Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vzhůru do oblak: Poznejte nejzajímavější lanovky světa!

Od švýcarské efektivnosti k čínské vynalézavosti. Jen málo věcí je tak působivou demonstrací inženýrské zručnosti, jako právě lanovky. Poskytují úchvatné pohledy na města, vysoké hory nebo přírodní krásy. 

Mérida (Mukumbarí) – nejvyšší lanovka

Kde se nachází: Venezuela

Historie: Lanovka vznikla na základě projektu z roku 1952, aby turistům usnadnila cestu na vrchol Sierra Nevada.

Veřejné představení dráhy bylo naplánováno na oslavu 400. výročí města, kvůli smrti papeže Pia XII. (1958) se ale otevřela až o dva roky později, v březnu roku 1960. Další změny přišly až v roce 2008, kdy muselo dojít kvůli technickým důvodům k jejímu uzavření.

O tři roky později už ale začala její modernizace, která skončila v roce 2016 a lanovka byla přejmenována na Mukumbarí.

Lanovku Mérida stavělo celkem 25 různých francouzských společností.
Lanovku Mérida stavělo celkem 25 různých francouzských společností.

O co jde: Její základna se nachází ve venezuelském městě Mérida v nadmořské výšce 1640 m. n. m. Systém čtyř na sebe navazujících lanovek končí na andském štítu Pico Espejo ve výšce 4765 m. n. m.

Celková trasa činí 12,5 kilometru, a jde tak o nejvyšší a druhou nejdelší lanovku na světě. Každá kabina přepraví 60 cestujících rychlostí 25 km/h.

Kvůli vysoké nadmořské výšce je pro cestující připravena lékařská služba, která má k dispozici dostatečné množství kyslíku.

Peak 2 Peak gondola – nejdelší bez podpěry

Kde se nachází: Kanada

Historie: Whistler Blackcomb patří mezi největší a nejznámější lyžařské středisko Severní Ameriky.

V roce 2008 se ještě více zviditelnilo, když zde bylo uvedeno do provozu trojlanové zařízení, zvané Peak 2 Peak, které jako jediné na světě spojuje vrcholy dvou hor, Whistler a Blackcomb.

Gondola je navržena pro provoz ve větru o rychlosti 80 km/h. Je vybavena nejmodernějším systémem pro zabránění kolizí. Například v sobě ukrývá radar, který varuje před letadly.
Gondola je navržena pro provoz ve větru o rychlosti 80 km/h. Je vybavena nejmodernějším systémem pro zabránění kolizí. Například v sobě ukrývá radar, který varuje před letadly.

O co jde: Lanovka překonává údolí Fitzsimmons za pouhých 11 minut. Cestující si tak mohou užívat lyžování na obou vrcholcích, a to během jednoho dne. Na některých místech dosahuje hloubka pod kabinou 436 metrů.

Drží ještě jeden zajímavý rekord – má nejdelší nezajištěnou část bez sloupů v délce tří kilometrů. Celkově se lanovka skládá z 28 kabin, do kterých se vejde 28 cestujících.

Lidé, kteří se bojí výšek, by neměli nastupovat do jedné ze dvou stříbrných kabinek, které mají prosklené dno.

Cabrio nejzajímavější

Kde se nachází: Švýcarsko

Historie: Již od 18. století byl vrchol Stanserhorn oblíbeným vyhlídkovým místem, proto patří tato lanovka mezi ty nejstarší. Stavba započala již v roce 1893. Do provozu byly uvedeny tři na sebe navazující úseky pozemních lanových drah.

V roce 1973 pak došlo na modernizaci lanovek, když byly oba horní úseky nahrazeny jedinou visutou kabinovou lanovkou. Poslední a zásadní změna nastala v roce 2012, kdy vznikla lanovka Cabrio s kapacitou 60 osob.

Na vrcholu se nachází panoramatická restaurace, která nabízí cestujícím tradiční švýcarské speciality.
Na vrcholu se nachází panoramatická restaurace, která nabízí cestujícím tradiční švýcarské speciality.

