Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vzhůru do oblak: Poznejte nejzajímavější lanovky světa!

Od švýcarské efektivnosti k čínské vynalézavosti. Jen málo věcí je tak působivou demonstrací inženýrské zručnosti, jako právě lanovky. Poskytují úchvatné pohledy na města, vysoké hory nebo přírodní krásy. 

Mérida (Mukumbarí) – nejvyšší lanovka

Kde se nachází: Venezuela

Historie: Lanovka vznikla na základě projektu z roku 1952, aby turistům usnadnila cestu na vrchol Sierra Nevada.

Veřejné představení dráhy bylo naplánováno na oslavu 400. výročí města, kvůli smrti papeže Pia XII. (1958) se ale otevřela až o dva roky později, v březnu roku 1960. Další změny přišly až v roce 2008, kdy muselo dojít kvůli technickým důvodům k jejímu uzavření.

O tři roky později už ale začala její modernizace, která skončila v roce 2016 a lanovka byla přejmenována na Mukumbarí.

Lanovku Mérida stavělo celkem 25 různých francouzských společností.
Lanovku Mérida stavělo celkem 25 různých francouzských společností.

O co jde: Její základna se nachází ve venezuelském městě Mérida v nadmořské výšce 1640 m. n. m. Systém čtyř na sebe navazujících lanovek končí na andském štítu Pico Espejo ve výšce 4765 m. n. m.

Celková trasa činí 12,5 kilometru, a jde tak o nejvyšší a druhou nejdelší lanovku na světě. Každá kabina přepraví 60 cestujících rychlostí 25 km/h.

Kvůli vysoké nadmořské výšce je pro cestující připravena lékařská služba, která má k dispozici dostatečné množství kyslíku.

Peak 2 Peak gondola – nejdelší bez podpěry

Kde se nachází: Kanada

Historie: Whistler Blackcomb patří mezi největší a nejznámější lyžařské středisko Severní Ameriky.

V roce 2008 se ještě více zviditelnilo, když zde bylo uvedeno do provozu trojlanové zařízení, zvané Peak 2 Peak, které jako jediné na světě spojuje vrcholy dvou hor, Whistler a Blackcomb.

Gondola je navržena pro provoz ve větru o rychlosti 80 km/h. Je vybavena nejmodernějším systémem pro zabránění kolizí. Například v sobě ukrývá radar, který varuje před letadly.
Gondola je navržena pro provoz ve větru o rychlosti 80 km/h. Je vybavena nejmodernějším systémem pro zabránění kolizí. Například v sobě ukrývá radar, který varuje před letadly.

O co jde: Lanovka překonává údolí Fitzsimmons za pouhých 11 minut. Cestující si tak mohou užívat lyžování na obou vrcholcích, a to během jednoho dne. Na některých místech dosahuje hloubka pod kabinou 436 metrů.

Drží ještě jeden zajímavý rekord – má nejdelší nezajištěnou část bez sloupů v délce tří kilometrů. Celkově se lanovka skládá z 28 kabin, do kterých se vejde 28 cestujících.

Lidé, kteří se bojí výšek, by neměli nastupovat do jedné ze dvou stříbrných kabinek, které mají prosklené dno.

Cabrio nejzajímavější

Kde se nachází: Švýcarsko

Historie: Již od 18. století byl vrchol Stanserhorn oblíbeným vyhlídkovým místem, proto patří tato lanovka mezi ty nejstarší. Stavba započala již v roce 1893. Do provozu byly uvedeny tři na sebe navazující úseky pozemních lanových drah.

V roce 1973 pak došlo na modernizaci lanovek, když byly oba horní úseky nahrazeny jedinou visutou kabinovou lanovkou. Poslední a zásadní změna nastala v roce 2012, kdy vznikla lanovka Cabrio s kapacitou 60 osob.

Na vrcholu se nachází panoramatická restaurace, která nabízí cestujícím tradiční švýcarské speciality.
Na vrcholu se nachází panoramatická restaurace, která nabízí cestujícím tradiční švýcarské speciality.

O co jde: I dnes zůstal na místě kus historie. První úsek na vrchol je zajištěn historickým dřevěným vagonem, v mezistanici pak cestující přesedají do unikátní lanovky, jejíž horní patro je bez střechy a vypadá jako kabriolet.

Pokud se chtějí cestující dostat na střechu, musejí vylézt po točitém schodišti, aby si vychutnali panoramatický výhled na zasněžené vrcholky hor. Projet celou trasu trvá šest a půl minuty.

