pochlubit více než 12 miliony aktivních hráčů po celém světě a více než šest milionů z nich soutěží na různých úrovních.

Soutěžní scénu této hry si můžete vychutnat v obchodech se hrami, které často pořádají pravidelné páteční noční turnaje známé jako Friday Night Magic. Magic se hraje všude: od kuchyňského stolu až po masivní kongresová centra po celém světě.

Je průkopníkem jednoho z nejpopulárnějších žánrů karetních her a stále je jednou z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších her současnosti.

Karty Magic lze hrát také online v prostředí MTG Arena, které si můžete snadno stáhnout.

Poker

Během posledních několika staletí se různé varianty pokeru staly jednou z nejvíce všudypřítomných karetních her. Od nočních pokerových her kluků po turnaje World Series of Poker je poker populárnější než kdykoli předtím.

Je to určitě jedna z nejpopulárnějších, ne-li vůbec nejoblíbenější karetních her všech dob. Na popularitě této hře také přidalo masivní rozšíření online.

Například portál PokerStars hlásil již v roce 2016, že má nevěřitelných sto milionů registrovaných hráčů, přičemž dnes se každodenních živých her účastní na 15 tisíc hráčů denně.

Cílem hry  je porazit protivníky prostřednictvím různých strategií, přičemž primární taktikou je mít lepší kombinaci. Hodnoty karet jsou váženy pravděpodobností kompilace této kombinace a hodnotou karet v této kombinaci.

Takže je zde stejná pravděpodobnost, že sestavíte tři spodky či tři esa, ale esa mají větší hodnotu, takže vyhrávají.

Cílem je vyhrát žetony postupným sázením, udržením zájmu svého soupeře, když si myslíte, že máte lepší kombinaci, a buď složením, nebo předstíráním lepší kombinace (blafováním), pokud si myslíte, že vás soupeř může porazit. V průběhu historie došlo k rozvoji desítek, možná stovek variant hry.

Šachy

Šachy jsou pravděpodobně nejznámější deskovou hrou na světě. Od šachového klubu na základních školách po nejvyšší úroveň profesionální hry si šachy užívají miliony hráčů.

Šachy existují ve své současné podobě s několika změnami, zhruba od roku 1475. Forma mezinárodního šachu byla dokončena počátkem 19. století, kdy byla kodifikována pravidla.

To připravilo cestu pro vývoj hry od důležité a respektované deskové hry, kterou byla, až po mezinárodní profesionální sport, kterým je dnes. Po celé věky bylo učení šachu požadavkem na vládnoucí elity a každého, kdo chtěl být považován za gentlemana.

Silní hráči si získali respekt. Naše kultura si v současné době váží šachů méně než minulé kultury, ale tato hra je stále jednou z nejrespektovanějších a nejznámějších deskových her na světě.

Pokud preferujete počítačovou verzi, na serveru chess.com si můžete vychutnat jak bojů proti umělé inteligenci, tak proti skutečným soupeřům.

Go

Go je hra, která existuje v čínské, japonské a korejské kultuře tak dlouho, že je její vznik opředen bájemi a pověstmi. Podle mýtu byla hra předávána lidem od samotnými bohy.

Podle nejnovějších poznatků má svůj původ v Číně kolem roku 1000 před naším letopočtem, kdy vládla dynastie Zhou, ačkoli legenda uvádí rok 2200 před naším letopočtem. Kolem 5. století se hra rozšířila do Koreje a Japonska.

V Japonsku bylo Go považováno po dlouhou dobu za tak důležité pro osobní rozvoj, že bylo prohlášeno za jedno z vysokých umění, které musí pochopit každý muž ušlechtilého původu. Tato hra se hrála profesionálně déle než většina ostatních her.

Nejdříve zaznamenaná hra Go byla datována do roku 250 nl. Tato hra se hraje umístěním kamenů na mřížku 19 × 19 polí. Pravidla jsou zdánlivě jednoduchá, což umožňuje velké pokroky ve hře. Body lze získat dvěma způsoby.

Hráči si zabezpečují území tím, že obklopují oblasti mřížky svými kameny a znemožňují tak podporu soupeři. Kámen nebo skupinu kamenů lze také zajmout obklíčením všech prázdných průsečíků mřížky kolem kamenů.

Hráči získávají jeden bod za každé prázdné místo na svém území a jeden bod za každý zajatý kámen. Ve hrách Go na vysoké úrovni je běžné vidět hrát celé hry bez více než několika kamenů zajatých každým hráčem.

Matematici vypočítali, že existuje více než 10  761 možných variant her, což překonává 10 120 možných variant her u šachů.

O této vzrušující hře se můžete dozvědět více třeba na portálu České asociace GO.

Zdroj obrázku: totojang1977, Anton27 / Shutterstock.com

Související články
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup