Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Workoholismus ohrožuje imunitní systém: Škodí stres i nedostatek spánku!

Pracovitost byla vždy považována za ctnost. Až dnes se ukazuje, jak špatný vliv má workoholismus na lidské tělo.

Nese s sebou totiž chronický stres, jde ruku v ruce s nedostatkem spánku i špatnou životosprávou, což má devastující účinky na naši imunitu. Jaké?

Workoholik je člověk závislý na své práci. Nedokáže jí vyhradit jen určitý čas, ale pracuje 12 i více hodin denně. Potřebuje mít veškeré své pracovní činnosti pod kontrolou.

Práce je pro workoholika zkrátka vším, jedinou činností, které je schopen se věnovat či se o ní bavit. Pokud člověk propadne workoholismu, postupně omezuje své zájmy a koníčky a bohužel také čas strávený s kamarády a rodinou. Postupně omezí i spánek, jen aby měl co nejvíce času na práci.

Workoholici ztrácejí zájem o ostatní záliby
Workoholici ztrácejí zájem o ostatní záliby

Kdo je nejčastěji workoholikem?

Termín workoholismus vznikl ve Spojených státech, u nás se s ním setkáváme až po roce 1989. Ne že by v Česku ani předtím neexistovali lidé závislí na práci, naopak, „hrdinů socialistické práce“ bylo jistě mnoho, ale nebylo to považováno za problém.

Workholismus postihuje hlavně osoby s vyšším vzděláním, více muže než ženy. Větší riziko rozvoje závislosti mají osoby zastávající v zaměstnání odpovědné posty.

Často k práci utíkají také osoby, které trápí časté konflikty v rodině či ty, jež trpí pocity méněcennosti a nízkou sebedůvěrou.

Větší riziko hrozí u odpovědných postů
Větší riziko hrozí u odpovědných postů

Práce jako jediný smysl života

Workoholici si nakládají více práce, než jsou schopni zvládnout, mnohdy dělají více věcí najednou, a když nemohou pracovat, trápí je pocity viny, protože si z práce vytvořili jedinou smysluplnou náplň svého života.

Bez pracovní zátěže se u nich dokonce mohou objevit abstinenční příznaky jako třeba nervozita, stres a špatný spánek.

Radost jim přinášejí pracovní úspěchy, kterých zpočátku dosahují, ovšem jak jejich pracovní tempo roste a stává se zběsilejším, přestávají stíhat, jsou vyčerpaní a jejich práce už není tak efektivní.

U workoholiků dochází ke stresu a nervozitě
U workoholiků dochází ke stresu a nervozitě

Abstinence není možná

Lidé závislí na práci ovšem nemají přehnané pracovní požadavky jen na sebe, ale i na své spolupracovníky či rodinu, což přináší problémy do vztahů. Život s takovým člověkem je náročný, nikdy totiž nedokáže vypnout.

Než se vyčerpaný workoholik zcela zhroutí, měl by se pokusit svoji závislost léčit. Ovšem na rozdíl třeba od alkoholismu, kde je úplná abstinence možná, u workoholismu to tak snadné není.

Práci není možné ze života vyloučit, je to zdroj obživy, který zároveň člověku přináší pocit naplnění.

U workoholika je však jeho jedinou životní prioritou, chybí mu totiž schopnost odpočívat, relaxovat a dostatečně spát, což s sebou přináší významná zdravotní rizika.

Když člověk dostatečně neodpočívá, může se to projevit na jeho zdraví
Když člověk dostatečně neodpočívá, může se to projevit na jeho zdraví

Zabiják jménem chronický stres

Workoholici jsou prakticky neustále ve stresu. Nestíhají, honí termíny a reakcí organismu na tuto zátěž je produkce stresového hormonu kortizolu.

Ten už v tělech pravěkých lidí startoval například při napadení šelmou obranné mechanismy, které jim umožnily přežít. Ovšem dlouhodobý stres, při kterém hladina kortizolu neklesá, představuje pro tělo enormní zátěž.