Mi Teleférico – nejrozšířenější síť lanovek

Kde se nachází: Bolívie

Historie: Města El Alto a La Paz patří mezi nejlidnatější města Bolívie. I přesto, že se nacházejí blízko sebe, výškový rozdíl a silná doprava zapříčinily problém dostat se z jednoho města do druhého.

Proto vznikla již v 70. letech myšlenka na propojení těchto dvou míst. Návrh na výstavbu lanovky vznikl až v roce 2012 na žádost prezidenta Juana Eva Moralese Aymy. Celý projekt zafinancoval stát a půjčka od bolivijské Centrální banky. Její činnost pak započala 30. května 2014.

V roce 2018 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší síť městských lanovek. Na stavbě se podílela i česká společnost Mikroelektronika z Vysokého Mýta.
V roce 2018 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší síť městských lanovek. Na stavbě se podílela i česká společnost Mikroelektronika z Vysokého Mýta.

O co jde: Metropole La Paz je nejvýše položeným hlavním městem na světě. Trápí ji smog a dopravní zácpy, proto město vytvořilo rekordně dlouhou síť lanovek.

Od září 2018 tvoří celý systém 25 stanic na 8 linkách, v plánovaném finálním stadiu by mělo být 11 linek se 30 stanicemi.

Awana Skyway – v minulosti nejrychlejší

Kde se nachází: Malajsie

Historie: Stará kabinová lanovka Genting Skyway byla otevřena v roce 1997.

Konečná stanice SkyAvenue se připojuje přímo k nákupnímu centru.
Konečná stanice SkyAvenue se připojuje přímo k nákupnímu centru.

O co jde:Znovuotevřená lanovka z roku 2016 dokáže přepravit až 3 600 cestujících za hodinu s deseti cestujícími na palubě. Cesta na vrchol trvá přibližně 10 minut.

K dispozici je celkem 99 standardních kabin, pokud ale cestující touží po nadstandardním zážitku, mohou využít 10 speciálních gondol s prosklenou podlahou, které pojmou 6 cestujících. Lanovka spojuje Gohtong Jaya a resort World Genting v Malajsii.

V průběhu skoro 3,5 km dlouhé trasy se cestující mohou kochat úchvatným výhledem na mnoho památek, včetně 120 milionů let starého deštného pralesa nebo jeskyně Chin Swee.

Lanovka Charkov – nejbarevnější

Kde se nachází: Ukrajina

Historie: V 60. letech zažívalo ukrajinské město Charkov rychlý průmyslový vzestup, vznikalo mnoho továren a podniků. Jedním z nich byl i Charkovský letecký výrobní podnik.

A aby se do něj jeho zaměstnanci dostali co nejrychleji a nejlevněji, byla v roce 1971 postavena zajímavá lanovka.

Celkově je na lanovce 124 kabin, přičemž cesta trvá 18 minut.
Celkově je na lanovce 124 kabin, přičemž cesta trvá 18 minut.

O co jde: V roce 2012 proběhla její celková rekonstrukce a o dva roky později vznikly nové kabiny, které jsou o 20 % těžší než ty předchozí, jsou vyrobeny ze skleněných vláken a natřené pestrými barvami.

Tato lanovka nepatří mezi ty nejvyšší, její maximální výška činí pouhých 26 metrů a projíždí přes 18 sloupů v různých výškách. Zatížení každé kabiny je 160 kg.

Lanovka Palm Springs – největší rotující

Kde se nachází: USA

Historie: Největší otočná kabinková lanovka světa spustila provoz v roce 1963 s cílem dostat návštěvníky na vrchol San Jacinto.

S návrhem na vybudování lanovky poprvé přišel elektrotechnik Francis F. Crocker během výletu do Kalifornie v roce 1935. Projekt se ale musel odložit kvůli druhé světové válce a korejské válce.

Stavba proto začala až v roce 1960 a lanovku se podařilo otevřít v roce 1963. V roce 2000 pak byly původní vozy nahrazeny novými, které se během jízdy pomalu otáčí.

Lanovka projíždí přes pět různých ekosystémů od pouště až po vysokohorské lesy.
Lanovka projíždí přes pět různých ekosystémů od pouště až po vysokohorské lesy.

O co jde: Jedná se o největší rotující lanovku na světě. Na trase dlouhé 2,5 km se mohou návštěvníci kochat kalifornským údolím Coachella nebo parkem San Jacinto. Jde o jednu ze tří otočných lanovek na světě.

Do lanovky se celkově vejde 80 osob, kteří zažijí cestu dlouhou 12,5 minuty a překonají převýšení 1790 metrů. Po celou dobu jízdy kabina provede dvě úplné otočky.

Lanovka na Cukrovou homoli – nejkrásnější výhled

Kde se nachází: Brazílie

Historie: Legendární lanovku na Cukrovou homoli v brazilském Rio de Janeiru využívali lidé již od zahájení provozu v roce 1912. Od té doby prošla několika renovacemi. První proběhla v roce 1972 a další o 30 let později.

Lanovka se objevila v akční scéně ve filmu Moonraker z roku 1979.
Lanovka se objevila v akční scéně ve filmu Moonraker z roku 1979.

O co jde: Cesta vzhůru probíhá ve dvou fázích. Nejdříve cestující vyveze na kopec Morro da Urca, poté pokračuje až na samotnou Cukrovou homoli. Z ní jsou pak úžasné výhledy na město, pláž Copacabana i horu Corcovado se sochou Ježíše Krista.

Lanovce patří světový unikát – má kompletně prosklené stěny ze speciálního umělého skla. Ve vzduchu ji drží 5 cm silná ocelová lana, spletená z 98 pramenů. Každé vozidlo pojme 65 cestujících.

Titlis Rotair – největší evropská otáčecí lanovka

Kde se nachází: Švýcarsko

Historie: Mezi nejatraktivnější výletní cíle Švýcarska patří hora Titlis. Proslulou se stala až v roce 1992 díky speciální kyvadlové lanovce s otáčejícími se podlahami.

V roce 2014 prošla další rekonstrukcí, kdy se zřídily nové moderní prosklené panoramatické kabiny, které se otáčejí celé, nejen jejich podlahy.

Otáčející se lanovka patří k evropským unikátům.
Otáčející se lanovka patří k evropským unikátům.

O co jde: Do jedné kabiny se vejde 74 osob. Na vrcholu si návštěvníci mohou prohlédnout ledovcovou jeskyni a projít se na nejvýše postaveném visutém mostě v Evropě.

Zugspitze – nejstrmější evropská lanovka

Kde se nachází: Německo

Historie: Na nejvyšší horu Německa, Zugspitze vedou tři lanovky. První z nich vyjela už v roce 1930. V prosinci 2017 došlo k opravě lanovky, která v prosklených kabinách vyveze 580 pasažérů za hodinu. Lanovkový systém navrhl a postavil Adolf Bleichert.

Na vrchol Zugspitze vede strmá cesta. Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.
Na vrchol Zugspitze vede strmá cesta. Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.

O co jde: Tato lanovka drží evropské prvenství. Jedná se o nejstrmější lanovku na evropském kontinentu. Během 4,5 km dlouhé cestě vystoupají cestující skoro o 2000 metrů výše.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay.   Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na inflaci v přepočtu […]
Cvrnkalo se do důlku už ve starověkém Egyptě?
Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť a vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky   Již na začátku 20. století archeologové v lokalitě u pákistánského Mohendžodara nalezli kamenné kuličky z doby kolem roku 2500 př. n. l. O kuličkách píše i básník Publius Ovidius Naso (43 př. n. […]
Zajímavosti
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Klaun očkatý: Nejlepší kamarád mořské sasanky umí měnit pohlaví!
Málokterý živočich se natolik zapíše do lidských hlav jako právě oranžová ryba. Děti i dospělí ho znají především skrze animované dobrodružství o Nemovi. Podle jména to jsou sice šprýmaři, moc legrace ale s nimi není.   Klauna očkatého dorůstajícího až 11 centimetrů jako první přesně popíše francouzský vědec Georges Cuvier (1769–1832). Nemůže z ní spustit oči, a […]
Pouštní draci: Kamenné monumenty plné otazníků
Téměř 100 let si archeologové lámou hlavu nad pouštními draky, aby se nakonec ukázalo, že i když nemají zuby ani drápy, jsou smrtící hrozbou, která pravěkým lidem pomohla vyhubit celé zvířecí druhy.   Když ve 20. letech 20. století přelétají piloti britské RAF nad arabskými pouštěmi, spatří obří kamenné stavby. Některé jsou dlouhé sotva 100 […]
Záhady a napětí
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
Indické město Ellora: Vzniklo s pomocí neznámé technologie?
V Indii leží kamenný zázrak, jeden z největších a nejzáhadnějších chrámových komplexů světa, jehož vznik je dodnes zahalen tajemstvím. Máme před sebou důkaz neobyčejné technologie, nebo jen mistrovskou ukázku lidské dovednosti? Jak staré jsou chrámy v Elloře – a kdo je vlastně vytvořil?   Představte si, že stojíte před horou, ve které vznikl precizně vyhloubený […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novodobé panství s unikátním bazénem
rezidenceonline.cz
Novodobé panství s unikátním bazénem
Soukromá pevnost, která je hrdě posazena na vrcholku Paint Mountain v kalifornském San Diegu, se pyšní jedním z údajně nejdelších rezidenčních bazénů světa. Ohromujících prvků ale ukrývá o poznání víc. Mezi nimi například dvě ohromná akvária se slanou vodou nebo rotující jídelnu. Výjimečná nemovitost z poloviny devadesátých let se v říjnu 2015 vydražila v aukci za
Ohlásila fotka smrt mého tchána?
skutecnepribehy.cz
Ohlásila fotka smrt mého tchána?
Na chalupě jsem si prohlížela svatební fotografii manželových rodičů, když se tchánova tvář najednou pohnula. Moje víra v nadpřirozené věci není nikterak silná. Přesto se mi stala věc, pro kterou nemám racionální vysvětlení. S manželem Honzou bydlíme v paneláku, kde je nám to někdy trochu těsné. Proto, když dostal Honza jednoho dne nápad, že bychom mohli na víkend vyrazit na chalupu
Kyberútoky řízené umělou inteligencí? Přichází nová éra digitálního zločinu
21stoleti.cz
Kyberútoky řízené umělou inteligencí? Přichází nová éra digitálního zločinu
Umělá inteligence se učí nejen plánovat a organizovat, ale také hackovat. Zatím jde jen o testy a izolované případy, ale odborníci varují: útoky řízené tzv. AI agenty se pomalu stávají realitou. A lec
Kotkovu partnerku to už nebaví? Vztah visí na vlásku!
nasehvezdy.cz
Kotkovu partnerku to už nebaví? Vztah visí na vlásku!
Zatímco herec Vojtěch Kotek (37) ze seriálu Parťák na baterky točí jeden projekt za druhým a doma se moc neohřeje, jeho manželka Radana (37) se pomalu mění z pečující matky ve výraznou osobnost. Po l
Roláda s chřestem
nejsemsama.cz
Roláda s chřestem
Luxusní roládka plná zdravého chřestu se hodí i pro ty, kdo nechtějí tloustnout. Ingredience na 4 porce: 1 ks vepřové panenky 2 vejce balíček zeleného chřestu 2 lžíce bazalkového pesta 100 g anglické slaniny 1 stonek jarní cibulky 1 lžíce listové petržele 1 lžíce čerstvé pažitky 1 lžička másla 1 lžíce soli 2 špetky pepře Postup: Nejprve vepřovou panenku rozkrojte tak, abyste získala velký plát, který pak
Atentáty na íránské jaderné vědce: Kdo je má na svědomí?
enigmaplus.cz
Atentáty na íránské jaderné vědce: Kdo je má na svědomí?
Profesor Mostafa Ahmadí Rošan, známý íránský vědec, který pracuje v jaderném komplexu Natanz, přichází ke svému autu. Když otevře dveře a nastoupí do něj, ozve se mohutný výbuch. [gallery ids="154
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
iluxus.cz
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
Milovníci mechanických hodinek a investičního potenciálu by si měli poznačit datum 26. června 2025. Právě tehdy proběhne ve vídeňském Paláci Dorotheum další aukce hodinek a doplňků, kterou pořádá jede
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Osudové momenty Pražského povstání: Hrozili Němci metropoli totální zkázou?
historyplus.cz
Osudové momenty Pražského povstání: Hrozili Němci metropoli totální zkázou?
Odboj v protektorátu chytil druhý dech a na podzim 1944 obnovuje přípravy na celonárodní povstání, které ve vhodnou chvíli podpoří postupující Spojence. Cílem je vytvořit podmínky pro rychlé osvobození Čech a Moravy a minimalizovat hrozbu, že Němci u nás realizují tak oblíbenou taktiku spálené země. Jen pár dní po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava v
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
epochaplus.cz
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz