Lifestyle

ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

V nejjižnějším městě Rakouska, Ferlachu, jen několik kilometrů od hranice se Slovinskem, sídlí rodinná firma Fanzoj, která má již více než 250letou historii. Do Ferlachu se v roce 1558 přesunula zhruba stovka puškařů, zbrojířů a dalších řemeslníků z celého Rakouska a dokonce i z Nizozemska.

Mezi prvními příchozími byla i rodina puškařů se zvláštním jménem – Fanzoj…

JAK SE PÍŠE TRADICE…

Společně s armádními puškami se ve Ferlachu zdárně rozvíjela výroba loveckých zbraní. Během následujících 30 let získala obec mezinárodní věhlas a zbraně tady vyrobené bylo možné potkat po celé Evropě. Prvního největšího boomu se pak zbrojní produkce dočkala za 30leté války (1618–1648).

Postupně se výroba zdobných loveckých zbraní vysoké kvality stala záležitostí cechů tvořených převážně rodinnými příslušníky, kteří nekompromisně dbali na dokonalé provedení každého vyrobeného kousku. Získané dovednosti se předávaly z otce na syna, a na výrobě každé pušky se podílelo několik vysoce zručných řemeslníků, kteří se věnovali výrobě vždy jen některých součástí.

Před nabídnutím do prodeje prošla každá zbraň přísnou kontrolou vedoucích jednotlivých odborností.

V roce 1880 se produkce vojenských a služebních zbraní přesunula do Steyru, takže ve Ferlachu se výroba zaměřila výhradně na lovecké zbraně.

VĚHLAS SPOJENÝ S KVALITOU

Rodina puškařů Fanzojů dorazila sice do Ferlachu mezi prvními, ale první zaznamenaná zmínka se váže k roku 1750, kdy se jméno Fanzoj poprvé objevilo v místní kronice. Trvalo dalších čtyřicet let, než se samostatné puškařství Fanzoj objevilo jako rodinný podnik, kterým je do současnosti už po neskutečných devět generací.

Oblíbenost zbraní Fanzoj rostla především i kvůli tomu, že se rodinný podnik nesoustředil na velkovýrobu, ale produkoval své zbraně jako kusy či limitované edice, kdy každá puška byla v podstatě dokonalým a bohatě zdobeným originálem.

V roce 1906 pronikla sláva firmy až k císaři Františku Josefovi I., který byl vášnivým lovcem a majitelem slavné „Ischler Studzen“ z dílny Fanzoj – lovecké zbraně, jež doprovázela císaře na všechny lovy. Jako císařský dodavatel pak Fanzoj snadno pronikl na trhy v celé Habsburské monarchii – do Čech, Maďarska, Jugoslávie a Itálie.

Narodila se nová kategorie zbraní, luxusní originály určené pro horních deset tisíc, postavené podle jejich individuálních požadavků.

CO ZBRAŇ TO ORIGINÁL

Výrobní program firmy Fanzoj je z pozice její filozofie velmi obsáhlý, neboť jde vlastně o kusovou, zakázkovou výrobu, ze které vycházejí velmi osobité a originální kusy postavené podle přání významných a především movitých zákazníků. Ceny jednotlivých zbraní se velmi liší dle provedení, použitých materiálů a stupně výzdoby.

Abychom získali alespoň nějakou představu, tak například základní provedení (bez rytiny), dvouhlavňové lovecké kulovnice začíná na částce 450 000 Kč, firma se nijak nebrání výrobě vícehlavňových pušek, klidně i s pěti hlavněmi. Mezi nejnáročnější konstrukci patří čtyřhlavňová lovecká velkorážná kulovnice, určená pro africké safari, jejíž cena se pohybuje okolo 3 355 000 Kč.

Vrcholem nabídky jsou pušky s vlastními jmény jako „Lionfire rifle“, „The Bear Poker“, „Deerhuhter“ (Lovec jelenů) nebo „Krokodýlí puška“.

Zbraně se jmény jsou určeny především jako dary pro nejvyšší představitele jiných států a nabízejí opravdu bezkonkurenční zpracování a kvalitu, včetně astronomické ceny.

OSLŇUJETE SOLITÉRY

V roce 2000 byla představena další ze zvláštních luxusních zbraní Fanzoj. Šlo se o trojhlavňovou brokovnici s možností objednání hned v několika brokových rážích – 12, 16, 20 a 36. Puška vypadá na první pohled jako „obyčejná“ luxusní dvouhlavňovka, protože třetí hlaveň je uschována uvnitř předpažbí.

Předpažbí i klasická anglická pažba jsou zhotoveny z nejkvalitnějšího ořechového dřeva, u kterého si každý zájemce může vybrat určitý přířez dle osobní volby. Spouště jsou dvě – přední odpaluje horní hlavně, zadní spoušť ovládá třetí hlaveň. Horní hlavně mají délku 26,5 palce a jsou osazeny výměnnými čoky, hmotnost tříhlavňové brokovnice nepřekračuje 6 liber (cca 2,7 kilogramu!) Vzhledem k neobvyklému provedení pušky se základní cena zbraně bez rytin pohybuje okolo 615 000 Kč, v plné „palbě“ není problém dosáhnout hodnoty okolo 1 120 000 Kč.

Výroba originální pušky dle individuálních požadavků budoucího majitele není nijak krátkodobou záležitostí, dodací lhůta může klidně trvat několik měsíců až rok. Náročné brusné práce a samotné rytí motivů jsou velmi časově náročné, navíc jsou kombinovány s používáním olejů a mazadel na materiál pažeb, dle sice tradičních, ale tajných receptů, které jsou aplikovány po delší dobu.

Více z Lifestyle

Jezte ředkvičky, budete jak rybičky

Lifestyle11.8.2022

Císařova pečeť za půl miliardy

Lifestyle9.8.2022

Umíte majonézu?

Lifestyle4.8.2022

Elektrický sen z Crewe

Lifestyle2.8.2022

Jak z fleku vyčistit fleky?

Lifestyle28.7.2022

Hermès Fit: Be fit&elegant

Lifestyle26.7.2022

Fenomén homeoffice – jak zvládnout práci z domova efektivně

Lifestyle26.7.2022

Chůze naboso? Ano ale…

Lifestyle21.7.2022

Platíte zbytečně mnoho za elektřinu? Zaměřte se na vybavení své domácnosti a zjistěte, kudy vám uniká nejvíce peněz

Lifestyle20.7.2022
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

První zvukovou nahrávku vynálezce vyryl do obyčejného papíru
epochaplus.cz

První zvukovou nahrávku...

Mechanické, magnetické či optické...
Alchymisté hledali elixír života… Objevili prášek nesoucí smrt!
enigmaplus.cz

Alchymisté hledali elixír...

Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...
Fibrilace síní – nová epidemie Evropy!
epochaplus.cz

Fibrilace síní – nová...

V Evropě postihuje v současnosti fibrilace...
Má kromě svého muže ještě sexy milence?
nasehvezdy.cz

Má kromě svého muže ještě...

MICHAELA TOMEŠOVÁ (31)...
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
panidomu.cz

Boj s mykózou: Ať jsou nohy...

To si přeje každý, ale právě v létě, v...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Věda odstartovala boj proti Spermagedonu
21stoleti.cz

Věda odstartovala boj proti...

Coby potomci Adama a Evy jsme byli...
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Zachránila nás porucha auta
skutecnepribehy.cz

Zachránila nás porucha auta

Věříte na strážné anděly? Já...