Stresový hormon totiž zvyšuje hladinu cukru v krvi i krevní tlak, což vede k rozvoji diabetu či kardiovaskulárních onemocnění, a stimuluje rovněž nadměrnou produkci žaludečních kyselin, kvůli čemuž vznikají žaludeční vředy a pocit překyselení žaludku. Chronický stres navíc oslabuje imunitu těla.

Při dlouhodobém stresu neklesá hladina kortizolu
Při dlouhodobém stresu neklesá hladina kortizolu

Špatná strava oslabuje imunitu

Ruku v ruce se stresem jde i zanedbávání správné stravy. Workoholici se stravují nepravidelně a ve spěchu, o kvalitu jídla nemají čas se zajímat.

Naopak, většinou vezmou zavděk něčím nezdravým, co je rychle po ruce, aby neztráceli cenný čas, který mohou věnovat práci. Protože si kupují polotovary či jídla z fast foodu, ve stravě jim často chybí vitaminy a minerály.

Energii, která jim při tomuto způsobu stravování musí nutně chybět, doplňují kávou, sladkostmi a energetickými nápoji. Přitom 70 až 80 % buněk imunitního systému sídlí právě ve střevech a jiných částech trávicího traktu. Pokud je trávení narušeno, nemůže dobře pracovat ani imunitní systém.

Workoholici velmi často sáhnou po nezdravé stravě
Workoholici velmi často sáhnou po nezdravé stravě

Ohrožující nedostatek spánku

Problém představuje rovněž zanedbávání spánku. Workoholici si z něj postupně ukrajují, aby mohli více čas věnovat práci. Stres jim navíc způsobuje problémy s usínáním, jejich spánek je přerušovaný a často se u nich rozvíjí také nespavost.

Přitom dostatek spánku snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a hraje také klíčovou roli při budování imunity. Během spánku totiž organismus obnovuje své síly, aby byl ve dne schopen bránit tělo před škodlivými vlivy prostředí.

Spánková deprivace tak může vést nejen ke snížení imunity se všemi jejími negativními důsledky, ale i k rozvoji autoimunitních onemocnění.

Na nemoci není čas

Osoby závislé na své práci trpí rovněž nedostatkem pohybu, na sport jim totiž překvapivě opět nezbývá čas. To u nich často vede k rozvoji obezity.

Nedostatek tělesné kondice se však projeví také na jejich celkové odolnosti, takže i banální onemocnění u nich může mít významné dopady na zdraví.

Navíc workoholici většinu nemocí přecházejí, nemají kdy se „vyležet“ a rekonvalescenci považují za absolutní ztrátu času. Když už je nějaká choroba skolí tak, že opravdu nejsou schopni vstát z postele, vezmou si, samozřejmě zcela výjimečně, jeden den volna.

Dovolenou si také neberou. Své zdraví ale zanedbávají ještě i jinak. Nemají totiž čas zajít si k zubaři či na preventivní prohlídku a vůbec se nevěnují odpočinku – psychickému ani fyzickému.

Tito lidé také nemají ani čas zajít si k lékaři
Tito lidé také nemají ani čas zajít si k lékaři

Jak z bludného kruhu ven?

Zbavit se závislosti na práci není jednoduché, workoholika k tomu může donutit až vyhrocení jeho zdravotního stavu, například prodělaný infarkt nebo celkové zhroucení. Pak se může za pomoci odborníků pokusit z bludného kruhu vystoupit.

Ideální však je se do takového stavu vůbec nedostat. Jak na to?

Člověk, který má tendence to s prací přehánět, by si měl striktně zakázat práci o víkendech nepracuje a i v pracovní dny si jasně stanovit, od kdy se již večer práci věnovat nebude, čerpat pravidelně dovolenou, ideálně alespoň jednou ročně si vzít 14 dní volna v kuse, zdravě jíst, naučit se relaxovat, dostatečně spát i hýbat se na čerstvém vzduchu, věnovat se rodině a koníčkům. Zkrátka dbát na psychohygienu a nestavět svůj život jen na pracovních úspěších.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz