Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý počet umělců umírá věku 27 let. Může to být jen náhoda? Nebo je za tím něco víc? Před několika měsíci se měl stát dalším členem Klubu 27 vnuk samotného krále rock ‚n‘ rollu Elvise Presleyho. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Ta zpráva obletí snad všechna světová média. Vnuk amerického zpěváka Elvise Presleyho (1935–1977) Benjamin Keough (1992–2020) je po smrti! Podle dostupných informací se v červenci tohoto roku postřelil a zemřel.

Bylo mu pouhých 27 let. V podobném věku umírá i celá řada dalších umělců. Co za tím stojí?

Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?
Vnuk Elvise Presleyho měl celý život před sebou. Proč musel Benjamin Keough zemřít?

Jde o prokletí?

Kytarista Jimi Hendrix (1942–1970), zpěvačka Janis Joplin (1943–1970) nebo třeba frontman skupiny The Doors Jim Morrison (1943–1971). Ti všichni zemřou ve věku 27 let. Proč?

Současný americký spisovatel Charles R. Cross se domnívá, že na předčasných úmrtích mladých hudebních hvězd je něco podivného.

Ačkoli lidé statisticky umírají v každém věku, u hudebníků, kteří zemřeli ve 27 letech, prý křivka grafu vykazuje ostrý nárůst.

Samotná myšlenka Klubu 27 se stane slavnou ve chvíli, kdy ve stejném věku zemře i zakladatel skupiny Nirvana Kurt Cobain (1967–1994). Různým spekulacím nahrává také fakt, že všichni zmínění umělci zemřeli za hodně podivných okolností.

Hendrix se například podle oficiální verze udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Mnozí lidé o tom nicméně pochybují. Vždyť v plicích geniálního kytaristy a na textilu kolem jeho krku mělo být nalezeno značné množství červeného vína!

Je možné, že se Hendrixe někdo pokusil udusit záměrně? Rocková zpěvačka a skladatelka Janis Joplin má zase před svou smrtí dokončovat nejskvělejší album své kariéry, po mnoha aférách se konečně zasnoubit s mužem svých snů a zbavovat se závislosti na heroinu.

Bylo tedy její předávkování jen „tragickou nehodou“, nebo za tím opravdu stálo prokletí Klubu 27?

Propojené osudy?

Zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison umírá dne 3. července roku 1971 ve svém pronajatém pařížském bytě na srdeční zástavu. I v jeho případě se ale často mluví o možnosti, že všechno bylo jinak.

„Pořád se spekuluje, že Jim svou smrt předstíral a může si za to i on sám. Fascinoval ho francouzský básník Arthur Rimbaud (1854–1891), který napsal nejlepší verše v devatenácti a pak zmizel do Afriky.

Jim o tom nápadu často mluvil,“ říká současný americký autor James Riordan. Zpěvák, kytarista, skladatel a frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain pak za svým životem rovněž zanechá řadu otazníků.

Údajně se dne 5. dubna roku 1994 předávkuje drogami a pak si prostřelí hlavu brokovnicí. Jenže nedaleko jeho těla je nalezen dopis na rozloučenou, ve kterém stojí například:

„Mám se dobře, velmi dobře a jsem vděčný.“ Psal by něco takového člověk, který se chce zabít? Zdá se, že nemůže být divu, že mnozí za vším skutečně vidí prokletí Klubu 27. Mohou být osudy těchto lidí nějakým způsobem propojeny?

Zhoubná stránka slávy

Je třeba si uvědomit, že kariéra velkých hudebníků má i svou stinnou stránku. Když se člověk stane žijící legendou, ráj se může snadno změnit v peklo.

„Díky svým přehnaným ambicím objevili příliš pozdě zhoubnou stránku slávy a všichni se zadusili představami o své nadlidskosti. Zemřeli pro svou hudbu, stejně jako pro ni žili.

Kariéra většiny z nich trvala jen krátce, ale na jejím konci byli unavení, vyčerpaní a vyhaslí, jak je to vidět i u mnoha dnešních hvězd,“ uvádí současný americký publicista David Comfort.

Postavení superhvězdy, drcené ze všech stran nejrůznějšími tlaky, podle něj nebylo o nic méně náročné než dnes. Fanoušci vyžadovali, aby jejich idoly neustále produkovaly hudbu, která bude revolucionářská, nová a přitom naklonovaná ze starých hitů.

Očekávalo se, že budou výkonní každou noc, nepřetržitě, se stejným mistrovstvím, energií a nadšením. „Navzdory jejich revoltě se z nich staly komerční podniky, na nichž závisely stovky, ba tisíce zaměstnanců.

Fanoušci se k nim jen hrnuli, pronásledovali je paparazzi a obtěžoval je tisk, takže sláva pro ně brzy ztratila svou svěžest,“ říká Comfort. Jako veřejné zboží neměli zmínění umělci skoro žádné soukromí. A ani si nemohli udělat čas sami pro sebe.

„Předpokládalo se, že budou živit divadelní, téměř karikaturní představy, z nichž dávno vyrostli nebo jimiž se vůbec nechtěli stát,“ dodává Comfort. Je tedy možné, že se mladým hudebníkům stala osudná jejich závratná kariéra?

Další a další případy

V roce 2011, sedmnáct let po Cobainově smrti, umírá ve věku 27 let britská jazzová, soulová a rythm´n´bluesová zpěvačka Amy Winehouse (1983–2011). Zdá se, že o existenci Klubu 27 už nemůže být vůbec žádných pochyb.

Různým spekulacím nahrává také fakt, že samotná Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře právě ve věku 27 let. Další a další hudebníci odcházejí na onen svět v ten samý čas. A to i v posledních letech.

V prosinci roku 2014 bosenská popová zpěvačka Slađa Guduraš, v květnu roku 2016 zase kytarista americké rockové skupiny Surfer Blood Thomas Fekete, v červnu 2016 pak ruský herec a člen punkové kapely The Hammerheads Anton Yelchin, známý též jako Čechov ze Star Treku.

Členem Klubu 27 se má stát i americký rapper Fredo Santana (1990–2018), který umírá v lednu roku 2018. A nyní se spekuluje, že dalším v pořadí je i vnuk Elvise Presleyho…

Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.
Amy Winehouse tři roky před svou smrtí vyjádřila obavy, že zemře ve věku 27 let. Což se stalo.

Hledá se pravda

Benjamin Keough byl synem Presleyho dcery Lisy Marie (*1968), která ho měla s hudebníkem Dannym Keoughem, s nímž má ještě dceru, herečku Riley (*1989).

Měl v plánu rozjet velkou hudební kariéru, mluví se dokonce o již podepsané nahrávací smlouvě. Mohla z něj být zkrátka velká hvězda. Ale všechno nakonec skončilo jinak.

Podle dostupných informací Benjamin Keough dne 12. července tohoto roku podlehl střelnému zranění, které si sám způsobil. Protože jde o poměrně dost čerstvou záležitost, stále není úplně jasné, proč k tomu došlo.

„Poté, co syn Lisy Marie Presley spáchal sebevraždu před tím, než mohl oslavit osmadvacáté narozeniny, začali někteří fanoušci spojovat jeho smrt s tzv. Klubem 27,“ připomíná současná americká publicistka Chelsea Duff.

I v tomto případě se ozývají skeptici. Podle nich lze všechno vysvětlit racionálně. Vyhasínání životů mladých umělců včetně vnuka Elvise Presleyho je prý jen následkem smůly. Skutečně je to ale takto jednoduché?

Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Pochmurný Klub 27 stále přibírá nové členy…
Související články
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe