Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Úchvatná architektura: Stavby, které berou dech!

Vznikaly v různých stoletích a na odlišných kontinentech. Jedno ale mají společné. Uchvacují nejen svým vzhledem, ale i příběhy, které jsou s nimi spojené. Prohlédněte si stavby, které patří mezi klenoty světové architektury.

Chichén Itzá

Kde se nachází: Yucatan, Mexiko

Postaveno: v 5. století

Úchvatná zřícenina mayského města se nachází na mexickém poloostrově Yucatan. V dobách své největší slávy bylo město významným ekonomickým a politickým centrem. Jeho patrně nejvýraznější stavbou je Kukulkánova pyramida.

Má čtvercový půdorys, přičemž z každé strany čtverce vede směrem k vrcholu pyramidy pod úhlem 45 stupňů 91 schodů. Dohromady je všech schodů 365, což odpovídá počtu dní v roce.

Unikátní hru stínů lze na pyramidě vidět během západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti. Díky ní vzniká dojem, že se po schodišti pyramidy plazí svrchu dolů velký světelný had.

Socha Krista Spasitele

Kde se nachází: Rio de Janeiro, Brazílie

Postaveno: 1921–1931

Socha Krista Spasitele tyčící se na vrcholu hory Corcovado v brazilském Riu de Janeiru se nedá přehlédnout. Kristovy rozpažené ruce mají symbolizovat přívětivost a nastavenou náruč.

Ačkoliv si tuto sochu objednala tamější arcidiecéze již v roce 1921, oficiálně byla odhalena až v roce 1931, jako připomínka počátku brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Většina peněz na výstavbu přitom pocházela od věřících (dnes by stavba vyšla asi na 3,7 milionu dolarů, tedy asi na 100 milionů korun).

Machu Picchu

Kde se nachází: Cuzco, Peru

Postaveno: 1430–1450

Ruiny inckého kultovního města leží ve výšce 2430 metrů nad mořem. Na své objevení čekaly několik staletí. V roce 1911 na ně pak narazil americký archeolog Hiram Bingham (1875–1956), který předpokládal, že místo sloužilo jako klášter.

Experti totiž považovali většinu nalezených koster za ženské. Moderní výzkumy tuto teorii ale vyvrátily. Stále se však spekuluje o tom, proč bylo místo tak náhle opuštěno.

Mezi nejpravděpodobnější důvody patří vzájemná válka mezi tamějšími kmeny, epidemie nebo znesvěcení posvátného místa.

Skalní město Petra

Kde se nachází: Jordánsko

Postaveno: 3. st. př. n. l. – 1. st. n. l.

Prvními obyvateli města vytesaného do narůžovělých pískovcových skal byli Nabatejci, kteří z něj zároveň udělali hlavní centrum svého království. Největšího rozmachu dosáhlo město kolem roku 62 př. n. l., kdy v něm pobývalo přibližně 30 000 lidí.

Po vpádu Římanů v roce 106 ale začalo chátrat. Definitivní zkázu pro něj nicméně znamenalo ničivé zemětřesení v 6. stol. n. l.

Petra, ztracená v pouštním písku, na své objevení čekala až do roku 1812, kdy její ruiny odhalil švýcarský badatel Johann Ludwig Burckhardt (1784–1817).

Z památek, které se dochovaly, můžeme jmenovat třeba amfiteátr, královské hrobky nebo stopy po kdysi precizně vybudovaných vodních kanálech či zahradách. Našlo se zde také celkem 152 svitků poskytujících informace o životě v tomto tajuplném a úchvatném městě.

Koloseum

Kde se nachází: Řím, Itálie

Postaveno: 70–82 n. l.

Jedná se o největší amfiteátr, jaký kdy byl v Římské říši postaven – vešlo se do něj kolem 50 000 diváků! Pořádaly se zde nejen proslulé gladiátorské zápasy (umíraly při nich tisíce zápasníků i zvířat), ale i veřejné popravy nebo rekonstrukce známých bitev.

Místa k sezení se rozlišovala podle společenského postavení a profesí návštěvníků. Například místa na ochozech byla vyčleněna pro nejméně významné členy společnosti, tedy pro ženy a otroky.

Tádž Mahal

Kde se nachází: Ágra, Indie

Postaveno: 1632–1654

Překrásná hrobka se nachází na břehu řeky Yamuna v Indii. Byla vystavěna zejména z bílého mramoru, honosná vstupní brána je z červeného pískovce. Navrch hrobku zdobí různé motivy z jaspisu, křišťálu, tyrkysu a diamantů.

Stavba trvala 22 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků. Vyniká svou barevnou pestrostí, která se během dne, v závislosti na svitu slunce, mění. Ráno je její barva narůžovělá, navečer mléčně bílá. Dopadnou-li na ni měsíční paprsky, zbarví se do zlata.

Zajímavost: Tádž Mahal byl vystavěn na důkaz lásky císaře Šádžahána k jeho milované manželce. Měli spolu 14 dětí. Při posledním porodu, v pouhých 36 letech, ale jeho žena zemřela. Císařovi prý u její smrtelné postele zešedivěly vlasy.

Po její smrti vyhlásil státní smutek a nechal postavit pomník hodný její památky.

Angkor Wat

Kde se nachází: Kambodža

Postaveno: ve 12. století

Tento obrovský komplex vznikl za krále Súrjavarmana II. (vládl mezi lety 1113 a 1145) jako královský chrám a hlavní město. Z počátku byl zasvěcen hinduistickému bohu Višnovi, v průběhu 14. a 15. století se ale přestavěl na chrám budhistický.

Jedním z důvodů, proč patří mezi unikátní památky, je, že má interiér bohatě zdobený výjevy z hinduistických děl Mahábhárata a Rámájana.

I když na poloostrově není žádná povrchová voda, nacházejí se v Chichén Itzá dvě přírodní „studny“. Studně bohů byly obětovány panny a malí chlapci. Socha Krista Spasitele měří 30 metrů a stojí na podstavci vysokém 7 metrů. Machu Picchu bylo vystavěno za použití do tvaru kvádru opracovaných kamenů. Ty byly skládány na sebe, a to bez použití malty nebo jiného pojiva. Zmínky o komplexu Petra najdeme i ve Starém zákoně. Když zde prý Mojžíš udeřil holí do skály, objevil se pramen, který od té doby nese jméno Ain Musa (v překladu „Kde je Mojžíš“). Koloseum je 189 metrů dlouhé, 156 metrů široké a 48 metrů vysoké. Chrám Angor Wat stojí na vodě a je obklopen lesy a 180 metrů širokým vodním příkopem.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus, […]
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Zajímavosti
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Záhady a napětí
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy, […]
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
enigmaplus.cz
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
Čas od času jsou zaznamenány příběhy, v nichž se minulost prolíná se současností a náhodní svědci mohou znovu přihlížet, či spíše naslouchat dávným událostem. Jsou snad jejich ozvěny uvězněny navždy v
Cibule v hlavní roli
panidomu.cz
Cibule v hlavní roli
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce,
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
Ta stavba nás přitahovala děsivou minulostí. Nedali jsme na varování místních a chtěli se tam podívat. Málem jsme za svou zvědavost krutě zaplatili. Ten výlet jsme si plánovaly dlouho dopředu. Vnučka Ivanka a její matka, moje dcera Katka, měly narozeniny téměř ve stejný den. Navíc byly od sebe dvacet let, tak společně slavily i kulatiny. Dceři bylo tehdy
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
nasehvezdy.cz
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
Půvabná moderátorka Eva Perkausová (30) patří mezi celebrity, které se nebojí vytáhnout na povrch problémy, kterými si doma prochází. Nikoho už nepřekvapí, že si umí postěžovat na manžela, podnika
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
historyplus.cz
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
„Tohle by mohl být sólokapr,“ zamne si ruce šéfredaktor Národních listů Heller. V listinách, které mu zbyly po jeho předchůdci, našel zajímavou informaci. Vyplývá z ní, že Karel Šviha, předseda poslanců národních socialistů, donáší policii. Všechno má svůj čas. Už 8. dubna 1911 přišel do redakce Národních listů seriózní pán, jenž oznámil tehdejšímu šéfredaktorovi Josefu Anýžovi (1852–1912),
Zázračný lotosový kořen
nejsemsama.cz
Zázračný lotosový kořen
Trápí vás často kašel a nachlazení? Pak byste se měla seznámit s lotosovým kořenem. Všechny části této rostliny, která je v Asii považována za posvátnou, jsou jedlé a léčivé. K posílení plic se tradičně používá kořen. Ten obsahuje velké množství asparginu, látky, která pomáhá vyloučit přebytečnou tekutinu z plic a dýchacích cest. Výhodou je, že na rozdíl od přípravků z lékárny, které při
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
tisicereceptu.cz
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
Takto naložená zelenina je ve výsledku lahůdkově křupavá. Suroviny na 4 sklenice ½ květáku 2 zelené papriky 2 červené papriky 2 mrkve čerstvý kopr 1 česnek Na nálev 200 g cukru 500 m
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
21stoleti.cz
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
Kdo kdy pozoroval šimpanze, gorily nebo orangutany v zoologické zahradě, nemohl si nevšimnout jejich vzájemné gestikulace. Nejedná se přitom o náhodné pohyby, ale o neverbální řeč zahrnující více než
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
iluxus.cz
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace dodávající ženám světlo na jejich cestě k sebe
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz