Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

Jméno rodinného rakouského puškařství Fanzoj je ve světě výrobců luxusních střelných zbraní známo podobně jako v hodinářském průmyslu švýcarská firma Rolex či na poli exkluzivních vozů britská automobilka Rolls-Royce.

Pušky Johanna Fanzoje z Ferlachu snesou bez připomínek srovnání s produkcí dalších známých nejkvalitnějších puškařů – firem James Purdey a Holland & Holland.

V nejjižnějším městě Rakouska, Ferlachu, jen několik kilometrů od hranice se Slovinskem, sídlí rodinná firma Fanzoj, která má již více než 250letou historii.

Do Ferlachu se v roce 1558 přesunula zhruba stovka puškařů, zbrojířů a dalších řemeslníků z celého Rakouska a dokonce i z Nizozemska. Mezi prvními příchozími byla i rodina puškařů se zvláštním jménem – Fanzoj…

JAK SE PÍŠE TRADICE…

Společně s armádními puškami se ve Ferlachu zdárně rozvíjela výroba loveckých zbraní. Během následujících 30 let získala obec mezinárodní věhlas a zbraně tady vyrobené bylo možné potkat po celé Evropě.

Prvního největšího boomu se pak zbrojní produkce dočkala za 30leté války (1618–1648).

Postupně se výroba zdobných loveckých zbraní vysoké kvality stala záležitostí cechů tvořených převážně rodinnými příslušníky, kteří nekompromisně dbali na dokonalé provedení každého vyrobeného kousku.

Získané dovednosti se předávaly z otce na syna, a na výrobě každé pušky se podílelo několik vysoce zručných řemeslníků, kteří se věnovali výrobě vždy jen některých součástí.

Před nabídnutím do prodeje prošla každá zbraň přísnou kontrolou vedoucích jednotlivých odborností.

V roce 1880 se produkce vojenských a služebních zbraní přesunula do Steyru, takže ve Ferlachu se výroba zaměřila výhradně na lovecké zbraně.

VĚHLAS SPOJENÝ S KVALITOU

Rodina puškařů Fanzojů dorazila sice do Ferlachu mezi prvními, ale první zaznamenaná zmínka se váže k roku 1750, kdy se jméno Fanzoj poprvé objevilo v místní kronice.

Trvalo dalších čtyřicet let, než se samostatné puškařství Fanzoj objevilo jako rodinný podnik, kterým je do současnosti už po neskutečných devět generací.

Oblíbenost zbraní Fanzoj rostla především i kvůli tomu, že se rodinný podnik nesoustředil na velkovýrobu, ale produkoval své zbraně jako kusy či limitované edice, kdy každá puška byla v podstatě dokonalým a bohatě zdobeným originálem.

V roce 1906 pronikla sláva firmy až k císaři Františku Josefovi I., který byl vášnivým lovcem a majitelem slavné „Ischler Studzen“ z dílny Fanzoj – lovecké zbraně, jež doprovázela císaře na všechny lovy.

Jako císařský dodavatel pak Fanzoj snadno pronikl na trhy v celé Habsburské monarchii – do Čech, Maďarska, Jugoslávie a Itálie.

Narodila se nová kategorie zbraní, luxusní originály určené pro horních deset tisíc, postavené podle jejich individuálních požadavků.

CO ZBRAŇ TO ORIGINÁL

Výrobní program firmy Fanzoj je z pozice její filozofie velmi obsáhlý, neboť jde vlastně o kusovou, zakázkovou výrobu, ze které vycházejí velmi osobité a originální kusy postavené podle přání významných a především movitých zákazníků.

Ceny jednotlivých zbraní se velmi liší dle provedení, použitých materiálů a stupně výzdoby.

Abychom získali alespoň nějakou představu, tak například základní provedení (bez rytiny), dvouhlavňové lovecké kulovnice začíná na částce 450 000 Kč, firma se nijak nebrání výrobě vícehlavňových pušek, klidně i s pěti hlavněmi.

Mezi nejnáročnější konstrukci patří čtyřhlavňová lovecká velkorážná kulovnice, určená pro africké safari, jejíž cena se pohybuje okolo 3 355 000 Kč.

Vrcholem nabídky jsou pušky s vlastními jmény jako „Lionfire rifle“, „The Bear Poker“, „Deerhuhter“ (Lovec jelenů) nebo „Krokodýlí puška“.

Zbraně se jmény jsou určeny především jako dary pro nejvyšší představitele jiných států a nabízejí opravdu bezkonkurenční zpracování a kvalitu, včetně astronomické ceny.

OSLŇUJETE SOLITÉRY

V roce 2000 byla představena další ze zvláštních luxusních zbraní Fanzoj.

Šlo se o trojhlavňovou brokovnici s možností objednání hned v několika brokových rážích – 12, 16, 20 a 36. Puška vypadá na první pohled jako „obyčejná“ luxusní dvouhlavňovka, protože třetí hlaveň je uschována uvnitř předpažbí.

Předpažbí i klasická anglická pažba jsou zhotoveny z nejkvalitnějšího ořechového dřeva, u kterého si každý zájemce může vybrat určitý přířez dle osobní volby.

Spouště jsou dvě – přední odpaluje horní hlavně, zadní spoušť ovládá třetí hlaveň.

Horní hlavně mají délku 26,5 palce a jsou osazeny výměnnými čoky, hmotnost tříhlavňové brokovnice nepřekračuje 6 liber (cca 2,7 kilogramu!) Vzhledem k neobvyklému provedení pušky se základní cena zbraně bez rytin pohybuje okolo 615 000 Kč, v plné „palbě“ není problém dosáhnout hodnoty okolo 1 120 000 Kč.

Výroba originální pušky dle individuálních požadavků budoucího majitele není nijak krátkodobou záležitostí, dodací lhůta může klidně trvat několik měsíců až rok.

Náročné brusné práce a samotné rytí motivů jsou velmi časově náročné, navíc jsou kombinovány s používáním olejů a mazadel na materiál pažeb, dle sice tradičních, ale tajných receptů, které jsou aplikovány po delší dobu.

Dva členové současného vedení puškařství Fanzoj - generální ředitel Johann a syn Patrick. Ořechová pažba pušky Lovec jelenů je vyrobena dlouhým a tajným procesem. Součástí každé pušky Fanzoj je luxusní kufřík potažený pravou kůží.
reklama
Související články
Závislost na cvičení se sice týká převážně žen, ale v posledních letech jim muži zdatně šlapou na paty. Do rizikové skupiny patří všichni ti, kteří vlastní cenu vnímají prostřednictvím dokonalého vzhledu.   Rizikovým faktorem pro získání závislosti na pohybu může být i to, že se nedokážete vyrovnat se svými genetickými predispozicemi. Nadměrně cvičíte a držíte drastické […]
Již letos bude otevřena v Dubaji prestižní škola, která bude disponovat tím nemodernějším vybavením. V rozlehlém kampusu bude i heliport, takže studenti budou moci na výuku dorazit i v helikoptéře. Mezi hlavní přednosti školy se však jistě řadí i její spolupráce s předními světovými firmami, kde studenti získají nedocenitelné know-how.   Dubaj se připravuje na spuštění nového kampusu v […]
Dodržovat pitný režim je správné, ale pít večer, to je jiné téma. Přeženete-li to, může se vám stát, že se kvůli potřebě častého močení nevyspíte. V kolik hodin pít naposledy, abyste netrpěli žízní, ale neproseděli noc na toaletě?   Podle urologů zdravý způsob močení je 8x za den a 1x za noc. Ale čím to, že […]
Vstupte do světa absolutního luxusu a elegance na moři s plachetnicí Gucci Creole – jedním z nejexkluzivnějších plavidel, které si můžete pronajmout. Tato majestátní jachta, jejíž týdenní pronájem vyjde na přibližně 235 000 dolarů, nabízí zážitek, který dalece přesahuje běžnou dovolenou na moři.   Gucci Creole není jen jachta – je to plovoucí umělecké dílo. […]
reklama
reklama
Historie
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Zajímavosti
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Záhady a napětí
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
nejsemsama.cz
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
Nohy si s námi v létě užijí dost trápení. Léto je pro ně doslova zatěžkávací zkouškou. Bylinné lázně Unavené nohy ocení lázeň mátovou.Pokud máte příliš suchou pokožku, přidejte do vody heřmánek, na bolavé nohy platí lázeň z kokosového mléka, potící se nohy zklidníte odvarem z listů ořechu vlašského, plísně na nohou zmizí díky koupeli v měsíčku lékařském
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
enigmaplus.cz
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
V roce 1942 zuří druhá světová válka, ovšem americké město Pascagoula zažívá éru blahobytu. Montují se zde totiž lodě pro námořnictvo Spojených států. Stačí však jediný červnový týden a ohromnou loděn
Rezidence ve stylu glamour
rezidenceonline.cz
Rezidence ve stylu glamour
Inspirující myšlenkou designérky, která navrhla podobu interiéru luxusní rezidenční vily, bylo vytvořit neobvyklý okouzlující obytný prostor, připomínající elitní paláce prvorepublikových továrníků. Johana Picková i při samotné realizaci věnovala pozornost především detailům s velkým důrazem na dokonalé zpracování každého architektonického prvku. Pod jejím dohledem tak velmi rychle vzniklo dvoupatrové aranžmá plné rafinované elegance, jež svou sofistikovaností
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
historyplus.cz
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
Je pravou rukou dvou českých králů i důvěrníkem římského vladaře. Obratný diplomat a všestranný vzdělanec Petr z Aspeltu za sebou v evropské politice zanechává nesmazatelnou stopu. Původ z malé vesničky na jihu Lucemburska člověka zrovna nepředurčuje stát se jednou z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Petrovi z Aspeltu (asi 1250–1320) se ale dostane vynikajícího vzdělání v Boloni, Padově a Paříži,
Nejprve hádky, pak zásnuby!
skutecnepribehy.cz
Nejprve hádky, pak zásnuby!
Otěhotněla jsem v jednadvaceti, budoucí tatínek utekl, a tak jsem vychovávala Marušku sama. Přehnaně jsem ji hlídala, aby nedopadla jako já. Zůstala jsem s dcerou sama. Otec mojí dcery práskl do bot, když jsem mu svěřila, že čekám miminko. Domnívala jsem se, že si radostně padneme do náruče, namísto toho sykl, jako by se škrábl o rezavý hřebík. Vyskočil z lavičky, jako
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
epochaplus.cz
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
21stoleti.cz
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých p
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
nasehvezdy.cz
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
Herečka ze seriálu Jedna rodina Berenika Kohoutová (34) přiznala, že je na své dcerky Lolu (5) a ani ne roční Aloisii převážně sama. Povídá se, že její partner, reklamní textař Kryštof Kubín (38),
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz