Lifestyle

ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

V nejjižnějším městě Rakouska, Ferlachu, jen několik kilometrů od hranice se Slovinskem, sídlí rodinná firma Fanzoj, která má již více než 250letou historii. Do Ferlachu se v roce 1558 přesunula zhruba stovka puškařů, zbrojířů a dalších řemeslníků z celého Rakouska a dokonce i z Nizozemska.

Mezi prvními příchozími byla i rodina puškařů se zvláštním jménem – Fanzoj…

JAK SE PÍŠE TRADICE…

Společně s armádními puškami se ve Ferlachu zdárně rozvíjela výroba loveckých zbraní. Během následujících 30 let získala obec mezinárodní věhlas a zbraně tady vyrobené bylo možné potkat po celé Evropě. Prvního největšího boomu se pak zbrojní produkce dočkala za 30leté války (1618–1648).

Postupně se výroba zdobných loveckých zbraní vysoké kvality stala záležitostí cechů tvořených převážně rodinnými příslušníky, kteří nekompromisně dbali na dokonalé provedení každého vyrobeného kousku. Získané dovednosti se předávaly z otce na syna, a na výrobě každé pušky se podílelo několik vysoce zručných řemeslníků, kteří se věnovali výrobě vždy jen některých součástí.

Před nabídnutím do prodeje prošla každá zbraň přísnou kontrolou vedoucích jednotlivých odborností.

V roce 1880 se produkce vojenských a služebních zbraní přesunula do Steyru, takže ve Ferlachu se výroba zaměřila výhradně na lovecké zbraně.

VĚHLAS SPOJENÝ S KVALITOU

Rodina puškařů Fanzojů dorazila sice do Ferlachu mezi prvními, ale první zaznamenaná zmínka se váže k roku 1750, kdy se jméno Fanzoj poprvé objevilo v místní kronice. Trvalo dalších čtyřicet let, než se samostatné puškařství Fanzoj objevilo jako rodinný podnik, kterým je do současnosti už po neskutečných devět generací.

Oblíbenost zbraní Fanzoj rostla především i kvůli tomu, že se rodinný podnik nesoustředil na velkovýrobu, ale produkoval své zbraně jako kusy či limitované edice, kdy každá puška byla v podstatě dokonalým a bohatě zdobeným originálem.

V roce 1906 pronikla sláva firmy až k císaři Františku Josefovi I., který byl vášnivým lovcem a majitelem slavné „Ischler Studzen“ z dílny Fanzoj – lovecké zbraně, jež doprovázela císaře na všechny lovy. Jako císařský dodavatel pak Fanzoj snadno pronikl na trhy v celé Habsburské monarchii – do Čech, Maďarska, Jugoslávie a Itálie.

Narodila se nová kategorie zbraní, luxusní originály určené pro horních deset tisíc, postavené podle jejich individuálních požadavků.

CO ZBRAŇ TO ORIGINÁL

Výrobní program firmy Fanzoj je z pozice její filozofie velmi obsáhlý, neboť jde vlastně o kusovou, zakázkovou výrobu, ze které vycházejí velmi osobité a originální kusy postavené podle přání významných a především movitých zákazníků. Ceny jednotlivých zbraní se velmi liší dle provedení, použitých materiálů a stupně výzdoby.

Abychom získali alespoň nějakou představu, tak například základní provedení (bez rytiny), dvouhlavňové lovecké kulovnice začíná na částce 450 000 Kč, firma se nijak nebrání výrobě vícehlavňových pušek, klidně i s pěti hlavněmi. Mezi nejnáročnější konstrukci patří čtyřhlavňová lovecká velkorážná kulovnice, určená pro africké safari, jejíž cena se pohybuje okolo 3 355 000 Kč.

Vrcholem nabídky jsou pušky s vlastními jmény jako „Lionfire rifle“, „The Bear Poker“, „Deerhuhter“ (Lovec jelenů) nebo „Krokodýlí puška“.

Zbraně se jmény jsou určeny především jako dary pro nejvyšší představitele jiných států a nabízejí opravdu bezkonkurenční zpracování a kvalitu, včetně astronomické ceny.

OSLŇUJETE SOLITÉRY

V roce 2000 byla představena další ze zvláštních luxusních zbraní Fanzoj. Šlo se o trojhlavňovou brokovnici s možností objednání hned v několika brokových rážích – 12, 16, 20 a 36. Puška vypadá na první pohled jako „obyčejná“ luxusní dvouhlavňovka, protože třetí hlaveň je uschována uvnitř předpažbí.

Předpažbí i klasická anglická pažba jsou zhotoveny z nejkvalitnějšího ořechového dřeva, u kterého si každý zájemce může vybrat určitý přířez dle osobní volby. Spouště jsou dvě – přední odpaluje horní hlavně, zadní spoušť ovládá třetí hlaveň. Horní hlavně mají délku 26,5 palce a jsou osazeny výměnnými čoky, hmotnost tříhlavňové brokovnice nepřekračuje 6 liber (cca 2,7 kilogramu!) Vzhledem k neobvyklému provedení pušky se základní cena zbraně bez rytin pohybuje okolo 615 000 Kč, v plné „palbě“ není problém dosáhnout hodnoty okolo 1 120 000 Kč.

Výroba originální pušky dle individuálních požadavků budoucího majitele není nijak krátkodobou záležitostí, dodací lhůta může klidně trvat několik měsíců až rok. Náročné brusné práce a samotné rytí motivů jsou velmi časově náročné, navíc jsou kombinovány s používáním olejů a mazadel na materiál pažeb, dle sice tradičních, ale tajných receptů, které jsou aplikovány po delší dobu.

Více z Lifestyle

Gucci otevírá bránu k cestovatelským pokladům

Lifestyle21.3.2023

Umíte vývar?

Lifestyle16.3.2023

Double Kalimero: Extravagantní a vyzývavá

Lifestyle14.3.2023

Dobrodružný park Šmoulové otevřel

Lifestyle13.3.2023

Pneumokoky útočí zákeřně a nečekaně

Lifestyle9.3.2023

Tokijská rezidence od Aston Martin

Lifestyle7.3.2023

Co jste (možná) o rýži netušili

Lifestyle2.3.2023

Bugatti chladí své šampaňské kosmickou technologií

Lifestyle28.2.2023

Bylinky na okně

Lifestyle23.2.2023
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

6 podivných fobií spojených s počasím
epochaplus.cz

6 podivných fobií spojených s...

Ošklivé počasí dokáže pořádně zkazit náladu. Zima...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Tulácká vlna: Tajemný zabiják, který udeří znenadání
epochaplus.cz

Tulácká vlna: Tajemný zabiják,...

„Přemýšleli jsme, jestli jsme nenarazili na...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Zastavil Jozue Slunce? Pomáhala mu vyspělá mimozemská rasa?
enigmaplus.cz

Zastavil Jozue Slunce?...

Desetitisíce židovských bojovníků visí svému...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...