O co jde: I dnes zůstal na místě kus historie. První úsek na vrchol je zajištěn historickým dřevěným vagonem, v mezistanici pak cestující přesedají do unikátní lanovky, jejíž horní patro je bez střechy a vypadá jako kabriolet.

Pokud se chtějí cestující dostat na střechu, musejí vylézt po točitém schodišti, aby si vychutnali panoramatický výhled na zasněžené vrcholky hor. Projet celou trasu trvá šest a půl minuty.

Mi Teleférico – nejrozšířenější síť lanovek

Kde se nachází: Bolívie

Historie: Města El Alto a La Paz patří mezi nejlidnatější města Bolívie. I přesto, že se nacházejí blízko sebe, výškový rozdíl a silná doprava zapříčinily problém dostat se z jednoho města do druhého.

Proto vznikla již v 70. letech myšlenka na propojení těchto dvou míst. Návrh na výstavbu lanovky vznikl až v roce 2012 na žádost prezidenta Juana Eva Moralese Aymy. Celý projekt zafinancoval stát a půjčka od bolivijské Centrální banky. Její činnost pak započala 30. května 2014.

V roce 2018 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší síť městských lanovek. Na stavbě se podílela i česká společnost Mikroelektronika z Vysokého Mýta.
V roce 2018 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší síť městských lanovek. Na stavbě se podílela i česká společnost Mikroelektronika z Vysokého Mýta.

O co jde: Metropole La Paz je nejvýše položeným hlavním městem na světě. Trápí ji smog a dopravní zácpy, proto město vytvořilo rekordně dlouhou síť lanovek.

Od září 2018 tvoří celý systém 25 stanic na 8 linkách, v plánovaném finálním stadiu by mělo být 11 linek se 30 stanicemi.

Awana Skyway – v minulosti nejrychlejší

Kde se nachází: Malajsie

Historie: Stará kabinová lanovka Genting Skyway byla otevřena v roce 1997.

Konečná stanice SkyAvenue se připojuje přímo k nákupnímu centru.
Konečná stanice SkyAvenue se připojuje přímo k nákupnímu centru.

O co jde:Znovuotevřená lanovka z roku 2016 dokáže přepravit až 3 600 cestujících za hodinu s deseti cestujícími na palubě. Cesta na vrchol trvá přibližně 10 minut.

K dispozici je celkem 99 standardních kabin, pokud ale cestující touží po nadstandardním zážitku, mohou využít 10 speciálních gondol s prosklenou podlahou, které pojmou 6 cestujících. Lanovka spojuje Gohtong Jaya a resort World Genting v Malajsii.

V průběhu skoro 3,5 km dlouhé trasy se cestující mohou kochat úchvatným výhledem na mnoho památek, včetně 120 milionů let starého deštného pralesa nebo jeskyně Chin Swee.

Lanovka Charkov – nejbarevnější

Kde se nachází: Ukrajina

Historie: V 60. letech zažívalo ukrajinské město Charkov rychlý průmyslový vzestup, vznikalo mnoho továren a podniků. Jedním z nich byl i Charkovský letecký výrobní podnik.

A aby se do něj jeho zaměstnanci dostali co nejrychleji a nejlevněji, byla v roce 1971 postavena zajímavá lanovka.

Celkově je na lanovce 124 kabin, přičemž cesta trvá 18 minut.
Celkově je na lanovce 124 kabin, přičemž cesta trvá 18 minut.

O co jde: V roce 2012 proběhla její celková rekonstrukce a o dva roky později vznikly nové kabiny, které jsou o 20 % těžší než ty předchozí, jsou vyrobeny ze skleněných vláken a natřené pestrými barvami.

Tato lanovka nepatří mezi ty nejvyšší, její maximální výška činí pouhých 26 metrů a projíždí přes 18 sloupů v různých výškách. Zatížení každé kabiny je 160 kg.

Lanovka Palm Springs – největší rotující

Kde se nachází: USA

Historie: Největší otočná kabinková lanovka světa spustila provoz v roce 1963 s cílem dostat návštěvníky na vrchol San Jacinto.

S návrhem na vybudování lanovky poprvé přišel elektrotechnik Francis F. Crocker během výletu do Kalifornie v roce 1935. Projekt se ale musel odložit kvůli druhé světové válce a korejské válce.

Stavba proto začala až v roce 1960 a lanovku se podařilo otevřít v roce 1963. V roce 2000 pak byly původní vozy nahrazeny novými, které se během jízdy pomalu otáčí.

Lanovka projíždí přes pět různých ekosystémů od pouště až po vysokohorské lesy.
Lanovka projíždí přes pět různých ekosystémů od pouště až po vysokohorské lesy.

O co jde: Jedná se o největší rotující lanovku na světě. Na trase dlouhé 2,5 km se mohou návštěvníci kochat kalifornským údolím Coachella nebo parkem San Jacinto. Jde o jednu ze tří otočných lanovek na světě.

Do lanovky se celkově vejde 80 osob, kteří zažijí cestu dlouhou 12,5 minuty a překonají převýšení 1790 metrů. Po celou dobu jízdy kabina provede dvě úplné otočky.

Lanovka na Cukrovou homoli – nejkrásnější výhled

Kde se nachází: Brazílie

Historie: Legendární lanovku na Cukrovou homoli v brazilském Rio de Janeiru využívali lidé již od zahájení provozu v roce 1912. Od té doby prošla několika renovacemi. První proběhla v roce 1972 a další o 30 let později.

Lanovka se objevila v akční scéně ve filmu Moonraker z roku 1979.
Lanovka se objevila v akční scéně ve filmu Moonraker z roku 1979.

O co jde: Cesta vzhůru probíhá ve dvou fázích. Nejdříve cestující vyveze na kopec Morro da Urca, poté pokračuje až na samotnou Cukrovou homoli. Z ní jsou pak úžasné výhledy na město, pláž Copacabana i horu Corcovado se sochou Ježíše Krista.

Lanovce patří světový unikát – má kompletně prosklené stěny ze speciálního umělého skla. Ve vzduchu ji drží 5 cm silná ocelová lana, spletená z 98 pramenů. Každé vozidlo pojme 65 cestujících.

Titlis Rotair – největší evropská otáčecí lanovka

Kde se nachází: Švýcarsko

Historie: Mezi nejatraktivnější výletní cíle Švýcarska patří hora Titlis. Proslulou se stala až v roce 1992 díky speciální kyvadlové lanovce s otáčejícími se podlahami.

V roce 2014 prošla další rekonstrukcí, kdy se zřídily nové moderní prosklené panoramatické kabiny, které se otáčejí celé, nejen jejich podlahy.

Otáčející se lanovka patří k evropským unikátům.
Otáčející se lanovka patří k evropským unikátům.

O co jde: Do jedné kabiny se vejde 74 osob. Na vrcholu si návštěvníci mohou prohlédnout ledovcovou jeskyni a projít se na nejvýše postaveném visutém mostě v Evropě.

Zugspitze – nejstrmější evropská lanovka

Kde se nachází: Německo

Historie: Na nejvyšší horu Německa, Zugspitze vedou tři lanovky. První z nich vyjela už v roce 1930. V prosinci 2017 došlo k opravě lanovky, která v prosklených kabinách vyveze 580 pasažérů za hodinu. Lanovkový systém navrhl a postavil Adolf Bleichert.

Na vrchol Zugspitze vede strmá cesta. Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.
Na vrchol Zugspitze vede strmá cesta. Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.

O co jde: Tato lanovka drží evropské prvenství. Jedná se o nejstrmější lanovku na evropském kontinentu. Během 4,5 km dlouhé cestě vystoupají cestující skoro o 2000 metrů výše.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá