Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho cílem je vrátit do volné přírody současnou největší kočkovitou šelmu, kterou je tygr ussurijský. Ve středoasijské zemi jej totiž před více než sedmi desetiletími vyhubili pytláci.

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) je nejbližším příbuzným vyhubeného tygra kaspického (Panthera tigris virgas). Nejen z tohoto důvodu se rozhodl Kazachstán po dohodě se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF), vrátit jej znovu do divočiny.

V dřívější době se tento druh tygra vyskytoval zejména v oblasti od tureckého pobřeží Černého moře až po severozápadní Čínu.

WWF k těmto účelům poskytne částku deseti milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 215 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánu, stane se právě Kazachstán první zemí, kam se tato kočkovitá šelma po úplném vyhynutí vrátí.

Složitý návrat

Jenže návrat tygrů nebude vůbec jednoduchá záležitost. Předpovídá se, že bude trvat roky, než se je podaří do kazašské divočiny usadit. Je třeba nutné uzpůsobit území tak, aby v něm mohlo žít více tygrů najednou.

Ti totiž potřebují k životu rozsáhlé území, které není dotčené člověkem. A je nutno podotknout, že takových míst existuje poskrovnu.

Na druhou stranu kazašský vicepremiér a ministr zemědělství Askar Myrzachmetov uvedl, že s přípravou speciální chráněné oblasti pro tygry začnou odborníci začátkem roku 2018. Podle jeho slov jde zároveň o obnovu celého ekosystému v oblasti, kde bude tento druh vypuštěn do přírody.

Cílem je obnova lesů, přeprava celých stád, aby měli tygři postaráno o potravu a nemuseli se jich místní obyvatelé obávat.

To nic nemění na skutečnosti, že se jistě najdou i lidé, kteří s tímto návrhem nebudou souhlasit. Podle nich za vyhynutí tygrů v Kazachstánu může člověk, a proto by ani neměl mít možnost ovlivnění jejich návratu do divočiny.

Kromě lovu k vymření přispělo rovněž ničení životního prostředí v podobě zalesněných údolí řek a jezerních kotlin, ale také vlivem rozsáhlého zavlažování a mechanizace zemědělství.

První tygři až v roce 2025

Jak by mohl reálně takový návrat šelem do přírody vypadat? Zdrojem tygří populace by mohla být osiřelá koťata ze Sibiře. Například podle Igora Čestina z WWF by bylo ideální vypustit do přírody pět divokých koček najednou v podobě tří samců a dvou samic.

Předpokládaným termínem, kdy by se mohli první tygři v rezervaci, která se nachází v Almatské oblasti, objevit, je rok 2025. Pokud by se tento smělý plán podařil, přispělo by to výrazně k jejich záchraně.

Podle statistik organizace WWF totiž ve volné přírodě výskyt tygrů za posledních sto let dramaticky klesl a to zhruba ze 100 000 na méně než 3000.

Čína hlásí pokles!

S podobným problémem, tedy nedostatkem tygrů amurských, jak se jim zde říká, se potýkají také na severovýchodě Číny. V současné době je na tomto území méně než dvacet těchto šelem.

Nemohou za to jenom lidé, kteří tato zvířata loví kvůli kožešině a výrobě ingrediencí pro čínské tradiční lékařství, ale stejně tak rozvoj výstavby, kácení lesů nebo nedostatek potravy, byť jim zde ochranáři pravidelně vypouštějí daňky.

Organizace WWF sice usiluje o zvýšení počtu jelenovitých v přírodní rezervaci Wang-čching v provincii Ťi-lin, ale ani to nemusí stačit k záchraně posledních jedinců.

Podle odborníků jeden tygr potřebuje ročně k přežití 50 jelenovitých nebo divočáků a takové množství v souvislosti s celkovým počtem šelem v oblasti, nejsou schopny organizace vypustit.

Lepší vyhlídky v Rusku

Naopak v Rusku se daří populaci tygra daleko lépe. Jejich záchrana patří k jednomu z největších úspěchů ruských zoologů. Před více než sedmdesáti lety zde byla tato šelma na pokraji vyhynutí.

V současné době jich ve volné přírodě žije více než 530. Dvě třetiny z nich v tajze v Chabarovském kraji.

Hlavním zdejším nepřítelem jsou pytláci, které neodradí ani hrozba pěti let vězení. Podle neoficiálních zdrojů totiž překupníci zaplatí za jeden ulovený kus v přepočtu kolem tři čtvrtě milionu korun.

Nekompromisní lovec

Tygr ussurijský je známý také jako tygr sibiřský, amurský nebo severočínský je vůbec největší známou kočkovitou šelmou a třetí největší suchozemskou šelmou. Samci váží přes 300 kilogramů a jsou výrazně větší než samice.

Podle dostupných informací byl největší tygr, jenž byl chován v zajetí, dlouhý 3,7 metru a vážil přes 423 kilogramů. Zajímavostí také je, že český název ussurijský není v jiných jazycích tak častý.

Vznikl na základě oblasti Ussuri v ruském Přímořském kraji, kde se tento druh nejčastěji vyskytuje.

V porovnání s ostatními poddruhy, je tygr ussurijský světlejší a jeho kresba je spíše tmavě hnědá než klasická černá. Bílé zbarvení spodní strany těla dosahuje vysoko na boky. Kvůli prostředí, kde tento tygr žije, má dlouhou a hustou srst.

Typickým znakem jsou světlé licousy. Tygr ussurijský se často pohybuje ve sněhu, a tak má oproti ostatním druhům větší tlapy, které slouží při pohybu podobně jako sněžnice.

Tygr ussurijský je obávaným predátorem, který kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Ve svém teritoriu nejčastěji loví jelení zvěř a divoká prasata. Mezi kořistí mohou být také vlci nebo levharti.

Tento druh tygra žije převážně v doupěti, v jeskyni nebo pod vývratem stromu, odkud se za dne, ale i po soumraku vydává po pravidelných stezkách za kořistí. Šelma ráda plave, a tak vyhledává široké řeky nebo mořské úžiny.

Tygr ussurijský je třetí největší suchozemská šelma. (Foto: Aiwok, Wikipedia) Ve volné přírodě žije přibližně 3000 kusů tygrů ussurijských. (Foto: Dave Pape, Wikipedia)
Související články
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou […]
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.   […]
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů.   Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů.   Vzácných onemocnění je známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup